Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Catalonia și-a declarat INDEPENDENȚA față de Spania. Mii de catalani au ieșit în stradă

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9231 replies to this topic

#8659
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 02.09.2014

View PostHunor_66, on 21 noiembrie 2018 - 12:29, said:

Cum adica, Spania nu este un imperiu multi-national ???
Bascii ce sunt ?
Spania nu mai este un Imperiu multi-national de mult timp. Bascii, alaturi de ceilalti spanioli, alcatuiesc poporul spaniol. Atat.

#8660
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Depinde ce definiție dai „poporului”. Și ce definiție „națiunii”. Și ce definiție „etniei”. Nu poți să negi că e o diferență între basci și spanioli, sînt alt neam.
Iar catalanii sînt de înțeles, dacă simt că limba le e amenințată, mi se pare normal să facă orice pot ca să și-o păstreze.

#8661
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 20 noiembrie 2018 - 22:25, said:

Josep Borell, minstru de Externe al Spaniei: "Sunt foarte ingrijorat de unitatea Marii Britanii, mai mult decat de unitatea regatului Spaniei. Cred ca Marea Britanie se va destrama inaintea Spaniei, a spus Josep Borrell, referindu-se la revendicarile separatiste din regiunea spaniola Catalonia, dar si la cele din provinciile britanice Scotia si Irlanda de Nord." No comment!
Sursa: https://www.politico...e-spain-brexit/
Mai sa fie mai sa fie... I-a lovit pe spanioli grija frateasca fata de englezi? Sau, hmm, mai degraba e vorba de pretentiile spaniole referitoare la teritoriul englez, respectiv Gibraltar, si scandalul care tocmai a izbucnit intre Spania si Marea Britanie din acest motiv?Posted Image

https://www.bbc.com/...europe-46267684
"Spain maintains a claim to the peninsula, ceded to the British crown under the 1713 Treaty of Utrecht. It wants to ensure that future EU talks with the UK do not cover Gibraltar."
"Gibraltar's Chief Minister Fabian Picardo accused Spain of adopting a "well-known tactic" of raising issues at the last minute. He said Spain's position "does little to build mutual confidence and trust going forward"."
Interesant nume are englezul ala din Gibraltar. Am inteles ca majoritatea populatiei este locala, nu venita din alte parti ale Marii Britanii, dar in ruptul capului nu vor sa auda de Spania. Posted Image

Oricum, cu siguranta presedintele Puigdemont urmareste din Waterloo cu atentie evolutia situatiei. E posibil ca perfidul Albion sa le dea spaniolilor ceva cu care sa-i tina ocupati pana se termina Brexit... Posted Image

View PostKokoshmare, on 21 noiembrie 2018 - 00:29, said:

O analiza foarte bună de la Cetin
https://cetin.ro/des...spuse-nicaieri/
mda. E plina lumea de filozofi. Dar n-am auzit de baiatul ala niciodata pana acum. E ceva politolog international celebru?

View PostCostel2014, on 21 noiembrie 2018 - 13:42, said:

Spania nu mai este un Imperiu multi-national de mult timp. Bascii, alaturi de ceilalti spanioli, alcatuiesc poporul spaniol. Atat.
Atunci de ce se tot plang spaniolii din Catalonia ca localnicii le educa fortat pruncii numai in catalana, daca e aceesi limba cu spaniola? Posted Image

Edited by Wotan, 21 November 2018 - 14:33.


#8662
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
poporul spaniol nu exista ! ...
DOAR O ADUNATURA DE INDIVIZI CU CONSTIINTA DE SINE ! ...
si tinuti la gramada de legile pe care ei insusi le-au votat ! ... legi care alcatuiesc Constitutia tarii ! ...
asadar, dati-va palme pana va treziti din visele voastre erotice ! ...vise  unde o tara este o curva de futut !

Edited by realduc, 21 November 2018 - 14:38.


#8663
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 21 noiembrie 2018 - 11:21, said:

Scandal in Parlamentul spaniol, contre dure intre ministrul de Externe Josep Borell si un deputat separatist din ERC (Gabriel Rufian). Acesta din urma a fost poftit afara fiindca l-a insultat pe ministru. El a fost urmat de toti parlamentarii ERC, in semn de solidaritate. In timp ce parasea Parlamentul, unul dintre secesionisti l-a scuipat pe Borell....Civilizatie nene!
Surse: https://www.elperiod...escupir-7159128
https://www.lavangua...m_term=20181121
Oare cat mai sunt dispusi spaniolii sa inghita circ si scuipaturi, numai ca sa fie alaturi de oameni care nu-i doresc...?
A, stai, guvernul Sanchez are nevoie de voturile lor. Se pare ca sunt dispusi sa inghita mai mult de atat, doar ca sa ramana la putere... ;)

#8664
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWotan, on 21 noiembrie 2018 - 14:31, said:

Mai sa fie mai sa fie... I-a lovit pe spanioli grija frateasca fata de englezi? Sau, hmm, mai degraba e vorba de pretentiile spaniole referitoare la teritoriul englez, respectiv Gibraltar, si scandalul care tocmai a izbucnit intre Spania si Marea Britanie din acest motiv?Posted Image

https://www.bbc.com/...europe-46267684
"Spain maintains a claim to the peninsula, ceded to the British crown under the 1713 Treaty of Utrecht. It wants to ensure that future EU talks with the UK do not cover Gibraltar."
"Gibraltar's Chief Minister Fabian Picardo accused Spain of adopting a "well-known tactic" of raising issues at the last minute. He said Spain's position "does little to build mutual confidence and trust going forward"."
Interesant nume are englezul ala din Gibraltar. Am inteles ca majoritatea populatiei este locala, nu venita din alte parti ale Marii Britanii, dar in ruptul capului nu vor sa auda de Spania. Posted Image

Oricum, cu siguranta presedintele Puigdemont urmareste din Waterloo cu atentie evolutia situatiei. E posibil ca perfidul Albion sa le dea spaniolilor ceva cu care sa-i tina ocupati pana se termina Brexit... Posted Image


mda. E plina lumea de filozofi. Dar n-am auzit de baiatul ala niciodata pana acum. E ceva politolog international celebru?


Atunci de ce se tot plang spaniolii din Catalonia ca localnicii le educa fortat pruncii numai in catalana, daca e aceesi limba cu spaniola? Posted Image
Unde am spus eu asa ceva? Am spus ca alcatuiesc un singur popor. Si in Statele Unite se vorbesc enspe limbi, dar toti, indiferent ca vorbesc engleza, italiana, spaniola, franceza, chineza, se considera americani. Ah, pot adauga "american de origine italiana" sau "italo-american", e ok.

View PostWotan, on 21 noiembrie 2018 - 14:48, said:

Oare cat mai sunt dispusi spaniolii sa inghita circ si scuipaturi, numai ca sa fie alaturi de oameni care nu-i doresc...?
A, stai, guvernul Sanchez are nevoie de voturile lor. Se pare ca sunt dispusi sa inghita mai mult de atat, doar ca sa ramana la putere... Posted Image
Nu prea, chiar Sanchez vorbea ieri ca este foarte probabil sa fie alegeri anticipate in luna mai 2019. Iar a scuipa pe cineva denota lipsa de bun simt si educatie.

View PostWotan, on 21 noiembrie 2018 - 14:31, said:

Mai sa fie mai sa fie... I-a lovit pe spanioli grija frateasca fata de englezi? Sau, hmm, mai degraba e vorba de pretentiile spaniole referitoare la teritoriul englez, respectiv Gibraltar, si scandalul care tocmai a izbucnit intre Spania si Marea Britanie din acest motiv?Posted Image

https://www.bbc.com/...europe-46267684
"Spain maintains a claim to the peninsula, ceded to the British crown under the 1713 Treaty of Utrecht. It wants to ensure that future EU talks with the UK do not cover Gibraltar."
"Gibraltar's Chief Minister Fabian Picardo accused Spain of adopting a "well-known tactic" of raising issues at the last minute. He said Spain's position "does little to build mutual confidence and trust going forward"."
Interesant nume are englezul ala din Gibraltar. Am inteles ca majoritatea populatiei este locala, nu venita din alte parti ale Marii Britanii, dar in ruptul capului nu vor sa auda de Spania. Posted Image

Oricum, cu siguranta presedintele Puigdemont urmareste din Waterloo cu atentie evolutia situatiei. E posibil ca perfidul Albion sa le dea spaniolilor ceva cu care sa-i tina ocupati pana se termina Brexit... Posted Image


mda. E plina lumea de filozofi. Dar n-am auzit de baiatul ala niciodata pana acum. E ceva politolog international celebru?


Atunci de ce se tot plang spaniolii din Catalonia ca localnicii le educa fortat pruncii numai in catalana, daca e aceesi limba cu spaniola? Posted Image
Hai nu ma innebuni! La fel ca Johannis? Atunci e rau pentru el, ca pe neamtul nostru il tot sodomizeaza psd-ul la greu....Si normal ca pe spanioli ii fwte grija de Gibraltar, au spus chiar ca vor bloca acordul privind Brexit-ul daca nu se reglementeaza situatia Gibraltarului. Dar hai ca fac offtopic prea mult....

#8665
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 21 noiembrie 2018 - 14:57, said:

Unde am spus eu asa ceva? Am spus ca alcatuiesc un singur popor. Si in Statele Unite se vorbesc enspe limbi, dar toti, indiferent ca vorbesc engleza, italiana, spaniola, franceza, chineza, se considera americani. Ah, pot adauga "american de origine italiana" sau "italo-american", e ok.
Eh, americanii sunt o uniune de state, respectiv o federatie, respectiv ceva in gen UE, nu un stat national, gen Spania. Iar popor inseaamna "Formă istorică de comunitate umană, superioară tribului și anterioară națiunii, ai cărei membri locuiesc pe același teritoriu, vorbesc aceeași limbă și au aceeași tradiție culturală". Catalanii si bascii, exact din motive culturale si lingvistice, se vad diferiti de spanioli.
Oricum, exista si precedentul limbii germana, respectiv faptul ca germana e limba oficiala a patru natiuni/popoare diferite (Germania, Austria, Elvetia (17 cantoane), Liechtenstein), ceea ce arata ca factorul cultural singu e suficient pentru a fi un popor diferit, daca te vezi astfel. Posted Image
Sau, desigur, diferitele popoare ale Americii centrale si de sud, vorbitoare de spaniola....

Edited by Wotan, 21 November 2018 - 15:09.


#8666
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 02.09.2014

View Postabancor, on 21 noiembrie 2018 - 14:07, said:

Depinde ce definiție dai „poporului”. Și ce definiție „națiunii”. Și ce definiție „etniei”. Nu poți să negi că e o diferență între basci și spanioli, sînt alt neam.
Iar catalanii sînt de înțeles, dacă simt că limba le e amenințată, mi se pare normal să facă orice pot ca să și-o păstreze.
Cum sa le fie amenintata limba daca ei ii persecuta pe vorbitorii de spaniola din Catalonia?! Parcurge putin acest topic si ai sa te lamuresti. Sigur ca exista o diferenta intre basci si restul spaniolilor, nu neaga nimeni asta.

#8667
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostCostel2014, on 21 noiembrie 2018 - 13:42, said:

Spania nu mai este un Imperiu multi-national de mult timp. Bascii, alaturi de ceilalti spanioli, alcatuiesc poporul spaniol. Atat.
Nu este adevarat.
Este o aberatie.
Si asta nu o spun eu, o spun  bascii.
Si or spus-o apasat, in ultimii 70 de ani... :)

#8668
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 02.09.2014

View PostHunor_66, on 21 noiembrie 2018 - 15:20, said:

Nu este adevarat.
Este o aberatie.

Si asta nu o spun eu, o spun  bascii.
Si or spus-o apasat, in ultimii 70 de ani... Posted Image
Pe ce te bazezi cand faci aceste afirmatii transante si jignitoare? Cumva pe activitatea teroristilor din ETA, care tocmai s-au autodizolvat? Si vezi ca miscarea nationalista basca a inceput inca din secolul al XIX-lea cu fratii Arana, nu acum 70 de ani....Si aia au invatat singuri limba basca si au declansat o lupta pentu revendicari culturale. Iar in timpul razboiului civil, o parte din provinciile Tarii Bascilor l-au sustinut pe Franco, cealalta parte pe republicani....Situatia nu e atat de simpla si clara precum crezi tu...

Edited by Costel2014, 21 November 2018 - 15:30.


#8669
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002
Pai sa faca referendum. Asta e solutia cea mai buna pentru clarificarea oricarei situatii neclare. Democratia directa. ;)

#8670
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostCostel2014, on 21 noiembrie 2018 - 15:29, said:

Pe ce te bazezi cand faci aceste afirmatii transante si jignitoare? Cumva pe activitatea teroristilor din ETA, care tocmai s-au autodizolvat? Si vezi ca miscarea nationalista basca a inceput inca din secolul al XIX-lea cu fratii Arana, nu acum 70 de ani....Si aia au invatat singuri limba basca si au declansat o lupta pentu revendicari culturale. Iar in timpul razboiului civil, o parte din provinciile Tarii Bascilor l-au sustinut pe Franco, cealalta parte pe republicani....Situatia nu e atat de simpla si clara precum crezi tu...
Adica nu e simplu si clar ca bascii sunt alta natiune, si nu spanioli ???

#8671
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 02.09.2014

View PostHunor_66, on 21 noiembrie 2018 - 17:47, said:

Adica nu e simplu si clar ca bascii sunt alta natiune, si nu spanioli ???
Nu este, ca daca ar fi, bascii ar avea un stat de sine statator. Dar in toamna aceasta, un sondaj facut de Le Monde a relevat ca doar 25%-30% dintre basci sustin ideea unui stat independent basc. Logic este sa crezi ca restul se simt spanioli, nu ca etnie, fireste. P.S.. Dincolo de sodaje, ramane de vazut cate voturi vor obtine nationalistii basci la alegerile viitoare (daca vor fi anticipate in luna mai 2019, daca sunt "la timp" in 2020).

#8672
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostCostel2014, on 21 noiembrie 2018 - 19:42, said:

Nu este, ca daca ar fi, bascii ar avea un stat de sine statator.
Dumneata confunzi natiunea cu statul, si nu esti singurul.
Sunt multe natiuni care nu au un stat propriu.
Scotienii, galezii, corsicanii, valonii, flamanzii, catalanii, bascii, gagauzii, kurzii, abhazii, osetinii, etc.

#8673
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 21 noiembrie 2018 - 19:42, said:

Nu este, ca daca ar fi, bascii ar avea un stat de sine statator.
Majoritatea natiunilor din Europa au stat de sine statator de cateva zeci de ani. Incepand dupa primul razboi mondial. De fapt, numarul lor depaseste numarul natiunilor care aveau stat separat inainte de 1918...

#8674
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015
Cum sa n-aiba state proprii?

Vrei sa zici ca nu au state pure dpdv etnic sau in care acele natiuni sa fie majoritare.

Ghinion.

A propos, natiunea elvetiana este o natiunea sau ba?

View PostWotan, on 21 noiembrie 2018 - 22:14, said:

Majoritatea natiunilor din Europa au stat de sine statator de cateva zeci de ani. Incepand dupa primul razboi mondial. De fapt, numarul lor depaseste numarul natiunilor care aveau stat separat inainte de 1918...

De exemplu: 1. 2. 3. 4. natiuni care nu aveau state proprii vs 1. 2. 3. care aveau. Inainte de 1918, gen.

Kakania era statul propriu al carei natiuni?

#8675
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002

View PostMount_Yerrmom, on 21 noiembrie 2018 - 22:15, said:

Cum sa n-aiba state proprii?
Uite cum arata harta...
[ https://www.ctrdv.fr/GaleriePhoto/upload/2010/07/02/20100702133853-aa6d000e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Finlanda, tarile baltice, Polonia, Belarus, Ucraina etc. nu existau inca.

View PostMount_Yerrmom, on 21 noiembrie 2018 - 22:17, said:

A propos, natiunea elvetiana este o natiunea sau ba?
Evident, si inca una din cele mai democratice. Revolutiile nord- si sud-americane, precum si cele patru state diferite vorbitoare de germana actuale din Europa ne arata ca principiul limbii ca si definire a unei  natiuni are o relevanta cel mult minora. Singurul cu adevarat important este sentimentul de apartenenta la o natiune, precum si acceptul comunitatii din natiune ca apartinator.

Edited by Wotan, 21 November 2018 - 22:25.


#8676
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 02.09.2014

View PostHunor_66, on 21 noiembrie 2018 - 22:11, said:

Dumneata confunzi natiunea cu statul, si nu esti singurul.
Sunt multe natiuni care nu au un stat propriu.
Scotienii, galezii, corsicanii, valonii, flamanzii, catalanii, bascii, gagauzii, kurzii, abhazii, osetinii, etc.
Nu cred. Sigur ca sunt multe popoare care nu au un stat propriu. Dar bascii prefera sa faca parte din statul spaniol, in marea lor majoritate. Si nu am chef acum sa fac teoria chibritului cu diferentele dintre stat-natiune, stat multietnic (sunt rupt de oboseala dupa o zi grea la munca).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate