Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

DNA - Fabrica de probe! Justitie ca-n Securistan

* * - - - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1410 replies to this topic

#1063
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View PostG.I.C.U., on 21 februarie 2018 - 22:15, said:

Inregistrarile de azi sunt fabuloase.
Au rasuflat toate... vene pleznite la pesedisti etc... :)

#1064
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postspinname, on 22 februarie 2018 - 17:30, said:

Nu vreau sa raspund în contul celorlalți dar personal le vreau pe amândouă ca sa fiu sigur că după ce îmi recuperez paguba hoții sa nu ma jefuiască iar (existând posibilitatea ca la al doilea jaf sa nu mai fie prinși și eu să rămân tot în pagubă). Asa, dacă au ceva timp de filosofat poate sunt șanse să scap.. sau cel putin o perioada nu mai am grija lor.

Pura utopie .
Sunt sigur ca nu ai furat in viata ta un cap de ata , nu ai dat niciodata spaga la doctor , mecanic ori politist .
Desigur , ,,  tu '' fiind asa , la modul general .
Probabil ca pana si pe Marte se fura , la modul cel mai serios .

#1065
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmadagascar123, on 22 februarie 2018 - 23:47, said:

Sunt sigur ca nu ai furat in viata ta un cap de ata , nu ai dat niciodata spaga la doctor , mecanic ori politist .

Dap, din cate imi amintesc nici n-am furat si nici n-am dat spaga... daca altcineva crede altfel, e liber sa incerce sa dovedeasca, pana atunci sunt sub prezumtia de nevinovatie.

#1066
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postspinname, on 23 februarie 2018 - 00:38, said:

Dap, din cate imi amintesc nici n-am furat si nici n-am dat spaga... daca altcineva crede altfel, e liber sa incerce sa dovedeasca, pana atunci sunt sub prezumtia de nevinovatie.

Toti cetatenii ar trebui sa se bucure de ,, prezumtia de nevinovatie '' , nu doar a parte .
Cand mai apare nemernicul ala de pe langa cotroceni ( primul penal al tarii ) si varsa :
,,  penalii ''  , penalii '' fara pic de jena ...
Romania putreda .

#1067
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
dap. inculpati, ca sa fie corect denumiti.

#1068
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,956
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmadagascar123, on 23 februarie 2018 - 10:46, said:


Toti cetatenii ar trebui sa se bucure de ,, prezumtia de nevinovatie '' , nu doar a parte .
Cand mai apare nemernicul ala de pe langa cotroceni ( primul penal al tarii ) si varsa :
,,  penalii ''  , penalii '' fara pic de jena ...
Romania putreda .

Stii ce e cel mai frumos? Cand tu zici asta dintr-un apartament de bloc pe care vei plati rate pana la pensie ca sa il aperi pe unul care si-a tras niste vile pe ici pe colo pe cate un continent, un brat al unui fluviu, niste societati comerciale dintr-un salariu probabil asemanator cu al tau. Tu de ce n-ai la fel, ba?

#1069
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostFane, on 23 februarie 2018 - 11:23, said:

dap. inculpati, ca sa fie corect denumiti.

ludovic orban este inculpat sau nu? Da' vasile blaga? De exemplu.


View Postsebulbus, on 23 februarie 2018 - 11:50, said:

Stii ce e cel mai frumos? Cand tu zici asta dintr-un apartament de bloc pe care vei plati rate pana la pensie ca sa il aperi pe unul care si-a tras niste vile pe ici pe colo pe cate un continent, un brat al unui fluviu, niste societati comerciale dintr-un salariu probabil asemanator cu al tau. Tu de ce n-ai la fel, ba?

In schimb vrem o tara ca afara.

Edited by active95, 23 February 2018 - 19:07.


#1070
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmadagascar123, on 23 februarie 2018 - 10:46, said:


Toti cetatenii ar trebui sa se bucure de ,, prezumtia de nevinovatie '' , nu doar a parte .
....
Asa ar fi firesc , nu justitie la comanda , dosare la comanda ...dar vezi , statul paralel are alte dorinte .

#1071
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Post86-APP, on 23 februarie 2018 - 18:45, said:

Asa ar fi firesc , nu justitie la comanda , dosare la comanda ...dar vezi , statul paralel are alte dorinte .

defineste statul paralel...te rog.

View Postmadagascar123, on 23 februarie 2018 - 10:46, said:



( primul penal al tarii )



observa ca sunteti cativa care repetati aceeasi tampenie. asa ca te intreb si pe tine: penal devii cand s-a facut pe numele tau o plangere penala...asa...direct?

#1072
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
Dex-ul nici nu prevede sensul cuvantului "penal" in modul in care il foloseste presedintele.

#1073
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
in ce sens l-a folosit presedintele? cred ca s-a referit la condamnatii penal definitiv...avem ceva exemple, nu? chiar si intre primii 3 oameni ai statului Posted Image

#1074
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postanknic, on 23 februarie 2018 - 19:07, said:

in ce sens l-a folosit presedintele? cred ca s-a referit la condamnatii penal definitiv...avem ceva exemple, nu? chiar si intre primii 3 oameni ai statului Posted Image

Părerea mea despre persoanele cercetate penal o cunoaşteţi - n-au ce căuta în fruntea statului
Vi se pare ca vb de condamati penal definitiv ?

#1075
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
stai un pic, una e sa zici penal si alta sa vb.despre persoanele cercetate penal. e o diferenta mare dpdv juridic.

asa ca nu mai compara mere cu pere si da tu definitia pt.penal...

#1076
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postactive95, on 23 februarie 2018 - 19:09, said:


Tu poate esti mai "milos" din fire, iei penalii, ii duci acasa, ii hranesti, ii culci cu tine in pat, le arati si lor unde is banii si obiectele de valoare, etc.
Neamtu ii mai rau de felul lui. Cand vede ca i se apropie hotul de case, pune canii pe el sa-l rupa! Rau omu asta!

Edited by gabyxm, 23 February 2018 - 23:13.


#1077
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postanknic, on 23 februarie 2018 - 19:13, said:

stai un pic, una e sa zici penal si alta sa vb.despre persoanele cercetate penal. e o diferenta mare dpdv juridic.

asa ca nu mai compara mere cu pere si da tu definitia pt.penal...

Esti tare glumet .
Din gluma in gluma , asa , ce zici daca un individ devine incomod pentru altul , nu se pot activa anumite ,, persoane '' ,
care din gluma in gluma sa faca , sa compuna , sa inventeze niste mici plangeri penale , dupa care ,,  indemnam ''  
unitatea de elita de la ploiesti pentru cercetari  beton - si gata , toata lumea-i fericita . Ura , ura , uraaaaaaaaaaaaaa !

#1078
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmadagascar123, on 24 februarie 2018 - 14:15, said:


Esti tare glumet .
Din gluma in gluma , asa , ce zici daca un individ devine incomod pentru altul , nu se pot activa anumite ,, persoane '' ,
care din gluma in gluma sa faca , sa compuna , sa inventeze niste mici plangeri penale , dupa care ,,  indemnam ''  
unitatea de elita de la ploiesti pentru cercetari  beton - si gata , toata lumea-i fericita . Ura , ura , uraaaaaaaaaaaaaa !

Incearca te rog mai multa coerenta ca tfl-istii ca mine trebuie sa citeasca de mai multe ori sa priceapa. Oricum, nu stiu ce ai vrut sa comunici, da' daca era gluma io n-am râs.

#1079
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postactive95, on 23 februarie 2018 - 19:09, said:


Ce incercari jalnice de manipulare... Uite, o sa-ti explic eu cum e cu prezumtia de nevinovatie, care este un drept mai presus de orice.

Cand unui militar, politist, SRI-ist, SPP-ist, pompier, procuror sau judecator i se intocmeste un dosar penal de catre un (alt) procuror, automat el va fi SUSPENDAT din functie. Prezumtia de nevinovatie functioneaza foarte bine, el nu este considerat vinovat pana cand instanta decide definitiv asta, insa el este suspendat pana instanta se pronunta definitiv, nu-si poate folosi prerogativele functiei.

In cazul celor de mai sus este totusi mult mai complicat, pentru ca aceea este meseria lor, fiind militar, politist, SRI-ist, SPP-ist, pompier, procuror sau judecator, ei aduca bani acasa copiilor sai, platesc ratele pentru casele lor.

In cazul politicienilor ar trebui sa fie mult mai simplu, pentru ca a fi politician NU este o meserie. Ei sunt la origine, profesori, oameni de afaceri, economisti, ingineri, etc. Asadar, un dosar penal deschis pe numele lor, care ar trebui sa atraga dupa sine suspendarea din functia politica (parlamentar, ministru, secretar de stat, etc), nu-i lasa pe acestia fara venitul de baza, cel al meseriei lor, asa cum se intampla in cazul militarilor, politistilor, magistrtilor, etc.

In toate cazurile prezumtia de nevinovatie functioneaza perfect, ba chiar in cazul politicienilor acuzati functioneaza mult mai bine decat in cazul unui politist sau procuror, insa manipularea voastra si a televiziunilor incearca sa demonstreze contrariul...

Edited by valitudor, 24 February 2018 - 14:51.


#1080
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
au inceput sa inteleaga prin "prezumtia de nevinovatie" si interdictia de a-i ancheta, ca daca-i chemi pe la DNA, vezi Doamne, le distrugi cariera politica. practic asa ei ajung mai presus de lege, nimeni n-are voie sa le ceara socoteala pt nimic, ei au fost votati si deconteaza tot ce fac tot la vot, nu ca noi muritorii de rand. daca zici despre ei ca sunt hoti, eventual te dau ei pe tine in judeacata pt calomie si te pun sa le platesti pagube astronomice, ca ei nu au o condmnare penala ramasa definitiva sa poti afirma asa ceva si cum ziceam, condamnarea penala nimeni n-o poate obtine fiindca ei nu poti fi chemati la institutiile statului sa dea socoteala ca asta le afecteaza cariera politica.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate