Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Acumulatori cu Litiu - stocare energie regenerabila

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10505 replies to this topic

#8137
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Cred ca ai inteles gresit: le trimiti pe cheltuiala ta !

Eu am avut noroc cu cele de 320Ah. Au toate codurile intacte si arata ca noi (poate nu or fi dar eu unul sunt multumit ce am primit - sanben este vanzatorul).
Ale mele au 300-310Ah si daca stau nepresate, se umfla intr-adevar, dar citesc peste tot ca e normal si ca trebuie sa fie tinute presat. De cand le-am compresat, asa au ramas.

Attached Files


Edited by topcat36, 18 July 2022 - 15:44.


#8138
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Item Name: 3.2V 1-16PCS 280Ah Lifepo4 Battery Grade A Solar Rechargable Battery DIY 12V 24V 48V For RV Electric Wheelchair EU US Tax Free
Dispute progress
Problems with the order
Judgement from AE Invalid reason proof guide
The product is defective Valid  We have tried our best to get you a partial refund, but since the goods still have some value, we can only give you a partial refund. I hope you understand this decision. Also, we suggest that you can discuss further with the seller. Negotiate a good solution. You can also continue to provide evidence if there are other issues with the product.
Current solutions
Solution1:Partial refund 183.95 USD Solution2:Return goods,full refund 1839.52 USD (seller pays the return shipping fee ) Notice:If the dispute ends with return&refund solution and the seller pays the shipping fee, please: 1.Kindly confirm the return fee before you return the item via message chat. 2.Proceed with return only if the seller agrees and confirms the return shipping amount. 3.Head to the local post office and ship the item. 4.Provide tracking number and details to confirm the return. Once the item is delivered, inform seller to proceed refund. If the seller violates, contact AliExpress with the return delivery receipt.
ResponseDays:3(Days)

#8139
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
Nu poti trimite din Romania in China cu plata transportului la destinatar, accepta aia 10% si data viitoare cumpara de la un magazin din Europa.

#8140
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
"2.Proceed with return only if the seller agrees and confirms the return shipping amount". - Nu se va intampla. Plus ca o data ce el zi e ca e de acord, tu trimiti - pe banii tai - bateriile inapoi si spera sa iti dea banii după ce le primeste.

Transportul te va costa cat bateriile, deci daca e sa iti plateasca transportul, el plateste dublu, sub nici o forma nu se va intampla.

Am comandat acum 2 saptamani o baterie de laptop de la o firma din UK cu depozit in Polonia. A avut un defect si au vrut sa o returnez in UK. M-a costat mai mult decat am dat pe baterie, sa o trimit cu Posta Romana ! Nu curier, DHL, DDP,  etc.

Edited by topcat36, 18 July 2022 - 15:55.


#8141
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
nu e chiar asa, ca ali intermediaza tranzactia si se asigura ca partile isi onoreaza obligatiile. Este drept ca in rezolutie ali este vag cu privire la modalitatea de expeditie efectiva si sunt convins ca pretul expeditiei este enorm si niciun transportator nu va accepta trimiterea cu plata la destinatar. Dar totusi, oricat ar costa vanzatorul este cel care suporta.
Realizez ca probabil va trebui sa inghit galusca si sa ma multumesc cu 10%. Dar daca as as merge pe calea returului mi-e ca as pierde vrabia din mana. Partea nasola cu Ali este ca o data ce accepti o varianta sau alta nu mai ai loc de intors.

Edited by Bumble Bee, 18 July 2022 - 15:59.


#8142
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
astea cu ali care e impartial..doar in vise ai sa vezi.

#8143
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 topcat36, on 18 iulie 2022 - 15:51, said:

"2.Proceed with return only if the seller agrees and confirms the return shipping amount". - Nu se va intampla. Plus ca o data ce el zi e ca e de acord, tu trimiti - pe banii tai - bateriile inapoi si spera sa iti dea banii după ce le primeste.

Transportul te va costa cat bateriile, deci daca e sa iti plateasca transportul, el plateste dublu, sub nici o forma nu se va intampla.

Am comandat acum 2 saptamani o baterie de laptop de la o firma din UK cu depozit in Polonia. A avut un defect si au vrut sa o returnez in UK. M-a costat mai mult decat am dat pe baterie, sa o trimit cu Posta Romana ! Nu curier, DHL, DDP,  etc.

Multumesc pentru faptul ca mi-ai confirmat ca la presare isi pot reveni. auzisem dar nu eram sigur.
Cat despre Sanben, am observiat ca si el are recenzii fake (le recunosti ca sunt trimise cam la aceeasi ora in calupuri pentru cantitati foarte mici) Problema cu Sanben este ca era foarte scump la momentul in care mi l-ai recomandat, acum 3 luni (si acum sunt foarte scumpe). M-am convins (pe pielea mea) ca nu vinde nimeni grade "A" pe aliexpress. Ce este drept, se poate sa primesti capacitatea promisa.

 pexic, on 18 iulie 2022 - 15:57, said:

astea cu ali care e impartial..doar in vise ai sa vezi.

In anii de zile de cand comand de pe Ali, ori de cate ori am deschis o disputa Ali mi-a facut dreptate. Este drept, nu am comandat niciodata peste 300$ si in general lucrurile primite au fost ok. Dar totuci, de cele cateva ori cand am deschis disputa mi s-a facut treptate.

Acum e drept ca e alta miza, si traiesc consecintele unei alegeri impulsive.

#8144
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Când ai plătit taxele, la achiziție sau când au intrat în vamă? că și eu am luat (probabil aruncat banii) pe 32 de 280Ah când a fost ceva promoție acum o lună și în loc de 3900 de Euro mi-au luat doar 3200. Bănuiesc că voi plăti TVA-ul când intră bateriile în vama austriacă, că nu îmi închipui că mi-a făcut atâta reducere gălbejitul.

#8145
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Sa pun altfel intrebarea: pentru sh-uri cu origine dubioasa de 220Ah ati plati 100$ pe celula?

 mihaicozac, on 18 iulie 2022 - 16:10, said:

Când ai plătit taxele, la achiziție sau când au intrat în vamă? că și eu am luat (probabil aruncat banii) pe 32 de 280Ah când a fost ceva promoție acum o lună și în loc de 3900 de Euro mi-au luat doar 3200. Bănuiesc că voi plăti TVA-ul când intră bateriile în vama austriacă, că nu îmi închipui că mi-a făcut atâta reducere gălbejitul.

Nu, nu am mai platit nimic in plus. A venit DPD-ul si mi le-a adus cu expeditor in Germania.  Au un tertz acolo care s-a ocupat de tot.
Depinde probabil si de seller, dar nu cred ca vei plati nimic in plus.

De la ce seller le-ai luat, daca nu e cu suparare?

Edited by Bumble Bee, 18 July 2022 - 16:16.


#8146
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
Am luat multe celule, si de pe ali si de pe alibaba si SH de pe EV, de departe (de foarte departe) cele mai bune achizitii calitate/pret au fost Ev second de pe care am recuperat bateriile.

Edited by pexic, 18 July 2022 - 16:16.


#8147
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Pe astea le-am luat: https://www.aliexpre....21ef1802xjccO8
113 review-uri de 5 stele, nu cred că sunt toate fake, mai ales că sunt unele în germană, și scrise corect.

#8148
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
seamana izbitor de mult cu ale mele, de 220Ah. Greutatea pare un pic mai mare, in descriere. https://www.aliexpre...3640592161.html
Cand am dat comanda era un singur review neutru, cineva care a a primise 240Ah. Am sperat sa primesc acelasi lucru. Acum sellerul s-a umplut de recenzii proaste pe care ali le va sterge peste 6 luni. Eu cred ca afacerea merge asa: vand marfa buna la pret mare timp de cateva luni (timp in care aduna recenziile bune) si apoi fac un discount serios unde scapa de o gramada de rebuturi. Apoi fac un alt listing si tot asa.

#8149
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Naiba știe... cred că depinde și de ce lot primesc la vânzare și de pe unde.
Totuși mie la deetaliile tranzacției îmi scrie că va trebui să plătesc TVA la intrarea în vamă:

Attached Files

  • Attached File  Ali.jpg   227.13K   28 downloads


#8150
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 mihaicozac, on 18 iulie 2022 - 16:33, said:

Naiba știe... cred că depinde și de ce lot primesc la vânzare și de pe unde.
Totuși mie la deetaliile tranzacției îmi scrie că va trebui să plătesc TVA la intrarea în vamă:

Si la mine in cont imi zice acelasi lucru. Este irelevant pentru cum va decurge in final. Eu cred ca nu vei plati, pentru ca in general, unde am mai citit nimeni nu s-a plans de TVA si vama. Si suspectez ca nici nu s-ar putea sa ti le trimita direct din china. Mereu este un intermediar care le preia din containere si le face vama.


Din pacate sellerul tau este nou. Este destul de dubios sa fi vandut atatea baterii un seller fara istoic. Recenziile sunt  destul de puerile.
Regula nr 1 pe aliexpress este ca recenziile proaste sunt singurele care conteaza. Pot fi 100 de recenzii fake pentru ca au mijloacele lor si stake-ul e mare. In final isi pot plati trolii din banii tranzatiilor reale si le ramane si ciubuc.

Sellerul meu este prezent pe alibaba si este un seler greu. Problema este ca pe aliexpress vinde rebuturile.

Cel mai trist este ca nimeni, nicaieri nu spune cum functioneaza: Sunt selleri seriosi care isi vand produsele bune pe alibaba, B2B, si rebuturile pe Aliexpress si pot face asta doar pentru ca cunosc regulile jocului mai bine decat noi. Una peste alta la mine a fost o experienta care se putea mai rau.

Edited by Bumble Bee, 18 July 2022 - 16:51.


#8151
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Să fie așa de profitabil încât își permite să aștepte luni de zile până îi virează Ali banii și să plătească și comisionul de vânzare aiurea doar ca să își facă feedback fake? l-am supravegheat vreo 2 luni până să cumpăr și bănuiesc că tot a mai vândut ceva pe bune și dacă nu erau ok încasa ceva negative. Că cei care sunt mulțumiți mai uită să scrie recenzii, însă cei țepuiți nu.

#8152
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Si mai interesant, sellerul tau este localizat in dongguan, o aglomerare urbana de 65mil locuitori, exact din acelasi loc cu sellerul meu.

 mihaicozac, on 18 iulie 2022 - 16:57, said:

Să fie așa de profitabil încât își permite să aștepte luni de zile până îi virează Ali banii și să plătească și comisionul de vânzare aiurea doar ca să își facă feedback fake? l-am supravegheat vreo 2 luni până să cumpăr și bănuiesc că tot a mai vândut ceva pe bune și dacă nu erau ok încasa ceva negative. Că cei care sunt mulțumiți mai uită să scrie recenzii, însă cei țepuiți nu.

Eu cred ca ei vand in valuri, si se poate ca intre valuri singurele tranzactii sa fie fake. Asta e teoria mea si eu m-am tepuit. Poate ca ale tale sunt mai bune dar pretul este incredibil de scazut pentru 280Ah ceea ce are potentialul sa te faca incredibil de norocos Posted Image

cred ca este foarte profitabil, pentru ca nu mai valoreaza mai nimic grade "B" si "C" acolo dar pe ali le vand aproape de pretul pentru grade "A"

As vrea sa aflu fabricantul (OEM) al celulelor, dar toate au codul QR sters. Oare stie cineva vreo tehnica?

Edited by Bumble Bee, 18 July 2022 - 17:12.


#8153
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că astea sunt toate clone ale aceluiași distribuitor, e posibil ca fiecare angajat de acolo să aibă un magazin online separat, iar bateriile să se trmită de fapt din același loc. Sunt curios să confruntăm adresele de expediție, dacă nu sunt scrise cu hieroglife.
Oricum voi vedea dacă am fost naiv când le primesc, deși la banii ăștia sunt bune chiar și doar pt. experimente. Când i-am cerut vânzătorului să-mi precizeze distanța dintre polii celulelor că vreau să-mi fac propriul BMS modular mi-a răspuns că să mă uit în descriere, însă acolo nu e precizat nimic, și e normal că dacă vând tipuri și serii diferite de baterii nici dimensiunile nu sunt mereu aceleași. Și acuma trebuie să aștept să le văd ca să măsor direct ce mă intereseză.

Edited by mihaicozac, 18 July 2022 - 17:09.


#8154
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 mihaicozac, on 18 iulie 2022 - 17:09, said:

Cred că astea sunt toate clone ale aceluiași distribuitor, e posibil ca fiecare angajat de acolo să aibă un magazin online separat, iar bateriile să se trmită de fapt din același loc. Sunt curios să confruntăm adresele de expediție, dacă nu sunt scrise cu hieroglife.
Oricum voi vedea dacă am fost naiv când le primesc, deși la banii ăștia sunt bune chiar și doar pt. experimente. Când i-am cerut vânzătorului să-mi precizeze distanța dintre polii celulelor că vreau să-mi fac propriul BMS modular mi-a răspuns că să mă uit în descriere, însă acolo nu e precizat nimic, și e normal că dacă vând tipuri și serii diferite de baterii nici dimensiunile nu sunt mereu aceleași. Și acuma trebuie să aștept să le văd ca să măsor direct ce mă intereseză.

cei cu care vorbesti propriu-zis nu au in general nicio treaba cu cel care le vinde efectiv. In china se foloseste externalizarea la greu si cei care vorbesc engleza si scriu repede sunt aur. Lucreaza pentru zeci de magazine simultan si incaseaza la tranzactie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate