Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Recomandare amplificator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Urca pozele direct pe forum!
Nu sta nimeni sa dea zeci de click-uri pe situri de genu.

#38
alt1111

alt1111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.05.2016
Am incercat...nu merge...

gata :)

Attached Files


Edited by alt1111, 05 February 2018 - 15:39.


#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ala e un set pentru surround.
Se poate achizitiona un amplituner 5.1 second hand. De pe Power Zone ceva....
http://www.power-zon..._TX_SV_454.html
http://www.power-zon...STR_DE_235.html
Ceva de genul ala.
Nu are rost sa iei ceva de nou ,efectiv nu (se) merita la boxele alea.

#40
alt1111

alt1111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.05.2016
Știu ca nu sunt profesionale( nici nu cred ca sunt necesare unele hi fi), însã sunt asa proaste?

#41
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Ai primit indicatii foarte bune ca raspuns la o intrebare concreta, la o intrebare generala nu e atat de usor de raspuns. Boxele sunt bune sau proaste in functie de pretentii, unii nu se simt multumiti cu boxe de 5000 de euro in timp ce multi asculta toata viata  pocnitori si li se pare ok. Urechile tale o sa constate daca sunt proaste sau nu. Daca intrebarea e legata de faptul daca (se) merita sa cumperi amplificatorul pentru boxele alea, nu stiu, daca nu vei fi multumit de boxe il vei pastra sa ti faci un sistem cu alte boxe.

Eu ti as recomanda sa dai cautare boxe pe OLX si sa compari in mare anunturile, sa incerci sa ti dai seama care e lumea boxelor. Chiar daca nu esti deloc familiarizat cu domeniul poti sa fi faci o parere generala si sa ti evaluezi "ochiometric" boxele.

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
1. "Profesionale" in audio nu se refera la domeniul HI-FI ci la echipamente de sonorizare si studio.
2. Boxele vechi din principiu trebuie evitate. In timp suspensiile de cauciuc se uzeaza si mai ales devin rigide/casante ,cauciucul pierzandu-si caracteristicile elastice. Acest fenomen se intampla chiar la boxe nefolosite dar care au stat prin depozite 15-20 de ani.
3. Observ abia acum ca din sistem lipseste o boxa ,boxa centrala, iar acel subwoofer pare pasiv(nu are amplificare continuta). Deci dificil de conectat chiar cu un amplituner din alea recomandate. Alea au iesire pt. subwoofer activ.
4. CAT erau niste boxe de prin anii '90 foarte ieftine ,din aceiasi categorie cu produsele Medion/Tevion/Lifetec ,german fake-uri care umpeau pe la noi consignatiile.

Edited by edigee, 05 February 2018 - 19:50.


#43
alt1111

alt1111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.05.2016

View Postedigee, on 05 februarie 2018 - 19:49, said:

1. "Profesionale" in audio nu se refera la domeniul HI-FI ci la echipamente de sonorizare si studio.
2. Boxele vechi din principiu trebuie evitate. In timp suspensiile de cauciuc se uzeaza si mai ales devin rigide/casante ,cauciucul pierzandu-si caracteristicile elastice. Acest fenomen se intampla chiar la boxe nefolosite dar care au stat prin depozite 15-20 de ani.
3. Observ abia acum ca din sistem lipseste o boxa ,boxa centrala, iar acel subwoofer pare pasiv(nu are amplificare continuta). Deci dificil de conectat chiar cu un amplituner din alea recomandate. Alea au iesire pt. subwoofer activ.
4. CAT erau niste boxe de prin anii '90 foarte ieftine ,din aceiasi categorie cu produsele Medion/Tevion/Lifetec ,german fake-uri care umpeau pe la noi consignatiile.

multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat. cum pot face subwoofer-ul activ? sau cum il pot conecta la amplificator? sa stiu ce sa comand pana la urma...

#44
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Hai sa o luam altfel, spune exact care e planul tau. Vrei neaparat sa refolosesti boxele? Nu preferi ceva cu sunet mai ok? Cu banii pe care nu ii dai pe amplificator ,cu ce mai iei pe astea, eventual poate mai pui ceva si iti poti lua doua boxe active sh sau chiar noi cu un sunet mai bun decat ce ai acolo. Daca vrei neaparat sistem 5.1, sa faca altii recomandari ca nu ma pricep.

Edited by audiofidel, 05 February 2018 - 20:29.


#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Subwooferul se poate face activ doar montandu-i inauntru un modul de amplificare plus alte echipamente electronice. Pt. asta trebuie cunostinte de electronica solide si bani destul de multi ,mai multi decat dai pe un amplificator din ala SH pe care il recomandam.
Deci efectiv nu merita.

#46
alt1111

alt1111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.05.2016

View Postaudiofidel, on 05 februarie 2018 - 20:27, said:

Hai sa o luam altfel, spune exact care e planul tau. Vrei neaparat sa refolosesti boxele? Nu preferi ceva cu sunet mai ok? Cu banii pe care nu ii dai pe amplificator ,cu ce mai iei pe astea, eventual poate mai pui ceva si iti poti lua doua boxe active sh sau chiar noi cu un sunet mai bun decat ce ai acolo. Daca vrei neaparat sistem 5.1, sa faca altii recomandari ca nu ma pricep.

intentionam sa cumpar doua boxe + amplificator in ideea in care le folosesc la bloc, insa o cunostinta auzind ca vreau un sistem audio  mi-a oferit boxele astea for free. de asta incerc sa le folosesc pe acestea....

#47
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Daca asta era planul tau initial, urmeaza l, ca boxele sunt vraiste. Iesi ieftin cu ele dar sunetul e la fel de ieftin. Cand esti hotarat in privinta bugetului deschide un topic si vei primi recomandari pentru o alegere potrivita.

#48
alt1111

alt1111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.05.2016

View Postaudiofidel, on 05 februarie 2018 - 21:03, said:

Daca asta era planul tau initial, urmeaza l, ca boxele sunt vraiste. Iesi ieftin cu ele dar sunetul e la fel de ieftin. Cand esti hotarat in privinta bugetului deschide un topic si vei primi recomandari pentru o alegere potrivita.

asa o sa fac. eventual o sa caut sa fie amplificatorul 5.0 si de putere cat mai mare, si poate poate o sa incerc si boxele astea (sa le folosesc totusi daca tot mi le-a dat). nu caut boxe sa se auda tare. caut boxe sa se auda clar

#49
johnutzjohnutz

johnutzjohnutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.02.2007
Ca un final (cel putin din partea mea) la acest topic: stiti proverbul cu socoteala de acasa... :)
Va rog sa nu dati cu pietre, ce voi scrie e strict opinia si perceptia mea si, la o experienta mai mica asa cum am eu, nu pretind ca am urechile cele mai bune :)
Bunnn, deci: ascultat (e adevarat, nu in showroom ci la prieteni/cunostiinte) Audiolab - eu l-am auzit ca un sunet mai metalic, sec dar detaliat e adevarat; personal nu mi-a placut; am trecut la Rotel si, din pacate pentru mine, perceptia a fost asemanatoare cu avertismetul lui edigee - in sunet detaliat dar clinic, mai ales la volum in pic mai mare.
Cum intre timp si camera unde ascult muzica s-a schimbat cu una mai mica si mai aglomerata, am regandit abordarea si am ales compromisul de a trece la o amplificare de o putere mai mica dar cu un sunet mai corect si placut. Dupa ce am stat si am citit o gramada de forumuri, mi-au cazut cu tronc Creek si Naim (avantajul ca sunt amandoua in acelasi loc in Bucuresti). Deci, boxe "la spinare", programare showroom de unde, pe scurt, am plecat extrem de incantat cu in mic Naim Nap 100 care pentru mine bifeaza tot ce mi-am dorit: detaliu, sunet foarte placut si corect. Am fost uimit cat bas poate iesi din micutele B&W cu un amplificator potrivit dar si cat de detaliat se pot auzi cu un cd ca sursa (si nu numai). Deci, ca o concluzie, happy man! :):)
Multumesc inca o data celor care m-au ajutat cu raspunsuri si idei!!

#50
cobadin

cobadin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2018
Are cineva vreo experienta cu amplificatoarele si amplitunerele de la Philips? Stiu ca la cd playere au excelat in trecut, dar ma intereseaza cat de bune sunt amplificatoarele sub sigla Philips. Tunerele de la Philips, dintre cele cu scala, sunt mai reusite decat la concurenta? Multumesc!

#51
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Philips nu au excelat niciodata la amplificatoare.

#52
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
rog  unele sfaturi de la cineva care se pricepe la amplificatoare  boxe,,,etc,,,eu nu ma pricep ,,,,as vrea sa fac un dispozitiv de alungare a pasarilor ,,grauri ,,,,am  gasit pe net sunete pt asa ceva,,,ma gandesc la varianta unui modul mini amplificator  cu o sirena din aia tip goarna ,,am gasit si la 125db la 20w si la 130 db la 30w,,sunetele puse pe un card ,,cardul la o boxa portabila wster ws-655 de 3w,,,,amplificatorul conectat la boxa prin iesirea de casti  a boxei portabile,,credeti ca se poate  realiza ,cum sa  procedez sa iau intai sirena apoi amplificatorul

#53
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Noi nu prea ne pricepem pe aici. E o firma, avstore, care e cu audio. Au site, e nr de telefon pe site, suna si intreaba acolo. Suni, ceri cu un consultant, apoi zici problema si sa iti recomande ceva.

Mai sunt si hi-fi expert, avmall, suna peste tot. Vezi ca initial o sa spuna ca nu prea au asa ceva etc, vrajeala, dar daca insisti, te vor ajuta pana la urma.

PS: intreaba de Klipsch La Scala, a folosit bunicul meu la vie si a mers. Suna si zi ca vrei o auditie intai, dar nu inauntru, ca te pacalesc asa, inauntru toate se aud tare, zi-le ca vrei in fata showroomului, ca doar la camp in aer liber le pui.

Edited by Notsure, 31 May 2020 - 20:43.


#54
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cauta niste claxoane pneumatice cu, compresor electric. Gasesti pe la piese auto.
Faci un circuit cu un releu de timp ca odata la 5-10 minute sa sune 5-10 secunde.
Alimentezi cu un traf cu redresare si filtrare la 12-15V si vre-o 20A.

Edited by geo123, 01 June 2020 - 16:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate