Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Casa P+1+M langa Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#127
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 17 februarie 2018 - 00:26, said:

Eu asa retin ca trebuie sa am undeva la 1 cm sub usa astfel incat sa se poata crea un circuit de aer prin acest spatiu [...]

Corect. 1cm, cel putin.

View Postdeliacrin, on 16 februarie 2018 - 22:20, said:

[...] am planificat sa punem o usa gen de hambar, [...]
Tot acea idee de usa de hambar ar fi ideala insa mi-ar trebui ceva custom made care sa izoleze bine fonic si important!!!!! sa nu vibreze din cauza subwooferelor!

De vibrat nu va vibra din cauza subwooferelor. Sau ... nu mai mult decat podeaua sau elementele de rezistenta ale peretilor; care, la randul lor, intra tot in ecuatia transferului de zgomot si vibratii. Cuantumul "deranjului" depinde de volumul lor, de pozitionare, de elementele constructive ale podului, de felul in care este prinsa podeaua pe grinzi, de finisajele peretilor, de numarul de ferestre (daca ai asa ceva), etc.
Usa aceea, intr-adevar, nu izoleaza fonic aproape deloc si nici nu cred ca una, facuta la comanda, sa te ajute; nu daca mergi, in continuare, pe ideea de usi tip hambar.

In locul tau, as merge pe ceea ce mi-am dorit si ... as incerca sa izolez fonic spatiile care trebuie sa fie protejate. Daca mai este cazul. Adica, daca mi-e teama ca zgomotul mi-ar deranja copilul, cand doarme, m-as ingriji ca dormitorul lui sa fie protejat. Ca idee ...
In varianta asta este mai simplu si ajungi sa pastrezi design-ul initial.

#128
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View PostDIY, on 17 februarie 2018 - 20:56, said:

nici nu cred ca una, facuta la comanda, sa te ajute; nu daca mergi, in continuare, pe ideea de usi tip hambar.
Cred ca cea mai mare slabiciune a usilor de hambar e acel spatiu gol care ramane perimetral, faptul ca usa nu are cum sa se "lipeasca" de pereti ca una normala si raman niste spatii de jur imprejur. Eu mi-as imagina o usa custom made cam asa: o usa culisanta eventual capitonata cu niste bureti fonoabsorbanti si capitonata in asa fel sau puse niste garnituri perimetral pe acele margini astfel incat sa nu ramana spatii goale. Capitonajul sau acele garnituri sa fie ceva moale si flexibil care sa permita glisarea usii....Aberez?

Ce ma deranjeaza este ca eu mi-as fi dorit acea usa care inchide spatiul sa poata ramane deschisa daca nu e nevoie de ea....iar in cazul nostru usile normale batante nu pot sta deschise pana la capat ci ar incurca foarte rau. Glisantul asta ar fi ideal, nu e doar  un moft

Edited by deliacrin, 18 February 2018 - 00:14.


#129
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
ce am mai facut intre timp:
- am terminat cu device-urile camerei tehnice, am pus un stabilizator de tensiune la centrala si se pare ca avem destul de constant 240 V....ne intrebam daca cumva avem nevoie de un stabilizator pentru toata casa sau device-urile sunt construite sa reziste la asta....Explicatia celor de la Enel e ca suntem prea aproape de transformator
- am pus benzi , chituit in spatiul cel mare din pod, la tavane am pus plasa de fibra peste tot; au ramas de facut baia, depozitarea si holul. Dar mesterul tot estimeaza ca mai are vreo luna ca sa dea la gata podul
- trebuie sa finisam cumva stalpii de lemn ai podului care sunt din lemn de brad care au crapat rau de tot; nu ne-a spus nimeni la momentul respectiv si nici noi nu am stiut ca exista stalpi lamelari care arata foarte bine; eu i-as lasa asa, adica crapaturile nu ma deranjeaza, trebuie slefuiiti bine si dati cu un bait sa ne placa culoarea. Cum tavanul oricum va fi bleumarin inchis (pentru proiector...deh..) stalpii crapati mi se pare ca ar arata foarte bine daca ar avea o nuanta de coniac....ar face un contrast care imi place. Sotul insa nu ii vrea asa si dupa multe variante ne gandeam sa ii placam cu niste parchet laminat sau stratificat, cu imbinari la 45; nu stiu daca nu cumva cand 'lucreaza' lemnul in continuare nu vor desprinde alea de pe el....
- trebuie sa gasim o solutie pentru usa din pod, avem un gol de 138cm si ne trebuie un soi de usa glisanta care sa izoleze fonic bine
- trebuie urgent sa definitivez planul cu toate finisajele, parchetul si gresia si sa incep sa comand gresie/faianta/ cazile
- usa de intrare incerc ori sa o revopsesc ori macar sa vopsesc placutele alea metalice care nu imi plac deloc

Attached Files


Edited by deliacrin, 20 February 2018 - 19:24.


#130
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu stiu de unde a plecat “mania” asta cu stabilizatoarele de tensiune, dar vad ca tot omul isi pune la centrala. Echipamentele electrice au in general o plaja larga de tensiuni in care pot functiona, nu prea cred ca se justifica. Nu stiu daca ai studiat ce inseamna un stabilizator pentru toata casa, dar trebuie sa stii ca inseamna consum crescut tot timpul, nu numai atunci cand efectiv face treaba (adica atunci cand stabilizeaza). Si mai trebuie sa stii ca un stabilizator de putere e foarte scump si voluminos. Sincer, de banii aia iti shimbi mai bine electronicele afectate, atata timp cat nu vorbim de vreun amplificator de 10.000€ sau vreu proiector de tot atatia bani (caz in care oricum are mai mult sens sa folosesti protectii locale, pentru echipamentele sensibile in cauza).

Usa glisanta care sa izoleze fonic la modul real nu stiu daca gasesti, chiar subt curios.

Stalpii aia lamelari costa mult mai mult decat cei de rasinoase pe care i-ai folosit, in general constructorii nici nu ii iau in calcul din cauza asta. Poate ia in considerare sotul si varianta chituirii stalpilor si apoi vopsea/lac/bait.

#131
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
- trebuie sa finisam cumva stalpii de lemn ai podului care sunt din lemn de brad care au crapat rau de tot; nu ne-a spus nimeni la momentul respectiv si nici noi nu am stiut ca exista stalpi lamelari care arata foarte bine; eu i-as lasa asa, adica crapaturile nu ma deranjeaza, trebuie slefuiiti bine si dati cu un bait sa ne placa culoarea. Cum tavanul oricum va fi bleumarin inchis (pentru proiector...deh..) stalpii crapati mi se pare ca ar arata foarte bine daca ar avea o nuanta de coniac....ar face un contrast care imi place. Sotul insa nu ii vrea asa si dupa multe variante ne gandeam sa ii placam cu niste parchet laminat sau stratificat, cu imbinari la 45; nu stiu daca nu cumva cand 'lucreaza' lemnul in continuare nu vor desprinde alea de pe el....

-Se pot slefui stalpii si astupate crapaturile cu mastic pe urma bait si lac sau vopsea.Tinand cont ca stalpii s-au montat verzi,inca lemnul mai lucreaza chitul va crapa in putin timp.
-Pentru placare se pot pune orizontal cateva profile de rigips pe care sa se monteze scandura rindeluita cu canturile la 45 grade in asa fel incat sa inchida spatiul.Gaurile in profil se dau ovale pentru a nu prelua contractiile stalpului in timpul uscarii.Aceasta operatie e mai greu de realizat fara un tamplar bun.

Edited by DeaD, 20 February 2018 - 20:15.


#132
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu vrei sa muncesti atit la " gidilat " stilpii , ii poti imbraca cu PAL , eventual ca si cel de la mobila respectiva .
Eu am imbracat stilpii , niste polite si glafurile geamurilor cu pal ca la mobila . A fost solutia care a rezolvat problema rapid .

#133
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View PostBylly00, on 20 februarie 2018 - 19:39, said:

Nu stiu de unde a plecat “mania” asta cu stabilizatoarele de tensiune, dar vad ca tot omul isi pune la centrala.

Stalpii aia lamelari costa mult mai mult decat cei de rasinoase pe care i-ai folosit, in general constructorii nici nu ii iau in calcul din cauza asta.

Stabilizatorul a fost recomandat de cei de la centrala. Oricum, este cuplat si la o baterie si am vrut sa avem backup daca pica curentul sa mearga macar centrala.
Noi aici in zona suntem patiti, ni s-a stricat o plasma Panasonic in garantie si cand a venit omul sa schimbe placa ce se arsese si a vazut ca flicarea becul a zis ca nu prea e ok si probabil din cauza asta s-a ars si placa. Intr-adevar, asta era inainte sa se puna acest transformator chiar pe strada...Acum nu pica atat de des dar pare ca tensiunea e constant mai mare.
Nu am cercetat exact ce inseamna sa ai pt toata casa, sotul parca mi-a zis ceva de "mii de lei"....

Stalpii lamelari costa mult insa noua ne-ar fi trebuit vreo 4, adica cei care au ramas vizibili...cred ca merita.
Momentan avem crapaturi si de 1cm in dulapii de brad de 15cm*15cm. Ne intrebam chiar daca sunt rezistenti sa tina acoperisul....Posted Image

#134
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View Postdeliacrin, on 20 februarie 2018 - 20:52, said:

Stabilizatorul a fost recomandat de cei de la centrala. Oricum, este cuplat si la o baterie si am vrut sa avem backup daca pica curentul sa mearga macar centrala.
Noi aici in zona suntem patiti, ni s-a stricat o plasma Panasonic in garantie si cand a venit omul sa schimbe placa ce se arsese si a vazut ca flicarea becul a zis ca nu prea e ok si probabil din cauza asta s-a ars si placa. Intr-adevar, asta era inainte sa se puna acest transformator chiar pe strada...Acum nu pica atat de des dar pare ca tensiunea e constant mai mare.
Nu am cercetat exact ce inseamna sa ai pt toata casa, sotul parca mi-a zis ceva de "mii de lei"....

Stalpii lamelari costa mult insa noua ne-ar fi trebuit vreo 4, adica cei care au ramas vizibili...cred ca merita.
Momentan avem crapaturi si de 1cm in dulapii de brad de 15cm*15cm. Ne intrebam chiar daca sunt rezistenti sa tina acoperisul....Posted Image

Crapaturile longitudinale cu adancimea mai mica decat jumatatea piesei-nu conteaza la rezistenta conform SR EN 14081-1+A1 (Standard lemn pentru constructii).In cazul acelor stalpi cu siguranta nu sunt asa adanci si nu o sa crape foarte tare deoarece inteleg ca nu sunt expusi direct actiunii soarelui.

#135
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 20 februarie 2018 - 19:23, said:

- trebuie sa finisam cumva stalpii de lemn ai podului care sunt din lemn de brad care au crapat rau de tot; nu ne-a spus nimeni la momentul respectiv si nici noi nu am stiut ca exista stalpi lamelari care arata foarte bine; eu i-as lasa asa, adica crapaturile nu ma deranjeaza, trebuie slefuiiti bine si dati cu un bait sa ne placa culoarea. Cum tavanul oricum va fi bleumarin inchis (pentru proiector...deh..) stalpii crapati mi se pare ca ar arata foarte bine daca ar avea o nuanta de coniac....ar face un contrast care imi place. Sotul insa nu ii vrea asa si dupa multe variante ne gandeam sa ii placam cu niste parchet laminat sau stratificat, cu imbinari la 45; nu stiu daca nu cumva cand 'lucreaza' lemnul in continuare nu vor desprinde alea de pe el....
XPS de 2 + aceeasi culoare ca in restul podului ?

View Postdeliacrin, on 20 februarie 2018 - 19:23, said:

- trebuie sa gasim o solutie pentru usa din pod, avem un gol de 138cm si ne trebuie un soi de usa glisanta care sa izoleze fonic bine
Daca vrei musai usa tip hambar (care da, arata intr-un mare fel :) ) atunci iti asumi ca nu prea o sa ai izolarea fonica dorita. Nu cred ca poti sa o captuesti/sa captuesti in jurul ei. Ar iesi o struto-camila.
Daca tii la izolare, atunci poate ar trebui regandit acel gol. Usa simpla + ceva panou fix de ce iese din discutie ?

View Postdeliacrin, on 20 februarie 2018 - 19:23, said:

- usa de intrare incerc ori sa o revopsesc ori macar sa vopsesc placutele alea metalice care nu imi plac deloc
Ce culoare :D ?

#136
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postdeliacrin, on 20 februarie 2018 - 20:52, said:

Stabilizatorul a fost recomandat de cei de la centrala. Oricum, este cuplat si la o baterie si am vrut sa avem backup daca pica curentul sa mearga macar centrala.
Noi aici in zona suntem patiti, ni s-a stricat o plasma Panasonic in garantie si cand a venit omul sa schimbe placa ce se arsese si a vazut ca flicarea becul a zis ca nu prea e ok si probabil din cauza asta s-a ars si placa. Intr-adevar, asta era inainte sa se puna acest transformator chiar pe strada...Acum nu pica atat de des dar pare ca tensiunea e constant mai mare.
Cam toti recomanda stabilizatoare la centrale..pompe..si ce mai ai prin CT..mai ales daca 'pulseaza' tensiunea de-ti palpaie becurile...plus ca la un soc, daca nu poti dovedi celor din service ca a fost vina celor ce furnizeaza energie..atunci platesti placa centralei din buzunar..si cand mai vezi ca e cel putin 700-800 ron..atunci preferi un stabilizator de 100-200 ron. Daca e un device mai complicat..UPS..atunci creste pretul ..plus bateriile..dar iti ofera backup pt penele de curent..

Apropo..cat a costat jucaria..si ce baterii ai pus? Cat te tin daca pica curentul? Ai facut teste?

Eu am luat o ieftineala din dede..pt centrala..si pompele IPATului..dar fara backup. In ultima perioada a cazut curentul de vreo 2 ori noaptea..(nu a tinut mult) insa parca m-ar tenta sa iau si eu ceva UPS..Acu vreo 2 ani..cand construiam..pe timpul verii cadea curentul cu orele..Nu stiu ce interventii aveau pe atunci..insa de cand m-am mutat..n-am vazut caderi ce tin  mai mult de 5-10 minute.

Edited by manghels, 21 February 2018 - 14:08.


#137
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postmanghels, on 21 februarie 2018 - 14:07, said:

Apropo..cat a costat jucaria..si ce baterii ai pus? Cat te tin daca pica curentul? Ai facut teste?

E o baterie AGM, VRLA de 9A (650 ron) si ups Sinus Pur (400 ron)....ar trebui sa tina minim 2 ore. Test...doar ca am scos ups-ul din priza si centrala mergea in continuare.

View Postdana84, on 20 februarie 2018 - 21:47, said:

Usa simpla + ceva panou fix de ce iese din discutie ?

Ce culoare Posted Image ?

Tehnic nu e imposibil sa punem usa simpla, estetic si practic mi se pare praf: spre hol nu e destul loc, pana in casa scarii este aprox 1m, deci ar avea loc o usa simpla dar cam la fix......spre camera din pod nu s-ar putea deschide la maxim din cauza stalpilor de lemn....Si nu as vrea sa micsorez spatiul ala pentru ca atunci cand nu e nevoie sa izolam fonic si lumea intra-iese din spatiu (musafirii) as vrea sa tin golul ala deschis fara sa incomodez pe nimeni, nu vreau sa am usi deschise in mijlocul drumului....Daca nu micsoram spatiul ar incapea o usa normala+un pui....bleah...

La usa de intrare inca nu m-am consultat cu nimeni pe partea de vopsit, as incerca mai intai sa acopar tablitele argintii fiindca asta pare mai simplu si ieftin

#138
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Usa care se pliaza ?
Attached File  f1.jpg   230.39K   40 downloadsAttached File  f2.jpg   66.89K   40 downloads
Desi nu stiu daca asa ceva poate fi facut sa izoleze bine fonic ...
In stanga si dreapta golului de usa sunt stalpi? Nu poti face cu glisare in perete (o parte, cat sa ai deschiderea de 80-90 pe care sa poti intra)?

#139
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
la usa din-asta m-am gandit si eu. Sotul insa zice ca probabil e genul de usa care vibreaza....Va trebui sa ma interesez la cei care produc usi...sa vad ce varianta e mai ok.
Asta cu usa in perete era o idee foarte buna daca ne gandeam dinainte. Acum ii avem construiti si nu am niciun chef sa ii stric fiindca au fost facuti ransforsati, au vata si este placare dubla cu rigips mov. Ce am mai putea face este sa dublam peretele, adica sa facem usa glisanta in partea de hol si sa "mancam" din hol vreo 10 cm sau cat e nevoie. O sa ii contactez si pe cei de la Eclisse ca vad ca ei se ocupa in special de usi glisante.

Nu stiu ce sa facem cu meseriasii, daca sa ramanem cu acest nene care face foarte bine dar nu stiu in cat timp va termina tot ce e de facut sau sa mai cautam oameni....Ne-am cam saturat de incercari ratate si de facut prost dar pe de alta parte m-am saturat si de santier pana peste cap.

M-am apucat sa caut lavabila. Am vorbit la Caparol, BM si Dulux. Savana am folosit deja in camera tehnica si e ok. Iau in calcul si sa facem tavanele cu o varianta mai economica si peretii cu altceva.
Cei de la Benjamin mi-au zis ca daca peretele e finisat foarte bine si amorsa e data foarte bine e suficient un singur strat de lavabila si au zis ca asta nu e un compromis, e o varianta ok recomandata de producator, dar ca in RO, din cauza ca sunt finisati mai prost, in 90% din cazuri este nevoie de 2 maini.

Intre timp am decis sa dam peretii gletuiti cu o amorsa din comert, mai ieftina, astfel incat sa fixam praful ala de pe ei si sa nu se murdareasca de la altceva. Urmand ca la final sa dam peste si amorsa de la firma care-o-fi, pe care o vom decide. Cei de la BM au zis ca e chiar recomandat asa, ca in felul asta, amorsa de la Benjamin se va intinde mai bine, nu va fi afectata de praful de pe perete.

#140
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Din cate stiu, sunt si usi din astea pliabile care se inchid pe garnitura.
Eu am o usa ce gliseaza intr-un perete, la baia de la parter. Momentan am pus doar cadrul, usa inca nu o am. Caseta am luat-o de la Scrigno, mi s-a parut destul de scumpa - undeva la 350 eur.
Era fain daca lasai loc in perete pentru usa de genul asta. Mai ales ca e perete de rigips. Insa nu e tarziu sa "dublezi" cumva acel perete. Cea mai subtire caseta e de 75 mm, iar peretele rezultat e de 100. Acuma nu stiu estetic cum o sa arate, pentru ca vei avea un toc mai lat.

In ce faza esti cu lucrarile ? Mesterul asta e doar unul singur?
Depinde cat de tare vrei sa te muti si cand.
Eu cum nu ma grabeam (pentru ca nu am curent) nu m-a deranjat ca a durat 9 luni finisarea interiorului si a exteriorului (fara gresie si parchet). Si la mine au fost in medie 3 oameni. Doar cu unul ... nu stiu cum ar fi fost. Desi e obositor in varianta asta, sansele de greseli sunt foarte mici. Pentru ca cel cu care discuti e cel care face lucrarea. Si de obicei, in cazul asta, iese bine. Daca gasesti o echipa putin mai mare, care sa lucreze bine si a caror sef sa se implice efectiv in lucrare, nu doar sa cumpere materiale, atunci ar fi perfect.
Eu nu am gasit, plus ca ai mei nu s-au ocupat de materiale si asa mi s-a parut destul de greu si multe drumuri.
Nenea asta prespun ca nu se ocupa de materiale, fiind doar unul din cate inteleg.

Cu vopseaua ... din pacate nu e chiar asa. Eu am avut peretii foarte ok dpdv al finisajului (ca aveau si inca au ceva valuri e alta poveste), gletul de finisaj a fost din acela gata preparat, pe baza de ipsos. Gletul de incarcare CT126. Si tot nu ar fi mers doar un strat de lavabil. Adica mie nu imi placea cum arata. Cu doua straturi arata mult mai bine, mai "pufoasa" textura peretelui :D

#141
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Usile glisante si cele pliante nu asigura izolatie fonica mai deloc. Adica nu imbunatatesc vizibil situatia fata de cea in care ai barn doors. Singurele tipuri de usi de la care te poti astepta la performanta pe directia asta sunt usile care se inchid normal si care "calca" pe garnitura, de jur imprejur. Sorry ...
Dupa cum am mai spus, in aceasta situatie este mai simplu sa izolezi zona care trebuie protejata.
Oricum, usile - barn doors sau nu - nu ajuta cu frecventele joase ale subwoofer-ului, de aceea este foarte importnat modul in care-l pozitionezi pe acesta. Frecventele joase se transmit prin elementele de structura.

Este o iluzie sa speri ca poti ... scapa cu un sungur strat de vopse, fie ea si BM. Ideea cu amorsa mai ieftina nu-i rea deloc. Atat timp cat acopera bine peretii si nu mai exista pericolul ca vopseaua sa fie absorbita de catre acestia, totul e in regula.
Eu n-am folosit niciodata amorsa de firma Posted Image

#142
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Poti sa o prepari pe loc: aracet:apa 1:10.

#143
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View PostDIY, on 23 februarie 2018 - 20:52, said:

Singurele tipuri de usi de la care te poti astepta la performanta pe directia asta sunt usile care se inchid normal si care "calca" pe garnitura
Daca nici tu, care te numesti DIY, nu ma incurajezi sa fac ceva custom ce sa mai zic?! Posted Image

Azi am masurat holul din pod si are 98cm. Am fost constransi de un stalp de lemn, dulap de 15*15 care era la aceasta distanta de ultima treapta a scarii care ajungea in pod. Daca am fi facut holul mai lat stalpul ala ramanea in drum. Asa ca am trasat peretele de rigips pe linia lui. Ar fi cam rau sa il micsoram.....Nu stiu de ce nu ne-am gandit mai mult la asta cu izolatul fonic. poate fiindca toata treaba asta cu proiector+boxe a capatat proportii din ce in ce Posted Image

Nu stiu cum sa izolam acele dormitoare de la etaj...sa va zic ca nici nu am bagat vata in tavane? Mai ramane chestia cu usile bune si faptul ca punem mocheta in pod care izoleaza bine.

Nu imi fac nici eu sperante cu o singura mana de lavabila....o sa fac calculele cu 2....Daca vom merge pe BM vom folosi si amorsa lor peste amorsa ieftina fiindca la ei amorsele sunt colorate, iar noi in camera cu proiectorul vrem un bleumarin inchis...si nu pot sa ma duc sa le zic ca nu mi-a iesit culoarea...daca nu am folosit amorsa care trebuie...

Sincer insa nu imi e clar care sunt calitatile acestor lavabile mai scumpe...si nu imi dau seama daca merita diferenta tinand cont ca 2 copii in 5 ani sigur vor avea destule idei care sa necesite rezugravire, indiferent de calitatea lavabilei...Posted Image

apropo de un singur meserias, pana acum stam asa:
- parterul este gletuit aproape in intregime, lipseste peretele bucatariei, cel unde vine braul de faianta si hota
- etajul nu e gletuit deloc si tavanele sunt doar placate, trebuie chituite etc
- in pod e gletuita camera mare de 60mp, dormitorul de 14mp, mai trebuie gletuite depozitarea si holul
- nu e facuta deloc nici scara nici casa scarii
- nu e facuta nicio baie, nici cea de la parter, sunt tencuite si atat, tavanele placate

#144
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Deci sa zicem ca ar fi pe la jumate? Cat timp i-a luat pana acum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate