Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Acumulatori cu Litiu - stocare energie regenerabila

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10505 replies to this topic

#2287
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
Multumesc tuturor. MPPT trebuie sa stie si U si I, bms trebuie sa ajute supra-configurarea specifica lifepo (poate si inverterul sa poata fi putin ajustat low battery voltage cut-off). Trecerea de la plumb la litiu poate implica costuri referitoare nu numai la baterii.

#2288
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Daca vrei sa primesti sfaturi corecte, atunci cel mai bine e sa spui ce aparate ai in acest moment, pe ce tensiune CC functioneaza sistemul (12, 24 sau 48V) si ce baterii vrei sa cumperi.
Altfel dam cu presupusul si nu o sa te ajute deloc.

#2289
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postaddysoftware, on 12 octombrie 2018 - 10:52, said:

Lasa-l... Până la urmă sunt fix banii lui

Chiar și așa ! sunt fix banii mei și prefer un panou cu voltmetre, deși am destui bani să-mi cumpăr orice model de BMS doresc, bateriile mele n-au nevoie de zorzoane electronice și dacă aș alege prin absurd unul să facă egalizarea, acela ar fi unul de tip activ ! Posted Image

#2290
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
si te uiti la ele zi lumina? sau doar spre seara si spre dimineata, pe la cinci asa?

#2291
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Bateriile sunt stabile, sistemul i-si conserva starea atit timp cat nu depaseste, singurul inconvenient este limitarea plajei de capacitate disponibila, nu te poti duce mai jos de 15% si mai sus de 90%.

Probabil la lto au loc doua procese contrarii deoarece egalizarea nu se strica in timp, alti useri au lifepo4 si au observat ca egalizarea se pastreaza.

Cea mai mica la lto este de 2.2421 si cea mai mare de 2.2587 acum la ora 8 dimineata, din 55 in serie.

Diferenta este de 16,6 mv, si nu le-am avut niciodata egalizate mai bine, la curenti mari nu le poti egaliza precis deoarece tensiunea revine dupa un timp, le coboram mai jos sa revina dupa aceea.
Tensiunile de acum reflecta mai bine SOC deorece au functinat o jumate de an fara nici o egalizare, la acelasi curent fiind toate in serie.

Ar fi buna o metoda contact less pentru a evalua SOC, de exemplu o camera cu raze X, sunt unele asa sensibile ca nu au nevoie de sursa de raze x merg cu radiatia ambientala, eventual o sursa minimala de cativa mw.

Edited by cavit, 13 October 2018 - 07:17.


#2292
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postaddysoftware, on 13 octombrie 2018 - 00:27, said:

si te uiti la ele zi lumina? sau doar spre seara si spre dimineata, pe la cinci asa?

O dată pe lună este deajuns la cum se comportă LTO, deja am uitat de acumulatori la câte treburi am pe cap !

#2293
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Corect , acumulatorii LTO tin cu noi.

#2294
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Si eu am observat ca egalizarea se pastreaza, dar tot mi-a fost frica asta iarna cand vreo trei luni am mers cu bicla fara BMS (il vandusem cuiva). Era un chin, le verificam la fiecare 2 drumuri.

ce treaba are camera cu raze x cu soc-ul, mai cavit? ca doar nu vezi grosimea foliilor din baterie cu ea! Sau faci misto de noi?Posted Image

#2295
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Din cand in cand, copiii spun lucruri traznite.Posted Image

Hai mai, ca e baiat bun, doar ca din cand in cand ne mai pune neuronii la incercare.

#2296
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cel mai simplu, fara BMS, pentru cine are 11 au 22 mai treca mearga, pentru 55 e un brat de sarme, mai bine schimb celula care se duce, desi nu cred ca o sa fie cazul, nici nu am acces sa le pun trebuie puse de la inceput la instalea bateriilor, dupa aceea nu se mai poate.

De aia mi am luat automobil de pe vremuri, urasc toroanele cu sute de fire, nu puteu sa puna si ei o fibra de plastic si 2 sarme de alimentare. am pus pe cantar o instalatie de masina are peste 30 kg de sarme.

Treaba cu analiza cristalografi a electrozilor e complicata, inutilizabila live.

#2297
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Cine nu are nici o protectie la acumulatori scumpi o face pe buzunarul lui.

#2298
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Indiferent cum, tot pe buzunarul fiecaruia, se face treaba.
Posted Image

#2299
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Sau o face in baza unor cunostinte teoretice si practice acumulate.

#2300
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Daca nu ai sistem de protectie si esti plecar undeva si se defecteaza un regulator de incarcare MPPT care are pe intrare peste 100v intra mosurile in scurt vor intra peste 100v in sistem de 48v ce se intinpla cu acumulatori...

#2301
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
@Cavit: Ti-am mai spus de cateva ori, se poate face o protectie modulara. Fiecare baterie, are modulul ei, aplicat undeva pe ea si toate modulele le legi intre ele, cu un singur fir. Cand un modul detecteaza ca elementul iese din intervalul de functionare, intrerupe seria si releul decupleaza bateria. Nu ai nici un brat de fire si poate fi configurat pentru orice numar de celule.

Attached Files



#2302
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postzut1, on 14 octombrie 2018 - 12:14, said:

Daca nu ai sistem de protectie si esti plecar undeva si se defecteaza un regulator de incarcare MPPT care are pe intrare peste 100v intra mosurile in scurt vor intra peste 100v in sistem de 48v ce se intinpla cu acumulatori...
Se incarca. Pana cand, eventual, trec de 100%...

#2303
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cam cat e un bms  modular digital pentru 55 cells lto, modulele ar trebui alimentate de baterie nu alte sarme de alimentare.

Eu pot scoate bateria si merge si fara ea pe dumploader, dau siguranta bateriei jos.

La mine sunt doua protectii una pe charger si una pe dumploader ambele controleaza tensiunea bateriei, nu folosesc tranzistoare cu siliciu ci cu carbura de siliciu, la fel si diode, sunt mai sigure si mai eficiente.

Edited by cavit, 14 October 2018 - 17:36.


#2304
Pascal

Pascal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.06.2003
https://www.electric...talatii-3kw-pv/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate