Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Merita sa mai stai in Bucuresti/ in Romania?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1463 replies to this topic

#595
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfigo1988, on 25 ianuarie 2018 - 15:09, said:

Nu s-a tinut inca.

Cum sa nu?
Vrei sa spui ca desi au voatat iesirea nu tine nimeni cont de asta?
Desi s-a facut un referendum e pur si simplu ignorat ca intr-o anume tara europeana?
De ce nu te cred?

#596
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postalex1vasile, on 25 ianuarie 2018 - 15:08, said:

Nu , tu imi spui in calitate de lucrator intr-o tara din Europa de Est care se foloseste de ANglia ca proxy pt relatia cu SUA, dintr-un mic IMM care transporta profiturile in Romania. Neintersant finalmente Posted Image

Nu imi divulg viata pe forum, dar poti sa stai linistit, te inseli de la cap la coada. :) Si eu iti spun experienta prin care vor trece absolut toate firmele ajunse intr-o situate asemanatore. Experienta care se va traduce prin mai multe resurse consumate pentru a rezolva probleme birocratice. Si aici se vor pierde bani.

Cat despre tarifele de import, astept sa ma contrazici si cu altceva decat cu smiley face-uri, asta pot obtine si de la un catel, fara suparare. :)

#597
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postfigo1988, on 25 ianuarie 2018 - 15:14, said:

Cat despre tarifele de import, astept sa ma contrazici si cu altceva decat cu smiley face-uri, asta pot obtine si de la un catel, fara suparare. Posted Image
Pai obtine-le.. ce mai astepti.

#598
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostTsunnnami, on 25 ianuarie 2018 - 15:12, said:


Cum sa nu?
Vrei sa spui ca desi au voatat iesirea nu tine nimeni cont de asta?
Desi s-a facut un referendum e pur si simplu ignorat ca intr-o anume tara europeana?
De ce nu te cred?

Poti citi rezumatul aici: http://www.bbc.com/n...litics-42277040 . Ideea e ca cei cu bani vor ramanerea in spatiul comun UE (circulatie libera a marfurilor in special), din motive lesne de inteles, iar UE a spus ca spatiul comun nu e posibil fara plata unei taxe de membru si fara circulatia libera a marfurilor SI persoanelor. Eu, personal, ma astept la o intelegere asemanatoare cu ce are Norvegia.

#599
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfigo1988, on 25 ianuarie 2018 - 15:20, said:


Poti citi rezumatul aici: http://www.bbc.com/n...litics-42277040 . Ideea e ca cei cu bani vor ramanerea in spatiul comun UE (circulatie libera a marfurilor in special), din motive lesne de inteles, iar UE a spus ca spatiul comun nu e posibil fara plata unei taxe de membru si fara circulatia libera a marfurilor SI persoanelor. Eu, personal, ma astept la o intelegere asemanatoare cu ce are Norvegia.

Ma intereseaza DOAR ca se face ceea ce s-a votat.
Restul nu face parte din discutie.
In Romania se folosesc de minciuni pentru a pune mana pe putere pentru ca apoi sa-si aplice agenda ascunsa

#600
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostTsunnnami, on 25 ianuarie 2018 - 16:28, said:


Ma intereseaza DOAR ca se face ceea ce s-a votat.
Restul nu face parte din discutie.
In Romania se folosesc de minciuni pentru a pune mana pe putere pentru ca apoi sa-si aplice agenda ascunsa

Lucrurile sunt mai complexe de atat, lasa Romania un pic deoparte. In functie de persoana pe care o intrebi, "Brexit" inseamna: fara migranti, fara produse din import, fara legi/regulamente impuse din afara tarii, circulatie libera doar a cetatenilor britanici, dar nu si invers etc. In fapt, nimeni nu stie ce si cum se face pentru ca nu s-a anuntat nimic. Poate fi o iesire totala, asa cum a fost votata de unii sau una partiala,  asa cum a fost votata de altii. Ti-am zis, nuante.

Dar daca ideea era ca in afara se respecta votul cetateanului, spre deosebire de Romania, atunci raspunsul e evident da. E cu totul alta cultura din punctul asta de vedere, oamenii politici de acolo sunt, in general, de alta natura decat tractoristii de la noi.

#601
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai nu's cat de diferiti sunt politicienii lor de ai nostri.
ti se pare asa o somitate farange? sau johnson? sau theresa may?
isi dau cu stangu in dreptul fara incetare. au manipulat si pacalit o intreaga tara. votul a fost viciat. dar nu se poate relua si sa se voteze pana iese "ce trebuie". daca stai de vorba cu ienglezii lor ai sa vezi ca nu's asa de deosebiti de teleormanenii nostri, asa ca nu ma indoiesc ca au si politicieni pe masura. pe masura de teleorman.

#602
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postargentum, on 25 ianuarie 2018 - 17:49, said:

mai nu's cat de diferiti sunt politicienii lor de ai nostri.
ti se pare asa o somitate farange? sau johnson? sau theresa may?

Serios?
Cu cine comparam? Cu Dragnea? Tariceanu? Severin?

#603
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
bine ca nu ai spus dascalescu. nu, ci ii compar cu omonimii lor, cu melescanu, cu grindeanu sau ciolos. iar farange... oarecum imi aduce aminte de bolcas. si au cam avut aceeasi soarta

#604
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 25 ianuarie 2018 - 14:03, said:

Deci o speli de 10 ori mai des si totusi crezi ca in Ro e mai ieftin sa-ti tii masina curata? Posted Image

Nu, invers, o spal rar si nu costa mult - daca costa ceva.
Eu incerc sa spun ca exista o multime de servicii ieftine in Romania dar care pe mine nu mai intereseaza sau nu ma ating deloc pentru ca ori nu le folosesc ori le folosesc prea rar. Cum am zis, electrician, instalator, spalat de masina, tuns sint chestii care sint microscopice la mine in buget.
Sint citeva locuri unde sint diferente mari, cele mai important fiind casa. Ar mai fi si mincarea, dar mincarea iarasi nu e o parte asa mare din buget.

View Postfigo1988, on 25 ianuarie 2018 - 13:40, said:


Nu e chiar 100% corect. Tara a votat pentru ca au fost manipulati de cativa 'Dragnea de GB'. Au pus botul la multe manipulari stupide, gen imigrantii rai care le fura job-urile (desi majoritatea sunt din commonwealth) sau cum o gramada de reglementari sunt din vina UE, ceea ce e cam bullshit.

Asta e numai o parte din problema...
Jumatatea aialalta e ca toti blazatii neimplicati si dezgustati (in general tineri) nu au votat. La un moment dat cind ai prea mult bine prea mult timp nu intelegi ce insemna sa pierzi ce ai. E timpul sa plateasca pentru neimplicare.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 January 2018 - 19:56.


#605
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 25 ianuarie 2018 - 20:02, said:

Asta e numai o parte din problema...
Jumatatea aialalta e ca toti blazatii neimplicati si dezgustati (in general tineri) nu au votat. La un moment dat cind ai prea mult bine prea mult timp nu intelegi ce insemna sa pierzi ce ai. E timpul sa plateasca pentru neimplicare.

Da, foarte adevarat. Ma cutremur cand vad cum oamenii uita ca, nu mai tarziu de acum 70 de ani, 5% din populatia planetei a fost omorata intr-un conflict generat fix de astfel de atitudini. Multora le lipseste perspectiva si nu cred ca isi pot imagina ce inseamna sa traiesti in timpul unui astfel de conflict si cat de mici sunt problemele actuale prin comparatie.

Edited by figo1988, 25 January 2018 - 20:55.


#606
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
hai sa ne intrecem.
am doua masini. una are peste 1 an de cand nu am mai spalat'o si a doua.... de fapt nu am spalat/o niciodata. si am cumparat'o amu aproape 2 ani.
nu glumesc. stiti, mizeria aia se aduna, formeaza un strat protector... :)

#607
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Cred ca nu s-a inteles.
Desi am oarece probleme filozofice cu spalatul masinilor pe dinafara :), eu nu spal masina ca arata ok, nu ca sint eu superjegos... e alba, cind aveam masina neagra trebuia spalata aproape lunar :D
In Romania insa a trebuit sa o spal in citeva zile ca nu mai vedeam naibii prin geamuri si caroseria era toata lipicioasa - desi asta nu e vina Romaniei ci a unor copaci sub care am parcat-o.
Eranumai un exemplu de ieftinatatea serviciilor care nu intereseaza si nu se regasesc in banii cheltuiti. Ca si cum i-ai spune unul musulman sau unui francez ca e misto ca e ieftin alcoolul in Romania... pai o fi, dar nici unul nu bea alcool ieftin.

#608
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postrosix, on 09 ianuarie 2018 - 19:29, said:

Si mai merita dintr-un punct de vedere  - daca ai copiii si vrei sa-i dai la facultate - vor avea unde sa stea in Bucuresti, nu vor plati chirie ca prostii, mancand covrigi ca sa aiba ceva in stomac...

Fix...p*** !

Nascut, crescut in Bucuresti....

la facultate, nu ai parte de petrecerile si bautele din camin. Esti outsider.

Plecat prin UK vreo 4 luni, cand m-am intors... Niciodata nu mi s-a parut atat de jegos orasul asta !

In primul rand infrastructura e la pamant.

Daca (mai) merita sa stai aici ?!

Cred ca nu merita nici ptr 1500 de euro/luna NET !

Edited by M4V3RiCk_, 25 June 2018 - 02:15.


#609
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Sunt complet de acord ca Bucurestiul e un jeg de oras, dar nici cu Londra nu mi-e rusine. Londra colcaie de indieni, pakistanezi si asiatici dubiosi pentru care curatenia e pe ultimul loc.
Sunt zone intregi din Londra absolut mizerabile, de Paris nu mai vorbesc, Parisul bate la c*r orice capitala UE in privinta mizeriei.

#610
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu merita sa stai in nici un oras mare, Bucuresti, Londra, te pisi pe ele. Nu merita sa stai nici macar intr-un oras mediu, gen Cluj, Timisoara... Problema este ca doar in orasele astea poti gasi un job bine platit, deci daca nu esti ceva patron sau liber profesionist, n-ai de ales.

#611
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am o intrebare! cine zice ca nu merita sa stai in Bucuresti sa ridice mana sus si sa explice de ce nu merita :D

#612
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View PostMembruAnonim, on 08 noiembrie 2018 - 10:29, said:

am o intrebare! cine zice ca nu merita sa stai in Bucuresti sa ridice mana sus si sa explice de ce nu merita Posted Image

traficul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate