Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Casa P+1+M langa Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#109
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostBodCasa, on 31 ianuarie 2018 - 19:15, said:

Nu ar fi trebuit montată un pic mai sus, sa nu riscati ca usa sa atingă gresia?
Fix asta merg eu maine sa masor :))
Pentru ca tocmai de problema asta mi-am dat seama si eu azi. Cand am montat usa, mesterii m-au intrebat cat o sa fie parchetul si cat sa lase sub usa. Am zis ca 10 mm parchetul + 2 mm adeziv sa zicem. Iar acum parca am emotii si parca ma simt limitata la parchetul de 10 mm.

#110
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si dacă este 15mm intre parchet si usă ce se intampla???
Normal se dă nivelul in toată casa si usile se montează in functie de acest nivel.
Eu la mine la casă, am dat nivelul si le-am zis, la 1m față de semnul respectiv. Partea de jos a usi sa fie acolo....
Nu stiu dacă se poarta asta in Romania, dar este pacat daca nu.
Eu am sa o aplic la ce voi construi....

Edited by BodCasa, 31 January 2018 - 20:18.


#111
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
mda, si noi am avut discutia asta,  ei au propus sa lasam 2cm, eu am calculat: parchet de 10mm+adeziv 2mm si propuneam 15mm. Daaaaaarrrr am vazut ca mai avea si usa o marja de inca vreo 5 mm fata de prag....Deci am pus pene de 15mm.

View PostBodCasa, on 31 ianuarie 2018 - 20:17, said:

Eu la mine la casă, am dat nivelul si le-am zis, la 1m față de semnul respectiv.
ce vrei tu sa zici e ca nu am luat in calcul denivelari ale sapei, adica daca se constata ca sapa este stramba e posibil sa avem probleme.....Ai dreptate!
noi intr-adevar nu am facut masuratori, dar s-a mai uitat mesterul care lucreaza, deja a pus gresia in camera tehnica si cred ca a mai verificat cu laserul si in alte zone si el a zis ca nu e stramba sapa, ne-am bazat pe asta :)

Dana, eu chiar m-am gandit la tine cand am zis parchet de 1cm, te-ai razgandit cu Vicla pana la urma? din cauza mesteacanului?

#112
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu are legatura cu nivelul dat in casa. La restul usilor asa am facut si eu.
Insa usa asta e un pic mai atipica as zice, pentru ca are un prag doar de 1cm. Daca pragul asta iese mai sus decat nivelul parchetului nu arata bine. Daca iese cu mult mai jos, iar nu e bine.

Inca nu m-am razgandit cu Vicla, dar nici nu stiu ce problema ar avea mesteacanul asta.

Na, eu am zis 12. Maine vad cum o fi. Am zis ca 15 e prea mult daca voi merge pe parchet de 10, ca imi va ramane vizibila imbinarea dintre pragul acela si ce am pus sub usa.

Edited by dana84, 31 January 2018 - 20:39.


#113
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdana84, on 31 ianuarie 2018 - 20:10, said:

parca am emotii si parca ma simt limitata la parchetul de 10 mm.
Eu chiar m-am gandit ca e bine sa ma limitez la chestii joase. Dupa ce ca toti imi sar in cap ca pun lemn peste ipat si ce irosire de energie...macar sa fie un parchet mai subtire zic Posted Image

#114
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdana84, on 31 ianuarie 2018 - 20:10, said:

....... Am zis ca 10 mm parchetul + 2 mm adeziv ......
Cind se va lucra in constructii cu calcule de genul 2mm adezivul ..... eu ma fac popa .

#115
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Mai ales 2mm cu adeziv pus cu gletiera cu dinti de 8 sau 10mm.

#116
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mai, nu stiu, dar eu vorbesc de adeziv silanic, care totusi, costa un pic. Zau daca ii las sa puna asa ceva cu gletiera de 8 sau 10 mm :D Totusi nu vorbim de lipitul gresiei aici. Cred.

#117
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007

View Post86-APP, on 31 ianuarie 2018 - 22:06, said:

eu ma fac popa .
Sarumana parinte Posted Image Posted Image

#118
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbobitzaaa, on 01 februarie 2018 - 12:12, said:

Sarumana parinte Posted Image Posted Image
..nu uita sa treci si pe la cutia milei .....

#119
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ai ales/gasit usile de interior?

#120
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdana84, on 15 februarie 2018 - 13:42, said:

Ai ales/gasit usile de interior?

Nu am decis inca, dar cautand neaparat usi pline nu am decat 2 furnizori pe lista: alea germane MoselTuren si cele din lemn stratificat facute in Ph de Atelierul de usi.
In rest nu am gasit decat usi goale (fagure, pal perforat etc).

Edited by deliacrin, 16 February 2018 - 13:43.


#121
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Usi pline - adica lemn si in interior?
Exista si usi cu pal plin.
Tu vrei lemn masiv / lemn stratificat / lemn + furnir ?
Eu am mai gasit usi facute din paneluri din ascestea - varianta cu 7 straturi:
http://www.bricoflor...ir-estetic.html

Edited by dana84, 16 February 2018 - 13:49.


#122
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Nu neaparat lemn, chiar si pal plin e o varianta insa nu prea am gasit. De exemplu la Porta Doors nu am vazut usa alba cum vreau eu de pal plin, doar de perforat.
I-am mai gasit pe unii care aduc din Olanda doar usi albe, nu exista niciuna plina...
La cei la care am mai sunat: italstyl, exclusive doors etc costa de la 400 euro in sus usa celulara, asa ca de plina nici nu am mai intrebat.
Cei de la MoselTuren au usi pline iar exteriorul e din hdf. Deci nu sunt pretentioasa la material, ma intereseaza mult sa izoleze fonic bine si sa fie rezistente, copiii au acum o masina care merge singura si se izbeste de pereti/usi etc Posted Image ...

Legat de placajul gasit de tine: cineva face usi pe comanda si foloseste acel placaj? Si usile ar avea o grosime asa mica, de sub 2cm?

Apropo de izolat fonic inteleg ca e important sa nu ramana spatiu jos si am observat ca la unele se vede un spatiu chiar si de 1cm dedesubt....acum lumea nu mai foloseste prag ca pe vremuri, cred ca avea si el rolul lui....

Apropo de usi...mai am un dubiu mare de tot....in pod am ezitat mult daca sa ingradim cu pereti si usa open space-ul rezultat si pana la urma asa am facut pentru a izola fonic/termic acel spatiu de etaj. Dar am lasat golul de usa de 140cm (in realitate are 137cm) si am planificat sa punem o usa gen de hambar, din-aia cu sistem de roti sus si culisanta. Holul intre scara si acea viitoare usa are aprox 1m. Si acum cand am decis sa cumparam proiector/boxe etc ne-am dat seama ca acea usa izoleaza fonic foarte prost (am cautat pe net detalii despre ea) si  nu mai stiu ce fel de usa sa punem, pentru ca usi batante nu prea avem cum: in interior foarte aproape de usa sunt stalpii de lemn si usa nu s-ar deschide complet din cauza lor. Mai e si intrerupatorul imediat langa usa. In exterior nu e loc sa se deschida si oricum spatiul ala e prea mic pentru 2 usi. Sa punem 2 inegale ar fi oribil si tot ar fi problemele legate de deschiderea lor. In pereti nu mai avem cum sa le bagam fiindca deja am construit peretii de rigips si holul de 1m nu permite ingustarea lui si mai mult....
Tot acea idee de usa de hambar ar fi ideala insa mi-ar trebui ceva custom made care sa izoleze bine fonic si important!!!!! sa nu vibreze din cauza subwooferelor!

#123
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 16 februarie 2018 - 22:20, said:

Nu neaparat lemn, chiar si pal plin e o varianta insa nu prea am gasit. De exemplu la Porta Doors nu am vazut usa alba cum vreau eu de pal plin, doar de perforat.
Da, la Porta nu cred ca sunt, dar eu am mai vazut cu pal plin la Dre - Polonia, Lebo - Germania, LipBled - Slovenia. De la primele doua am pretul pentru varianta cu pal tubular, deci nu plin, dar nici strip-uri, vopsite alb. Model simplu, fara nimic. Sunt undeva 380-390 eur / usa cu toc de 28-30 cm.
De la LipBled am cerut pret pentru asta
Attached File  usa_interior.jpeg   19.85K   46 downloads
dar inca nu am primit.

Nu tin neapart sa fie simpla simpla, adica ar fi ok si asa ceva:
Attached File  usa1.jpg   36.45K   45 downloads
sau cu furnir de stejar natur pus orizontal si sa il lacuiesc cu acelasi lac cu care lacuiesc parchetul.

View Postdeliacrin, on 16 februarie 2018 - 22:20, said:

Legat de placajul gasit de tine: cineva face usi pe comanda si foloseste acel placaj? Si usile ar avea o grosime asa mica, de sub 2cm?
Daca te uiti in linkul postat de mine, la cel cu 7 straturi cum ziceam :) vei vedea ca are 40 mm. Usile sunt foarte solide, arata bine, dar evident sunt scumpe. Ca sa nu mai zic ca daca mai cer si balamale ascunse si usa coplanara ... pretul se duce spre cer :D

View Postdeliacrin, on 16 februarie 2018 - 22:20, said:

Apropo de izolat fonic inteleg ca e important sa nu ramana spatiu jos si am observat ca la unele se vede un spatiu chiar si de 1cm dedesubt....acum lumea nu mai foloseste prag ca pe vremuri, cred ca avea si el rolul lui....
Sa stii ca daca vrei asta, chiar exista niste praguri foarte faine care se pun acuma la usi. Eu nu pot pune asa ceva din cauza sistemului de ventilare, insa domnul acesta cu usile din panel-uri mi-a zis de pragurile astea care cumva se ridica atunc cand deschizi usa si se coboara cand o inchizi.

Eu cel mai mult mi-as fi dorit usa cu blind de stejar / alt lemn tare de 5 mm astfel incat sa pot sa le fac mici reparatii in caz de accidente. La o usa furniruita, tare ma tem ca reparatiile ce se pot face sunt tare putine. La fel la hdf si mdf.
Cert e ca eu ar cam trebui sa le comand, ca si parchetul dealtfel :D Si sa imi gasesc si plinta.

#124
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Da, imi place si mie modelul asta alb postat de tine. Varianta de usa plina de la MoselTuren ar fi asa: http://www.mosel-tue...45?door_pID=521
Astia au si ei faza cu pragul care se ridica. Dar la ce te incurca sistemul de ventilare?
Lipbled am vazut si eu ca aveau furnirul dragut (la Simetric). Numai ca nu aveau albe asa ca eu i-am taiat de pe lista.
Mie nu imi plac cel coplanare fara toc fara nimic...

La parchet ce te-a facut sa eziti asa, ca pareai decisa demult? :)

#125
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 17 februarie 2018 - 00:06, said:

Astia au si ei faza cu pragul care se ridica. Dar la ce te incurca sistemul de ventilare?
Eu asa retin ca trebuie sa am undeva la 1 cm sub usa astfel incat sa se poata crea un circuit de aer prin acest spatiu si gura de ventilare. Practic Pe gura de ventilare este intordus aer in incapere, pe undeva trebuia sa si iasa ceva, atfel apar probleme de presiune as zice. Nu stiu, nu ma pricep, doar asta retin ca era recomandarea.

View Postdeliacrin, on 17 februarie 2018 - 00:06, said:

Lipbled am vazut si eu ca aveau furnirul dragut (la Simetric). Numai ca nu aveau albe asa ca eu i-am taiat de pe lista.
Hm, astea zici ca nu sunt albe la Simetric ? http://simetric.com....led-kaiserline/
Sau aici nu iti place modelul?

View Postdeliacrin, on 17 februarie 2018 - 00:06, said:

Mie nu imi plac cel coplanare fara toc fara nimic...
Ah nu, au tocul de latimea plintei. Doar balamalele sunt pe interior, ascunse. Dar dupa cum ziceam, cred ca renunt la fantezie, pentru ca nu imi mai rezista bugetul.
Ca sa nu mai zic ca voiam si niste manere + broasca magnetica care se puteau incuia/descuia printr-o gaura de sub maner, deci nu mai exista o rozeta separta pentru cheie.
Attached File  solo1.jpg   86.68K   3 downloadsAttached File  solo2.jpg   84.28K   1 downloads
Multe am vrut, cred ca putine se vor realiza din motive de buget.

View Postdeliacrin, on 17 februarie 2018 - 00:06, said:

La parchet ce te-a facut sa eziti asa, ca pareai decisa demult? Posted Image
Negocierile :D
Da, sunt decisa si cumva fortata de situatie sa merg pe Vicla.
Imi place mult mai mult cel din Ungaria, dar iese si mai scump cu 11 eur/mp aprox si am si problema cu usa de la intrare.

#126
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Hmmm, mie mi-a zis tipa cand m-am dus in showroom ca Lipbled are numai cu furnir si ceilalti, Svedex, doar usi albe. Despre modelul asta nu am discutat, o sa ma uit cu atentie. Mersi.

Si eu constat ca poti cheltui fara numar la orice detaliu din casa, obiecte sanitare, hota, usi, pana la urma trebuie sa iesim intr-un buget rezonabil. Eu am in gand sa investesc mai mult in hota, pentru ca o voi folosi foarte des si o sa imi baraie in creieri....as vrea nrs....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate