Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Casa P+1+M langa Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#343
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
profilul care mi-a placut este atasat.

A fost verificata planeitatea de catre ei si au zis ca e ok. Aici intr-adevar a fost o problema locala, a ramas un damb de beton de la treapta veche. Acest damb pare ca a trecut neobservat la verificari, insa ei sunt vinovati fiindca atunci cand au incercat sa lipeasca acea placa si au vazut ca sta atat de stramb nu trebuiau sa continue, trebuiau sa curete acea ramasita de beton.

Locul unde as fi vrut sa niveleze putin cu adeziv este usa de la baie: acolo gresia a fost pusa la boloboc, insa ei au pus parchetul dupa sapa. acolo diferenta nu e asa de mare, sunt vreo 5-7mm insa e suficient cat sa nu mai pot pune profil de plan inclinat.

Totusi e o problema ca sunt atatia furnizori de servicii care in loc sa faca perfect iti gasesc mereu solutii cu ce poti sa "acoperi" dupa ei, adica sa imi pun eu profil de bagheta sa astup toate imperfectiunile lor, eventual din-ala de 4cm.

Mie mi-au spus mai multi furnizori ca sapa autonivelanta nu prea e recomandata, ei prefera un suport de sapa mai gros.

Attached Files


Edited by deliacrin, 03 December 2018 - 12:28.


#344
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
se pare ca avem o umiditate foarte scazuta in casa. Acum o saptamana cand trebuia sa aduca parchetul aveam in jur de 45% (tocmai se daduse lavabila).
Acum avem 18%....si cica se strange parchetul Posted Image
what to do what to do

#345
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Umidificatoare?

In apartament am 36%. Un umidificator din asta micut o ridica pana la 45% daca merge nonstop.

E asa de important pentru parchet?

Edited by cumparator, 03 December 2018 - 13:11.


#346
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Cum s-a comportat parchetul intre timp? Ceva probleme? Zilele astea trebuie sa ne decidem pt parchet si Bauwerk e in carti :)

Edited by puisor, 18 September 2019 - 09:56.


#347
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Parchetul este ok, suprafata pare foarte rezistenta la trafic, daca apas cu unghia pe el nu se vede deloc. (cand am miscat canapeaua am reusit insa sa il zgariem). Stratul nobil nu are 2,5mm cum scrie in fisa, ci are 3mm. In iarna cand a fost umiditatea foarte scazuta s-au departat lamelele, in vara s-au dilatat la loc.
Am observat ceva diferente intre cele 2 modele.
Modelul cu placi late pe care l-am folosit la parter are niste nervuri de lemn care se simt la pipait si petele sunt mai greu de curatat decat cel cu placi mai subtiri care nu are nici bizot si nici nervuri, are o suprafata lisa. Apoi, culoarea este atat de uniforma la cel cu placi mici incat arata foarte bine cand e montat. Varianta asta a fost mai ieftina.

Am avut nevoie si sa scoatem o placa ce a fost montata gresit si s-au chinuit foarte tare montatorii sa o scoata, fiindca suportul e de hdf si era lipit asa bine de sapa incat a fost scos aschie cu aschie, s-a sfasiat si a fost greu de dezlipit. Apoi lamela noua a fost montata fara nut si feder intr-una din parti. Arata ok.

#348
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Mersi :) Azi ne-am decis sa mergem cu Vicla. E mai ieftin decat Bauwerk si stratul nobil e de 4.1 mm.

#349
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Revin cu poze cu diverse lucrari facute intre timp.
Troatuarele din jurul casei: borduri cu sapa semiumeda, beton turnat ~8-10cm, nisip ~5cm, pavaj semmelrock rettango combi

Attached Files



#350
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Tot Rettango combi am și eu de pus.  Cum ați hotărât " dizainul" ? Ca nu găsit la producător recomandări de montaj?

Felicitări.  Arata super bine.

#351
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
este la producator pe site un model pentru combi insa nu prea reiese un pattern din el si nici nu respecta proportiile de piese livrate.
Prin urmare le pune meseriasul la ochi, cu conditia sa foloseasca piesele conform proportiilor, adica sa nu te trezesti la ultimii 3mp ca ai doar dreptunghiuri.
Si mai e importanta latimea, sa alegi o latime care sa se poata face fara taieturi, ceva din 10cm in 10cm

#352
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
legat de gardul din fata, am tot stat pe ganduri fiindca gardul pe celelalte laturi e din plasa bordurata si vrem sa punem ceva gard viu. Fierul forjat nu prea ne place, tocmai ne gandeam sa facem soclu si ceva bare simple de fier...cand...am gasit niste poze la unii prin Germania si Olanda cu niste garduri foarte dragute care in afara de porti au plasa si gard viu. Si din poze reiese clar ca oamenii nu au facut asa din lipsa de bani, ci pentru ca gardul viu e frumos si in spatele lui nu merita sa faci alt gard. M-am bucurat mult asa ca am mers pe varianta asta.
Pun poze sa se inspire si altii! :D
Al nostru momentan arata ciudatel neavand gardul viu, probabil oamenii se uita si zic saracii....in afara de porti nu au avut bani de gard :))

Attached Files



#353
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Eu mă gândeam să fac gardul cu soclu și ceva panouri de fier, și să planteze imediat  langa gard viu, care să crească în timp, și să se "îmbine" cu panourile de fier.

#354
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Imi place. Din ce sunt stinghiile orizontale, lemn sau metal? Asa vreau sa fac si eu poarta auto si pe cea pietonala, cu stinghii de lemn puse la ceva distanta.
Gardul o sa-l fac tot asa, dar cu stinghii mai apropiate.

Edited by cumparator, 01 September 2020 - 08:13.


#355
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Foarte frumos, dar noua ne-au distrus cainii tot gardul viu. Trebuie sa gasim alta solutie. In plus, mare atentie la plantele care vor imbraca gardul. Iedera, wisteria, campsisul (pipa turcului) sunt extrem de invazive.

#356
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Aveti idee unde as putea gasi pavaj de 3cm, sau maxim 4cm cu muchii ascutite si sa nu coste cat piatra? :D

#357
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbobitzaaa, on 01 septembrie 2020 - 13:16, said:

Aveti idee unde as putea gasi pavaj de 3cm, sau maxim 4cm cu muchii ascutite si sa nu coste cat piatra? Posted Image

Daca ai nevoie doar pt trafic pietonal la 4 cm atunci gasesti destul solutii in ddman gen pavaz de la elis. Pe la 40 ron/mp

Edited by catalijns, 01 September 2020 - 16:36.


#358
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Atasez poza si cu gardul nostru in stadiul de acum.
Pe stalpi punem o piatra de la Natimur, se numeste black dar arata ca un gri antracit.
Portile sunt de la atelier 46 din Pitesti, de aluminiu.
Gard viu cred ca vom pune chiparos leylandii. Nu m-am gandit ca ar putea fi stricat de catel. Tocmai avem catel de 2 zile Posted Image

Attached Files



#359
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Sa va traiasca! Nu e musai sa fie toti zbanghii ca ai mei.

#360
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Intre dalele de pavaj ați pus nisip normal sau de ăla la sac ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate