Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa P+1 Balotesti

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Tot ca incurajare, oricat te-ai stradui sa gandesti detalii abia dupa 6 luni, un an de locuit vei simti si lipsurile casei...

#20
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Iar dupa doi te obișnuiești :)

#21
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 kesarion111, on 04 februarie 2018 - 21:26, said:

Tot ca incurajare, oricat te-ai stradui sa gandesti detalii abia dupa 6 luni, un an de locuit vei simti si lipsurile casei...
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa nu te mai gandesti. O sa simti probabil niste lipsuri dar conteaza sa fie cat mai putine si neinsemnate..

 oMariusRO, on 04 februarie 2018 - 16:44, said:

Si totusi... nu ati fost si voi macar curiosi sa va intrebati nevestele la ce au nevoie de doua chiuvete? :)

Nu ati trait niciodata intr-o casa cu o singura baie si cu partener cu program asemanator cu al tau care insa se "gateste" intr-un timp triplu fata de tine? S-ar putea sa vrei sa te speli si tu pe dinti si nu prea ai pe unde..eu chiar inteleg necesitatea in astfel de cazuri (cum e la noi acum). La casa nu, mai ales daca ai 3 bai..ar trebui sa te descurci :)

Edited by catalijns, 04 February 2018 - 23:16.


#22
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
O intrebare pentru cei care au deja sau intentioneaza sa aiba put canadian...
Pentru partea de proiectare/dimensionare, ati apelat la cineva cu expertiza in domeniul asta?

Eu am discutat cu cineva de la VALROM si mi s-a spus ca ei imi vor vinde materialele pe care eu le voi cere. Adica eu sa am proiectul si sa stiu exact ce imi trebuie, iar ei imi vor face oferta de pret.

Principiul de functionare l-am inteles citind documentele care au tot fost puse pe SP, nu e nimic complicat, insa la mine dilema apare pentru ca nu stiu inca ce sistem HRV/ERV vom alege...si atunci nu stiu daca putul va avea punctul terminal in camera tehnica sau la cucurigu in pod.

Am atasat si un desen la nivel f basic, stiu ca lipseste de acolo un camin de colectare condens avand in vedere ca noi nu o sa avem subsol/demisol, cotele de adancime cred ca nici ele nu sunt ok...dar la priceperea mea in domeniul asta, cam asa ma gandesc ca ar trebui sa arate :) O fi binisor, o fi foarte rau...

Attached Files



#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E bine cum te-ai gandit. Simplu e bine. Adancimea e ok si ai doar 2 coturi de 90. Nu stiu cum e la Valrom, dar la Rehau tuburile erau de 6m lungime. Daca sunt tot de 6m se potrivesc foarte bine si la lungimile tale (18 si 30).

#24
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
A trecut ceva timp de la ultima postare si in tot intervalul asta am ajuns la zi cu unele jurnale, am alergat dupa avize si de vreo doua saptamani am depus dosarul pentru autorizatia de construire. Minivacantele de Paste si 1 Mai de la stat au lungit putin asteptarea noastra, dar totul e bine cand se termina cu bine.

Proiectul este si el gata, asa ca mai jos sunt doua poze cu planurile si alte cateva cu randarile de exterior Posted Image

Urmeaza discutii cu potentiali diriginti de santier si constructor...momentan avem doua recomandari pentru constructor, vedem daca ne oprim la vreunul sau mai cautam.

Attached Files

  • Attached File  parter.jpg   392.98K   108 downloads
  • Attached File  Etaj.jpg   338.4K   132 downloads
  • Attached File  2.jpg   2.28MB   135 downloads
  • Attached File  1.jpg   2.46MB   124 downloads
  • Attached File  3.jpg   2.86MB   127 downloads
  • Attached File  5.jpg   2.73MB   130 downloads


#25
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Faina casa, arata spectaculos...parca stiu stilul de undeva.. :) Cateva idei mai jos, poate ajuta, sunt putin amestecate mesajele:

Observ imbunatatiri la partea de piatra, much better decat in cazul nostru, oricum intentionam sa punem ceva ardezie sau travertin putin mai viu decat gri-ul nostru din randari (bineinteles cand vom avea si finantare pentru treaba asta..) . Dar si antracitul/argintiul din aceste randari arata foarte fain, se armonizeaza cu ancadramentele si poate fi o optiune si la noi
Oare burlanele pluvialelor nu ar arata mai fain pe alb, mai discret, mai elegant ?
As incerca si o randare cu ceva arcade (mica si mare) la intrarea principala, nu imi dau seama cum ar arata dar e posibil sa fie interesant, sa aduca ceva fainosag.
Deasupra geamurilor de la etaj ancadramentul este chiar deasupra geamului si sub sageac, cred ca ar fi mai fain sa ramana putin mai mult loc acolo a.i. sa ai 20 cm de decorativa si astfel ancadramentul sa delimiteze sageacul "mai clar".

Nu stiu daca ai de gand sa respecti 99% proiectul dar gandeste-te bine la partea cu obloane, eventual discuta din timp si cu conu, iti explica el ce implica treaba asta. Daca vrei totusi rulouri  vezi ce solutie de incastrare in gol fereastra, peste grinzi, etc te avantajeaza...e important sa ai niste idei de acum, ajuta foarte mult!

Despre compartimentare: imi place ca ai scara cu podest, imi place cum ai impartit sus pe etaj, studio-ul matrimonial este excelent pozitionat si gandit. La parter este alta abordare decat a noastra si nu comentez prea mult, noi am incercat sa evitam redundanta, ne place si un spatiu mai mare deschis cu mai multe activitati. Dar astea sunt doar optiunile fiecaruia.
Nu in ultimul rand daca incepi dupa 01.09 iti pot recomanda niste mesteri care deja presteaza la o casa asemanatoare si sunt obisnuiti cu partea custom si cerinte mai speciale. Iti trebuie un mester foarte bun pe dulgherie si care sa stie sa masoare si sa tina minte o gramada de masuri si interdependente intre ele altfel o sa fie si mai complicat de atat... Doar daca incepi din toamna altfel..no way! :)
Daca te ajuta o vizita pe santier sa iti faci o idee mai buna ce inseamna o astfel de casa te astept dupa 1 iunie cand o sa stim si noi mai multe... :)

Bafta multa sa avem! :)

#26
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Înafară de rolul pur estetic, alt avantaj nu vad pt rulouri.
Antifurt, nici vorbă!

Azi, exista storuri de interior (se pastreaza si ...curate) capabile, la mai putin de 1mm grosime, sa fie reci pe o parte si in soare full pe cealalta.

#27
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
Multam de apreciere (zic merci si pentru cel care a facut-o sa arate asa :) ) si de idei...la o parte din ele deja ma gandeam si eu, mai precis burlanele albe si obloanele.

Rulouri nu o sa punem, storuri de interior am vazut unele destul de interesante, deci la partea asta ne mai gandim..

Cat despre o vizita pe santier, oricand sunteti disponibili si sunt si eu pe acasa :)

#28
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
tigla aia..care aduce a olane..ai un calcul cam cat ar duce..(ca sa arata ca in randari..bineinteles)..

#29
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017

 manghels, on 10 mai 2018 - 13:24, said:

tigla aia..care aduce a olane..ai un calcul cam cat ar duce..(ca sa arata ca in randari..bineinteles)..

Nu avem calcule la momentul asta, abia de doua zile am primit proiectul, deci este inca foarte "cald". Ne vom orienta catre o tigla metalica, fie Decra Roman/Classic, fie Gerard Milano/Diamant.

#30
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
Am atasat, pentru cine ar putea fi interesat, o oferta primita recent de la o firma din domeniu, pentru constructia casei la rosu...Pt ca un prieten stie pe cineva care a construit cu ei, am zis sa vedem ce oferta ne fac, cu materialele achizitionate de constructor. Sumele din fisier sunt in LEI, fara tva.
Pt casa noastra, 223 mp construiti desfasurati (din care 24 mp sunt terase), calculele in Euro au zis asa: din vreo 45K totalul cu tva, ~14K au fost tot ce constructorul a notat in Excel cu "manopera".
SOC!

Attached Files



#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai a facut in asa fel incat sa iti iasa media la 200E/mp. Cam aia e... Adevarat ca la terase ar trebui sa se taxeze cu jumatate din suma de la casa propriu-zisa. Faci cu firma cam pe acolo te situezi. Poate un 10% mai jos, dar avand in vedere inghesuiala la constructii si lipsa personalului... cam greu de negociat.

De ce SOC! ? Te asteptai la mai putin? Ca sa te apropii spre 150 care ar fi cam minimul realist, ar trebui sa te orientezi spre echipa de dorei + sa te ocupi singur de materiale. (si nici atunci nu esti sigur ca atingi suma asta, depinde de noroc)

#32
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
Soc a fost doar asa, de scurta durata, fiind prima oferta pe care am primit-o. Clar nu o sa lucram cu firma, desi ar fi fost bine sa fi ajuns la un confort financiar si sa nu ne uitam la 30-40 eur/mp in plus :)  
Vedem la ce intelegeri ajungem cu mesterii cu care suntem in discutii.

#33
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
In aproape 3 luni am reusit sa gasim constructor, diriginte de santier, sa pregatim terenul (la propriu) si sa incepem lucrarile.
Terenul chiar a avut nevoie de o super defrisare, am distrus si niste pomi fructiferi de toata frumusetea, din pacate...ploi multe in iulie, cel putin, iar buruienile aratau destul de infricosator:
Posted Image
Am facut si un mic gard despartitor pe doua laturi care nu erau inchise..Stratul final de Sadolin nu a fost aplicat pe lemn, mai sunt de facut mici finisaje, dar pana acum suntem multumiti de rezultat.
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Cum ziceam, a plouat mult de tot in iulie, iar constructorul cred ca a facut trasajele casei de vreo 3 ori pana sa apuce sa fie verificate de arhitect si de diriginte...ce trasa seara, stergea ploaia noaptea...noroc ca terenul absoarbe apa ca un burete si a doua zi era super practicabil.
Impamantarea am facut-o cu 8 tarusi de 1.5 m, s-a aplicat mastic bituminos de la Mapei pe zonele unde s-a sudat si au fost scoase doua limbi de platbanda.

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Cam asa a aratat betonul elevatiei dupa decofrare..am stat langa baieti pe timpul turnarii si vibratorul a fost folosit cu simt de raspundere.
Posted ImagePosted Image

A urmat compactarea pamantului, facuta pe doua niveluri si etape diferite, stratul de pietris (16-32) de 15 cm, folia si 10 cm de EPS Austroth densitate 150. La zona de contact a placilor cu marginea elevatiei, pe unde ramasesera mici spatii, a fost bagata spuma.
Posted ImagePosted Image

Stalpisorii, cu etrierii pusi din 10 in 10 cm:
Posted Image

Zic muncitorii ca lui ii tremura mana cel mai putin, asa ca i-a revenit sarcina cea mai migaloasa la turnarea placii parterului:
Posted Image

S-au montat tevile de canalizare, tuburile prin care vor intra cablul de curent si cel de internet si intrarea generala pentru apa de consum dn32. Golurile au fost prevazute si executate prin talpa casei.

A fost terminata zidaria exterioara a parterului, iar de cateva zile se cofreaza la greu stalpii si s-a pregatit "patul" pentru grinzi si fierul din placa de peste parter. Pana la sfarsitul saptamanii vor fi puse pe pozitii, probabil sambata sau luni urmeaza turnarea. Constructorul si dirigintele au convenit la o singura turnare pentru stalpi, grinzi si placa. Au fost lasate niste "usite" la baza cofragului stalpilor, ca sa ne asiguram ca inainte de turnare nu raman obiecte straine in stalpi, gen rumegus, resturi de scanduri, vreun muncitor Posted Image  si asa mai departe...
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Posted Image

Din pacate nu am avut timp sa ma ocup de jurnal si sa pun lucrurile mai detaliat, pe masura ce erau facute...greu tare si cu job full time si cu prezenta zilnica la santier.

Dirigintele este, din punctul meu de vedere, un must have...noi am avut noroc si am gasit o persoana care "stie meserie", pe care o recomand oricand. Relatia cu constructorul este si ea buna pana la stadiul asta, este foarte important sa gasesti o echipa cu care sa poti discuta si care sa puna in practica sfaturile venite de la arhitect, structurist, diriginte si altii avizati.

Santierul clar vine cu o gramada de stres la pachet, dar e frumos sa vezi cum creste o casa Posted Image

Attached Files



#34
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
Ai o echipa care lucreaza foarte frumos, cat ai platit pe metru patrat manopera?

#35
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017

 Iliev20, on 22 august 2018 - 20:07, said:

Ai o echipa care lucreaza foarte frumos, cat ai platit pe metru patrat manopera?

I-am contractat momentan pentru la rosu si astept ofertele de pret si pentru acele etape urmatoare pe care le voi face tot cu ei.
Cu materialele aduse de ei (dar am discutat in prealabil unde am avut preferinte la un anumit producator), de la organizare de santier, paza materiale, pana la astereala sarpante, am iesit la 182 E/mp construit. Oamenii au firma, totul se factureaza conform unui grafic de executie. Lucrarea la rosu am impartit-o in 4 etape mari, fiecare cu mai multe subetape. Platile se fac proportional cu munca prestata din fiecare subetapa.

#36
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Te rog sa ne dai si noua lista cu etapele si subetapele respective. Multumim!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate