Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cumpărare si vânzare criptomonede

  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Scuteste-ne de vrajeala. Din vreo 8000 de monede si tokenuri care exista pe lumea asta, ai gasit fix doua obscure, de care nu a auzit nimeni, in care "crezi" tu.

#20
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Hai mai scuteste-ma. Neblio nu este o moneda obscura. A ajuns in cateva luni de la 50 centi - 1 dolar la peste 40. Si are in vanzare numai vreo 20 milioane ceea ce ii confera stabilitate cand vine vorba de valoare.
Multi traderi cunoscuti vorbesc de neblio ca fiind o moneda cu viitor. Asa ca scuteste-ma.

#21
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
@All, in niciun caz sa nu faceti "analiza" asa cum vedeti la acest ins. Este reteta sigura pentru pierdere.

Atunci cand este vorba de o moneda sau token de care nu ati auzit, mai intai si mai intai va informati despre acesta:
- Cautati pe website
- Cititi whitepaper
- Judecati cu mintea voastra (si nu a altuia) daca problema pe care isi propune sa o rezolve reala (ca majoritatea sunt junk)
- Judecati cu mintea voastra daca foaia de parcurs (roadmap) e realista. Daca pune baliverne ca "o sa convinga autoritatea X" sa o adopte, e mare semnal de neincredere.
- Vedeti care e echipa, din ce tari sunt si ce experienta au.

Mai apoi castigati EXPERIENTA, EXPERIENTA, EXPERIENTA pe aceasta piata. INVATATI SINGURI care sunt semnalele si evenimentele care pot propulsa o moneda. Cantariti in relatie cu analiza fundamentala de mai dinainte. Abia apoi riscati-va. Tineti minte, orice moneda noua e un risc major.

Aplicat la ce zice acest ins:
ARN a crescut pentru ca s-a listat pe Binance. S-a terminat acest stimulent, mai departe au in roadmap ceva necredibil, nu le dau sanse.
NEBL - ceva cu enterprise si blockchain. Mai sunt vreo 20 de monede care isi propun ceva cu enterprise si blockchain.  Deocamdata nu au nimic ca produs pe care sa-l arate.

IN NICIUN CAZ nu judecati vreodata "aia a crescut cu, deci o sa mai creasca". Aceasta judecata e valabila (partial) numai la monedele din top 10. Si e valabila numai intr-o piata bull.

Apropo, inainte de a tranzactiona, dobanditi cunostinte de baza despre piete financiare.

#22
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Si gargara despre "primele zece" monede e tot vrajeala ...

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca ati studia putina teorie despre piete financiare, ati auzi despre Behavioral Finance. Stiu ca studiul nu e ceva spre care haterii sa se aplece. Exista notiunea numita anchoring. Ancorarea ne spune ca in piete e mai probabil sa vedem un pret pe care l-am mai vazut (in sus), decat un pret nou, care nu a mai fost atins pana atunci. Nu e o notiune bazata pe logica, dar criptomonedele functioneaza cu precadere bazat pe behavioral finance.

Asta am inteles atunci cand am spus ca se aplica partial la top 10. Poate, repet, poate, daca s-a vazut in trecut un pret, e posibil sa se mai vada. Probabilitatea fiind mai mare decat aceea de a se vedea un pret care nu a mai fost vazut vreodata. Eu stiu ca voi haterii nu aveti notiuni financiare si nici nu ati tranzactionat vreodata pe o piata, macar bursa romaneasca, asa ca move on, daca nu ai nimic de adaugat.

In schimb, la monedele care nu sunt de top, sentimentul preponderent este pump&dump. Aici e mai riscant sa judecam ca se va mai vedea un pret vazut. Probabilitatea sa nu e mult mai mare. Mai ales cu cat intra in piata persoae care judeca rudimentar.

#24
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
In afara de specula (castigul unuia e pierderea altora), mai poti face ceva cu bitii? Ce anume?

Si mai una: crezi ca aceia putini din asia care au 90% din toti bitii btc dau pretul sau il dai tu cu georgel de la shease?

#25
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Blockchain este o tehnologie care va ramane. Are prea multe aplicatii utile si la care nu ne-am gandit pana acum. De exemplu industria farmaceutica va lupta impotriva medicamentelor contrafacute: http://fortune.com/2...rma-blockchain/ Unul dintre proiectele care incearca sa faca asta este NEO, aflat in top 10-15 (in functie de valoare). Am auzit de alte proiecte care doresc sa rezolve problema kilometrajului dat inapoi la masini. Exista o retea sociala care functioneaza pe blockchain, iar banii nu mai stau doar la proprietar (stil facebook), ci se distribuie si la autorii de continut si chiar la comentatori. Alte proiecte incearca sa rezolve problema presei quality care moare si pentru care utilizatorii nu si-ar face acum abonamente. Alte vor sa rezolve problema drepturilor de autor, fara a mai implica niste agentii ale statului: pur si simplu platesti ceva ca sa poti citi o carte (sau articol sau ceva) aflat in blockchain. Probabil in viitor ca sa vezi un film etc.

Proiectul aflat pe locul 2, Etherium, a fost gandit ca o masina virtuala pe care alti utilizatori sa-si realizeze proiectele. Vechiul joc din anii '90, Tamagochi, a reinviat in forma CriptoKitties pe platforma Etherium. Si s-au realizat poate mii de alte proiecte. Ripple, aflat pe locul 3, a fost gandit pentru a inlocui sistemul SWIFT in domeniul financiar. Infractructura (nu moneda) se foloseste deja pentru transfer de fonduri peste granite prin America Latina. Adica va inlocui de exemplu si Western Union, fara sa mai mergi la ghiseu si  cu transfer in cateva secunde sau minute.

Si cate si mai cate, fiecare echipa incearca sa gaseasca o noua aplicare.  E un domeniu nou si acum e etapa de idei efervescente si evolutii spectaculoase, atat in sus, cat si in jos. Desigur, ca in orice domeniu nou, sunt o multime care vor sa traga tepe si sa faca bani rapid.

Despre ce moneda va ramane si la ce pret, nu am de unde sa stiu.

Edited by bladhaund, 10 January 2018 - 16:01.


#26
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Eu pariez ca bitcoinii nu vor fi niciodata un mijloc de plata pe care sa il foloseasca lumea in viata curenta. In loc de bitcoini poti pune orice moneda din cele facute din biti si care nu au nimic in spate decat legende urbane.

#27
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Eu pariez ca va fi o forma de moneda electronica bazata pe aceasta tehnologie. La modul cel mai simplist vorbind, rolul unui blockchain este sa autentifice informatii. Adica prin excelenta se muleaza pe ideea de bani si valoare unica, nefalsificabila.

#28
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017

View Postbladhaund, on 10 ianuarie 2018 - 15:56, said:

Ripple, aflat pe locul 3,


Ripple din ce spui are un viitor destul de promitator. M-ai pus pe ganduri. Parca as investi serios in el. Posted Image O merita?

Edited by alex342, 10 January 2018 - 16:53.


#29
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
O stire care poate avea efect asupra monedei virtuale BTC : China Quietly Orders Closing of Bitcoin Mining Operations !!!

#30
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postalex342, on 10 ianuarie 2018 - 16:53, said:

M-ai pus pe ganduri. Parca as investi serios in el. O merita?
Singurul sfat prietenesc pe care pot sa ti-l dau este sa aplici ce am scris in mesajul #21: documenteaza-te! Ripple este destul de centralizat si este sustinut de institutii bancare. Pentru unii din comunitate asta e ceva impotriva filozofiei blockchain, care inseamna descentralizat si deschis.
Daca iti place si crezi ca e potential, risti. Dar sfatul meu pentru oricine este sa nu riste.

#31
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Din cate am cautat sumar pe net acum despre ripple, imi pare a fi o moneda extrem de populara, nu ceva obscur de care nu a auzit nimeni. Dar stii ce imi da retinere? Numarul extrem de mare de monede, 100 de miliarde. Iar faptul ca moneda a aparut in 2014. Valoarea ei acum este de doar 1.8 dolari.

#32
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Esti intr o eroare de logica mare de tot. Daca s ar folosi monede de biti pentru orice tranzactie din lume, cat de mica, nu va ajunge energia existenta pentru a functiona sistemul. Si de ce iti trebuie altceva cand ai sistemele facute de banci plus monedele cash actuale?

Edited by henrique, 10 January 2018 - 17:05.


#33
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Apropo, la zebra pay se poate plati cu cardul? Sa cumperi bitcoin si sa platesti cu cardul.

#34
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postalex342, on 10 ianuarie 2018 - 17:02, said:

Dar stii ce imi da retinere? Numarul extrem de mare de monede, 100 de miliarde. Iar faptul ca moneda a aparut in 2014. Valoarea ei acum este de doar 1.8 dolari.
Intr-o investitie, pe orice piata, nu urmarim valoarea nominala a titlului, ci urmarim randamentul procentual.

"Doar" 1,8 dolari pote fi foarte mult fata de acum o luna, cand valoarea era 0,2 dolari. Sau poate fi putin fata de saptamana trecuta, cand era 3,3. Deci, conteaza mult ce zice ca face proiectul sau, in mediul de acum, ce crede piata ca o sa faca proiectul. Piata crede multe si cam naive, dar asta e nivelul.

Un alt aspect care conteaza este ca urmarim valoarea monedei in ceva cu care o putem schimba. Nu putem schimba Ripple in dolari sau lei. Putem schimba in Bitcoin. Asa ca urmarim valoarea Ripple raportat la Bitcoin, pe care abia acela il putem schimba in dolari sau lei. Ei bine, in mai 2017 valoarea Ripple, exprimata in Bitcoin si nu in dolari, era egala cu maximele de acum. Asta inseamna ca o investitie in Ripple facuta in mai 2017 ar fi fost egala cu o investitie in Bitcoin facuta in mai 2017. Randamentul spectaculos l-ar fi dat o investitie in Ripple facuta in noiembrie.

#35
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Da, avand in vedere pretul de cativa centi de acum ceva timp, 2 dolari cat costa acum poate insemna mult. Dar sa ajunga la valoarea lui ETH, ma cam indoiesc. Nici macar 1/5 sau 1/3.

#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Posthenrique, on 10 ianuarie 2018 - 17:04, said:

Esti intr o eroare de logica mare de tot. Daca s ar folosi monede de biti pentru orice tranzactie din lume, cat de mica, nu va ajunge energia existenta pentru a functiona sistemul. Si de ce iti trebuie altceva cand ai sistemele facute de banci plus monedele cash actuale?
Exista monede care nu se mineaza asa ca bitcoin si pentru acelea nu se consuma prea multa energie electrica. Sistemul financiar actual, cel traditional, consuma energie cu multe ordine de marime peste ce consuma criptomonedele.

View Postalex342, on 10 ianuarie 2018 - 17:27, said:

Da, avand in vedere pretul de cativa centi de acum ceva timp, 2 dolari cat costa acum poate insemna mult. Dar sa ajunga la valoarea lui ETH, ma cam indoiesc. Nici macar 1/5 sau 1/3.
Sa iti propui sa ai un randament care te face milionar cu 1000 de dolari e mai mult decat hazardat. Urmarim randamentul si nu valoarea nominala. Daca face cateva zeci de procente pe termen scurt, mai ales raportat la alte monede in care ai putea schimba, e prea bine.

View Posthenrique, on 10 ianuarie 2018 - 17:04, said:

Si de ce iti trebuie altceva cand ai sistemele facute de banci plus monedele cash actuale?
Atractivitatea sistemului descentralizat consta in faptul ca, pentru prima data in istorie, emiterea de moneda nu mai e atributul statelor, ci s-a democratizat, e la oameni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate