Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Cumpărare si vânzare criptomonede

  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 23.09.2017

 bladhaund, on 10 ianuarie 2018 - 17:34, said:

Urmarim randamentul si nu valoarea nominala.


Un randament mic nu te ajuta deloc. Si oricum dupa cate ai vazut si tu, randament au toate monedele cunoscute.

Edited by alex342, 10 January 2018 - 17:37.


#38
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017

 bladhaund, on 10 ianuarie 2018 - 17:34, said:

Exista monede care nu se mineaza asa ca bitcoin si pentru acelea nu se consuma prea multa energie electrica. Sistemul financiar actual, cel traditional, consuma energie cu multe ordine de marime peste ce consuma criptomonedele.

Sa iti propui sa ai un randament care te face milionar cu 1000 de dolari e mai mult decat hazardat. Urmarim randamentul si nu valoarea nominala. Daca face cateva zeci de procente pe termen scurt, mai ales raportat la alte monede in care ai putea schimba, e prea bine.

Atractivitatea sistemului descentralizat consta in faptul ca, pentru prima data in istorie, emiterea de moneda nu mai e atributul statelor, ci s-a democratizat, e la oameni.

La oamenii aia din spatele celor 100 de conturi care contin 90% din btc existenti.

Nu fii naiv. Prima minciuna e atribuirea numelui de moneda la biti inventati de enigmaticul satoshi cu ochii oblici  ...

Doar statele emit moneda, atat in trecut, cat si acum si in vecii vecilor.

Iar cu ultima afirmatie ai demonstrat ca esti pe langa realitate. Plutesti printre norisori facuti din biti.

Edited by henrique, 10 January 2018 - 18:16.


#39
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

 henrique, on 10 ianuarie 2018 - 18:13, said:

Doar statele emit moneda, atat in trecut, cat si acum si in vecii vecilor.

Fals. Free banking

#40
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Nu ai digerat bine articolul. Exista stat pe arealul unde bancile emiteau titlurile lor? Ia ...

#41
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 07.08.2011

 keta, on 05 ianuarie 2018 - 01:03, said:

Cauti ceva acreditat, licenta CySeC, apoi te interesezi de comisioane. Poti sa-ti faci un cont DEMO, sa testezi interfata si sa vezi cam ce iti este usor de folosit.

Si ai putea avea alte optiuni de tranzactionare , nu doar cripto...

Castigurile trebuie declarate ca sa te jupoaie statul, asa ca fa-ti bine calculele cam cu ce mai ramai din riscul investitiei, daca vei avea profit.
Licenta CySeC??? Adica Cipru? Nu cred ca ai vrea sa ai de a face cu cineva cu licenta in Cipru.La fel de bine ii poti arunca.

#42
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
https://www.toprated...ysec-regulated/

#43
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 07.08.2011
Eu dorm mai linistit cd stiu ca am banii la un broker cu o reglementare FCA.


#44
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017

 jericho, on 05 ianuarie 2018 - 10:06, said:

coinflux.com
sunt din cluj

coinflux au cea mai proasta reputatie dintre toti exchangerii... mai intreaba in jur si ai sa auzi doar povesti horror despre ei

am avut si eu prietene care au lucrat cu ei, si la fiecare ba le-au pierdut transferuri, ba le-au pierdut criptomonezile,

ba le-au inghetat contul fara nicio explicatie si apoi nu au mai raspuns la niciun email...

Toate eforturile celor de la coinflux / coinfurt vor fi cum sa te tepuiasca intr-un mod cat mai safe pentru ei.

Se stie ca mai bine joci banii la cazino, decat sa ii lasi pe mana teparilor de la coinflux (coinfurt)

Edited by teza, 14 January 2018 - 22:56.


#45
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
toate cunostintele mele lucreaza cu ei si pana acum au fost 0 probleme

#46
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Si eu la fel, i-am recomandat mereu, am si doua cunostinte care au cumparat/vandut pe Coinflux si n-au avut nici o problema. Cred ca problema e la un anumit user mai degraba... Posted Image

#47
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017
hai sa vedem concret:

http://www.risco.ro/...es-cui-35303244

Portalul Risco ii da rating total de 2/10. Adica nota 2 din 10 posibil. Adica mai rau decat atat ar fi 1/10 = total scam.

Cifra de afaceri in jurul a 1 milion de RON.

Insa daca te uiti pe siteul Coinflux, ai sa observi pe langa notificarile ca nu le functioneaza websiteul (care sunt relitatea de zi cu zi in ultimele 3 luni,
siteul coinflux e mai mult offline decat online),

ei sustin in mod total nerusinat ca ar avea o cifra de afaceri... de.... 461 de milioane de RON

Deci se vede destul de clar cum ticalosia si  publicitatea mincinoasa nu are limite cand vine vorba de tepuit clienti naivi...

#48
vnistor

vnistor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2018

 teza, on 15 ianuarie 2018 - 23:01, said:

hai sa vedem concret:

http://www.risco.ro/...es-cui-35303244

Portalul Risco ii da rating total de 2/10. Adica nota 2 din 10 posibil. Adica mai rau decat atat ar fi 1/10 = total scam.

Cifra de afaceri in jurul a 1 milion de RON.

Insa daca te uiti pe siteul Coinflux, ai sa observi pe langa notificarile ca nu le functioneaza websiteul (care sunt relitatea de zi cu zi in ultimele 3 luni,
siteul coinflux e mai mult offline decat online),

ei sustin in mod total nerusinat ca ar avea o cifra de afaceri... de.... 461 de milioane de RON

Deci se vede destul de clar cum ticalosia si  publicitatea mincinoasa nu are limite cand vine vorba de tepuit clienti naivi...

Salut,

Am primit link de la un client care ne sugera sa lamurim cateva lucruri:

1. Site-ul are uptime 100%. https://updown.io/6ith
Nu e doar lapte si miere:
2. Pe incasarile in RON exista intarzieri datorita bancii noastre, am explicat pe larg pe status page situatia. https://platform.coinflux.com/
3. Timpul de raspuns pentru deschiderea de conturi noi este momentan in jur de 3 zile.
Lucram la punctul 2 activ, suntem in discutii cu 3 banci, dar, cum stiti, e greu sa deschizi un cont ca serviciu de schimb de monede digitale, mai ales cand ai volumul nostru de activitate de 1000+ operatiuni bancare zilnic. In ultima luna am adaugat 3 colegi noi echipei care au inceput deja sa reduca numarul de verificari in asteptare de la aproximativ 1,600 la putin sub 1,000 momentan.

Valoarea tranzactionata si cifra de afaceri sunt lucruri total diferite. Cifra de afaceri este venitul realizat, pe cand valoarea reprezinta tranzactiile realizate. E normal ca cifra de afaceri sa fie mult mai mica decat valoarea tranzactionata. Acestea fiind zise, in 2016 am avut o cifra de afaceri de 2.28 milioane RON. Anul trecut pana la octombrie avem o cifra de afaceri de putin peste 6 milioane RON.

Poate ne oferi numele persoanelor carora le-am pierdut transferuri, si eventual numarul plangerii de la Procuratura si localitatea, pentru ca daca nu ti-ai primit banii, probabil apelezi la autoritati. Monede nu avem cum pierde, pentru ca nu tinem in custodie.

Vlad Nistor,

CEO, CoinFlux

Edited by vnistor, 16 January 2018 - 01:30.


#49
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Câți salariați aveți?

#50
vnistor

vnistor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2018
Suntem 10 intern + consultanti externi part-time. Si cautam in continuare colegi noi https://coinflux.com/talent.

#51
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
bafta, sper sa faceti treaba si bani din ce in ce mai multi cu prima mare conditie : respectul fata de client.

#52
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 teza, on 15 ianuarie 2018 - 23:01, said:

hai sa vedem concret:

http://www.risco.ro/...es-cui-35303244

Portalul Risco ii da rating total de 2/10. Adica nota 2 din 10 posibil. Adica mai rau decat atat ar fi 1/10 = total scam.

Cifra de afaceri in jurul a 1 milion de RON.

Insa daca te uiti pe siteul Coinflux, ai sa observi pe langa notificarile ca nu le functioneaza websiteul (care sunt relitatea de zi cu zi in ultimele 3 luni,
siteul coinflux e mai mult offline decat online),

ei sustin in mod total nerusinat ca ar avea o cifra de afaceri... de.... 461 de milioane de RON

Deci se vede destul de clar cum ticalosia si  publicitatea mincinoasa nu are limite cand vine vorba de tepuit clienti naivi...
Grea decizie, sa ma iau dupa experienta mea si a persoanelor pe care le cunosc sau dupa un site random postat de un troll anti-crypto? Nu stiu ce sa zic, sunt in dubii... #NOT

#53
Kosmog

Kosmog

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.01.2016
Salutare,

Eu si Andrei Singeorzan suntem co-fondatorii platformei Open Collectors Network: prima platforma decentralizata pentru tokenuri unice, non-fungibile, unde toata lumea poate detine, creea, customiza si tranzactiona astfel de tokenuri.

Pentru a explica ce presupune un token unic, bazat pe standardul ERC721, o sa dau un exemple din viata reala: o companie doreste sa imparta 1000 de brosuri ( flyere ) oamenilor. Toate aceste foi sunt identice: au aceeasi marime, font si scop, deci putem spune ca teancul de brosuri este o colectie fungibila. La fel sunt si marjoritatea crypto monedelor de azi: daca trimiti cuiva 1 ETH, nu conteaza 'care' ETH din portofelul tau il trimiti (toti sunt la fel).

Pe de alta parte, sa luam ca exemplu colectia de picturi ale lui Picasso. Fiecare pictura este unica: unele iti plac mai mult ca altele, au preturi diferite, transmit altceva s.a., deci putem spune despre colectie ca este una non-fungibia.

Cu astfel de token-uri se ocupa platforma, si noi suntem convinsi ca scenariile de utilizare sunt nenumarate.


** Progres **

Avem un prototip functional, pe reteaua de test Ropsten, landing page-ul este de asemenea live, iar momentan suntem in procesul de extindere al numarului de advisori si investitori privati si in general de finisare al detaliilor.

Luam in considerare si event-uri de tipul "bounty campaigns", dar mai multe detalii o sa anuntam in urmatoarele saptamani.


** Use case-uri **

- userii sau grupurile de useri pot tokeniza ceva valoros pentru ei ( ex: Tesla Model S )

- platforma va permite tranzactionarea tuturor tokenilor de tip ERC721 asemenea unui exchange ( ex: CryptoKitties, Decentraland, CryptoCelebrities s.a. )

- companiile de gaming pot transfera in-game collectibles in walletul userilor, astfel incat sa asigure o mai mare transparenta pentru clienti si totodata sa dea dovada de incredere, avand in vedere ca acestea sunt pe blockchain si odata ajuns item-ul respectiv la user, nimeni nu il poate lua inapoi fara acordul lui

- platforma va dispune de un engine de interactionare intre tokenuri, astfel incat sa se poata creea jocuri pe reteaua Ethereum ( ex: Magic The Gathering )

- cei care creeaza continut unic ( scriitori, graphic designeri s.a. ) pot inregistra creatia pe blockchain, pentru Copyright; in cazul unui continut voluminos, se poate stoca pe chain doar hash-ul, iar creatia efectiva pe cloud

- companiile de licitatii isi pot tine evidenta stocului direct pe platforma

- parteneriate cu diferite companii, exemplu Apple - putem cere discount-uri pentru utilizatorii care au foarte multe produse Apple in portofoliu

- embedded: cum exista butonul de Like al Facebook-ului, punem la dispozitie un buton 'Collect' ( nu este numele final ) ce poate fi disponibil doar printr-un <script> tag

- tranzactionarea tokenurilor fie prin direct buy, swap sau mai multe tipuri de auction ( dutch, open, blind s.a. )

Un alt use case, pe care l-a propus Cristian Tamas, unul dintre advisori ( Senior eSports Manager @ Twitch ), ar fi sa tokenizam asa numitele stickere pe care playerii sau vizitatorii le primesc la evenimente de genul Dreamhack. Acestea sunt unice, se pot tranzactiona si sunt folosite pentru a primi o parte din veniturile evenimentelor.

In momentul de fata nu cunoastem nicio alta platforma similara cu ce dorim noi sa construim. De asemenea, numarul use-case-urilor poate creste dramatic in functie de parteneriatele pe care le construim.

Momentan dorim sa anuntam proiectul doar pe grupurile romanesti, urmand ca in urmatoarea saptamana sa incepem faza de marketing global. O sa avem probabil si o campanie de tip Airdrop pentru primii X participanti ( prezenti si pe grupul de telegram ).

Pentru mai multe detalii va invitam sa intrati pe https://opencollectors.network/ si sa va inscrieti pe grupul de telegram https://t.me/opencollectorsnetwork .

De asemenea, orice feedback este binevenit.
Multumim,
Andrei & Cosmin

Edited by Kosmog, 29 January 2018 - 23:55.


#54
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004

 focuscsv, on 10 ianuarie 2018 - 16:56, said:

O stire care poate avea efect asupra monedei virtuale BTC : China Quietly Orders Closing of Bitcoin Mining Operations !!!
Din ce stiu, China a legalizat si sustin activitatea de mining, ba mai mult sunt pe cale sa lanseze propria moneda.Si nu uitati, China e jucator major pe crypto.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate