Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

DNA - Fabrica de probe! Justitie ca-n Securistan

* * - - - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1410 replies to this topic

#1081
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Nu-s doar penali ci si penibili Posted Image

#1082
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
nu mai vorbim de prosteala cu statul paralel... cum li se cere socoteala pt ceva incep sa urle prostia asta, ca statul paralel nu-i lasa sa guverneze, ca Soros, pe o mana cu Iophanis, pe o mana cu Codruta, pe o mana cu SPP-ul, pe o mana cu SRI-ul, pe o mana cu oricine nu-i pupa-n c*r, nu-i lasa pe ei saracii sa guverneze...

#1083
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ai uitat de STS. Va mai amintiti cum urlau ca STS-ul a trucat alegerile? Sau vanatoarea de criminali de la STS cu ocazia avionului prabusit? Pe vremea aia eram extraordinar de manipulat, ma uitam la A3. Fara sa am vreo treaba cu STS-ul, doar prin natura jobului pentru ca stiam foarte bine cum functioneaza GPS-ul, am inceput sa ma prind de manevrele A3. Odata ce am inceput sa-mi pun intrebari, a fost mult mai usor sa-mi dau seama cat de jos pot cobori cu "dezvaluirile". De atunci am renuntat la A3 si manipularile lor...

#1084
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postanknic, on 23 februarie 2018 - 19:13, said:

stai un pic, una e sa zici penal si alta sa vb.despre persoanele cercetate penal. e o diferenta mare dpdv juridic.

asa ca nu mai compara mere cu pere si da tu definitia pt.penal...


Sint convins ca imi puteti indica definitia juridica a cuvintului penal.

Domnia voastra, eu, orice utilizator de pe acest forum putem considera penal dupa cum dorim, presedintele tarii si cind doarme este presedinte asa incit ar trebui sa moara de git cu prezumtia de nevinovatie pina la o decizie definitiva a instantei.
Poate ii indica cineva icoanei germane ca penalul de Valentin Riciu, consilier al ministrului de Interne, la o zi dupa ce si-a dat demisia din functie toate cele 3 dosare in care penal au fost clasate.


View Postgabyxm, on 23 februarie 2018 - 23:13, said:

Tu poate esti mai "milos" din fire, iei penalii, ii duci acasa, ii hranesti, ii culci cu tine in pat, le arati si lor unde is banii si obiectele de valoare, etc.
Neamtu ii mai rau de felul lui. Cand vede ca i se apropie hotul de case, pune canii pe el sa-l rupa! Rau omu asta!

Fata de altii eu unu' am trait in comunism si speram sa nu mai vad zile in care doar pt. ca te acuzau institutiile de forta ale statului clar erai vinovat.
Deh' ghinion.


View Postvalitudor, on 24 februarie 2018 - 14:38, said:

Ce incercari jalnice de manipulare... Uite, o sa-ti explic eu cum e cu prezumtia de nevinovatie, care este un drept mai presus de orice.

Cand unui militar, politist, SRI-ist, SPP-ist, pompier, procuror sau judecator i se intocmeste un dosar penal de catre un (alt) procuror, automat el va fi SUSPENDAT din functie. Prezumtia de nevinovatie functioneaza foarte bine, el nu este considerat vinovat pana cand instanta decide definitiv asta, insa el este suspendat pana instanta se pronunta definitiv, nu-si poate folosi prerogativele functiei.

In cazul celor de mai sus este totusi mult mai complicat, pentru ca aceea este meseria lor, fiind militar, politist, SRI-ist, SPP-ist, pompier, procuror sau judecator, ei aduca bani acasa copiilor sai, platesc ratele pentru casele lor.

In cazul politicienilor ar trebui sa fie mult mai simplu, pentru ca a fi politician NU este o meserie. Ei sunt la origine, profesori, oameni de afaceri, economisti, ingineri, etc. Asadar, un dosar penal deschis pe numele lor, care ar trebui sa atraga dupa sine suspendarea din functia politica (parlamentar, ministru, secretar de stat, etc), nu-i lasa pe acestia fara venitul de baza, cel al meseriei lor, asa cum se intampla in cazul militarilor, politistilor, magistrtilor, etc.

In toate cazurile prezumtia de nevinovatie functioneaza perfect, ba chiar in cazul politicienilor acuzati functioneaza mult mai bine decat in cazul unui politist sau procuror, insa manipularea voastra si a televiziunilor incearca sa demonstreze contrariul...

Pare incercare de manipulare cind opinia exprimata e intr-atit de puerila incit nu realizeaza o chestie cit se poate de simpla si anume ca un politician este legitimat de zeci, sute, mii, zeci de mii, sute de mii sau chiar milioane de voturi, ceeace insemna o cu totu' si cu totu' alta mincare de peste. Politicianu' respectiv o data legitimat reprezinta zecile, sutele, zecile de mii, sutele de mii sau chiar milioane de cetateni care l-au votat.
Un militar, politist, SRI-ist, SPP-ist, pompier, procuror sau judecator reprezinta doar persoana sa.

Edited by active95, 24 February 2018 - 18:17.


#1085
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View Postactive95, on 24 februarie 2018 - 18:16, said:

...... ca un politician este legitimat de zeci, sute, mii, zeci de mii, sute de mii sau chiar milioane de voturi, ceeace insemna o cu totu' si cu totu' alta mincare de peste. Politicianu' respectiv o data legitimat reprezinta zecile, sutele, zecile de mii, sutele de mii sau chiar milioane de cetateni care l-au votat.


Tocmai de aceea trebuie sa fie curat ca lacrima !

#1086
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvalitudor, on 24 februarie 2018 - 16:29, said:

De atunci am renuntat la A3 si manipularile lor...

Eh, mai bine mai tarziu decat niciodata.

#1087
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009

View Postactive95, on 24 februarie 2018 - 18:16, said:

Politicianu' respectiv o data legitimat  sau chiar milioane de cetateni care l-au votat.


Banuiesc ca vorbesti de KJ care n-o sa o revoace pe LCK ca e foarte/cel mai legitimat.
Spre deosebire de dracnea, codrin, motocicleanu care au max 20-30 mii de votaci.

#1088
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postactive95, on 24 februarie 2018 - 18:16, said:

Sint convins ca imi puteti indica definitia juridica a cuvintului penal.

Domnia voastra, eu, orice utilizator de pe acest forum putem considera penal dupa cum dorim, presedintele tarii si cind doarme este presedinte asa incit ar trebui sa moara de git cu prezumtia de nevinovatie pina la o decizie definitiva a instantei.
Poate ii indica cineva icoanei germane ca penalul de Valentin Riciu, consilier al ministrului de Interne, la o zi dupa ce si-a dat demisia din functie toate cele 3 dosare in care penal au fost clasate.




Fata de altii eu unu' am trait in comunism si speram sa nu mai vad zile in care doar pt. ca te acuzau institutiile de forta ale statului clar erai vinovat.
Deh' ghinion.




Pare incercare de manipulare cind opinia exprimata e intr-atit de puerila incit nu realizeaza o chestie cit se poate de simpla si anume ca un politician este legitimat de zeci, sute, mii, zeci de mii, sute de mii sau chiar milioane de voturi, ceeace insemna o cu totu' si cu totu' alta mincare de peste. Politicianu' respectiv o data legitimat reprezinta zecile, sutele, zecile de mii, sutele de mii sau chiar milioane de cetateni care l-au votat.
Un militar, politist, SRI-ist, SPP-ist, pompier, procuror sau judecator reprezinta doar persoana sa.


cand o persoana este condamnata...nu prea isi mai are locul prezumtia de nevinovatie...

#1089
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostDaco_Get, on 24 februarie 2018 - 18:19, said:


Tocmai de aceea trebuie sa fie curat ca lacrima !

Acu' ca au fost aduse acuze eroinei neamul conform celor zise de icoana germana ar trebui sa se autosuspende pina isi probeaza nevinovatia.


View Postanknic, on 24 februarie 2018 - 18:36, said:



cand o persoana este condamnata...nu prea isi mai are locul prezumtia de nevinovatie...

E bine si cu fenta doar ca nu era vb de decizii definitive.

#1090
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostFane, on 24 februarie 2018 - 16:18, said:

nu mai vorbim de prosteala cu statul paralel... cum li se cere socoteala pt ceva incep sa urle prostia asta, ca statul paralel nu-i lasa sa guverneze, ca Soros, pe o mana cu Iophanis, pe o mana cu Codruta, pe o mana cu SPP-ul, pe o mana cu SRI-ul, pe o mana cu oricine nu-i pupa-n c*r, nu-i lasa pe ei saracii sa guverneze...

in conditiile in care ei si-au trantit singuri-singurei 2 guverne in 10 luni...bagand tara in instabilitate

View Postactive95, on 24 februarie 2018 - 18:44, said:

Acu' ca au fost aduse acuze eroinei neamul conform celor zise de icoana germana ar trebui sa se autosuspende pina isi probeaza nevinovatia.




E bine si cu fenta doar ca nu era vb de decizii definitive.

la dragnea e vorba de o decizie definitiva! e o persoana condamnata penal...si condamnarea la inchisoare cu suspendare e tot condamnare penala!! de fapt formularea corecta e: condamna pe inculpat la inchisoare {...} suspenda executarea pedepsei cu inchisoarea.

#1091
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postanknic, on 24 februarie 2018 - 18:48, said:



la dragnea e vorba de o decizie definitiva! e o persoana condamnata penal...si condamnarea la inchisoare cu suspendare e tot condamnare penala!! de fapt formularea corecta e: condamna pe inculpat la inchisoare {...} suspenda executarea pedepsei cu inchisoarea.


Doar ca icoana germana a zis cu subiect si predicat ca si cei aflati sub cercetare penala sint penali da?

#1092
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cand? unde? da toata declaratia si nu mai dezinforma!

#1093
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postactive95, on 24 februarie 2018 - 18:16, said:

Pare incercare de manipulare cind opinia exprimata e intr-atit de puerila incit nu realizeaza o chestie cit se poate de simpla si anume ca un politician este legitimat de zeci, sute, mii, zeci de mii, sute de mii sau chiar milioane de voturi, ceeace insemna o cu totu' si cu totu' alta mincare de peste. Politicianu' respectiv o data legitimat reprezinta zecile, sutele, zecile de mii, sutele de mii sau chiar milioane de cetateni care l-au votat.
Un militar, politist, SRI-ist, SPP-ist, pompier, procuror sau judecator reprezinta doar persoana sa.
Eu nu am lipsit de la niciun vot, am "legitimat" o gramada de politicieni, inclusiv pe Iliescu l-am "legitimat" o data, insa nu l-am legitimat pe niciunul sa fie deasupra legii si sa faca lucruri care cad sub incidenta codului penal.
Asadar, placa cu legitimarea nu prea tine. Nimeni nu legitimeaza un politician sa fure, il legitimeaza sa-i reprezinte corect si cinstit

#1094
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
unde mai pui ca si jura...

#1095
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postanknic, on 24 februarie 2018 - 19:08, said:

cand? unde? da toata declaratia si nu mai dezinforma!
Mai cautati si voi ca nimeni nu se " trezeste " inventind stiri !
" ”Persoanele cu probleme penale nu au ce căuta în funcțiile statului. În politică nu funcționează prezumția de nevinovăție, cum funcționează în Justiție. Pentru un politician care merge în fața poporului este importantă integritatea”, a spus Klaus Iohannis, aflat la Uzina Ford din Craiova."
Spunind " da mai citatul , nu dezinforma " de fapt manipulezi , minimalizind si decrebilizind informatia de baza chiar si cind citatul va fi postat .

#1096
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ce zice acolo Iohannis este exact si parerea mea.
Prezumtia de nevinovatie functioneaza pentru oricine, insa functioneaza cu limitari.
Nu poti sa prezumi ca un profesor acuzat (asadar nedovedit in instanta) de pedofilie de catre un procuror nu reprezinta un pericol pentru clasa sa. Nu poti sa faci asta, pentru ca poti avea pe constiinta niste copii.
Nu poti sa prezumi ca un medic acuzat de malpraxis sau de experimente abominabile este cu certitudine nevinovat si sa-l lasi sa-si faca treaba pana il dovedeste instanta ca fiind infractor.
Nu, nu se poate asta. Il suspenzi si ii dai posibilitatea sa-si castige traiul altfel, intr-o functie administrativa, pana cand instanta decide definitiv in cazul sau.

La fel este si cu un politician. Nu poti sa-l lasi pe unul acuzat de coruptie cu fraiele tarii in mana pe motiv ca nu l-a gasit instanta vinovat inca. La el este mai simplu decat in cazul celor doi de mai inainte. Il suspenzi din functie si il trimiti sa faca bani din meseria sa de baza... sau la partid, din incasarile membrilor de partid, nu din ale statului...

Edited by valitudor, 24 February 2018 - 19:26.


#1097
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si eu iti explic ca, atata vreme cand o data a vorbit de "niste penali" si alta data de "persoane cu pb.penale" vorbeste de 2 cazuri diferite si distincte. niste penali sunt cei care sunt condamnati deja, pers.cu pb.penale sunt cei care sunt in diverse stadii ale procesului penal.

iti explic asta de 2 pagini...nu mai confunda mere cu pere...NU mai amesteca lucrurile...

View Post86-APP, on 24 februarie 2018 - 19:16, said:

Mai cautati si voi ca nimeni nu se " trezeste " inventind stiri !
" ”Persoanele cu probleme penale nu au ce căuta în funcțiile statului. În politică nu funcționează prezumția de nevinovăție, cum funcționează în Justiție. Pentru un politician care merge în fața poporului este importantă integritatea”, a spus Klaus Iohannis, aflat la Uzina Ford din Craiova."
Spunind " da mai citatul , nu dezinforma " de fapt manipulezi , minimalizind si decrebilizind informatia de baza chiar si cind citatul va fi postat .
...

#1098
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postanknic, on 24 februarie 2018 - 19:08, said:

cand? unde? da toata declaratia si nu mai dezinforma!

V-am pus-o deja, ca nu vreti sa o acceptati si despicati firu' in 4 pt. ca altfel s-ar duce pe apa Simbetei lozinca cu penalii, e alta chestie.

View Postvalitudor, on 24 februarie 2018 - 19:12, said:

Eu nu am lipsit de la niciun vot, am "legitimat" o gramada de politicieni, inclusiv pe Iliescu l-am "legitimat" o data, insa nu l-am legitimat pe niciunul sa fie deasupra legii si sa faca lucruri care cad sub incidenta codului penal.
Asadar, placa cu legitimarea nu prea tine. Nimeni nu legitimeaza un politician sa fure, il legitimeaza sa-i reprezinte corect si cinstit

In momentu' in care l-ati votat pe iliescu, nu era dupa mineriada, alea alea? Nu era "penal" ?

E bine si cu lozinci gen "politician sa fure," doar ca realizati ca un parlamentar din postul de parlamentar n-are cum sa fure?Ca in afara de initiat legi, de votat legi, un parlamentar n-are ce sa fure? Posted Image Posted Image

''Aici pot să vă spun foarte simplu, poporul întotdeauna are dreptate'', a fost răspunsul şefului statului, întrebat despre declaraţiile sale privind criteriile de integritate pe care ar trebui să le respecte viitorii parlamentari şi despre faptul că românii au trimis în Parlament senatori şi deputaţi cu probleme penale.

Edited by active95, 24 February 2018 - 19:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate