Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Casa P+1+M langa Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#361
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Am luat la sac, din ala mai fin.

#362
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Adica nisip cuartos. (?)

Ma asteptam sa raspunda deliacrin, dar e bine si asa.

#363
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postcristobob, on 04 septembrie 2020 - 05:26, said:

Intre dalele de pavaj ați pus nisip normal sau de ăla la sac ?
am pus nisip normal, dar in poze se vede niste rumegus, am taiat niste lemne pentru cofraj si a ramas prin rosturi
Nu stiu alte variante cum sunt, dar nisipul asta normal mai iese cand ploua....si il tot scot furnicile, il gasesc turnulete, iesit din rosturi

#364
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Varianta: sa-l fi amestecat cu ciment si apoi pus in rosturi. Si udat.

#365
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbobitzaaa, on 05 septembrie 2020 - 09:50, said:

Varianta: sa-l fi amestecat cu ciment si apoi pus in rosturi. Si udat.

Nu chiar asea.. intai batut sa intre bine in rosturi..umplut iar..batut la placa..lasat cateva zile apoi reumplut si abia apoi udat.altfel face o pojghita de ciment sus intre rosturi, aia sare si sub ea ramane ceva gol. In acest caz trebuie sa cureti cimentul ala exfoliat si mai pui amestec ulterior. Am vazut asta la livada la foisor, acolo ne-am facut mana in primavara inainte sa facem pavajul :)

Edited by catalijns, 05 September 2020 - 10:04.


#366
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Stop .

View Postcatalijns, on 05 septembrie 2020 - 10:03, said:

.. intai batut sa intre bine in rosturi.
Ia , zi mai pe-ndelete, așa,  ardeleneste, ce fel de nisip ai batut(?), bănuiesc ca cuarțos,  da' mai bine intreb; cu ce l-ai bătut (?) și bătut cu placa cu cauciuc sau fără ?
Multzu' .

#367
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Tineti cont ca cimentul pateaza rau de tot pavelele. Daca sunt colorate, le distruge, nu mai iese din ele.
In rosturi se pune numai nisip. Asa se scurge si apa. Am pus din cel fin, l-am lasat mai mult timp pe pavele si l-am tot maturat si udat. Intra intre ele si sta acolo.

Edited by cumparator, 05 September 2020 - 20:49.


#368
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Nu am de gând sa pun ciment, am pavaj maro.
Nu știam dacă se pune nisip înainte de a se trece cu placa cu cauciuc pe talpa sau după.
Nisipul se pune e sa mai "impaneze" pavajul, deci, logic , ar trebui sa se treacă cu placa înainte de a pune nisip.
Dar... daca se trece cu placa după ce este nisip, tot logic, acesta, nisipul, intra mai bine intre dale .

Deci... cum e ?

#369
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcristobob, on 05 septembrie 2020 - 18:12, said:

Stop .

Ia , zi mai pe-ndelete, așa,  ardeleneste, ce fel de nisip ai batut(?), bănuiesc ca cuarțos,  da' mai bine intreb; cu ce l-ai bătut (?) și bătut cu placa cu cauciuc sau fără ?
Multzu' .

Nisip cuartos. Batut cu placa cu cauciuc inainte de nisip si dupa prima mana de nisip. Apoi ultima mana de nisip nu mai bati, lasi sa se aseze natural la ploi sau...stropesti. Da, cimentul pateaza dar la piatra cubica nu are aderenta prea bune si se duce usor. In rest am pus pavele gri, iar nu se pateaza sau nu se vede ceva. Nu mai iese iarba asa multa daca folosesti ciment, apa se scurge ca doar dai panta si oricum se mai infiltreaza ca nu inchide perfect acel ciment. Acuma..se poate si altfel  fara ciment dar noi asa am facut.

#370
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
tocmai l-am intrebat si pe mester, a zis ca nu se pune ciment fiindca se intareste si nu le mai poti scoate....Noi deja vrem sa inlocuim cateva piese ca s-au ciobit...cred ca sunt prost facute.
Pe de alta parte, noi nu am trecut cu placa peste pavaj deloc. A fost batatorit ffff bine nisipul cu placa inainte, s-au pus dalele si le-a batut cu ciocanul de cauciuc, le-a nivelat fff bine si atat. Cu placa peste ele nu am trecut.
Intre timp au traversat pavajul mai multe masini, unele pline cu nisip sau margaritar, o automacara, mai multe dube, plus toti cuierii cu camioane care aveau ceva de descarcat. Nu s-a lasat deloc, e ff ok.

#371
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu le-am lasat cu vreo 3 mm mai sus decat pardoseala garajului, in ideea ca le mai batatoresc cu placa.

Deja ma ingrijorez, daca zici ca se ciobesc, tinand cont ca si eu am Rettango Combi. Cum s-au ciobit ?

Si, ca sa ma laud:Attached File  5 sept 2020 1.jpg   297.59K   84 downloads

Attached File  5 sept 2020 4.jpg   210.49K   90 downloads

#372
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
da, e alt scenariu la voi cu pavele astea mai sensibile. Piatra cubica nu are problemele astea, cum s-a descurcat vreo 300 mil de ani se descurca si cand calca buldo pe ea, oricum arataok/natural si daca ceva colt ar da semn de slabiciune.  Cat despre placa..e o gluma pt rezistenta andezitului :)

#373
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postcristobob, on 07 septembrie 2020 - 14:59, said:


Deja ma ingrijorez, daca zici ca se ciobesc, tinand cont ca si eu am Rettango Combi. Cum s-au ciobit ?

Arata foarte bine, pare ca ati gasit un model dragut. E gri-brun?
Nu stiu cum s-au ciobit, le-am vazut asa...cred ca pe timpul iernii...o sa fac poze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate