Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Acumulatori cu Litiu - stocare energie regenerabila

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10463 replies to this topic

#8101
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Nu am asa ceva.  Probabil voi trage max 1.5-2kw din acumulatori pt perioade scurte de timp. De cat sa iau bms-ul sa fiu "acoperit" și pe viitor in caz ca le intro-bag într-un sistem FV de 5kw?

#8102
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Puterea maxima împărțita la voltajul bateriei. Deci pentru 2kw la 24V ai un curent de ~ 80A. Un BMS de 100-150A e sufiicent.


#8103
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Deci asta de 120A ce-l am e suficient. Ms

#8104
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Ca idee, curentul depinde de puterea invertorului/chargerului (A), nu de capacitatea bateriei (Ah).
Poti creste capacitatea de stocare punand elementi in paralel cu cei existenti, fara sa schimbi BMS-ul.

#8105
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Ms. Mi-am mai lămurit neclarităție acu.
De acu tre să-mi fac un  ATS între trifazicul de acasa si ups-ul monofazic..ca sa-mi acopere iluminatul din toată casa pe cele 3 faze si cativa alti consumatori slabi, poate vreo 400-500w max.

PS: e cineva din zona Iasului care sa-mi testeze celulele de 3.2V, sa am idee ce SOH au?

Edited by manghels, 26 June 2022 - 16:38.


#8106
krust

krust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2008
Buna, as avea nevoie de un sfat pentru urmatoarea problema:

am un banc de 24V Lifepo4, celule de 200A, cele cu striatii, cumparate din China acum 3luni. Dupa echilibrarea facuta timp de 1 saptamana,toate aveau aceasi tensiune,
Au functionat OK, dar am vazut recent ca una din celule are tensiunea mai mica tot timpul cam cu 0.5-0.7V si este putin umflata.. Problema este ca in momentul cand le-am descarcat mai tare , cam 35-40% scade tensiunea pe ea, cu un volt mai putin ca pe celelalte. Banuiesc ca e compromisa ! Am un egalizator activ 5A Heltec, care face si el cat poate.
Din pacate nu gasesc, sa cumpar doar 1 buc ca sa o inlocuiesc, doar la set de minim 4, ce as putea face sa nu se descarce asa repede  ?
Multumesc.

#8107
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Nu prea inteleg... O celula LFP are intervalul de funcționare intre 3 (3,1) - 3,45V. Cum poti avea 0,5V diferenta ca ala e mai mare decat tot intervalul. La 1V nu se mai discuta.
Tu practic ai celula aia facuta praf. Ma intreb cum de ai putut folosi bateria pentru ca BMS-ul nu permite asa tensiune pe celula/diferenta. Sau nu folosesti asa ceva ?

Contacteaza vanzatorul si spune-i ca o celula e defecta, poate ai noroc. Daca nu, cauta sa cumperi una pentru schimb (sau comanda minima, sa ai de rezerva daca se mai repeta).

Edited by topcat36, 01 July 2022 - 13:15.


#8108
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
La ce tensiune le-ai echilibrat?

#8109
krust

krust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2008
Cu BMS e alta poveste, l-am luat nou(?)de pe OLX ,Delgreen 200A  8s si nu l-am putut folosi , era totul bine si din cand in cand incepea sa cada tensiunea, de la 26-27V, cobora incet la 14-15V, mai ales la un pic de sarcina, suna invertorul (MMP Solar 3kw), decupla bateriile  si apoi isi revenea. Am zis ca-i defect si asta este, ghinion, si am comanda acum de un JK, care trebuie sa soseasca.
Nu le-am incarcat cu sursa la echilibrare (nu am deocamdata !) tensiunea cred ca 3.32V, cand ajung acasa mauit ca mi-am notat , inante si dupa echilibrare.

Diferenta de tensiune asa mare apare doar la un grad de descarcare mai mare, am tot masurat cu un aparat Ok, cu 3 zecimale, am tot testat de un timp in coace sa inteleg cum lucreaza, bateria , invertorul, nu am stiut nimic acum 5-6 luni, am tot citit si chiar m-a prins subiectul "solar".

#8110
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Uite asa nu te pricepi dar iti faci baterie DiY. Asta nu e Lego, mai poate sa si retalieze daca nu sti ce faci.

#8111
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Daca e umflata trebuie schimbata, merge orice alta celula LFP de aceeasi capacitate, la schimbare verifica cu atentie conexiunile intre celule (curatare mecanica si chimica).
bafta!

#8112
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

View Postkrust, on 01 iulie 2022 - 13:55, said:

Cu BMS e alta poveste, l-am luat nou(?)de pe OLX ,Delgreen 200A  8s si nu l-am putut folosi , era totul bine si din cand in cand incepea sa cada tensiunea, de la 26-27V, cobora incet la 14-15V, mai ales la un pic de sarcina, suna invertorul (MMP Solar 3kw), decupla bateriile  si apoi isi revenea. Am zis ca-i defect si asta este, ghinion, si am comanda acum de un JK, care trebuie sa soseasca.
Nu le-am incarcat cu sursa la echilibrare (nu am deocamdata !) tensiunea cred ca 3.32V, cand ajung acasa mauit ca mi-am notat , inante si dupa echilibrare.

Diferenta de tensiune asa mare apare doar la un grad de descarcare mai mare, am tot masurat cu un aparat Ok, cu 3 zecimale, am tot testat de un timp in coace sa inteleg cum lucreaza, bateria , invertorul, nu am stiut nimic acum 5-6 luni, am tot citit si chiar m-a prins subiectul "solar".

Ai o debalansare acolo,sau ceva celule cu probleme dar nu inteleg de cade atit, ar trebui sa decupleze mai devreme.

Testarea fiecarei celule in parte scoasa din circuit e time consuming, cel mai repde le testezi/egalizezi in ciruit cu o rezistenta de 30 miliohm facuta dintro tabla de otel de 0.5 15x15cm pe care o crestezi cu flexul in zig-zag si ii pui niste cabluri de 6 mm patrati cu crocodili, pentru 100a.

Testul se face in felul urmator, pui voltmetrul pe celula apoi adaugi rezistenta si vezi cum scade, daca are peste 3.2v si scade sub 3 sau mai mult si se duce repede in jos, celula nu este ok, ar trebui sa mentina un palier in sarcina cel putin cateva minute.

Egalizarea se face descarcand celulule care au tensiunea peste media sirului, iei in considerare tensiunea la 1 minut dupa ce ai decuplat sarcina, in sarcina poate scadea considerabil la LFP, daca e incarcata rau te poti duce pana la 3 v in sarcina si vezi la cat revine a doua zi.

Prezumptia este ca sunt celule de 200-320 ah decarcarea facandu-se la aproximativ 1c

Edited by stdalionutpwr, 01 July 2022 - 14:20.


#8113
krust

krust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2008
Datorita si informatiilor de aici, cand m-am apucat deja stiam in mare configurarile si produsele. Acum ca nu am experienta voastra de ani de zile... recunosc, ca buctez, dar orice picior in fund e un pas in fata (Posted Image pe banii mei )
Conexiunile intre celule sunt perfecte,verificate , (de multi ani  ma ocup de electricitate dar mai mult de automatizari industrila si JT distributie).
Intrebare : daca gasesc o celula mai mica (50-60A) tot LPF, nu as putea sa o pun in paralel cu cea bolnava ? , pana gasesc sa iau una sau 2 bucati din cele originale.
Multumesc, pana acum de raspunsurile primite, poate vor ajuta si pe altii.

#8114
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
O celula iden5ica sau mai mare de  capacitate.
Aia bolnava trebuie scoasa repede din sistem.
La tensiune maxima ce pierde ceax bolnava se duce in cele sanatoase si ai toate sansele sa le umflii si pe alea.
Ce interval dexexploatare ai,

#8115
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Am vazut destule filme pe youtube in care si cele umflate mergeau OK.
Trebuie sa verifici ca e cu adevarat defecta.
Fa o echilibrare la 3.65V, incarcand celulele la maxim. Sunt informatii despre cum sa faci echilibarea pe topicul acesta, la inceput.
Doar atunci cand sunt incarcate toate la 100% stii ca sunt echilibrate dpdv a SOC, nu au doar tensiune identica.

#8116
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
E clar că are rezistenţa internă mărită, de aceea la curenţi mari cade o tensiune mai mare pe ea şi se încălzeşte de aici efectul de umflare.
Bateriile LFP nu ar trebui folosite fără BMS, că poate că nu a fost o întâmplare că s-a dus celula după câteva luni, şi s-ar putea să urmeze şi altele după ea.
În orice înseriere de celule tocmai cea care este mai slabă suferă cel mai mult, pt. că procentul absolut de DOD este cel mai mare la aceasta şi e cumva normal să cedeze în lipsa protecţiilor.

Edited by mihaicozac, 01 July 2022 - 15:35.


#8117
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Mai bine o DESCARCARE pina la 2,65 , sa fie toate identice   pe o perioada de macar 1h dupa care incepi sa incarci.
Si incarci atita timp cit toate stau egale indiferent la ce tensiune ajungi.Dar cu siguranta nu o sa ajungi la 3,65.
Dupa matematica simpla, 4 x 3,60 =14,4 sau pt 8buc = 28,8, asta fiind tensiunea maxima la care crezi ca pot fi 8ncarcate-GRESIT!, este tensiunea la care cu siguranta le strici, asa cum este si la tine.
Tensiunea maxima este aceea cind incep sa nu mai pastreze aceeasi tensiune, dexregula dupa 13,5/27v daca celulele sunt ok.
Din greseli se invata.

#8118
krust

krust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2008
Am cateva date referitoare la baterie ;

-bulk charging,  28V
-float charging   27V
-max,charging curent,  60A
-max. AC charging curent, 40A
-back to charge voltage,  23V
-back to discharge voltage, 27V

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate