Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Merita sa mai stai in Bucuresti/ in Romania?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1463 replies to this topic

#613
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 mihaigerard, on 17 ianuarie 2018 - 09:34, said:

Carieră au și gagicile ales cu care călătoresc în fiecare dimineață, în metrou. Sau cel puțin asa cred ele. Sa vezi ca și-au cumpărat și niște cărți din alea de dezvoltare personală. Cum sa fii un bun manager, Bla, Bla.😂

Apropo de corporatistii din metrou. Cand am fost in tara am intalnit cativa din astia,panasi in metrou vorbeau de munca.
Ca sa nu maispun ca erau unii ce vorbeau in engleza, o engleza de balta, romgleza mai degraba.
Chiar asa slab e nivelul corporatistilor din.Bucuresti ?

Edited by geostorm, 08 November 2018 - 11:26.


#614
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci vorbeau doi corporatisti intr-o engleza proasta in metrou si un calugar emigrant din Galati a tras o concluzie generala ca toti sunt asa.

#615
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Heto, on 08 noiembrie 2018 - 11:23, said:

traficul.
discutam cu sotia de dimineata ca si ea mi se plnagea ca s-a saturat de trafic si sa ne mutam naiba in alta parte (cu aluzie alta tara)!
si i-am reamintit ca ne-a luat 1 ora sa iesim din centrul berlinului spre potsdam asta intr-o frumoasa zi de duminica
si i-am reamintit ca in paris am facut o ora pe 3 km intr-o vineri seara mergand spre hotel.

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 11:29, said:

Deci vorbeau doi corporatisti intr-o engleza proasta in metrou si un calugar emigrant din Galati a tras o concluzie generala ca toti sunt asa.

azi am ramas masca cate cuvinte stiau copiii mei in masina in engleza.
baiiiii... niste puradei. nu i-am invatata nimic, dar nimic! si cel mic stia TOT. il intrebam ia zi la ureche cum se zice? ear... sau la pantof: shoe... la tot... nu a stiut numai la cuvinte grele care si eu le-am invatat mai tarziu... muuult mai tarziu!
ba m-au pus si in incurcatura cu briosa... mi-au zis ei: cupcake!

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 11:29, said:

  calugar emigrant din Galati a tras o concluzie generala ca toti sunt asa.
e calugar din vaslui?
de mult nu am mai discutat cu un popa :D

Edited by MembruAnonim, 08 November 2018 - 11:32.


#616
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 10:29, said:

am o intrebare! cine zice ca nu merita sa stai in Bucuresti sa ridice mana sus si sa explice de ce nu merita
1. Galagie, 2. aglomeratie, 3. oras destul de urat, 4. mediu neprietenos, 5. oameni nesimtiti.

Dezvoltarea ideii:
1. In oras e o rumoare tampita. Orice strada secundara a ajuns traficata (poate waze, poate alte motive). Au innebunit cu sirenele, toti agaricii le folosesc ca sa nu stea la semafor sau sa dea pulimea deoparte, densitate de locuitori fruntasa intre capitalele europene.
2. Parcele mici de teren, cladiri construite prea aproape, o inversunare sa distruga orice cartier de case, preocuparea de a avea un loc de parcare e ultima pe lista, biserici intre blocuri.
3. Priveste pe fereastra.
4. Masini parcate pe oriunde, dezordonat, strazi relativ murdare, santiere edilitare care nu se mai sfarsesc niciodata, organizare proasta si neprietenoasa cu locuitorii
5. Iesi din casa.

In Bucuresti locuiesti pentru ca esti nevoit, nu de placere.

Unul dintre marile mele ofuri cu privire la locuintele din Bucuresti si din Romania este ca nu avem zone frumoase pentru locuit si nici vreo perspectiva sa avem. In Bucuresti, oricat de multi bani ai, e posibil sa ai frumos doar la tine in curte. Cand iesi pe strada, s-a terminat, indiferent de cartier. Aici cele mai bune cartiere sunt cel mult la nivelul acceptabil, nu frumos.

LE: revin putin la o idee de la pct. 1. Au innebunit cu sirenele si vor sa ne faca si pe noi de cap. Oricunde ai fi in trafic, pariez ca nu trec 5 minute si auzi o sirena. In ultimii ani au achizitionat sirene cu volumul mult mai mare decat aveau inainte (si mult mai mare decat e necesar). Cu ce foloseste daca sirena se aude pe o raza de 3 strazi fata de bulevard? Nu le e suficient sa se auda doar acolo pe unde circula ei? In afara de asta, acum 5-10 ani erau urgente de radical de ordinul 3 mai putine decat acum, nu inteleg cum de era un eveniment cand auzeai o sirena?

Edited by Louisy, 08 November 2018 - 12:00.


#617
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Dau eu motive pentru care populatia bucurestiului va creste permanent:
-oportunitati afaceri, servicii, comert, clientela de aici nu se poate compara cu nimic alceva din tara
-oportunitati salarii la un alt nivel fata de alte orase si posturi disponibile pe orice domeniu sau orice nivel calificare cu posibilitati mari de avansare atat la companii locale cat si internationale
-centru educational, universitar, pregatire si specializare in orice domeniu
-centru de arta si cultural, spectacole, concerte, evenimente, expozitii, parcuri, divertisment
-centru medical, doar aici sunt profesori, doctori cu adevarat competenti chiar daca sistemul nu este usor accesibil
-centru gastronomic unde poti manca cu 2 bani sau poti savura chestii ultra sofisticate
-centru comercial, poti gasi foarte facil pe stoc, produse si servicii foarte variate de la chinezarii de 2 bani la chestii ultra high-end
-acces la transport public catre cam orice destinatie cu tren sau avion

#618
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 FC72, on 08 noiembrie 2018 - 12:38, said:

Dau eu motive pentru care populatia bucurestiului va creste permanent:
Ai dreptate cu toate acestea, eu am scris din perspectiva unui bastinas. Adica, dupa ce iti satisfaci toate cele mentionate de tine, nu mai "merita" sa locuiesti in Bucuresti, pentru ca incep sa te streseze dezavantajele. De aceea am zis ca nu locuiesti de placere, ci de nevoie.

#619
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
si eu am o mare problema cu mizeria si traficul. MARE
dar eu sunt sigur ca se pot rezolva ambele cu un primar competent, nu tanti firea
dar in rest din tot ce am vizitat mi se pare un oras vibrant si bun pt trai din toate punctele de vedere!

#620
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007

 FC72, on 08 noiembrie 2018 - 12:38, said:

...
Toate astea le gasesti, la un nivel inca si mai ridicat, in Vest.

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 14:16, said:

bun pt trai
Vezi ca in toate statisticile e cam pe ultimele locuri in Europa la calitatea vietii.
Chiar voi va plangeti aici ca stati in trafic cu orele in loc sa va odihniti sau sa practicati diverse hobby-uri.

Edited by Karhu, 08 November 2018 - 14:37.


#621
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Karhu, on 08 noiembrie 2018 - 14:22, said:

Toate astea le gasesti, la un nivel inca si mai ridicat, in Vest.
visezi frumos... crede-ma
azi am mancat la 18... 25 lei, felul 1, felul 2, salata (salad bar, iti iei cat vrei) si o bere.
25LEI = 5.4 euro

in londra atat e cea mai ieftina bere, corect? nu mai zic de paris, roma si mai stiu eu unde!...

Edited by MembruAnonim, 08 November 2018 - 14:25.


#622
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Gasesti in West la orase comparabile ca marime si la alte preturi si costuri dar in mici orasele de provincie nu gasesti nimic din lista aia.

#623
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 14:24, said:

visezi frumos... crede-ma
azi am mancat la 18... 25 lei, felul 1, felul 2, salata (salad bar, iti iei cat vrei) si o bere.
25LEI = 5.4 euro
Eu azi am mancat la 6.50 euro. Cam 20% mai mult. Tot salad bar...
Mancarea e ieftina peste tot in lumea civilizata, raportat la venituri.

 FC72, on 08 noiembrie 2018 - 12:38, said:

1-oportunitati afaceri, servicii, comert, clientela de aici nu se poate compara cu nimic alceva din tara nu ma intreseaza afacerile
2-oportunitati salarii la un alt nivel fata de alte orase si posturi disponibile pe orice domeniu sau orice nivel calificare cu posibilitati mari de avansare atat la companii locale cat si internationale
3-centru educational, universitar, pregatire si specializare in orice domeniu
4-centru de arta si cultural, spectacole, concerte, evenimente, expozitii, parcuri, divertisment
5-centru medical, doar aici sunt profesori, doctori cu adevarat competenti chiar daca sistemul nu este usor accesibil
6-centru gastronomic unde poti manca cu 2 bani sau poti savura chestii ultra sofisticate
7-centru comercial, poti gasi foarte facil pe stoc, produse si servicii foarte variate de la chinezarii de 2 bani la chestii ultra high-end
8-acces la transport public catre cam orice destinatie cu tren sau avion
1-nu ma intereseaza, nu am afaceri, nu fac comert
2-salariul pe care-l am ma multumeste si e mult peste ce as putea lua in Bucuresti (max. 2000 euro/ luna)
3-sunt deja pregatit si specializat, nu ma mai intereseaza
4-nu ma intereseaza
5-atunci de ce multi dintre ce cu posibilitati materiale pleaca sa se trateze in Viena sau in Turcia?
6- nu stiu sa fie Bucurestul vreuna dintre capitalele gastronomiei europene. Nici Anthony Bourdain nu m-ar contrazice
7-gasesti orice pe internet, poti sa stai si in Poplaca, nu mai are relevanta
8-doar pt Europa, ca sa mergi mai departe oricum faci escale etc

#624
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 FC72, on 08 noiembrie 2018 - 12:38, said:


-centru gastronomic unde poti manca cu 2 bani sau poti savura chestii ultra sofisticate


Centru gastronomic adica mananci mult si ieftin? :))))
Da, la pizza hut: platesti o pizza, mananci cat poti!

#625
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Karhu, on 08 noiembrie 2018 - 14:53, said:

Eu azi am mancat la 6.50 euro. Cam 20% mai mult. Tot salad bar...
Mancarea e ieftina peste tot in lumea civilizata, raportat la venituri.

ma faci sa ma repet... din nou si din nou... si inca odata Posted Image
la tine ninge de 2 luni Posted Image si distanta pana la o opera se masoare in sute de km de ... gheata Posted Image
trebuie sa existe doctori acolo unde meseria principala e taiatul lemnelor si pescuitul crabilor de gheata... dar batatori la taste pe proiecte de dezvoltare mai rar :(

azi sunt 25 grade in bucuresti si e soare.
l-am intrebat pe amicul meu de ce nu se muta in dublin. a zis ca e mult mai scump ca la Londra (asa e????) si ca vremea e de cacat
ca va trebui sa isi duca direct copiii la scoala de stat, copiii sa fie direct fluenti in engleze si nu ii mai da nici naiba pachet de expat. castiga cam cu 30-40% mai mult si beneficii la fel.
a zis... de ce m-as muta?

 mihaigerard, on 08 noiembrie 2018 - 15:09, said:


Centru gastronomic adica mananci mult si ieftin? Posted Image)))
Da, la pizza hut: platesti o pizza, mananci cat poti!
aici sunt de acord cu tine... cea mai buna pizza o mananci in bucuresti si/sau newyork :D
aia din italia e o paine cu ceva sos... mai stii painea de-o facea bunica la tzest? ei exact aia e... cu sos de rosii :D

Edited by MembruAnonim, 08 November 2018 - 15:14.


#626
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 15:16, said:


azi sunt 25 grade in bucuresti si e soare.

@cristi, vezi ca ai uitat un 1, sau un 0Posted Image

#627
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 15:16, said:

la tine ninge de 2 luni Posted Image si distanta pana la o opera se masoare in sute de km de ... gheata Posted Image
Ninge o laie :)  Nu-i nici urma de zapada si-s 3-4 grade. Nici macar noaptea nu ingheata..
Nu ma intereseaza opera. Am fost la o gramada, la Cluj, Era chiar sa-mi iau nevasta o cantareata de opera :lol:
Daca m-ar interesa m-as urca pe avion si m-as duce sa vad. Sau mi-as lua seturile alea de Blue Ray de pe amazon, cu interpretari celebre

#628
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 15:16, said:


aici sunt de acord cu tine... cea mai buna pizza o mananci in bucuresti si/sau newyork Posted Image
aia din italia e o paine cu ceva sos... mai stii painea de-o facea bunica la tzest? ei exact aia e... cu sos de rosii Posted Image

Cea mai buna pizza o mananci aici:
https://www.google.c...82!4d11.6881979

#629
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cata, on 08 noiembrie 2018 - 15:21, said:

@cristi, vezi ca ai uitat un 1, sau un 0Posted Image
mda... m-am uitat pe termometru gresit.
erau 18 grade da am simtit ca 25 ca am stat la soare... :D si chiar m-am bronzat. simt ca ma trage fata

 Karhu, on 08 noiembrie 2018 - 15:21, said:

Ninge o laie Posted Image  
pregateste lopata. dupa we o sa ninga masiv si sub zero grade.
auzi pe bune in afara de taietorii de lemne si strangatorii de ciuperci si pescarii ce meserii mai complexe sunt in satul tau?
aduica si-a deschis bmw vreun centru de suport sau Exxon vreun centru de cercetare?

 mihaigerard, on 08 noiembrie 2018 - 16:10, said:


Cea mai buna pizza o mananci aici:
https://www.google.c...82!4d11.6881979
pozele arata bine dar cum naiba i-ai gasit? mie imi place pizza carnivore din ny, era imensa si avea juma de kil de carne :D

#630
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 16:27, said:

aduica si-a deschis bmw vreun centru de suport sau Exxon vreun centru de cercetare?
Drept sa-ti spun, mi se rupe. Mi-ar folosi mie la ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate