Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Merita sa mai stai in Bucuresti/ in Romania?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1463 replies to this topic

#1
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Salut, voi ce credeti? Mai merita sa iti cumperi apartament in Bucuresti ? Sau sa continui sa platesti rate daca ai facut o achizitie deja, ori sa renunti si sa pleci cu banii in alt oras, sau poate alta tara?

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
NU, categoric nu, si nu argumentez, cei ce sunt la a doua a treia generatie de bucuresteni, stiu motivul, pentru restul este ca bomboana din pomul de craciun, dar craciunul trece repede

Edited by Platon, 09 January 2018 - 18:52.


#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Parerea mea e ca niciodata nu a meritat sa stai in Bucuresti . Repet , parerea mea . ( un taran get beget )

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 gladiatore, on 09 ianuarie 2018 - 18:52, said:

Parerea mea e ca niciodata nu a meritat sa stai in Bucuresti . Repet , parerea mea . ( un taran get beget )

A meritat, pana au inceput sa navaleasca taranii aia, fara get beget.

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
O fi cum spui tu , dar eu nu ma-s putea adapta la viata de oras in veci . Sa-poi nu am eu treaba cu cei ce stau la oras sau un Bucuresti . Am scris doar parerea mea , posibil sa fie gresita .

#6
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
merita sa pleci intr-o tara decenta si sa incerci sa construesti o cariera si o familie acolo.crede-ma o sa fii cel mai castigat

#7
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Mda, nu stiu cum reusiti voi sa raspundeti fara sa stiti nimic despre initiator. De exemplu: ce pregatire are si in ce domeniu lucreaza? E singur sau are familion? (conteaza cand vorbesti despre a te muta dintr-un oras in altul). De ce ar prefera un alt oras din tara in loc de Bucuresti?

Edited by kruger, 09 January 2018 - 19:04.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde daca esti palmas sau ai un business bun si castigi bine . Apartament in Bucuresti e o investitie buna insa conteaza zona , ca nu e totuna sa-l inchiriezi cu 500 euro sau cu 200 euro . De plecat poti sa pleci oricand oriunde ca nu te tine nimeni cu forta( decat la parnaie ) .

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bucurestiul sufera de toate belele oraselor mari. Iar cu civilizatia, adunatura de oameni de peste tot, infrastructura ramasa in urma, nu merita mai mult ca niciodata.
Acolo stai doar daca nu ai incotro, daca ai afaceri, chestii de genul.

Cum spunea cineva, nu prea a meritat niciodata sa stai in Bucuresti. Cu toate ca inainte de Revolutie, era destul de lejer traficul si viata in general. Dupa aia, a venit urgia.

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 kruger, on 09 ianuarie 2018 - 19:02, said:

Mda, nu stiu cum reusiti voi sa raspundeti fara sa stiti nimic despre initiator. De exemplu: ce pregatire are si in ce domeniu lucreaza? E singur sau are familion? (conteaza cand vorbesti despre a te muta dintr-un oras in altul). De ce ar prefera un alt oras din tara in loc de Bucuresti?

Nici nu conteaza ce pregatire si in ce domeniu lucreaza, Bucurestiul este AGLOMERAT, PLIN DE PRAF, PLIN DE MELTENI, este un oras asediat de provinciali, efectele ?
1.pretul apartamentelor nu prea scade
2.chiriile la fel, nu scad
3.salariile scad dramatic in anumite domenii, si stati linistiti, vor scadea si in IT, sunt sigur de asta
4.lipsa locuri de parcare
5.lipsa de spatii verzi, baietii taie tot ca sa planteze betoane
6.din Pipera in Giurgiului faci vreo 2-3 ore la ora de varf, mai repede ajungi la Constanta
7.calitatea vietii a scazut dramatic, se vinde orice si oricum, numai bani sa iasa

Mai adaugati voi

#11
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Bine, bine și voi cum trăiți?
Ca vad ca nu va place Bucureștiul. Let me guess : sunteți tot salariați pe aici.:))))

#12
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
In capitala nu as dori sa locuiesc nici daca as primi gratis apartament si tot gratis sa-mi plateasca taxele si impozitele !!! In tara asta merita sa stai daca te descurci.......sau daca ai deja o varsta la care nu te mai poti aventura in alta parte.

#13
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Nu merita sa stai nici in Bucuresti nici in Romania  ,devine din ce in ce mai aglomerat  iar in  Buc/  Ilfov se construieste in draci efectiv.

Nu stiu cum va arata aglomeratia din Buc in urmatorii 3 ani.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 DragosMK3, on 09 ianuarie 2018 - 18:46, said:

Salut, voi ce credeti? Mai merita sa iti cumperi apartament in Bucuresti ? Sau sa continui sa platesti rate daca ai facut o achizitie deja, ori sa renunti si sa pleci cu banii in alt oras, sau poate alta tara?

Merita in masura in care ai un salariu bun care iti asigura un nivel de trai decent cu tot cu rate si daca faci un timp rezonabil pana la job (si nu e pe la Bolintin sau Ciorogarla, unde sunt depozitele).
Altfel nu merita - cultura s-a dus pe pola penis... teatrul e praf, concertele sunt de mana a 3-a cu sunet execrabil, carciumile sunt scumpe si vand bautura falsa, poporul e din ce in ce mai manelogen, taximetristii nu pun aparatul cand te urci, incearca sa te jupoaie, Bucurestiul nu are nicio cursa aviatica directa long-curier...
Si mai merita dintr-un punct de vedere  - daca ai copiii si vrei sa-i dai la facultate - vor avea unde sa stea in Bucuresti, nu vor plati chirie ca prostii, mancand covrigi ca sa aiba ceva in stomac...

Edited by rosix, 09 January 2018 - 19:32.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Nu merita, plecati in alta parte :D

#16
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
O sa aibă de anul asta o cursa lungă până în Canada.

http://m.mediafax.ro...uresti-16747580

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
singurul lucru care nu merita in Bucuresti e traficul ..in rest, gasesti de toate in capitala, cu bune si rele:)..parcurile sunt frumoase:)

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Platon, on 09 ianuarie 2018 - 18:51, said:

NU, categoric nu, si nu argumentez, cei ce sunt la a doua a treia generatie de bucuresteni, stiu motivul, pentru restul este ca bomboana din pomul de craciun, dar craciunul trece repede

Care ar fi motivul:  s-a umplut de tzarani, e zgomot, poluare si aglomeratie, nu?

Eu apreciez Bucurestiul din punct de vedere logistic - practic am de unde sa-mi procur rapid si cu costuri rezonabile cele necesare.  Daca m-as muta intr-un oras uitat de Dzeu, cu siguranta n-as avea Carrefour la indemana, nici Metro, nici Dedeman, nici Decathlon .. hai nici Ikea...  Unde naiba as mai da o fuga cand mi se pune pata sa sparg niste bani?

Edited by rosix, 09 January 2018 - 19:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate