Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Din ce material sa extind un pervaz jos si sa adaug o treapta?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Buna ziua,

Am urmatoarea dilema.. pe care trebuie s-o rezolv pana maine.
La iesirea din apartament pe terasa, am un "prag" inalt de 28 de cm. Pervazul acum are 16cm. Vreau sa adaug inca ~12cm si sa mai fac o treapta de 28cm x 14cm inaltime in zona usii.
In plus, am adaugat si niste tevi pe langa geam pe care acei 12cm din pervaz le-ar acoperi, si as dori sa fac si o zona de "trandaveala" langa fereastra (partea stanga).

Problema e urmatoarea.. meseriasii vin maine/poimaine sa imi toarne beton pentru a extinde terasa si a face scara. Ei mi-au zis sa nu fac din altceva decat din beton pentru ca nu va "dura".
Problemele cu betonul ar fi doua:
- nu voi putea ajunge la tevi (chiar dc ele vor trece printr-o teava mai mare, nu vor fi direct in beton).
- nu voi putea valorifica spatiul de sub beton deloc, mai ales unde betonul va fi mai lat .. 45cm x 150cm (aici s-ar pierde cel mai mult spatiu sub "pervaz")

Intrebarea ar fi..
Daca fac din lemn tratat (treapta din magazine de bricolaj, 120cm x 28cm x 2.8cm) voi avea probleme in timp? (sa se umfle, sa se miste, sa pateasca ceva)
Sunt constient ca vor fi costuri mult mai mari daca fac din orice altceva decat din beton si nu va fi la fel de durabil, dar merita spatiul acela pe care-l voi putea folosi si eventualul acces mai usor la tevile acelea?
Sau, sa fac doar in dreptul usilor din beton, si sa continui cu lemn (sau altceva) pe pervaz?

Ce se vede in poza e doar o mica parte, solutia trebuie aplicata ( pe suprafete mai mici ) in toate camerele.

Acum
Attached File  d9756375-eb5c-452e-bfb3-f7e1922e7dba.jpg   262.31K   88 downloads

Ce ar trebui sa iasa:
Attached File  scop scop_Unnamed space 1.png   1.52MB   85 downloads
Attached File  scop scop_Unnamed space 4.png   1.16MB   78 downloads

Va multumesc!

Edited by Bughy, 11 February 2018 - 12:19.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu nu lucram nimic cu betoane ....
Ma gindesc la o structura din lemn si o treapta tot din lemn .
Este vorba de o " cutie " goala , prin care la partea de sus , spre perete , se monteaza tevile de caldura , dar pe bucata aceea din CU .
Capacul cutiei , care trebuie gindit demontabil , pt curatenie si interventie la tevi , daca este cazul cazul , va fi prevazut la partea superioara , deasupra tevilor , cu niste grile ornamentale .
De ce ?
Este relativ simplu de facut , ai o perdea de caldura pe geamuri , si locul chiar poate fi apoi folosit ...

Attached Files



#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
BCA placat cu lemn?
Vad ca instalatia e din PPR si PPR-ul nu degaja caldura ca si Cu, deci nu trebuie sa-ti faci griji pe motivul asta.

Edited by ericmario, 11 February 2018 - 13:00.


#4
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Va multumesc pentru raspunsuri.

Dar, avand in vedere ca pe geam acum exista ceva condens (nu este incalzit), credeti ca lemnul va avea de suferit?

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Condensul actual de pe geamuri este de la umiditatea excesiva din casa-apartament inca in constructie.
Fa structura recomandata de @86-APP dar DUPA ce termini cu funisajele-lavabila si parchet

#6
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Toata aceasta structura o realizez direct pe sapa sau peste parchet/gresie? (scuze daca e aiurea intrebarea, nu ma pricep.. dupa mine ar fi direct pe sapa).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate