Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

a descoperit Nicola Tesla energia gratis ?

  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1NyJUoCSAfg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
yo cred ca da ! ... asa cum am "invatat" de la un moderator, trebe sa-mi expun punctul "personal"
de vedere inainte de a deschide un topic ! ...
voi ce credeti ?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Well... chiar titlul filmulețului e aiurea. Energia nu poate fi inventată ci descoperită...
Părerea mea.

#3
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Energia gratis au descoperit-o "băieții deștepți"

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postrealduc, on 13 decembrie 2017 - 12:11, said:

voi ce credeti ?
Cu riscul de a o da in teoria conspiratiilor, anuminte inventii/descoperiri, ies la lumina la timpul si momentul potrivit.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postccf_cristi, on 13 decembrie 2017 - 12:19, said:

Cu riscul de a o da in teoria conspiratiilor, anuminte inventii/descoperiri, ies la lumina la timpul si momentul potrivit.
Corect cu exceptia faptului ca poti oare tu sa garantezi pentru ala mare si tare care e primul ca putere?

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
in film zice ca tesla vroia sa construiasca turnuri din alea pt a transporta energia prin inductie, fara cabluri.
tehnologia exista si azi la unele telefoane.
io is curios cum ar fi fost daca ar fi fost implementata la scara larga. cred ca are dezavantaje majore, limite de putere, interferente etc.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Energia nu se pierde, nu se câștigă: totul se transformă. Nu e nimic gratis. Să „acumulezi” energie din mediu ( solara, eoliana...etc) costă. Deci trebuie plătită.

Edited by orlandobarbulescu, 13 December 2017 - 12:39.


#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
La intrebarea asta se poate raspunde in general cu o alta intrebare: citi bani a cistigat descoperitorul / inventatorul energiei gratis?

Eu daca as descoperi asa ceva m-as gindi sa valorific descoperirea unde pot, in beci, in garaj, numai sa scot bani. Nu doar din dorinta de bani, ci si pentru fonduri necesare dezvoltarilor ulterioare. Iar banii cistigati din energie gratis sunt o dovada eficienta ca energia gratis exista.

La inceput nu cred ca m-as apuca sa spun cu ce ma ocup. As da-o in balarii. Altii nu trebuie sa stie, iar impozitele le-as plati fara multe discutii.

Idei de afaceri am: sa obtin metale prin reducerea mineralelor (de ex. reducerea aluminei la aluminiu cu metale alcaline - procesul folosit la inceput; sau cu hidrogen). Sunt procese care consuma multa energie, atita tot. In rest aluminiul rezultat poate fi vindut la Remat si trimis la Slatina la rafinare. La cantitati mari m-as imbogati. Problema majora e cu energia.

Edited by Dihorul Razboinic, 13 December 2017 - 12:57.


#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postalx42, on 13 decembrie 2017 - 12:30, said:

in film zice ca tesla vroia sa construiasca turnuri din alea pt a transporta energia prin inductie, fara cabluri.
tehnologia exista si azi la unele telefoane.
io is curios cum ar fi fost daca ar fi fost implementata la scara larga. cred ca are dezavantaje majore, limite de putere, interferente etc.
exact din cauza asta nu a fost implementată la scară mare.

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,034
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDaculScoril0, on 13 decembrie 2017 - 12:48, said:

exact din cauza asta nu a fost implementată la scară mare.
Tesla sustinea ca a descoperit modul de transmitere a energiei electrice fara fir, la orice distanta, in cantitati uriase si cu pierderi zero, nu parodia asta cu telefoanele de acum.

Edited by Phobos, 13 December 2017 - 12:55.


#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
se zice J.P. Morgan (unul din inventatorii banului de hartie) l-a oprit pe T.esla ! ...
in acelasi an a facut Registrul de Brevete si Inventii, unde se pot "inmormanta" toate "chestiile" bune ptr "prostime" !
tot J.P.Morgan si cu Rockefeller au facut facultatile (universitatile) unde se invata "tot" ! ...
cum ar fi de ex "medicina" !

Edited by realduc, 13 December 2017 - 13:00.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrealduc, on 13 decembrie 2017 - 12:11, said:

voi ce credeti ?
toata energia e gratis, doar ca costa obtinerea si transportul ei....

Edited by arg, 13 December 2017 - 13:02.


#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,034
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrealduc, on 13 decembrie 2017 - 12:56, said:

se zice J.P. Morgan (unul din inventatorii banului de hartie) l-a oprit pe T.esla ! ...
in acelasi an a facut Registrul de Brevete si Inventii, unde se pot "inmormanta" toate "chestiile" bune ptr "prostime" !
tot J.P.Morgan si cu Rockefeller au facut facultatile (universitatile) unde se invata "tot" ! ...
cum ar fi de ex "medicina" !

JP Morgan a finantat acel turn construit de Tesla, si se spune ca atunci cand a vazut ca acesta a descoperit cum sa transmita curentul electric fara fir, i-a oprit finantarea si a demolat turnul, JP Morgan fiind la vremea respectiva proprietarul unor mine de cupru, si ia ghiciti din ce sunt facuti azi conductorii din cupru?

Visul lui Tesla era de a oferi tuturor oamenilor de pe pamant energie electrica gratuita, produsa cu ajutorul campului magnetic al Pamantului, deci cu consum de productie practic zero.

Se poate spune fara riscul de a gresi ca Tesla a fost cel mai genial inventator al omenirii, cu ani lumina inaintea lui Edison, care pe vremea cand Tesla a ajuns ca simplu emigrant in SUA, acesta era deja un om instarit, proprietarul mai multor fabrici.

Edited by Phobos, 13 December 2017 - 13:07.


#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postrealduc, on 13 decembrie 2017 - 12:56, said:

se zice J.P. Morgan (unul din inventatorii banului de hartie) l-a oprit pe T.esla ! ...
in acelasi an a facut Registrul de Brevete si Inventii, unde se pot "inmormanta" toate "chestiile" bune ptr "prostime" !
tot J.P.Morgan si cu Rockefeller au facut facultatile (universitatile) unde se invata "tot" ! ...
cum ar fi de ex "medicina" !
Nu stiu de unde ai informatiile astea...

Brevetele expira dupa un timp, 20 sau 25 de ani, nu mai stiu.

Universitati exista de sute de ani. Univ. din Bologna e una din cele mai vechi din Europa, JP Morgan nu se nascuse inca.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Mai era unul, Kapanadze, care ne tot arăta o cutie de lemn care alimenta nişte becuri imense, cică acea cutie genera energie din nimic, însă nimeni nu a reuşit să copieze cutia aia...

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostPhobos, on 13 decembrie 2017 - 13:04, said:

JP Morgan a finantat acel turn construit de Tesla, si se spune ca atunci cand a vazut ca acesta a descoperit cum sa transmita curentul electric fara fir, i-a oprit finantarea si a demolat turnul, JP Morgan fiind la vremea respectiva proprietarul unor mine de cupru, si ia ghiciti din ce sunt facuti azi conductorii din cupru?
Mai intrati si voi pe Wikipedia si cititi ce a fost cu JP Morgan, Tesla si turnul ala. Astea sunt povesti.

Quote

Visul lui Tesla era de a oferi tuturor oamenilor de pe pamant energie electrica gratuita, produsa cu ajutorul campului magnetic al Pamantului, deci cu consum de productie practic zero.
Nu cred asa ceva. Care e densitatea volumica de energie a cimpului magnetic terestru? Pont: bepatratpe2miuzero J/m^3. Cum scoti energie dintr-un cimp practic constant, cum e cimpul magnetic intr-un loc?

Quote

Se poate spune fara riscul de a gresi ca Tesla a fost cel mai genial inventator al omenirii, cu ani lumina inaintea lui Edison, care pe vremea cand Tesla a ajuns ca simplu emigrant in SUA, acesta era deja un om instarit, proprietarul mai multor fabrici.
Exagerari, parerea mea. Tesla a fost mai genial decit Edison pentru ca se pare ca Edison nu prea citea; el doar construia si masura. Tesla era practic un inginer electrician si stapinea teoria, ceea ce il scutea de eforturi aiurea. Dar nu vad de ce Tesla ar fi fost cel mai genial sau de unde rezulta cu certitudine asta.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDihorul Razboinic, on 13 decembrie 2017 - 13:29, said:

Nu cred asa ceva. Care e densitatea volumica de energie a cimpului magnetic terestru? Pont: bepatratpe2miuzero J/m^3. Cum scoti energie dintr-un cimp practic constant, cum e cimpul magnetic intr-un loc?
problema e alta: ce sa intampla daca tot iei din energia aia? nu cumva reduci campul magnetic terestru? si ia ghici ce se poate intampla?

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPhobos, on 13 decembrie 2017 - 13:04, said:

si ia ghiciti din ce sunt facuti azi conductorii din cupru?

din aluminiu ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate