Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Casa P+1 Balotesti

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Si eu sunt interesat Posted Image

#38
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017

 SV_1979, on 04 septembrie 2018 - 10:46, said:

Si eu sunt interesat Posted Image
Ti-am trimis pm.

#39
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
Am mai inaintat si noi putin luna asta...am ajuns aproape gata de turnarea placii de peste etaj. Marti o sa fie ziua cea mare. Cateva poze mai jos din ultima luna de santier Posted Image
Posted Image
Attached File  IMG_1464.JPG   898.22K   35 downloadsAttached File  DAQV6408.JPG   175.82K   35 downloadsAttached File  IMG_1577.JPG   192.79K   34 downloadsAttached File  IMG_1580.JPG   365.97K   30 downloadsAttached File  EELU2772.JPG   195.25K   32 downloadsAttached File  IMG_1608.JPG   547.04K   42 downloadsAttached File  IMG_1612.JPG   443.08K   49 downloadsAttached File  IMG_1635.JPG   239.13K   47 downloadsAttached File  IMG_1632.JPG   386.31K   42 downloadsAttached File  IMG_1637.JPG   411.58K   45 downloadsAttached File  IMG_1463.JPG   771.67K   51 downloads

Tot saptamana asta vrem sa facem si compartimentarea interioara la parter; sunt doar cateva zidulete, deci nu ar trebui sa fie mare inginerie. Apoi avem in plan instalatia electrica si sa tencuim peretii. Aceleasi lucruri vor urma si la etaj, dar peste vreo 3 saptamani, dupa ce o sa decofram si o sa scoatem popii.

Vom incepe si lucrul la acoperis si bordarea cu polistiren a golurilor de geam si usi. Peste o luna avem promisiunea ca vin si ferestrele. Am vazut acum doua seri pe protv ca lui conu ii place pe sticla, deci sper sa ii ramana vreme si de fereastrele noastre Posted Image

La sfarsitul lui octombrie avem planificat sa incepem sanitarele si termicele, deci o sa avem vreo 4-5 saptamani cel putin interesante incepand de maine.

Intre timp, ca sa nu fi stat degeaba, am reusit sa obtinem acordul definitiv de bransare la apa/canal...nu stiu exact ce o sa presupuna lucrarea, avand in vedere ca strada este asfaltata. O sa incerc sa cer informatii la primarie, de la cei de la apa/canal am primit doar "descurca-te si fa-ti bransamentul, pe noi anunta-ne cand incepi".

Cei de la gaze s-au miscat binisor, o sa facem cu ei atat lucrarea de pe domeniul public, cat si cea de pe terenul nostru. Speram sa avem gaze pana in sarbatori, ca sa putem sa incalzim in iarna dupa necesitati.

Cu Enelul e poveste mai lunga...pt ca toate firmele cu care am discutat sa le incredintam lucrarea dupa ce am obtinut ATRul ne cereau aprox 2500 de lei, fara sa se ocupe si de dosarul de autorizare, am hotaram sa ne ocupam noi si sa incredintam lucrarea catre Enel, asa ca pana acum:
- am mers la un punct de lucru Enel si dupa ce vreo 3 angajati au sustinut sus si tare ca nu e posibil, ca trebuie sa lucrez cu orice firma agreata de ei, am cerut sa discut cu sefa punctului respectiv si...minune...am completat o cerere de incredintare a lucrarii.
- dupa cateva zile, m-au contactat si mi-au spus ca cererea a fost aprobata. Am mers din nou la acelasi punct, unde am semnat un contract. M-au indrumat apoi catre Enel distributie. intre timp mi s-a emis si factura de plata pentru ATR, achitata f usor prin online banking.
- mers apoi la Enel distributie, pe Tudor Vladimirescu 51 si in vreo 15 minute am plecat de acolo cu toate documentele pentru primarie. Practic Enel distributie emite un set de documente prin care te imputerniceste pe tine, ca viitor beneficiar, sa ii reprezinti in relatia cu primaria pentru obtinerea autorizatie de construire necesare pentru executia bransamentului.
- am depus la primarie actele obtinute de la enel impreuna cu alte cateva copii (act proprietate teren, cadastru etc.) pentru eliberare certificat de urbanism
- am obtinut certificatul in vreo 7 zile si in el ni s-au cerut alte doua avize: mediu si gaze. Alte doua drumuri "rapide", dar le-am facut si pe astea  si avizele ar trebui sa fie gata saptamana viitoare.
- cand avem si certificatele astea, o sa depunem la primarie dosarul pt AC. Apoi mergem inapoi la Enel si asteptam sa ne programeze pt lucrare.
O sa postez urmatorii pasi din povestea cu Enelul, poate ajuta si pe altii.

Attached Files



#40
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Cristi_maze, on 23 septembrie 2018 - 21:49, said:

am reusit sa obtinem acordul definitiv de bransare la apa/canal...nu stiu exact ce o sa presupuna lucrarea, avand in vedere ca strada este asfaltata.
Firma care vine sa faca lucrarea va trebui sa obtina de la Primarie o Autorizatie de Spargere.
Intrucat strada este asfaltata, Primaria o sa-ti ceara sa faci contract cu o firma de asfaltari ca si conditie ca sa-ti dea Autorizatia de Spargere.
Dupa ce se termina lucrarea, tu anunti firma sa vina sa asfalteze.

Eu am platit asfaltarea cam 400 RON / mp, aprox. 4 mp.

#41
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Elegant ar fi sa faci o subtraversare fara sa spargi asfaltul. Am facut asa ceva undeva in Prahova acum vreo 5-6 ani, asa scria in autorizatie si asa am facut. Probabil singurul fraier dintr-o localitate de mai multe mii de oameni, am observat ulterior ca toti spargau asfaltul fara mila..

Cu gazele nu stiu ce magie ai facut de zici ca rezolvi pana la final de an...daca mai ai ceva prafuri din astea bune m-ar ajuta.. :)))
Cristi, arata super santierul, chip up za gud uark!

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Subtraversarea merge la bransament apa si gaz.
La canalizare...cam greu si cam riscant sa nu iasa panta cum trebuie.

#43
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
@kolf: ms de info! maine am "audienta" la urbanism, sa vad ei ce solutie imi dau. Deci trebuie umblat adanc in buzunare si pt bransamentul asta..

@cata: am avut putin noroc cu gazele...o cunostinta care a avut o cunostinta care a avut o cunostinta care....

#44
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
De ceva vreme ma tot gandesc la un sistem de alarma si la ce automatizari pot fi facute pe el, dar sunt total strain de domeniul asta.
Din ce am citit pana acum, as vrea sa leg la sistemul de alarma senzori (contacte magnetice) pt usi/geamuri; senzori de miscare; senzori de fum; IPATul; instalatia de irigat; iluminatul exterior, dar nu stiu ce si cum.
Ceva recomandari unde as putea sa cer un sfat? Nu mai este prea mult pana o sa incepem instalatiile electrice si as vrea sa avem o oarecare ordine in toate cablurile care vor fi intinse prin casa.

#45
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
https://forum.softpe...2#entry22335085
https://forum.softpe...2#entry22336857
http://www.supravegh...ntru-apartament
http://www.supravegh...ri-de-achizitie

#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Cristi_maze, on 24 septembrie 2018 - 13:13, said:

Deci trebuie umblat adanc in buzunare si pt bransamentul asta..
Bransament apa-canal in Timisoara (apa este la 5 ml, iar canalizarea la 4 ml):
7000 RON executie bransament si portiunea ingropata in curte din instalatiile interioare
1500 RON proiect + obtinere Autorizatie de Constructie
1000 RON avize pentru Autorizatia de Constructie
1500 RON refacere asfalt
-------------------
11.000 RON

Bransament gaz: 2000 RON  (subtraversare pe distanta de 6 ml).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate