Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

a descoperit Nicola Tesla energia gratis ?

  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
curentul nu pleaca si se intoarce.
Electronul da, curentul nu.
Curentul e miscarea in sine. Nu pleaca si nu ajunge nicaieri. Miscarea in sine.
Electronii da. Si o fac.
Daca circuitul ar pierde electroni pe undeva, ar deveni incarcat electrostatic.
Exact cum faci tu cand porti slapi kinezesti prin casa.

#56
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postkarax, on 14 decembrie 2017 - 16:23, said:

Hai sa zicem ceva. De ce omenirea s-a orientat asa repede pe motoarele pe carburant si a abandonat dezvoltarea bateriilor de masina? Nu cumva pentru ca acest capitalism functioneaza gen se orienteaza catre ce e ieftin si prost?
Pentru ca erau cele mai bune si cele mai accesibile acum 100 de ani. Cu un pic de cercetare s-a facut motorul cu abur. Cu ceva mai multa, motorul cu ardere interna. Pentru niste baterii eficiente si ieftine se tot cerceteaza de zeci de ani si inca nu s-a obtinut echivalentul economic al motorului Diesel.

Sa o luam altfel: benzina are o energie specifica de 40 MJ/kg. O baterie Li-ion are o energie specifica de 0,4-0,8 MJ/kg. Deci la aceeasi energie 1 kg de benzina este echivalent cu vreo 50-100 kg baterie Li-ion. Ca pret benzina e vreo 1,25 $/kg (cu tot cu accize), bateria Li-ion cam 100 $/kg. La aceeasi cantitate de energie e de 4000-8000 de ori mai scumpa o baterie Li-ion, fara a tine cont de pretul energiei electrice. O baterie din asta se poate reincarca de 500-1000 ori, deci pe ciclu la aceeasi energie tot e de vreo 4-16 ori mai scumpa ca benzina. Datele sunt de pe Wikipedia si probabil ca se refera la o baterie tipica, nu una mai speciala.

Daca crezi ca poti obtine o baterie echivalenta cu motorul Diesel cu acelasi efort in cercetare, poti sa incerci. Oricum "furi startul" pentru ca bateriile au fost studiate deja. Si ai face si o gramada de bani.

View Postkarax, on 14 decembrie 2017 - 17:28, said:

Nu exista un coeficient de pierderi sau ceva?
Hai sa o luam mai simplu. Eu nu cunosc electromecanica sau ceva. Intrebarea e asa: la o masina electrica alimentata de o baterie electrica , acel curent electric ce pleaca din baterie se intoarce inapoi in baterie? Pentru ca daca da , exemplul cu doua baterii care se incarca una pe alta dupa ce curentul trece prin motor e irelevant. Daca nu atunci se aplica exemplul dat de mine cu vasele de apa.
Problemele astea sunt rezolvate in electromagnetism si trebuie sa il studiezi putin daca vrei sa le intelegi.

#57
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 14 decembrie 2017 - 17:32, said:

curentul nu pleaca si se intoarce.
Electronul da, curentul nu.
Curentul e miscarea in sine. Nu pleaca si nu ajunge nicaieri. Miscarea in sine.
Electronii da. Si o fac.
Daca circuitul ar pierde electroni pe undeva, ar deveni incarcat electrostatic.
Exact cum faci tu cand porti slapi kinezesti prin casa.
Atunci n-are rost sa vorbim de utopii gen 2 baterii care se incarca una pe alta.

#58
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,546
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmaccip, on 14 decembrie 2017 - 13:31, said:

Pai mai karax, tu crezi ca pierderile de energie electrica se datoreaza "scăpărilor" de electroni din fir?
Posted Image
el crede si ca exista cuvintul ''umpic'' asa ca ce te miri?

#59
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
E o relatie de inversa proportionalitate intre interesul pentru energia moaca, perpetuum mobile, conspiratii, credinta ca Tesla a fost un fel de magician (nu a fost, tot ce inventat el se inteleg cu fizica de liceu - daca ai facut asa ceva, unele chestii au fost prost directionate de la inceput) si intelegerea fizicii sau numarul de ani de scoala tehnica.

View Postarg, on 13 decembrie 2017 - 17:41, said:

si nucleul pamantului de cine e alimentat? nu cumva de vanturile solare?... ca-i un dinam aflat in miscare in fluxul solar...


Ha? Haha....

#60
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Tesla era bun inventator, e clara treaba.
Insa activa printre magicieni, le facea tricksuri din astea cu electricitate. Pentru aia inventa tot felul de chestii care de care mai spectaculoare, mai uimitoare.
Si poate de aia s-au creat tot felul de mituri in jurul lui.
Henry Cavendisha fost chiar mai bun inventator decat Tesla, dar n-a auzit nici dracu de el.

Edited by maccip, 15 December 2017 - 00:04.


#61
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 15 decembrie 2017 - 00:01, said:

E o relatie de inversa proportionalitate intre interesul pentru energia moaca, perpetuum mobile, conspiratii, credinta ca Tesla a fost un fel de magician (nu a fost, tot ce inventat el se inteleg cu fizica de liceu - daca ai facut asa ceva, unele chestii au fost prost directionate de la inceput) si intelegerea fizicii sau numarul de ani de scoala tehnica.



Sunt doar tineri dornici sa descopere ceva revolutionar. Cei mai multi. Altii sunt doar sarlatani. Insa eu vorbesc numai despre cei ce indraznesc mai mult. Acum daca asta deranjeaza....Ce ii costa pe fanii petrolului sau mai stiu eu cine sa ne lase macar sa incercam daca reusim cu free energy? In cel mai rau caz noi pierdem , ei au dreptate , ei trec drept inteligenti , iar noi ne-am irosit timpul. In cel mai bun caz....poate noi vom crea urmatoarea revolutie in evolutia omenirii.

#62
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostDihorul Razboinic, on 14 decembrie 2017 - 15:07, said:

Cu conditia sa functioneze. Din toti fanii energiei gratis, chiar nici unul nu a vrut sa se imbogateasca din asta? Toti viseaza doar sa alimenteze televizorul, frigiderul si poate masina? De ce nu o hala plina de masini-unelte? De ce nu tot cartierul? O spalatorie pentru tot cartierul, o brutarie, o fabrica, ceva? E prea improbabil. Eu zic ca masinariile alea nu functioneaza.


Dar ii lasa sa le puna pe youtube ca sa le vada toata lumea. Daca chiar au probleme cu corporatiile si etc. ar putea emigra intr-o tara din lumea a treia, in China, in Kazahstan unde nimeni nu se duce dupa ei.
Esti simpatic, China tara de lumea  a 3-a ?
Cine a spus ca nu sunt si hale alimentate cu energie electrica de genul Kapanadze?? Singurul lucru este ca nu avem de unde sa stim si nu avem dovezi.
Adevarul este ca mai scapa cate ceva atunci cand vor aia mari, cum a fost cu distrugatorul Donald Cook in marea Neagra care a ramas fara curent la calculatoare, monitoare, plutind in deriva ca o barca fara motor din cauza unei ''noi'' tehnologii puse de rusi pe un avion Sukhoi 25.
Oare si acolo era o energie ''wireless'' sau era conceptul lui Tesla de transmitere a energiei la distante mari fara pierderi!!
Si intr-o tara de lumea 3-a si in toate tarile sunt oameni foarte bogati care nu ar concepe sa-si piarda averile din cauza lui Tesla si a lucrarilor lui.

Edited by nico123, 15 December 2017 - 18:41.


#63
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai si care e alternativa? Sa tinem ne scoase la lumina toate aceste metode de a produce energie electrica? Pai in cazul asta papa rusia tot estul asta de europa pe paine.....

#64
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnico123, on 15 decembrie 2017 - 18:26, said:

Esti simpatic, China tara de lumea  a 3-a ?
Cine a spus ca nu sunt si hale alimentate cu energie electrica de genul Kapanadze?? Singurul lucru este ca nu avem de unde sa stim si nu avem dovezi.
Adevarul este ca mai scapa cate ceva atunci cand vor aia mari, cum a fost cu distrugatorul Donald Cook in marea Neagra care a ramas fara curent la calculatoare, monitoare, plutind in deriva ca o barca fara motor din cauza unei ''noi'' tehnologii puse de rusi pe un avion Sukhoi 25.
Oare si acolo era o energie ''wireless'' sau era conceptul lui Tesla de transmitere a energiei la distante mari fara pierderi!!
Si intr-o tara de lumea 3-a si in toate tarile sunt oameni foarte bogati care nu ar concepe sa-si piarda averile din cauza lui Tesla si a lucrarilor lui.

Si pun pariu ca daca te intreb de ecuatiile lui Maxwell te scarpini in nas... da la propagararea energiei si conspiratii cu Suhoi esti expert :D

Edited by vrajitoruldinoz, 15 December 2017 - 18:52.


#65
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 15 decembrie 2017 - 00:01, said:

E o relatie de inversa proportionalitate intre interesul pentru energia moaca, perpetuum mobile, conspiratii, credinta ca Tesla a fost un fel de magician (nu a fost, tot ce inventat el se inteleg cu fizica de liceu - daca ai facut asa ceva, unele chestii au fost prost directionate de la inceput) si intelegerea fizicii sau numarul de ani de scoala tehnica.

Ha? Haha....
Te contrazic. Nu tot ce a facut Tesla a fost lasat pentru public ci doar ce au vrut unii. dar experimentele lui au fost cunoscute la vremea respectiva chiar daca nu au fost intelese la acel moment .

View Postvrajitoruldinoz, on 15 decembrie 2017 - 18:52, said:

Si pun pariu ca daca te intreb de ecuatiile lui Maxwell te scarpini in nas... da la propagararea energiei si conspiratii cu Suhoi esti expert Posted Image
Au trecut 30 de ani si mai bine decand le-am invatat ,acum trebuie doar 5 minute sa le caut pe net sa-mi reamintesc.
cat despre conspiratia cu Sukhoi-ul 24 , poate ca nu-i chiar conspiratie cand sunt filmari chiar ale echipajului de pe distrugator.
https://burebista201...a-rusia-nu.html

#66
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu ii vad nicaieri pe americani socati sau ceva. Pana una alta vad ca in materie de energie devenim din ce in ce mai independenti. Ma rog nu stiu cum e cu alte state dar la noi asa e. Bine ca nici statele din jur nu stau pe loc in ceea ce priveste energia

#67
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Echipajul american de pe distrugator a fost foarte socat . 27 de americani din echipaj ajunsi in portul Constanta si-au dat demisia si s-au intors in SUA cu avionul.
Sigur ca cei care au stat acasa nu s-au socat dar cei care au fost pe distrugator ......

Edited by nico123, 15 December 2017 - 19:30.


#68
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Minciuni..n-avea cum sa faca suhoiul ala asa ceva fara sa fie si el afectat. Am vazut pe siteu de mai sus ca oglinzi ca nu stiu ce. Pai din moment ce trece (asa sustineau astia ) prin peretii distrugatorului de ce n-ar trece si prin oglinda aia. In rest orice nava americana are si niste protectii pe ea, nu e chiar asa.

#69
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postnico123, on 15 decembrie 2017 - 18:26, said:

Esti simpatic, China tara de lumea  a 3-a ?
Cine a spus ca nu sunt si hale alimentate cu energie electrica de genul Kapanadze?? Singurul lucru este ca nu avem de unde sa stim si nu avem dovezi.
Se vorbeste de energie libera de ani multi, daca nu zeci de ani. Era destul timp sa apara niste bogati din treaba asta, dar eu nu stiu nici unul. Astept oricum sa aud de unul care s-a imbogatit dintr-o masina care produce energie gratis.

Kapanadze ce mai face? Am vazut ca exista un video cu generatorul lui din 2010. A facut ceva bani cu el de atunci?

Nu zic ca nu se poate produce energie din nimic. Universul e destul de mare si las loc si pentru posibilitati din astea. Dar sunt sceptic in privinta generatoarelor de energie libera / gratis etc., cel putin pina o sa aflu ca o astfel de masina a fost folosita practic la ceva care o face unica.

Asa, oricine poate muta kilowati-ora cu galeata de la priza la masina si sa spuna ca merge cu energie gratis. Nu oricine poate insa produce cantitati mari de energie; daca o face si gratis / cu costuri infime, atunci e ceva important.

#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Bineinteles ca oricine poate cauta cu google ecuatiile lui Maxwell dar asta nu insmeana ca ai habar ce inseamna. Adica daca te pun sa scrii propagarea undelor elecctromagnetice intr-un ghid de unda dreptunghiular, ca sa iau exemplu de baza de "clasa 1", pe baza ecuatiilor alora habar nu ai. Nu mai zic de intuitia a ce inseamna.

Burebista.blogspot lol... titlu de propaganda si oarecum agramat...


Quote

Nu tot ce a facut Tesla a fost lasat pentru public ci doar ce au vrut unii. dar experimentele lui au fost cunoscute la vremea respectiva chiar daca nu au fost intelese la acel moment .

Experimentele lui sint perfect intelese, se bazeaza pe fizica de liceu. Tesla a fost un inginer foarte destept dar nu a rescris nici un principiu al fizicii.

#71
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu este in interesul meu sa va fac sa intelegeti ceva. Am vrut doar sa va starnesc nitel interesul. Nu trebuie ca eu sa ma apuc acum sa arat ca stiu ceva matematica  si ecuatiile lui Maxwell, adevarul este ca a trecut ceva timp de cand... am terminat cu ele. Ce pot sa spun este ca exista si in ecuatiile lui Maxwell ,probabil caz particular ,care demonstreaza transmisia de energie fara pierderi a lui Tesla. Cautati bine si o sa gasiti pe net calculele respective.
Experimentele lui Tesla sunt perfect intelese si in acord cu legile fizicii doar ca au disparut multe din ele cand i-a luat foc laboratorul , foc pus de o mana criminala.
Eu ma opresc aici si va sfatuiesc sa aprofundati aceasta parte de free energy ca cine stie ,poate maine poimaine ni se opresc la toti calculatoarele si monitoarele si chiar nu stim de ce! O sa le facem sa lucreze pe lampi.

PS. exista un filmulet pe forumul Softpedia postat de mine cu realizarea mea , dar nu mai stiu unde l-am postat, de, imbatranesc si uit.

Edited by nico123, 15 December 2017 - 22:20.


#72
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Pai hai sa ne gandim ce ar insemna transmiterea energiei la distanta.
Cu sau fara ecuatiile lui Maxwell, da-le dracu.

Ai energia in locul A.
Si vrei sa o duci spre locul B.
Undeva mai departe.

Pentru ca energia sa plece din A, trebuie sa traverseze peretele regiunii A, intr-o anumita directie.
Sau in mai multe directii.
Si de-acolo, tot asa, pana sa traverseze integral peretele lui B, ajungand in B.
Asta insamna ca:
1. ori pleaca dispersat, urmand ca sa se focuseze inapoi in locul B
2. ori pleaca ghidat, urmand o anumita cale, pana ajunge in B
Si ambele chestii exista deja.
1. Un bec + o lentila.
2. O raza laser.

Doar ca, daca stai in drumul "energiei", vei fi parlit.
Acuma cred ca nimeni nu are pretentia ca Tesla sa fi inventat un dispozitiv asa de inteligent incat sa te urmareasca unde esti prin camera pentru ca apoi sa trimtia energia aia ocolindu-te.

Energia e transportata, la distanta, dar tot iti trebuie niste ghiduri de unda, de lumina, e curent electric, de ceva.
Macar sa le vezi sa nu intri ca prostu in zona aia sa o mierlesti.

Si in cazul asta, tot mai bun e un cablu izolat. Il bagi in pamant sau pe sub covor si cu asta->basta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate