Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Bataie de joc - placi video

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#73
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,117
  • Înscris: 10.04.2006
Doar pentru că repeți nu înseamnă că ai dreptate.
Am spus de mai multe ori că Gpu au altă arhitectura față de cpu, indiferent dacă e Pentium 4 sau Xeon phy.

#74
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostNenea Zap, on 11 februarie 2018 - 10:04, said:

Doar pentru că repeți nu înseamnă că ai dreptate.
Am spus de mai multe ori că Gpu au altă arhitectura față de cpu, indiferent dacă e Pentium 4 sau Xeon phy.
Pe mineri ii inteteseaza hash rate nu arhitectura.
Daca apar alternative, si au aparut, vor renunța la plăcile video asa cum au renunțat si la minatul pe laptop acum multi ani.


Daca ai 14T/hash cu un Ant S9 de ce as lua 8 placi  1080ti cu care am 32M/h/buc?

Abia la Criptonight ce mai sunt folosite.
Dar si aici Xeon phy preia ce a preluat ASIC-ul la Bitcoin.

6 Xeon phy iti dau 22.000 h/s(22Mhs) in criptonight.(3500hs/buc)

..mă rog ai prins ideea. Revenind la plăcile video și la subiectul topicului,. Multe placi actuale sunt împopotanate cu memorie multa si viteze din ce în ce mai mari dat când le pui la treaba încep să gafaie.

Repet am Saphire Vapor X 4890 pe care l-am scos de la vanzare după ce am văzut că rulează mai fluid decât ale placi ce se considerau ușoare upgrade-uri.
Nu vreau totuși să comparăm un 4000series cu 1080 sa chiar 1060. Este inutil.
Dar 260x nu te da pe spate.

Mai nou (1 luna)  am un laptop i7 - 7700hq cu  GX 960m 2G.
Ce sa zic..
Radeon 4890 este Falcon 9 pe langa 960m cu 2G ram.
...si are 10 ani . da-l in spume ca-i batran.

Eu cred ca tocmai arhitectura asta nanometrica le dauneaza.
Au micsorat de nu mai scot decat frecvente si cifre din ele.
Radeonul Seriile 4, 5, 7, parca ar fi Mustanguri de 5L pe langa limuzinele de azi.

...dar poate ma insel eu.(cum zice colegul)


#75
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmandrku, on 11 februarie 2018 - 10:35, said:

Daca apar alternative, si au aparut, vor renunţa la plăcile video asa cum au renunţat si la minatul pe laptop acum multi ani.

Daca ai 14T/hash cu un Ant S9 de ce as lua 8 placi  1080ti cu care am 32M/h/buc?

Daca, daca...
Tu ai vazut cum se vind Ant-urile care sint rentabile? Deschid magazinul la ora cutare s-a vindut tot batch-ul urmator in minute, dupa care trebuie sa transferi banii si sa astepti nspe saptamini. Intre timp bineinteles ca devin din ce in ce mai nerentabile. La placi video ai prins o oferta buna la amazon sau emag sau ce ai in tara, ai cumparat si miine le ai. Cu garantie, tot tacimul, eventual poti sa le si returnezi 2-4 saptamini daca ceva nu-ti iese ca lumea. Atita vreme cit se fac bani (vorba vine, cit e hype-ul de la Caritas-ul asta in voga) placile o sa se vinda. Cind n-o sa mai fie rentabil (ca pica moneda, ca vin asic-uri, ca orice altceva) de nu mai scoti nici banii de curent atunci o sa pice preturile de nu se poate.

Edited by f300, 11 February 2018 - 10:46.


#76
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009


View Postmandrku, on 11 februarie 2018 - 10:35, said:


Eu cred ca tocmai arhitectura asta nanometrica le dauneaza.
Au micsorat de nu mai scot decat frecvente si cifre din ele.

Mai bine te abții în a exprima opinii despre subiecte pe care nu le înțelegi.

#77
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017

View Postmandrku, on 11 februarie 2018 - 07:46, said:

Repet, se va opri. De aceea se vand pe capete RIG-uri cu placi video pe net.

Atata timp cat au aparut ANTMinere, Coprocesoarele Xeon Phy, care la 1000€ depășește ușor orice placa video, fie ea si 1080TI, minerii se orienteaza spre acestea.
In curand gamerii se vor bucura din nou de placerea de asi face upgrade la 6 luni/1an de placa video.

Eu cred ca 1080Ti-ul anul asta de BF o sa ne surprindă. MERG PE 50% reducere.

Vom vedea.
pe ce te bazezi cand afirmi asta?Nu fi asa de sigur ca minatul se va opri,ca nu sunt 2 sau 3 ca sa zici,eu cred ca sunt milioane de oameni care fac asta in toata lumea.Si din minat se castiga banuti frumosi se pare/Sa dea dumnezeu sa fie cum zici tu,dar mie mi-e teama ca o sa ia amploare,pt. ca prea a innebunit lumea cu minatu asta inca de anul trecut.eu credeam ca e o gluma cand lumea imi spunea ca : ba ia-ti placa video cat mai repede ca o sa fie jale,o sa se scumpeasca in draci,ca o sa fie criza ca-s bagate la minat etc.Uite ca au avut dreptate gurile rele si de abia de abia am reusit sa-mi iau o placa video cu chiu cu vai la pret usturator,si tare mi-e teama ca noua serie de placi va avea si asta preturi pe masura,ba chiar mai piperate decat seria exsistenta de placi.Eu imi doresc din tot sufletul sa spun prostii si sa nu fie asa,dar sincer sa fiu "mi-e frica cu minatu asta" ca prea a luat amploare repet.
1080 simplu 5000 roni?dumnezeule mare au innebunit cu totu ma Posted Image

https://www.emag.ro/...d/pd/DQ9JQ2BBM/

si mai este o chestie,ca pana or sa treaca minerii la Coprocesoarele Xeon Phy si ce mai spui tu,mai intai vor trebuie sa scape de rigurile care le au la vanzare,iar rigurile cu placi video gtx 1080 de exemplu nu sunt deoc ieftine.Le vor vinde la pret usturator si no sa le ia mai nimeni si tot asa,si or sa prefere sa le tina in continuare la minat pana le vor vinde.O sa dureze ce zici tu,insa nu se face peste noapte....oricum e dezastru ce se intampla in prezent

Edited by ghost_, 12 February 2018 - 06:18.


#78
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postghost_, on 12 februarie 2018 - 05:57, said:

pe ce te bazezi cand afirmi asta?Nu fi asa de sigur ca minatul se va opri,ca nu sunt 2 sau 3 ca sa zici,eu cred ca sunt milioane de oameni care fac asta in toata lumea.Si din minat se castiga banuti frumosi se pare/Sa dea dumnezeu sa fie cum zici tu,dar mie mi-e teama ca o sa ia amploare,pt. ca prea a innebunit lumea cu minatu asta inca de anul trecut.eu credeam ca e o gluma cand lumea imi spunea ca : ba ia-ti placa video cat mai repede ca o sa fie jale,o sa se scumpeasca in draci,ca o sa fie criza ca-s bagate la minat etc.Uite ca au avut dreptate gurile rele si de abia de abia am reusit sa-mi iau o placa video cu chiu cu vai la pret usturator,si tare mi-e teama ca noua serie de placi va avea si asta preturi pe masura,ba chiar mai piperate decat seria exsistenta de placi.Eu imi doresc din tot sufletul sa spun prostii si sa nu fie asa,dar sincer sa fiu "mi-e frica cu minatu asta" ca prea a luat amploare repet.
1080 simplu 5000 roni?dumnezeule mare au innebunit cu totu ma Posted Image

https://www.emag.ro/...d/pd/DQ9JQ2BBM/

si mai este o chestie,ca pana or sa treaca minerii la Coprocesoarele Xeon Phy si ce mai spui tu,mai intai vor trebuie sa scape de rigurile care le au la vanzare,iar rigurile cu placi video gtx 1080 de exemplu nu sunt deoc ieftine.Le vor vinde la pret usturator si no sa le ia mai nimeni si tot asa,si or sa prefere sa le tina in continuare la minat pana le vor vinde.O sa dureze ce zici tu,insa nu se face peste noapte....oricum e dezastru ce se intampla in prezent
Nu am spus ca se renunță la minat, ci la minat cu placa video.
Dar hai sa vedem anul asta de BF cat va fi 1080

#79
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,117
  • Înscris: 10.04.2006
Tu înțelegi ca ethereum nu se mineaza cu procesoare?
Alocă adrese de memorie unde trebuie să ai gigabytes de memorie.
Cum faci asta cu un procesor?

Ți-am mai spus, dacă nu știi, nu contrazice pe alții :)

#80
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostNenea Zap, on 12 februarie 2018 - 10:15, said:

Tu înțelegi ca ethereum nu se mineaza cu procesoare?
Alocă adrese de memorie unde trebuie să ai gigabytes de memorie.
Cum faci asta cu un procesor?

Ți-am mai spus, dacă nu știi, nu contrazice pe alții :)
Cateodata am senzatia ca nici macar nu citesti ce scrie cineva, doar comentezi sa fie pentru posteritate. Ca sa nu zic posterior.




#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009


View Postmandrku, on 12 februarie 2018 - 06:54, said:

Nu am spus ca se renunță la minat, ci la minat cu placa video.
La minat cu pkacile video se va renunța atunci când absolut toate criptomonedele vor cere hardware dedicat. Dacă exista o singura moneda care este eficient de minat cu plăcile video, se va mina cu plăcile video.

Bineinteles ca ce vedem acum e o anormalitate, un val care va trece, dar momentan avem probleme. Cand va trece, nimeni nu poate spune.

#82
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sper sa nu se propage in mod serios cretinatatea si la storage (deja exista criptomonede bazate pe asta) ca acolo nu-ti poate face orice gainar dintr-un pumn de cipuri o masinarie de minat, sint doar doua firme jumate care mai fac harduri (si nu exista alt produs care sa le inlocuiasca la capacitati cit de cit serioase, flash-ul oricum e mult mai scump/TB). Si cererea nu e foarte flexibila, ca sint o groaza de system builders si datacenter-uri cu contracte mari (vezi Google, Amazon, etc). E foarte posibil o diferenta cerere-oferta de 20% (cit a fost din cauza inundatiilor in 2011) sa duca la o marire a preturilor cu 300% cum a fost atunci (fara exagerare).

#83
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmandrku, on 12 februarie 2018 - 06:54, said:

Dar hai sa vedem anul asta de BF cat va fi 1080
Ca tot ai adus 1080 in discutie.
Tocmai ma uitam la magazinul de unde imi iau eu hardware si vad ca placa mea (ASUS GeForce GTX 1080 8GB TURBO), care a depasit anul de acum, am cumparat-o cu 740€ ... acum costa 670€ la acelaso magazin, si este in stoc. Deci, da ... nu s-a ieftinit cine stie ce, dar nici nu a crescut peste ce era acum 1 an.

#84
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,345
  • Înscris: 11.08.2016

View Postmhanor, on 09 februarie 2018 - 16:26, said:

Am vrut neapărat de 8GB, am să nu mai fac compromisuri. Nu cred că au fost plăci RX480 8GB sub 1200 lei noi în magazin.
Eu am luat Strix-ul cu 1197 anul trecut, in februarie. :P De la Altex.

#85
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu habar n-am ce inseamna monedele astea virtuale si cum se obtin, dar am vazut azi o sursa de "minerit". Acum intreb, cum poate o sursa, deci o chestie care da curent, sa fie ceva de minerit si nu ceva anex la minerit, ce sa ofere suport placilor de minerit, curent pentru placile care mineresc.

#86
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,117
  • Înscris: 10.04.2006
La fel cum și plăcile video sunt de "minerit".
Doar marketing să vândă mai bine.


#87
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,345
  • Înscris: 11.08.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 13 februarie 2018 - 14:00, said:

Eu habar n-am ce inseamna monedele astea virtuale si cum se obtin, dar am vazut azi o sursa de "minerit". Acum intreb, cum poate o sursa, deci o chestie care da curent, sa fie ceva de minerit si nu ceva anex la minerit, ce sa ofere suport placilor de minerit, curent pentru placile care mineresc.
E posibil sa aiba putere foarte mare si sa poti alimenta mai multe placi video. Si atunci poate fi considerata de "minerit". Ai link?

La fel cum sunt diversele chestii pt "gaming": placi video, monitoare, mous-i, tastaturi etc. Ele tot functia principala o au, dar au unele caracteristici imbunatatite care sa ofere o experienta mai buna in jocuri.

Cum spunea si Nenea Zap, e doar marketing. Sunt doar niste obiecte optimizate/imbunatatire pt anumite activitati.

Ca un contra-exemplu, nu iau in considerare birourile si scaunele de gaming, indiferent cum sunt facute. Pt mine, aia nu e marketing, e prosteala pe fata.Posted Image Nu ai nici un motiv sa dai o poala de bani pt niste chestii pe care poti sa dai mult mai putin si obtine acelasi confort.

Edited by MediumPlayer, 13 February 2018 - 14:33.


#88
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,998
  • Înscris: 04.10.2007
Eu în noiembrie 2016 am luat un Asus GTX 1070 la 1899.90. Acum vad ca e aproape dublu.
Dificultatea creste în continuu la Eth(asta se mimează acum cu GPU), dacă nu va creste în curând și prețul nu va mai fi profitabil minatul.
Un GTX 1070 produce acum 0.05Eth/lună - aprox 45$, de aici scazi curentul și mai rămâi cu profit 30$. Calculați voi în cat timp îti amortizezi hardware-ul.
Eu sincer îmi doresc sa crească deoarece am în cont 1.25 ETH pe care i-am produs anul trecut când mergea bine, dar sunt foarte sceptic în privința asta.

#89
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postmirel3003, on 13 februarie 2018 - 17:23, said:

Eu în noiembrie 2016 am luat un Asus GTX 1070 la 1899.90. Acum vad ca e aproape dublu.
Dificultatea creste în continuu la Eth(asta se mimează acum cu GPU), dacă nu va creste în curând și prețul nu va mai fi profitabil minatul.
Un GTX 1070 produce acum 0.05Eth/lună - aprox 45$, de aici scazi curentul și mai rămâi cu profit 30$. Calculați voi în cat timp îti amortizezi hardware-ul.
Eu sincer îmi doresc sa crească deoarece am în cont 1.25 ETH pe care i-am produs anul trecut când mergea bine, dar sunt foarte sceptic în privința asta.
Simplu , schimbi 0.25ETH pe 45.000 Bytecoin
Daca in 1an  se face 0.5$ BCN-ul te-ai scos.


#90
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,117
  • Înscris: 10.04.2006
Bytecoin nu va crește niciodată.
Nu mai aberați cu moneda aia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate