Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

A rămas fără ajutor de handicap, pentru că a scris poezii

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
124 replies to this topic

#19
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
titlul e aiurea are dreptate myshyk

#20
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Post3sat, on 23 octombrie 2017 - 08:52, said:

iar cei care o cunosc stiu mai bine... la ce ma refer...

Nu pot afirma că o cunosc.   Am vorbit de câteva ori și mi-a făcut o impresie bună.  Nu contează.
Situația ei m-a întors pe dos și îmi este greu să descriu stările pe care le experimentez.  

Aș putea să scriu despre legile cretine sau despre bugetarii care au ridicat neomenia la un mod de a fi.  
Să le doresc tuturor doar scleroze în plăci. Să ajungă a-și savura pensia de handicap.  
O jalnică lamentare.

#21
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Posttomaso, on 23 octombrie 2017 - 09:07, said:

Nu pot afirma că o cunosc.   Am vorbit de câteva ori și mi-a făcut o impresie bună.  Nu contează.
Situația ei m-a întors pe dos și îmi este greu să descriu stările pe care le experimentez.  

Aș putea să scriu despre legile cretine sau despre bugetarii care au ridicat neomenia la un mod de a fi.  
Să le doresc tuturor doar scleroze în plăci. Să ajungă a-și savura pensia de handicap.  
O jalnică lamentare.
mai nene, eu te-nteleg, dar daca ea vrea intelegere nu poate vorbi cu "sloboz" si cu "p*la in gura"... eu pt. oameni de acest fel n-am empatie... ca sa nu spun mai multe despre ea...

Edited by 3sat, 23 October 2017 - 09:09.


#22
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Post3sat, on 23 octombrie 2017 - 09:08, said:

mai nene, eu te-nteleg, dar daca ea vrea intelegere nu poate vorbi cu "sloboz" si cu "p*la in gura"... eu pt. oameni de acest fel n-am empatie... ca sa nu spun mai multe despre ea...

Nu cred că are nevoie de empatia pudibonzilor.  
Atitudinea ei rebelă este forma ei de protest pentru lumea crudă, populată cu prea mulți cretini, în care viețuim.  
Sincer,  empatizeze cu modul în care gândește.

#23
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Posttomaso, on 23 octombrie 2017 - 09:13, said:

Nu cred că are nevoie de empatia pudibonzilor.  
Atitudinea ei rebelă este forma ei de protest pentru lumea crudă, populată cu prea mulți cretini, în care viețuim.  
Sincer,  empatizeze cu modul în care gândește.
tomaso eu te-nteleg... doar e o fosta a unuia care ti-a fost coleg nu? sau poate ma-nsel?

Edited by 3sat, 23 October 2017 - 09:18.


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKroghy, on 23 octombrie 2017 - 07:09, said:

Legea spune ca primeste pensie pentru ca nu poate munci.
Daca a incasat venituri din munca inseamna ca poate munci si nu mai are dreptul la acea pensie.
Ca legile sunt gresite sunt de acord, dar daca asa e legea atunci trebuie respectata.
Poate sa dea in judecata statul si sa decida un judecator.
Ideal ar fi ca institutia care se ocupa de legi sa faca legi bune insa atunci cand acea institudie e condusa si plina de penali e normal sa iasa asa legi.
Pai nu pentru ca nu poate munci. Ci pentru ca are "handicap". Si orbii aveau unele slujbe, si inca mai au unii.   De aia se cheama pensie de handicap, sau cum se numeste, nu "pensie de nemunca".



View Postiulian160380, on 23 octombrie 2017 - 06:50, said:

Daca a mancat-o in coor sa scrie carti.

Fras capat cand vad  "coor" si alte analfabetisme. Cur este un cuvant cat se poate de corect.  Nu vad de ce te-ai obosi sa scrii  ca un pitiponc.  
Cur este termenul corect. Fund are marea, fantana,  buzunarul.  Nu te sfii sa vorbesti/scrii corect.  Nu doare si e gratis.

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Trebuie sa primeasca ajutor ciorile alea care ii voteaza....

#26
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
"A rămas fără ajutor de handicap, pentru că a scris poezii" (mai corect este: A rămas fără ajutor de handicap, pentru că a facut venituri din poezii)
Titlul e aiurea ! deoarece poti sa scrii poezi fara sa le publici si nu are treaba cu ajutor de handicap. Deasemenea le poti publica din banii personali sau din banii unui cunoscut atunci toate drepturile apartin poetului iar in acest caz daruiesti cartile cui vrei (fara sa vinzi vreuna) fara ca sa aiba treaba cu ajutor de handicap.
Poti chiar sa   publici cartile fara ai pretentii banesti din partea editorilor si iar nu are legatura cu ajutor de handicap. Te alegi doar cu faima si cu cateva carti pe care ti le da editorul ca sa le daruiesti cunoscutilor.

Statul nu e impotriva culturii ci ei au sesizat ca ea poate sa faca bani din munca intelectuala. E clar a nu te poti intretine cu banii din poezii, insa in Romania daca vrei sa mai iei ajutor de handicap sau sa nu despagubesti statul pentru banii primiti, trebuie sa pastrezi poezia la rang de pasiune,arta etc ci nu la rangul de producatoare de venituri (nici macar venituri infime). Oricum cred  putea face si altfel ca sa ocolesca legea, dai toate drepturile editorului, vinde toate cartile iar apoi  din banii cartilor vandute doneaza o parte din bani autorului .

Edited by stlk, 23 October 2017 - 10:04.


#27
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Este o devărată experiență să descopăr câți colegi țin partea statului.
Fără cuvinte, ce plm să mai spun.
Fără cuvinte!

#28
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

View Postlogy, on 23 octombrie 2017 - 03:52, said:

Se pare ca totusi Romania este tara tuturor posibilitatilor, râzi ca sa nu plângi:
...
De la stat primesc 520 de lei, plus 39 lei ajutor de handicap. Pastilele mele, care nu sunt date de stat, costă 7.000 de euro pe lună. Sunt din programul național sponsorizat de spital. Dacă nu ar fi fost programul, noi nu am fi vorbit până acum.
Statul nu a avut niciodată grijă de mine. ...

Ca sa pricep si eu: spitalul nu este alimentat cu fonduri de stat? este cumva subventionat cu fonduri private?
Si legea este clara (si una pt toti): produci bani, nu ai dreptul la ajutorul statului. In caz contrar se pot produce abuzuri.
Chestiunea este tendentios prezentata si respectiva persoana trebuie sa respecte legea; buna sau proasta, este LEGE.
Altfel ne indreptam spre anarhie.

#29
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Posttomaso, on 23 octombrie 2017 - 10:08, said:

Este o devărată experiență să descopăr câți colegi țin partea statului.
Fără cuvinte, ce plm să mai spun.
Fără cuvinte!
Nu tine nimeni cu statul insa ea nu a procedat corect, trebuia sa se gandeasca inainte la consecinte. Si daca sa zic isi dorea din suflet sa publice poeziile putea sa recurga la o alta metoda (pe langa cele prezentate mai sus). Cand avea toate poeziile gata de publicare mergea la Primarie (ati auzit bine ! la Primarie ! ) ca Primaria sa o sponsorizeze in vederea publicarii cartii. Voi habar nu aveti ca Primariile sunt obligate sa investeasca in cultura si pot sa faca asta  (doar daca nu vorbim de Primarii sarace). Sunt destui care isi publica cartiile cu ajutorul Primariilor si in felul acesta raman ei cu drepturile de autor si cu multe alte beneficii, mai putin venituri.
Cu atat mai mult daca ai un ajutor de handicap poti cere sprijinul Primariei (Compartiment Cultura).

Edited by stlk, 23 October 2017 - 10:35.


#30
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostMMMMM, on 23 octombrie 2017 - 10:18, said:


Ca sa pricep si eu: spitalul nu este alimentat cu fonduri de stat? este cumva subventionat cu fonduri private?
Si legea este clara (si una pt toti): produci bani, nu ai dreptul la ajutorul statului. In caz contrar se pot produce abuzuri.
Chestiunea este tendentios prezentata si respectiva persoana trebuie sa respecte legea; buna sau proasta, este LEGE.
Altfel ne indreptam spre anarhie.

Da..


S-ar putea apuca asistatii sociali de munca.
Si atunci pe cine mai dam vina ca nu sunt bani la buget.

#31
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postfansat, on 23 octombrie 2017 - 08:21, said:

...carti fara nicio valoare care (...) le scurteaza detentia...
Păi ăştia se gândesc că statul cheltuie prea mult cu "cazarea", deci sunt cetăţeni model, grijulii cu banu public Posted Image

#32
krokodylu

krokodylu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.10.2017
Exact! Legea e gresita, si daca nimeni nu semnaleaza asta, nici nu o sa poata fi corijata! Asa ca interventia social media e binevenita!

#33
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postkrokodylu, on 23 octombrie 2017 - 10:49, said:

Exact! Legea e gresita, si daca nimeni nu semnaleaza asta, nici nu o sa poata fi corijata! Asa ca interventia social media e binevenita!
adica cum e gresita? bai deci nu mai generalizati, nu mai dati vina pe stat cand nu faceti nimic... doar injurati... asta e atitudine de putzoi...

Edited by 3sat, 23 October 2017 - 11:14.


#34
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,903
  • Înscris: 15.12.2009

View Postargonaut, on 23 octombrie 2017 - 08:58, said:


Nu e vorba de nicio instigare, stimabile. Nici de poeziile ei, pe care nici eu si nici tu nu avem de ce le judeca, atata timp cat un editor a hotarat ca-s bune de publicat Posted Image
E vorba despre felul cum actioneaza comisiile alea care hotarasc ca daca poti scrie poezii nu poti fi handicapat.


Nu sunt comisiile, sunt funcţionarii! şi LEGEA. Explicaţiile sunt date aici:


"Potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii, cumulul pensiei de invaliditate gradul II – caracterizată prin pierderea totală a capacității de muncă, cu păstrarea capacității de autoîngrijire – cu venituri de natură profesională nu este permis și conduce la suspendarea plății pensiei pe perioada cumulului și la recuperarea drepturilor încasate necuvenit.
Această interdicție cu privire la veniturile realizate din drepturi de autor a fost introdusă prin dispozițiile Legii nr.263/2010.
Pentru eliminarea acestor incompatibilități se suprapun, periodic, bazele de date de la ANAF cu cele ale CNPP, măsură dispusă și de controalele anuale ale Curții de Conturi.
În cazul doamnei ..., ANAF a înregistrat realizarea de venituri din drepturi de autor în luna iunie 2017. Pe baza comunicărilor ANAF din luna iulie 2017, Casa județeană de pensii Suceava a fost nevoită să aplice prevederile legale în vigoare, ceea ce a condus la suspendarea plății pensiei pe luna iunie 2017 și înregistrarea unui debit în valoare de 520 lei, debit care va fi recuperat eșalonat de la pensionară, potrivit legii.
Menționăm că, din punct de vedere al deciziei medicale de încadrare în grad de invaliditate, doamna ... are termen de revizuire în martie 2018, valabilitatea acesteia – prin care s-a menținut gradul II de invaliditate – fiind de 2 ani (martie 2016-martie 2018).
În acest moment, însă, casa județeană de pensii nu poate adopta o altă decizie, doamna ... având posibilitatea contestării în instanță a deciziei de debit, în termen de 15 zile de la comunicarea acestei decizii.
Mentionam ca prestatia sociala pentru handicap nu a fost afectata in cazul doamnei mentionate, intre incasarea acesteia si dreptul de a realiza venituri neexistand nicio interdictie."


Aşa se apără Statul de poeţi!  POEZIA fiind muncă prestată fraudulos, la negru, n'aşa?Posted Image

#35
thunderc

thunderc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.10.2017
Adica statul din multiplele ajutoare de la stat ce le plateste a taiat exact ajutorul cel mai mic din toate si care e o firmitura cand raportezi la toate celelalte ajutoare?
Legea e proasta intradevar...

#36
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View PostNaoto, on 23 octombrie 2017 - 11:19, said:



Nu sunt comisiile, sunt funcţionarii! şi LEGEA. Explicaţiile sunt date aici:


"Potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii, cumulul pensiei de invaliditate gradul II – caracterizată prin pierderea totală a capacității de muncă, cu păstrarea capacității de autoîngrijire – cu venituri de natură profesională nu este permis și conduce la suspendarea plății pensiei pe perioada cumulului și la recuperarea drepturilor încasate necuvenit.
Această interdicție cu privire la veniturile realizate din drepturi de autor a fost introdusă prin dispozițiile Legii nr.263/2010.
Pentru eliminarea acestor incompatibilități se suprapun, periodic, bazele de date de la ANAF cu cele ale CNPP, măsură dispusă și de controalele anuale ale Curții de Conturi.
În cazul doamnei ..., ANAF a înregistrat realizarea de venituri din drepturi de autor în luna iunie 2017. Pe baza comunicărilor ANAF din luna iulie 2017, Casa județeană de pensii Suceava a fost nevoită să aplice prevederile legale în vigoare, ceea ce a condus la suspendarea plății pensiei pe luna iunie 2017 și înregistrarea unui debit în valoare de 520 lei, debit care va fi recuperat eșalonat de la pensionară, potrivit legii.
Menționăm că, din punct de vedere al deciziei medicale de încadrare în grad de invaliditate, doamna ... are termen de revizuire în martie 2018, valabilitatea acesteia – prin care s-a menținut gradul II de invaliditate – fiind de 2 ani (martie 2016-martie 2018).
În acest moment, însă, casa județeană de pensii nu poate adopta o altă decizie, doamna ... având posibilitatea contestării în instanță a deciziei de debit, în termen de 15 zile de la comunicarea acestei decizii.
Mentionam ca prestatia sociala pentru handicap nu a fost afectata in cazul doamnei mentionate, intre incasarea acesteia si dreptul de a realiza venituri neexistand nicio interdictie."


Aşa se apără Statul de poeţi!  POEZIA fiind muncă prestată fraudulos, la negru, n'aşa?Posted Image

care poezie? aia e rima cel mult...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate