Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Polarizarea societatii romanesti pe baza de venituri

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
339 replies to this topic

#199
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai văzut ce bine o duce lumea în China? Toată lumea, nu doar doi-trei acolo. E raiul ieftinelii. Cum să nu-ți dorești să fie totul la nivel de orez-China?

#200
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

View Postgeostorm, on 15 august 2019 - 16:43, said:



De fapt rationamentul e invers, cand toata lumea e saraca, aproape totul e mult mai ieftin, isi permit toti sa cumpere.
Cand tu te imbogatesti, preturile cresc astfel ca doar tu iti permiti sa cumperi.

Esti sigur ca intelegi cum functioneaza economia? :)

#201
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postgeostorm, on 15 august 2019 - 18:01, said:

Casa, masa, haine, utilitati, mancare, chestii de baza
Chestii pe care le scumpesc capitalistii pana la cer, pentru ca omul are nevoie sa manance, unde sa doarma, sa se spele.

Problema nu e ca nu inteleg la ce te referi, problema e in natura umana care mereu isi doreste mai mult. Daca dispare lupta pt nevoile primare, atunci omul incepe sa isi doreasca alte chestii.

daca de maine, oferi tuturor destula mancare (nimic extraordinar) si cazare (din nou nimic special) indeajuns cat sa traiasca, o sa fie multumiti o perioada, apoi o sa vrea mancare mai buna, conditii de cazare mai bune etc.

#202
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdexterash, on 15 august 2019 - 18:06, said:

Ai văzut ce bine o duce lumea în China? Toată lumea, nu doar doi-trei acolo. E raiul ieftinelii. Cum să nu-ți dorești să fie totul la nivel de orez-China?

To be fair, multe sute de milioane o duc substantial mai bine decat o duceau acum 3 decenii. Nu stau chiar rau la capitolul "reducerea saraciei". Da, sunt inegalitati uriase si contraste mari, dar pentru o tara de 1.5 miliarde de oameni s-au miscat destul de bine. Singura tara la o scara similara pe care o avem ca termen de comparatie ar fi India, care a facut si ea progrese in reducerea saraciei, dar nu la nivelul Chinei.

View Postgeostorm, on 15 august 2019 - 18:01, said:

Casa, masa, haine, utilitati, mancare, chestii de baza
Chestii pe care le scumpesc capitalistii pana la cer, pentru ca omul are nevoie sa manance, unde sa doarma, sa se spele.

Deci daca toata lumea e saraca masinile si casele sunt mai ieftine?
U high nigga?

Ah, bine, daca prin "case" intelegem niste ghetouri substandard unde sa ai 4 pereti de beton cu o placa peste in care sa nu te ploua, atunci da, asa-i.

View Postionutzitaly, on 15 august 2019 - 18:13, said:

Esti sigur ca intelegi cum functioneaza economia?

Cred ca ni s-a demonstrat concludent si suficient ca nu.

Edited by shefu_de_combinat, 15 August 2019 - 18:30.


#203
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dar asta nu pentru că e o țară ieftina, ci pentru că s-au dus îmbuibații de capitaliști și au transferat capital și knowhow încolo. Nu că aș fi de acord cu asta, but that's another story.

#204
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdexterash, on 15 august 2019 - 18:29, said:

Dar asta nu pentru că e o țară ieftina, ci pentru că s-au dus îmbuibații de capitaliști și au transferat capital și knowhow încolo. Nu că aș fi de acord cu asta, but that's another story.

Ah, da, corect.
Nu mai sunt de domeniul bancurilor cu bolul de orez impartit la toata familia de 60 de oameni datorita capitalismului, aia e clar.

#205
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da' cred că mai putem găsi tari ieftine că exemple pozitive - d'alde Ghana & Co. Bubuie (la propriu) de fericirea ieftinelii...

View Postshefu_de_combinat, on 15 august 2019 - 18:31, said:

Ah, da, corect.
Nu mai sunt de domeniul bancurilor cu bolul de orez impartit la toata familia de 60 de oameni datorita capitalismului, aia e clar.
Totuși, să știi că ai' mai bogați tot aia ai partidului sunt. Că, deh... Tot încearcă ei să ascundă implicarea partidului-tatuc in giganți(și nu numai), dar au început să iasă la iveală ce și cum.

#206
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdexterash, on 15 august 2019 - 18:34, said:

Totuși, să știi că ai' mai bogați tot aia ai partidului sunt.

Ah da' nu aveam dubii.

View Postdexterash, on 15 august 2019 - 18:34, said:

Da' cred că mai putem găsi tari ieftine că exemple pozitive - d'alde Ghana & Co. Bubuie (la propriu) de fericirea ieftinelii...

Pai si prin Africa pe unde incepe timid sa apara niste mancare si niste bani e fix prin aceleasi mecanisme.
Tot capitalismu putred e de vina.

#207
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostSoulstream, on 15 august 2019 - 17:09, said:


Ideea e ca ne inconjuram cu persoane cu valori asemanatoare cu ale noastre, dar si cu posibilitati financiare similare. De-aia se si numeste "bula". Eu recunosc, ca toti amicii mei au posibilutati financiare similare cu ale mele, si uneori uit cum e lumea din afara bulei personale.

ai dreptate, doar ca decantarea se intampla natural, cu timpul pietrele se duc la fund - nu-i o alegere.
chiar si intre oamenii cu bani exista segregare; old money/ new money; intelectuali/ tepari; succes propriu/ mosteniri etc. ocazional se lovesc unii de altii dar de cele mai multe ori se aduna intre ei, pe aceeasi frecventa.
saracii fac la fel, doar considerentele difera.
mediocrii sunt cei mai amortiti, se intind ca guma in orice directie, numa' sa-i bage cineva in seama.

#208
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostSoulstream, on 15 august 2019 - 18:25, said:

Daca dispare lupta pt nevoile primare, atunci omul incepe sa isi doreasca alte chestii.
Corect, și ce vezi rău în asta?
Oare ce crezi tu că incepe să-și dorească?

#209
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,110
  • Înscris: 30.07.2006

View Postionutzitaly, on 15 august 2019 - 18:13, said:



Esti sigur ca intelegi cum functioneaza economia? :)

Cam ca sudura :)

#210
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postdexterash, on 15 august 2019 - 18:29, said:

Dar asta nu pentru că e o țară ieftina, ci pentru că s-au dus îmbuibații de capitaliști și au transferat capital și knowhow încolo. Nu că aș fi de acord cu asta, but that's another story.

olaie.
pentru ca si-au pastrat monopulul pe sectoarele importante din economie; pentru ca au amanat grija mediului si a drepturilor omului; pentru ca statul detine industria grea si o foloseste la capacitate; pentru ca sunt un popor creativ si pentru multe altele despre care nu ti-a spus nimic media democratica.

#211
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postcirus6, on 15 august 2019 - 18:40, said:

Corect, și ce vezi rău în asta?
Oare ce crezi tu că incepe să-și dorească?

teoretic nimic rau, adica daca oamenii ar fi 100% corecti si altruisti, ar putea crea o societate in care toti ar munci pentru binele societatii si toata lumea ar trai bine. Din pacate, nu traim in acea lume, iar chestiile "gratis" primite de la stat sunt create pe munca altora.

De exemplu, eu cand m-am angajat la primul meu job aveam un salariu de 3 ori mai mare decat salariul minim la acea perioada. De fapt cred ca aveam salariu putin mai mare decat aveau ai mei, si ei aveau aproape 30 ani de experienta. Nu cred ca o duceam rau atunci, banii ajungeau pentru cheltuielile lunare fara probleme. Dar am vrut mai mult si stiam ca pot mai mult asa ca am evoluat in cariera si am schimbat cateva job-uri de atunci.

As fi putut ramane pe un nivel salarial asemanator cu acela (3 ori salariul minim actual)? probabil, si as trai acceptabil. Chiar si cu 1000 euro pe luna as putea trai ok in Romania, dar am putut mai mult si am profitat de oportunitati.

La fel ar face si cei care ar primi initial toate necesitatile de baza. Ar fi multumiti o perioada, apoi ar incerca sa primeasca si mai mult. Dar ei primesc acele necesitati "gratis", asta inseamna ca ar dori sa primeasca si mai mult tot "gratis".

#212
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postionutzitaly, on 15 august 2019 - 18:13, said:



Esti sigur ca intelegi cum functioneaza economia? :)

Nu stiu, eu zic ca da.

#213
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postmorenno, on 15 august 2019 - 18:40, said:


ai dreptate, doar ca decantarea se intampla natural, cu timpul pietrele se duc la fund - nu-i o alegere.
chiar si intre oamenii cu bani exista segregare; old money/ new money; intelectuali/ tepari; succes propriu/ mosteniri etc. ocazional se lovesc unii de altii dar de cele mai multe ori se aduna intre ei, pe aceeasi frecventa.
saracii fac la fel, doar considerentele difera.
mediocrii sunt cei mai amortiti, se intind ca guma in orice directie, numa' sa-i bage cineva in seama.

Nu am zis ca aceasta auto-segregare se intampla artificial, ci ca ea exista. Eu recunosc ca nu stiu la un nivel mai apropiat persoane care sa aiba probleme cu cheltuielile lunare, asa ca e mai greu pt mine sa empatizez cu astfel de probleme. Stiu ca exista multe astfel de persoane, dar in viata mea de zi cu zi, nu am relatii personale cu astfel de persoane. Si zic relatii personale, ca asa stiu ca e posibil ca si casiera de la magazinul de colt sau hypermaket sa aiba salariu mic, dar acolo e o relatie "profesionala" (eu dau bani pt un serviciu), nu personala.

#214
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmorenno, on 15 august 2019 - 18:48, said:

pentru ca si-au pastrat monopulul pe sectoarele importante din economie; pentru ca au amanat grija mediului si a drepturilor omului; pentru ca statul detine industria grea si o foloseste la capacitate; pentru ca sunt un popor creativ si pentru multe altele despre care nu ti-a spus nimic media democratica.
1. au monopol peste tot, oricum
2. puteau sa-si bage monopolul in dos daca nu veneaua imperialistii imbuibati
3. aia cu grija mediului si a drepturilor omului sunt de acord - in contradictie cu ce mananca unii cum ca ieftin = bunastare pentru toti
4. corect
5. popor creativ o laie; popor ciorditor, care se pisa pe legi si concepte vestice? desigur

Da. Si altele...

#215
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postshefu_de_combinat, on 15 august 2019 - 18:27, said:





Deci daca toata lumea e saraca masinile si casele sunt mai ieftine?
U high nigga?



Masinile doar daca sunt produse in Romania, dar eu nu am spus de masini, ci de chestiile primare.


Daca tu esti sarac si traiesti in garsoniera nu consumi asa multa energie electrica. Daca esti bogat si te muti in vila cu 10 camere, logic ca vei consuma mai multa energie electrica, ceea ce va crea o cerere suplimentara de energie electrica ce va scumpi acest produs. Produs ce va deveni mai scump si pentru mine, d3ci bogatia ta ma afecteaza direct prin inflatie (cresterea preturilor).
Agitatia ta ma obliga sipe mine sa ma agit mai mult pentru a-mi permite energie electrica pe mai departe.

Edited by geostorm, 15 August 2019 - 19:13.


#216
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

View Postgeostorm, on 15 august 2019 - 19:04, said:



Nu stiu, eu zic ca da.

Nu se vede.

Ia Romania anilor 95-96 si vezi cate milioane de romani vedeau carnea cam odata pe saptamana, si vezi si astazi, cred ca da mai bine. La fel gandeste-te la o masina si la un mic concediu.

View Postgeostorm, on 15 august 2019 - 19:11, said:


Agitatia ta ma obliga sipe mine sa ma agit mai mult pentru a-mi permite energie electrica pe mai departe.

Asta e un bine...E realitatea, e un sistem fizeologic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate