Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

duster nou sau ford kuga

- - - - -
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#163
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La Dacia nu am vazut loc pentru AdBlue, iar la Ford ti-a raspuns Tyby.

Ai condus noul Duster? Este o evolutie fata de anteriorul model, mai rafinat la interior si mai silentios. Comenzile mai comode si scaunele mai umane. La 4x4 ai cutia scurta prin prima treapta.

La Suzuki am dubii privind calitatea anumitor repere, adica la un S-Cross de 17.000 pret standard ai Radar Cruise Control, Navigatie, faruri LED, cutie automata, motor BoosterJet 1.0, pe bune? Ceva trebuie sa fie low-cost pe acolo, si nu ma refer la aspect.

Edited by connectorxp, 20 December 2017 - 03:18.


#164
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Toyota C-HR 19300 eurici, manuala cu 1.2L turbo. Cea mai fiabila si buna si frumoasa si sexy si jmechera si cea mai buna.

Sau alegi cu motorul 1.8L HSD cu transmisie automata, adica Hybrid Synergy Drive aka motorul hibrid cu transmisie continua variabila direct cu pret oficial 23 919, poate il negociezi la vreo 22k. De departe cea mai buna masina din topic.

https://www.toyota.r...c-hr/index.json

Edited by 77777-7, 20 December 2017 - 03:46.


#165
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
C-HR arata foarte bine si consuma putin, iar faptul ca este hibrida o face sa primeasca avantaje de genul taxe si impozite reduse/anulate, parcare gratuita in Capitala.

Inainte sa te arunci la idee, fa un drive-test, nu toti agreeaza ideea de hibrid si transmisie eCVT, care impune un stil diferit de sofat, dar ofera satisfactia ca nu arzi gazul degeaba, la propriu, si ca este o masina fara batai de cap, totul fiind automatizat.

#166
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 29.06.2011
Arata foarte bine.............pentru mine este foarte urata, prea "scalambata", iar partea hybrida este mai mult pentru pacalit taxe.

#167
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Mie C-HR mi se pare ca arata genial. Chiar arata super masina. totusi e aiurea ca nu o poti cumpara cu un motor pe la 150cp macar ca e totusi maricica si nici cu 4x4.
De Duster nu sunt sigur ca merita banii, nu are siguranta si motoarele sunt inca slabute. M-am uitat si eu la el. La un SUV mi se pare important sa aiba 4x4, de fapt cred ca m-as gandi mult in ziua de azi daca merita doar tractiune fata avand in vedere ca o ai disponibila pe sedan-uri accesibile.
Kuga arata bine dar parca era si scumpa.
Eco sport de la Ford parca vine acum cu un motoras de 140 cp turbo, micutz si 4x4. Ma gandesc ca merita luat in calcul.

#168
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008

View Postgeopsi, on 21 decembrie 2017 - 08:56, said:


Eco sport de la Ford parca vine acum cu un motoras de 140 cp turbo, micutz si 4x4. Ma gandesc ca merita luat in calcul.
Doar 4 m dar merita de luat in calcul mai cu seama ca este Made in Romania.

#169
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008
1.Oricum, cu parere de rau, pentru ca sunt fost posesor de SX4 inmatriculata in 2011, ca potential cumparator, analizand topicurile cu consumurile, tabla, "greierasii" si parbrizele, ma fac nevoit sa renunt la branduul Suzuka, deocamdata............... cu parere de rau!
2. Am analizat Mitshubishi Eclipse Cross, masina ultra scuba, super, meschera dar cu portbagaj mic si motor de 1,5l benzen,masina grea si maricica, Hyundai Kona, motor de 1,5 l benzen 177 cp, sprintara dar mica, daca judecam dimensiunile 4,17 m L;
3.C-Hr este out of my wishes :-)
4. Duster-ul nou sau vechi in oras nu are decat 5 vit inainte, varianta 4x4,  CV manuala,, suspensiile nu sunt chiar ok pentru pretentiile fabricantilor in conditi de oras sau off road.
Fapt pentru care inca mai astept sugestiile voastre.
Cele bune!

#170
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pana la urma care sunt necesitatile?  Dar bugetul ?

#171
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,139
  • Înscris: 05.08.2005
Jeep renegate/fiat 500x (tot Jeep, alt design)

#172
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNGCM51, on 21 decembrie 2017 - 21:49, said:

1.Oricum, cu parere de rau, pentru ca sunt fost posesor de SX4 inmatriculata in 2011, ca potential cumparator, analizand topicurile cu consumurile, tabla, "greierasii" si parbrizele, ma fac nevoit sa renunt la branduul Suzuka, deocamdata............... cu parere de rau!

Modelul vechi de SX4  l-am avut si eu si intr-adevar e o masina nasoala , servodirectia greoaie , plastic 95% din habitaclu , suspensie super proasta etc . Apoi am luat Vitara 2017 si e o diferenta uriasa in bine . Fa un DT cu noul SX4 sau cu Vitara si o sa vezi ca am dreptate .

#173
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Dacă pt voi e ok alăturarea cuvântului SUV cu acela capacitate motor 1.2 l treaba voastră,dar tragi de el ca de un câine.
Downsizingul a fost o tâmpenie,îți va zbârnâi motorașul ăla in cap de ți vei blestema zilele. Și sufletul rezerva de putere.
Nu mai vb de fiabilitate,cât să țină cat timp el merge numai forțat ?
Am mers cu un polo cu motor de 1.2... și pt mașinuța aia mica se chinuia.

#174
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pai dusterul este construit pe platforma din clasa mica, la fel ca Sandero sau Logan, deci și la fel ca polo !

#175
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Pentru cei care vor Duster: Un user pe un forum dedicat marcii a lasat de inteles ca vor trece la sistem SCR cu AdBlue, este vorba de un user care cunoaste perfect masinile, variantele lor tehnologice (Logan-ul asa cum il stim noi are cateva variante constructive, in functie de piata) si rareori a emis o informatie eronata.

Tranzitia va fi facuta undeva la mijlocul lui 2018.

Edited by connectorxp, 22 December 2017 - 22:50.


#176
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cand va luati o masina, uitati-va in cartea tehnica la secundele necesare pentru a atinge viteza de 100km/h. Daca e peste 11sec inseamna ca e o masina puturoasa cu care vei sta minute in șir in spatele unui camion pana vei reuși sa-l depășești.

#177
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Pai platforma e baza,dar mai cântărește și cotețul de deasupra.
Dusterul e cu vreo 200 kg mai greu ca Loganul adică vreo 3 inși normali.
Ia mergi cu un Logan singur în mașină și apoi cu inca 3 inși in mașină și vezi diferența.

#178
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,784
  • Înscris: 01.12.2007

View PostFreddy12, on 23 decembrie 2017 - 12:49, said:

Cand va luati o masina, uitati-va in cartea tehnica la secundele necesare pentru a atinge viteza de 100km/h. Daca e peste 11sec inseamna ca e o masina puturoasa cu care vei sta minute in șir in spatele unui camion pana vei reuși sa-l depășești.

0-100km/h nu inseamna nimic, sunt mult mai importante reprizele 60-100, 80-120, 50-80 etc.

#179
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
11 s per 0-100 km/h e rezonabil,ce drac,suntem la raliu pe șosele ?

#180
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postconnectorxp, on 20 decembrie 2017 - 18:21, said:

care impune un stil diferit de sofat,
Still sofat hibrid Toyota: like a boss. Adica nu difera cu nimic de orice alta masina. O calci se misca f bine, nu o calci sta parcata. Nu simti trepte, nu puncte moarte, nu are pierderi putere, e absolut automata de nota 10, acceleratie liniara de la un capat la altul. Nu trebuie sa iei demaraj in depasiri sau alte faze din astea, iar 0 la 50kmh e bara la bara cu orice masina cu 50+ cai putere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate