Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

7 Calorifere in bucla Tichelmann, centrala noua (casa)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Katalin68

Katalin68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2015
Cu stima
Am sa va supun atentiei urmatoarea speta;

In blocul in care locuiesc a aparut o preoblema si anume de la o vreme caloriferele din ap. de la parter ce sunt legate la coloanele 1 , 18 , si 19 sunt reci dar turul si returul pe coloane sunt fierbinti. Au fost schimbate T-eurile din coloane dar tot nu se incalzesc. In celelalte ap. este foarte cald deoarece senzorul de interior se afla la parter intr-o camera unde nu functioneaza caloriferul si este frig. este ca si cum nu as avea un delta p intre tur si retur. Instalatorii care au venit sa rezolve problema au fugit cu guta cu tot, caci nu au reusit nimic.Care ar putea fi cauza pina la urma?
    Va multumesc anticipat .

Attached Files


Edited by Katalin68, 30 January 2018 - 10:24.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005
ai caloriferele sau racordurile infundate.

#21
Katalin68

Katalin68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2015
Toate coloanele pe tur si retur sunt fierbinti , la calorifer cind deschid rob de aerisire cu turul si returul inchise pe rind ,curge apa cu presiune. De mentionat ca centrala are senzor exterir iar pe timpul zilei cind este mai cald caloriferele cu pricina se incalzesc un pic( am circulatie de agent) dar cum scade temp afara ,se racesc. senzorii de int si ext dau semnal automatizarii care la randul ei comanda o vana automatizata intre distribuitor si colector. Nu reusim sa gasim cauza ce a determinat acest dezechilibru in instalatie. Practic daca creste temperatura agentului termic (fie prin vana de amestec fie daca dau centrala la o temp. mai mare ) nu mai am circulatie prin acele calorifere. Este un fenomen cu care nu s-a mai intilnit niciun instalator care a venit.

Cu stima

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Prostia asta a functionat vreodata ?
(zic prostie, pentru ca eu urasc distributia pe coloane verticale, care este foarte greu de contrlat.

View PostKatalin68, on 30 ianuarie 2018 - 11:02, said:

... Practic daca creste temperatura agentului termic .... nu mai am circulatie prin acele calorifere. ...

Este logic.
Cu cit este temperatura mai mare, cu atit este mai favorizata termosifonarea, deoarece apa calda vrea sa fuga in sus. Asa ca in loc sa circule prin radiatoare, o ia in sus pe traseul care considera apa calda ca este mai usor.
Trebuie inchise un pic retururile de la radiatoarele de deasupra, ca sa fortezi apa sa ramina pe loc. Sau montati pe coloana robineti cu reglaj de debit (costa cam mult)

Undeva cred ca sa gresit la dimensionarea tevilor.

#23
Katalin68

Katalin68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2015
Multumesc pentru raspuns Florin. Culmea este ca a functionat din 2005 pana acum. Adevarul este ca fostul administrator regla centrala la o temperatura sub 60 grd. si TA la 22grd. in aceasta seara am inchis din retururi (le-am lasat intre o tura jumatate si doua, toate retururile din bloc erau deschise la maxim) si asteptam rezultatele. Probabil va trebui sa le mai inchid la fel si pe celelalte din bloc. Deci prin termosifonare se explica fenomenul.
Am sa te tin la curent daca am reusit sa ii dau de cap.
  Cu stima
   Katalin

#24
Katalin68

Katalin68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2015
Salut Florin
    Am reusit sa mai inchid retururile de la caloriferele coloanelor cu pricina (insa nu pe toate caci nu erau toti locatarii acasa ) si a inceput sa circule apa prin cele de la parter, adica sa se incalzeasca in partea de sus.Daca fac acest lucru si pe alte coloane o sa reusesc sa le incalzesc mai mult pe cele de la parter? Cele doua pompe de recirculare din centrala( sunt legate in paralel) sunt pe viteza cea mai mare, daca le las pe viteza 2 crezi ca as obtine ceva imbunatatiri?

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005
acum mai inchizi de retururi
dar la vara eu as umbla la teuri si as pune cate o reductie (o gatuire) pe tur (sau poate chiar un robonet dar vor face scandal vecinii), imediat ce trece de racordul caloriferului de la parter.
sper ca nu ai robineti termostatati..

Edited by arg, 01 February 2018 - 09:36.


#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Teoretic ar trebui facute niste calcule si vazut de unde anume apare dezechilibrarea hidraulica si ce se poate modifica la instalatie. Instalatia sa facut in baza unui proiect, sau sa facut dupa ureche ?
In mod normal tu ar trebui sa montezi asa ceva:

Attached File  robinet-reglare-debit-coloane.jpg   116.23K   9 downloads

Numai ca sint cam scumpi. (cauta pe net robineti reglaj debit)

-------
Instalatia cu ce teava este facuta ?
Poate ca nu ar strica sa cumperi 2 sau 3 termometre auto ca sa poti masura cit de cit temperatura coloanei de tur, temperatura turului ce intra in radiator si temperatura de iesire din radiator, ca sa ai un grad de comparatie si sa nu mergi pe bijbiite. Sa masori temperatura la toate etajele, nu numai la parter, ca sa vezi care radiator fura mai mult. Poate ca datorita dimensionari coloanelor, te trezesti ca vinovat este doar radiatorul de la etajul 3 si ca restul nu conteaza daca sint deschise la maxim si poate ca doar pe cel de la etajul 3 trebuie sa-l mai inchizi.

In mod normal temperatura de tur a coloanei ce urca la etajele superioare, ar cam trebui sa fie la fel cu temperatura de tur ce intra in radiator. Daca temperatura de tur a radiatorului este cu mult mai mica, inseamna ca prin radiatorul ala nu ai circulatie si ca totul fuge in sus. Deci va trebui sa mai inchizi ceva radiatoare de mai sus, dar trebuie vazut / masurat, care dintre ele. Deaia trebuie masurat la fiecare radiator in parte ce temperatura vine de la centrala si ce temperatura intra in radiator.
Dupaia trebuie masurat ecartul dintre tur/retura la fiecare radiator in parte. Daca intre trurul si returul radiatorului ai mai mult de 20grd, inseamna ca prin acel radiator nu ai circulatie suficienta. Daca diferenta este de 10grd, atunci este perfect. Daca diferenta este de 5grd, inseamna ca este superperfect, insa din pacate ala este radiatorul ce fura prea mult si nu lasa si la altele caldura si ala mai trebuie inchis, pina ce se mareste ecartul la 10grd.
Trebuie sa faci un tabel in care sa treci toate masuratorile si dupaia sa te apuci de inchis radiatoarele care conform masuratorilor par sa fure prea mult. Dupaia faci alte masuratori si o iai de la capat.

Niste termometre ca si asta:
Attached File  termometru-auto.jpg   35.18K   10 downloads
Sau ce gasesti mai ieftin, ca nu trebuie neaparat sa aiba o precizie estraordinar de buna.
Sau unul cu infrarosi.

Edited by florin71_skoda, 01 February 2018 - 10:32.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005

View Postflorin71_skoda, on 01 februarie 2018 - 10:25, said:

Sau unul cu infrarosi.
de la lidl, masori temperatura peste tot.
279816_01_f.jpg

Edited by arg, 01 February 2018 - 11:58.


#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Exact la asta ma gindeam si eu :D
Am vazut undeva ceva reclama ca trebuie sa apara in curind. Sau poate ca a fost deja si l-am scapat, ca si eu ma gindeam sa-mi iau unul .

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005
o sa reapara, eu a luat anul trecut si acum vreo 2 saptamani am vazut cateva in raft.

#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Inseamna ca le-am ratat.
Am unul la servici, numai ca a costat o caruta de bani si nu-mi convine sa-l port aruncat prin portbagaj, ca daca-l stric am pus-o. Asta de la Lidl era perfect, ca la bani aia nu conta daca se zgirie sau se sparge din greseala. De regula am foarte mare grija de scule, insa nu se stie niciodata.

#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postflorin71_skoda, on 01 februarie 2018 - 10:25, said:

Sau unul cu infrarosi.
Atentie ca metalele lucioase (ex. cupru) au emisivitate foarte scazuta si nu se poate masura temperatura cu termometru IR pe ele!
Ca sa masori temperatura la o teava de cupru cu un termometru IR, pune o bucata de vreo 2 cm de banda adeziva neagra pe teava si asteapta cateva minute ca banda sa ajunga la temperatura tevii. Apoi masoara temperatura pe banda neagra, nu pe teava.

#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am observat si eu treaba asta. Prima data am crezut ca sa stricat aparatul.
De regula pun banda de izolat, ca tot timpul cam am una prin buzunare.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005
corpul negru...

sa vezi vara pe senin cum arata cerul -40

Edited by arg, 01 February 2018 - 15:05.


#34
Katalin68

Katalin68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2015
Salutare stimati colegi de forum.
  Chiar astazi de dimineata am luat un astfel de termometru cu IR din Kaufland ( de astazi a intrat la vanzare la 59.90 lei).Problema este ca nu prea am timp in urmatoarea saptamina sa fac manevrele despre care spune-ati.Am citit instructiunile si intradevar da eroare la metale lucioase. Am masurat la mine in bucatarie si am turul 54grd si returul 38grd, dupa ce am lasat returul deschis 2 ture.
  Cu siguranta instalatia a fost facuta in baza unui proiect pentru ca s-au gasit in administratie doar 3 planuri cu locul unde sunt montate caloriferele si dimensiunea acestora, pe etaj.
  Va multumesc si am sa va tin la curent cu ce mai reusesc sa fac.


Cu stima

#35
Katalin68

Katalin68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2015
Salutare Domnilor
S-a rezolvat problema incalzirii celor trei ap. de la parter, cauza fiind una dintre pompe ce nu mai functiona. Prin masuratori si-au dat seama caci te pacalea cealalta pompa ce inducea vibratii ca si cum ar fi avut debit si cea defecta.

   Cu stima

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,816
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 01 februarie 2018 - 11:58, said:

de la lidl, masori temperatura peste tot.
Nu sunt asa bune. Pe masura ce se incalzeste electronica o ia razna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate