Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Casa P+1 Balotesti

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
Salutare tuturor,

A venit si momentul in care ne-am hotarat sa demaram o activitate care, asa cum ne spunea zilele trecute unul dintre voi, va genera stres suplimentar, respectiv deschiderea acestui jurnal de casa noua.
Daca tot o sa fie cu stres, speram noi sa nu fie si pentru cei care ne vor vizita :)

Rezumatul planului de bataie suna cam asa: Casa P+1+pod circulabil pt depozitare in Balotesti, Ilfov.

Terenul: 600 mp, achizitionat in Decembrie anul trecut, cu deschidere la strada asfaltata, unde sunt si toate utilitatile. Deschiderea are gard de beton cu o culoare de-ti rupe ochii si exista si gard despartitor cu vecinul pozitionat la SUD. Catre N si V va trebui sa prestam gard, ca sa despartim de restul de teren al celui de la care am cumparat noi. Am atasat un plan de situatie si vreo cateva poze de pe teren, unde momentan stau linistiti niste pomi fructiferi (peri, gutui) si un put folosit pana acum la udatul pomilor.

Avem si studiul geo. Pana la 6 m nu s-a gasit apa, fostul proprietar zice ca atunci cand a sapat pentru put, a forat pana pe la vreo 14-15 m. Dupa solul vegetal avem praf argilos plastic vartos cafeniu roscat pana la -2.2 m,  apoi pana la -3.5 m tot “praf” din asta cu concretiuni calcaroase, iar pana la 6 m avem acelasi “praf” care in plus e consistent galben cafeniu cu intercalatii calcaroase. Deci aur n-am gasit oricat au sapat oamenii aia.

De vreo doua saptamani am depus actele pentru certificatul de urbanism, il asteptam sa iasa ca sa incepem alergatura pentru avize.

Am inceput si colaborarea cu un arhitect. Pana acum avem planurile in forma atasata, fara a avea stabilita pozitia sau dimensiunile ferestrelor. Vor fi mici modificari pe la unele ziduri, cum ar fi cel al bucatariei catre locul de luat masa. Camera tehnica va fi mai mare cu vreo 2 metri fata de dimensiunea actuala, in sensul ca lungimea va creste cu 1 metru si putin. SU a iesit de 161 mp, iar construita cu tot cu terase 226 mp.

O parte din intentiile noastre la momentul actual:

- 10 cm de XPS pe exteriorul elevatiei; cand ne vom apuca sa facem calculele in detaliu ne vom decide daca punem si pe interiorul elevatiei si pe exterior/interior fundatie
- 10-15 cm de EPS 100-120  sub placa
- 40 cm de polistiren sau vata pentru izolarea din pod; peste etaj vom merge cu placa din beton
- Minimum 15 cm grafitat sau vata pentru termoizolatia exterioara; din nou, banii vor vorbi :)
- IPAT la parter si calorifere la etaj
- HRV/ERV: aici cred ca o sa fie foarte greu sa hotaram ce si cum, mai ales dupa toate discutiile recente de pe topicul Danei sau de pe topicul de sisteme de ventilatie, unde am tot citit ca in domeniul asta proiectarea lasa de multe ori de dorit; la fel si executia traseului de tubulatura; aici am aprecia cateva informatii de la cei care au beneficiat de calcule ale pierderilor de presiune si de proiecte care au incercat sa diminueze pe cat posibil astfel de pierderi; sigur este ca de pe acum vorbim cu arhitectul sa avem calculat un spatiu tehnologic in “tavanele false” pe unde se va plimba tubulatura. Cred ca ideal ar fi ca inca din stadiul asta sa stim pozitia viitoarelor golurilor din placi pe unde va urca/cobori tubulatura, dar asta presupune o colaborare intre arhitect si viitorul proiectant al instalatiei de ventilatie.
- Put Canadian: vom merge pe tubulatura de la Valrom si aici avem cateva intrebari: ceva recomandari pentru oameni care ar sti sa il “proiecteze” in functie de caracteristicile terenului nostru si de pozitia casei? putul sa se “intalneasca” cu unitatea centrala de ventilatie in camera tehnica sau asta sa se intample in pod? Care din variante este mai recomandata? daca poate fi formulat asa..
- Acoperis de tigla metalica

Cam atat pentru momentul asta. Stim ca sunt mult prea multe subiecte de discutat cand vine vorba de o casa, dar speram noi ca toate isi vor primi atentia necesara cand le va veni randul.

Orice sugestie despre ce credeti ca trebuie gandit inca de la stadiul la care suntem acum va fi foarte apreciata, asa ca va multumim anticipat!

Attached Files



#2
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Planurile arata bine dpmdv .... spor la lucru :)

Attached Files



#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
ok si de la mine.chiar daca nu as face niciodata o casa asa mare.

ideea de camera pentru dressing ma enerveaza ca principiu.altii ar vrea un loc de 12 mp unde sa stea.eu cand am renovat am aruncat la haine,valeleu, de atunci o ard chill si foarte minimalist cu hainele.si acum mi se pare ca am multe, daca raman vreodata fara ,am vreo n magazine jos.dasta am ales sa pun comode in dormitoare de apartament si e foarte ok,nu ocupa nici mult spatiu.

locul de luat masa iar mi se pare cam marisor.poate merita mai bine un dormitor la parter.

cati sunteti?

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
E bine sa nu uiti Darie ca imbatranim si scarile nu sunt prietenoase la 80 de ani. Oricat te-ai amagi cu ideea ca sunt un bun prilej sa faci miscare, ca te tin in forma...


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sa ajungem noi la 80 de ani... Ce probleme mai aveti unii..

#6
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 brawnie, on 02 februarie 2018 - 23:58, said:

Planurile arata bine dpmdv .... spor la lucru :)

Si eu zic ca pare ok. Un pic de grija si o alegere inspirata a soluțiilor pentru instalatii si poate ieși ceva frumos. Suprafețele sunt ok si nu e mare. Dormitoarele la 14mp, livingul sub 30, ce sa ceri sa facă apartament de 50 mp pe sol ? Costa evident fiecare mp dar din acest motiv face omul casa sa se simtă bine.

Edited by picomouse, 03 February 2018 - 07:56.


#7
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Iti urez si eu bine ai venit si succes! O prima sugestie de la cineva care sta deja in casa noua ar fi accesul din exterior prin camera tehnica. Nu stiu componenta familiei si locul garajului dar dupa cat a plouat in ultimii 2 ani sfatul este sa ai un buffer space de lasat ghetele, cumparaturile, de sters cateii pe picioare sau masinutele copiilor. O sa vezi ca e incredibil cat praf si noroi se aduna chiar si dupa ce ai peste tot gazon...
Legat de geamuri, atentie la punctele cardinale, si eu am exagerat cu suprafata lor si cateodata cand bate soarele si seara parca ma simt ca intrun acvariu (mai ales de cand am vecini in dreapta... ).

#8
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
bine ai venit Cristi, arata bine, asta inseamna sa nu ai constrangeri de latime a casei..
Totusi CT e putin cam mica, la fel si vestibulul de acces, poate mai reusesti ceva aici dupa cum ai zis, spatiile sunt generoase in rest in special zona bucatarie/living/dinning, eventual mai poti lua ceva de acolo.
Un semineu sau soba ceva? Sau macar sa prevezi din timp locul de cos pentru acestea daca iti doresti in viitor.

Scara este balansata sau cu podest? Ce latime are? Nu imi dau seama din schite.

Asteptam cu interes si ceva randari exterioare, planul e foarte interesant si lasa loc unor interpretari interesante si in exterior (nu cel mai important lucru la o casa dar nu de neglijat).

Se vede ca ti-ai facut putin temele si te ajuta si un arhitect bun ;)
Mare atentie la administrarea bugetului, inflatia loveste puternic, multumiri partidului si rednecks-ilor care l-au votat...

#9
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bine ai venit. Chiar asta voiam sa scriu si eu - ca ti-ai facut bine temele, dar mi-a luat-o catalijns inainte. Posted Image Ai scari cu podest, ai dressing + baie matrimoniala, ai o zona de zi super extinsa si avand o latura de aproximativ 10m poti intinde mese "fara numar". Ai si camara si camera tehnica, ce sa mai - tot ce iti trebuie. In foarte multe privinte seamana cu planul nostru si e foarte aproape si ca suprafata.

Legat de gardul ala - se poate si mai rau Posted Image , il vopsesti tu pana la urma.

Nu stiu ce sfat sa iti dau acum la inceput de drum, imi pare ca esti bine informat. Tine de buget, nu accepta compromisuri la partea de executie a structurii si ar trebui sa fie bine. Daca ai un necesar de cantitati, cauta de pe acum sa cumperi/dai avans pentru materiale pentru  ca deja incep scumpirile (7% confirmat de la 1.02 pentru polistiren spre exemplu). Scumpirile de inceput de sezon de constructii si peste asta scumpiri cauzate de inflatie cum bine atentioneaza colegul mai sus, cauzate de cresterea Euro si nu in ultima instanta - de specula - pentru ca - vorba aia - economia duduie!!!

Edited by Bylly00, 03 February 2018 - 11:39.


#10
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017

 bobitad, on 03 februarie 2018 - 00:42, said:

ok si de la mine.chiar daca nu as face niciodata o casa asa mare.

ideea de camera pentru dressing ma enerveaza ca principiu.altii ar vrea un loc de 12 mp unde sa stea.eu cand am renovat am aruncat la haine,valeleu, de atunci o ard chill si foarte minimalist cu hainele.si acum mi se pare ca am multe, daca raman vreodata fara ,am vreo n magazine jos.dasta am ales sa pun comode in dormitoare de apartament si e foarte ok,nu ocupa nici mult spatiu.

locul de luat masa iar mi se pare cam marisor.poate merita mai bine un dormitor la parter.

cati sunteti?

Eeeh, hai ca nu va fi o casa asa de mare, suprafate la etaj putin peste cele de la un bloc cu cerinte minime spre medii Posted Image Dressingul a fost conditie impusa... vrei casa, facem dressing; dupa ce am vazut cum l-a gandit arhitectul, am tras la sorti (not!) si ei ii va reveni partea mai mare.
Am vrut sa avem zona de dormit in partea de sus a casei, iar in partea de jos am vrut spatii rezonabile intrucat acolo o sa petrecem cea mai mare parte a timpului, chiar si atunci cand vor veni copiii.
Momentan suntem "decat" doi Posted Image


 kesarion111, on 03 februarie 2018 - 05:57, said:

E bine sa nu uiti Darie ca imbatranim si scarile nu sunt prietenoase la 80 de ani. Oricat te-ai amagi cu ideea ca sunt un bun prilej sa faci miscare, ca te tin in forma...

Pana la 80 de ani poate ajungem sa ne punem vreun lift Posted Image multe se pot intampla pana la varsta aia, posibil ca in 2066 sa stam intr-un apartament pe langa vreun teatru Posted Image)

 dell99, on 03 februarie 2018 - 08:52, said:

Iti urez si eu bine ai venit si succes! O prima sugestie de la cineva care sta deja in casa noua ar fi accesul din exterior prin camera tehnica. Nu stiu componenta familiei si locul garajului dar dupa cat a plouat in ultimii 2 ani sfatul este sa ai un buffer space de lasat ghetele, cumparaturile, de sters cateii pe picioare sau masinutele copiilor. O sa vezi ca e incredibil cat praf si noroi se aduna chiar si dupa ce ai peste tot gazon...
Legat de geamuri, atentie la punctele cardinale, si eu am exagerat cu suprafata lor si cateodata cand bate soarele si seara parca ma simt ca intrun acvariu (mai ales de cand am vecini in dreapta... ).

Bine v-am gasit pe toti si iti multumim! Cu siguranta o sa fie acces din exterior catre CT, asteptam niste randari de exterior ca sa decidem ce pozitie finala alegem pt usa. Garaj n-o sa fie, patratul ala colorat din poza atasata este doar un garaj imaginar Posted Image Legat de puncte cardinale, la S avem vecin cu casa la distanta rezonabila de noi; la E este deschiderea catre strada, unde vor sta si masinile; catre V o sa fie partea de curte propriu-zisa, continuata cu o curte maare a celui de la care am cumparat (poza 5), iar la N este tot cel de la care am cumparat.  


 catalijns, on 03 februarie 2018 - 10:05, said:

bine ai venit Cristi, arata bine, asta inseamna sa nu ai constrangeri de latime a casei..
Totusi CT e putin cam mica, la fel si vestibulul de acces, poate mai reusesti ceva aici dupa cum ai zis, spatiile sunt generoase in rest in special zona bucatarie/living/dinning, eventual mai poti lua ceva de acolo.
Un semineu sau soba ceva? Sau macar sa prevezi din timp locul de cos pentru acestea daca iti doresti in viitor.

Scara este balansata sau cu podest? Ce latime are? Nu imi dau seama din schite.

Asteptam cu interes si ceva randari exterioare, planul e foarte interesant si lasa loc unor interpretari interesante si in exterior (nu cel mai important lucru la o casa dar nu de neglijat).

Se vede ca ti-ai facut putin temele si te ajuta si un arhitect bun Posted Image
Mare atentie la administrarea bugetului, inflatia loveste puternic, multumiri partidului si rednecks-ilor care l-au votat...

Latimea casei este spre maximum acum, catre S ne raman 3.13 m, iar catre N avem 3 metri de la CT pana la limita de proprietate Posted Image vedem ce o sa scrie si in CU legat de asta. CT va mai primi doi metri la suprafata totala, dar prin marirea lungimii catre V.

Legat de semineu, ne-am tot gandit la unul pe lemne si ne-am razgandit intr-un final. Un loc bun pentru el ar fi fost pe acel perete dintre locul de luat masa si bucatarie, pozitionat pe coltul catre living. Cu ceva tubulatura, niste ventilatoare dedicate, am fi putut sa directionam caldura si catre cele doua dormitoare de deasupra.

Scara...cred eu ca va fi cu podest, dar o sa intreb lucrul asta ca sa fiu sigur. Latimea este de 100.

Randarile exterioare crede-ma ca le asteptam si noi.

Partidul...off Doamne! mi-e si rusine sa spun ca sunt din Alexandria de loc Posted Image) dar in piata am tot fost si o sa mai fiu.



 Bylly00, on 03 februarie 2018 - 11:39, said:

Legat de gardul ala - se poate si mai rau Posted Image , il vopsesti tu pana la urma.

Nu stiu ce sfat sa iti dau acum la inceput de drum, imi pare ca esti bine informat. Tine de buget, nu accepta compromisuri la partea de executie a structurii si ar trebui sa fie bine. Daca ai un necesar de cantitati, cauta de pe acum sa cumperi/dai avans pentru materiale pentru  ca deja incep scumpirile (7% confirmat de la 1.02 pentru polistiren spre exemplu). Scumpirile de inceput de sezon de constructii si peste asta scumpiri cauzate de inflatie cum bine atentioneaza colegul mai sus, cauzate de cresterea Euro si nu in ultima instanta - de specula - pentru ca - vorba aia - economia duduie!!!

Va scriu pe scurt cu gardul ala...de pe strada se veede si daca treci cu ochii inchisi. doua laturi perpendiculare, una de 60 de metri lungime si alta de vreo 80. Anul trecut ne tot plimbam pe strazile din apropiere si tot vedeam terenuri. ne uitam la gard si ziceam: uite si tu culoare, cine naiba ar cumpara aici daca ar scoate la vanzare?! un an mai tarziu va scriem "din spatele gardului".

Necesarul nu-l avem, dar cand o sa vina o sa va cerem pareri aici.

#11
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Cristi_maze, on 03 februarie 2018 - 14:31, said:

Pana la 80 de ani poate ajungem sa ne punem vreun lift Posted Image multe se pot intampla pana la varsta aia, posibil ca in 2066 sa stam intr-un apartament pe langa vreun teatru Posted Image)
Aha...deci dupa consultari indelungi cu mari matematicieni care nu mai sunt printre noi am dedus ca ai 32 de ani...Multi inainte Posted Image

 Cristi_maze, on 03 februarie 2018 - 14:31, said:

Legat de semineu, ne-am tot gandit la unul pe lemne si ne-am razgandit intr-un final. Un loc bun pentru el ar fi fost pe acel perete dintre locul de luat masa si bucatarie, pozitionat pe coltul catre living. Cu ceva tubulatura, niste ventilatoare dedicate, am fi putut sa directionam caldura si catre cele doua dormitoare de deasupra.
Mai bine fara tubulaturi intre camere care pot transmite si alte sunete....

 Cristi_maze, on 03 februarie 2018 - 14:31, said:

Scara...cred eu ca va fi cu podest, dar o sa intreb lucrul asta ca sa fiu sigur. Latimea este de 100.
Scara e clar cu podest - cel putin daca nu se modifica planul actual

 Cristi_maze, on 03 februarie 2018 - 14:31, said:

Randarile exterioare crede-ma ca le asteptam si noi.
+1

#12
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 kesarion111, on 03 februarie 2018 - 05:57, said:

E bine sa nu uiti Darie ca imbatranim si scarile nu sunt prietenoase la 80 de ani. Oricat te-ai amagi cu ideea ca sunt un bun prilej sa faci miscare, ca te tin in forma...

Face un perete intre living si locul de luat masa si a rezolvat-o. Dormitor de 15mp (mai mare decat al meu Posted Image )

 brawnie, on 03 februarie 2018 - 18:48, said:

Mai bine fara tubulaturi intre camere care pot transmite si alte sunete.

Cam asa am tot zis si eu, pana mi-a povestit cineva ce a vazut in Italia. Cica si aia duc aer de la semnineu in alte camere prin tubulatura, dar la genul urmator: In focar (sau poate deasupra?!) au o serpentina care se incige maxim, care are un capat care iese undeva langa semineu si altul (altele) in alte camere. Prin capatul de la parter sufla aer cu un ventilator mic, aer care evident trece prin serpentina si ajunge la etaj. Daca diametrul tevii este mic, iar capatul de jos e si cat de cat protejat, nu cred ca se mai pune problema de zgomote. Daca imi dadea ideea asta de la inceput, poate incercam si eu ceva la soba mea Posted Image (ma rog, nu personal, ci povesteam cu "maestrul" daca e posibil)

P.S. Planurile "miros" a Catalin Posted Image

P.S. 2. La cum arata planurile bugetul nu pare a fi o problema. In zona unde este pus TV-ul faceam o soba de statea mața-n coada.

P.S. 3. Nu am inteles niciodata la ce folosesc doua chivete in baie.

Edited by oMariusRO, 03 February 2018 - 19:05.


#13
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 oMariusRO, on 03 februarie 2018 - 19:01, said:



Face un perete intre living si locul de luat masa si a rezolvat-o. Dormitor de 15mp (mai mare decat al meu Posted Image )



Cam asa am tot zis si eu, pana mi-a povestit cineva ce a vazut in Italia. Cica si aia duc aer de la semnineu in alte camere prin tubulatura, dar la genul urmator: In focar (sau poate deasupra?!) au o serpentina care se incige maxim, care are un capat care iese undeva langa semineu si altul (altele) in alte camere. Prin capatul de la parter sufla aer cu un ventilator mic, aer care evident trece prin serpentina si ajunge la etaj. Daca diametrul tevii este mic, iar capatul de jos e si cat de cat protejat, nu cred ca se mai pune problema de zgomote. Daca imi dadea ideea asta de la inceput, poate incercam si eu ceva la soba mea Posted Image (ma rog, nu personal, ci povesteam cu "maestrul" daca e posibil)

P.S. Planurile "miros" a Catalin Posted Image

P.S. 2. La cum arata planurile bugetul nu pare a fi o problema. In zona unde este pus TV-ul faceam o soba de statea mața-n coada.

P.S. 3. Nu am inteles niciodata la ce folosesc doua chivete in baie.

La PS3 Îți răspund eu. Dacă EA vrea chiuveta dubla atunci este un preț mic pentru liniștea conjugală. Nu am auzit pina acum de un concurs de spălat pe dinti sincron !

Am studiat si eu treaba cu termosemineul. Ar fi ok dacă ai in scop sa il folosești ca sursa principala de încălzire. Dacă ai gaz eu zic ca nu merita efortul.
In schimb un semineu cu randament bun si o putere medie il poți considera o soluție de avarie sau un bkup la sistemele principale de încălzire.
Iarna trecută eram cu casa închisă si vroiam sa lucrez la instalatii dar erau -7-10 C afara . Doar cu șemineul am ridicat temperatura la 12-15C fără mari eforturi . Eu am pus un Sparatherm de 11kw ( pe rațiuni de “diagonala” geam).  Nu e ieftin , mai costa si coșul dar eu zic ca a meritat fiecare bănuț.
Am ales modelul si datorită prizei de aer externe. Astfel nu este afectată calitatea aerului din casa.

#14
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 picomouse, on 03 februarie 2018 - 22:35, said:

Am studiat si eu treaba cu termosemineul. Ar fi ok dacă ai in scop sa il folosești ca sursa principala de încălzire. Dacă ai gaz eu zic ca nu merita efortul.

Dragilor, nu va culcati pe ureche ca aveti gaze, tineti cont de cele scrise aici, caci cele scrise sunt hotarate mai de sus decat guvernele locale: https://forum.softpe...0#entry19090985

Sa nu ziceti ca nu ati stiut.Posted Image

#15
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 andreilesan, on 03 februarie 2018 - 22:42, said:



Dragilor, nu va culcati pe ureche ca aveti gaze, tineti cont de cele scrise aici, caci cele scrise sunt hotarate mai de sus decat guvernele locale: https://forum.softpe...0#entry19090985

Sa nu ziceti ca nu ati stiut.Posted Image

Andrei știu de legislația europeană si de implementarea ei ca lege in Ro. Pe eficientă energetică in domeniul meu se discuta de automatizări Level 4 ( automatizări predictive bazate pe tipare de utilizare si management adecvat al resurselor). Standardul Pasive House este doar virful icebergului care vine peste noi. In rezidential  izolarea clădirilor combinata cu o proiectare adecvată pe instalatii + ceva energii verzi cred ca rezolva alinierea dar extrem de interesant va fi pe clădiri comerciale si instituții sa le certifici . Ori se va face pe bune si atunci nu e simplu deloc ori se va ajunge in dulcele stil balcanic sa le facă din pix fără legătura cu realitatea.
Strict la subiectul topicului nu cred ca un termosemineu sau o soba rezolva problema dacă izolarea lasa de dorit.

#16
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017

 oMariusRO, on 03 februarie 2018 - 19:01, said:


Daca imi dadea ideea asta de la inceput, poate incercam si eu ceva la soba mea Posted Image (ma rog, nu personal, ci povesteam cu "maestrul" daca e posibil)

P.S. Planurile "miros" a Catalin Posted Image

P.S. 2. La cum arata planurile bugetul nu pare a fi o problema. In zona unde este pus TV-ul faceam o soba de statea mața-n coada.

P.S. 3. Nu am inteles niciodata la ce folosesc doua chivete in baie.

Marius, mirosul isi face treaba :)

In zona unde este TV-ul pe plan acum, cel mai probabil o sa stea un acvariu, asta daca o sa ramana bani si de asa ceva :)) iar TVul o sa fie pus pe peretele acela comun cu holul.  Bugetul speram noi sa nu devina o problema care sa ne dea mari batai de cap.

Doua chiuvete in baie au fost cerinta speciala, picomouse a intuit perfect.

#17
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 Cristi_maze, on 04 februarie 2018 - 15:16, said:



Marius, mirosul isi face treaba :)

In zona unde este TV-ul pe plan acum, cel mai probabil o sa stea un acvariu, asta daca o sa ramana bani si de asa ceva :)) iar TVul o sa fie pus pe peretele acela comun cu holul.  Bugetul speram noi sa nu devina o problema care sa ne dea mari batai de cap.

Doua chiuvete in baie au fost cerinta speciala, picomouse a intuit perfect.

Am peste 25 de ani vechime sunt călit in chestii casnice așa ca abordarea mea e mai Zen. Sau cum zicea Hagi sa fie bine ca sa nu fie rău !
Dacă vroia onix pe pereti era o treaba dar așa o chiuveta nu e mare lucru. Si jumătatea happy e priceless , altfel manevrezi cuptorul cu. microunde dacă vrei mincare calda !🤐

Edited by picomouse, 04 February 2018 - 16:08.


#18
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si totusi... nu ati fost si voi macar curiosi sa va intrebati nevestele la ce au nevoie de doua chiuvete? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate