Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Crossoverul face vreo diferenta la boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015
Va salut,dragi membri Softpedia.
Am si eu o mare nelamurire,am achizitionat niste boxe pioneer cs5070 de ceva timp,si din cate am vazut pe internet,si in interiorul sau(nu m-am putut abtine),nu au crossover,au doar un condesator(sper ca asa se numeste),si doar atat,m-ar interesa sa le pun niste crossovere,credeti ca ar face o diferenta reala a sunetului,sau ar fi ceva infim,si nu ar merita achizitionarea,(nu prea ma pricep)
Va multumesc anticipat.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt gandite sa fie asa, crossoverul probabil de face prin limitarile fizice ale difuzoarelor.

#3
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015
Eu am si un FILTRU 3 CAI SAL HV 316A,si nu este foarte bun,ma gandeam,ca poate ajuta totusi putin la sunet,nu doresc sa se auda mai tare,doresc doar ca bassul sa fie mai profund si sunetul mai clar,astept si alte pareri

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca amplificatorul tau are iesire sub-woofer, cumpara-ti unu !
boxelle cu sunet de calitate la "bass" sunt cele care au difuzoarele ptr joase,
dedesubtul acestora !
https://www.flickr.c...io/16299632485/

Edited by realduc, 28 December 2017 - 03:48.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 26.02.2008
Nu arunca banii de pomana pentru acele boxe. Sunt mediocre. Nu filtrele „dau bass-ul” ci difuzoarele specializate pe frecvențe joase, câteodată 2 sau mai multe în aceiași incintă pentru mărirea presiunii acustice.  Filtrele se calculează după niște măsurători laborioase, parametrii TS specificați de producător și, de multe ori, costă mai mult decât boxele tale. Nu vreau să te descurajez dar e mai bine să îți cumperi alte boxe și, eventual alt amplificator , dacă vrei să „intri” in lumea HIFI.

Crossower este, de fapt, și acel condensator înseriat cu dif de medii și cu cel de înalte. El permite o banda de frecvențe limitată pentru fiecare dif în parte. Limitarea însă este destul de mică. Pentru a creste atenuarea în afara spectrului de frecvențe redat corect de difuzor, se folosesc filtre complexe cu bobine (LC) , filtre notch....etc

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 28 December 2017 - 08:50.


#6
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015
Am cam inteles,multumesc,pentru raspunsurile date,

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 26.02.2008
Cu plăcere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate