Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

A rămas fără ajutor de handicap, pentru că a scris poezii

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
124 replies to this topic

#109
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 28.04.2006
In Danemarca o persoana cu aceeasi problema primeste vreo 700 de euro pe luna care-i ajunge sa traiasca la limita.

#110
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

 thunderc, on 24 octombrie 2017 - 13:14, said:

La ce poze are pe facebook si cum se exprima si manifesta, daca judecau functionarii omul, nu primea una de 1 leu individa, care dupa ce ca sta pe banii poporului mai are si nesimtirea sa spuna ca poporul e prost...

Daca e bolnava nu mai are dreptul de a se manifesta, de a trai asa cum a trait intotdeuna, de a gandi, spera, visa? Ar trebui sa-si puna cenusa in cap, sa se imbrace intr-un sac si sa moara in chinuri?

De unde dreac iesiti, mah?

#111
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Mă abțin să scriu că este o "floricica dansatoarea" in varianta tfl.
Din păcate are o boala crunta .Atit

#112
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
De pe pagina ei de fb:

- Și când îi trimiteți fetei hotărârea de la contestația depusă în luna mai?
- Pentru că cazul a fost foarte mediatizat, probabil în câteva zile.
Băi. BĂI! BĂI!!!!!


Are sens sa mai adaug ceva?

#113
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da, trei de Ă la ultimul BĂI.
Poate aude dreq cine trebuie.

Edited by viotl, 24 October 2017 - 17:09.


#114
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
In duba "cu cultura"!. Intelectualii astia....

Asa, ceva... (Vosganian si oul).

Edited by Sakara, 24 October 2017 - 17:46.


#115
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
Legea este tâmpită (aș spune că e românească, aș grăi adevărul, dar se supără naționaliștii). Legea este făcută, chipurile ca să nu poată fi încălcată. Și e încălcată la greu, toată lumea știe.

De fapt legea este anticonstituțională, pentru că se încalcă demnitatea umană a persoanelor cu handicap, interzicându-le să facă ceva din care ar putea câștiga câțiva lei. Suma ar fi o recompensă sau o donație mascată în recompensă.

Sunt foarte mulți medici care dau certificate de handicap aiurea. Să se facă comisii de control, care să viziteze bolnavul acasă, ca o consultație suplimentară la domiciliu. Să se dea mai multă îngrijire medicală acestor oameni, măcar îi ajută împotriva depresiei. Interdicția de a munci este o porcărie.

#116
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Eu inca ma intreb de ce... am facut si un topic si mi-a fost inchis... persoanele umilite de stat, nu pun mana pe ce pot... cutit, pistol, satar, C4 sau AK...
Bunica-miu avea cancer pancreatic... si o resemnare ce nici acum dupa 10 ani nu o inteleg. Ia tata o sabie, si du-te dupa ei! Intra in prima institutie de stat, si nu lasa supravietuitori!

Poate cu putin curaj, generatia noua nu va mai pleca capul, ci va ridica biblic sabia!

 flovio, on 24 octombrie 2017 - 08:59, said:

Vorbesti prostii. Este vorba de acordarea unui "beneficiu" numai daca sunt indeplinite anumite conditii. Prapadita asta a incalcat conditiile care i-au fost aduse la cunostiinta si pe care nu le-a contestat anterior. Cu siguranta exisat un inscris unde declara ca luat la cunostiinta de ele si ca se angajeaza ca le respecta.
Legea nu interzice munca persoanelor cu handicap. Legea interzice acordarea beneficiilor fara respectarea conditiilor necesare. Va place sa confundati lucrurile. Parca ati fi ziaristi.
Este clar ca faci varza cu carne, in Romania persoanele cu Handicap au drepturi! Acele drepturi sunt acordate pe baza de diagnostic, nu pe baza de cum i se pare lui Georgica, daca mai poate lucra.
De ce este legea ilegala? Legile sunt etapizate, o HG este inferioara Constitutiei si Drepturilor Omului, care nu sunt alienabile.

Cat despre preudoconditiile acceptate si respectate, iarasi vorbind de legalitate, acele drepturi sunt ne-negociabile. Nu poti ceda un drept in favoarea altuia!
Oamenilor le este rusine de conditia lor, insa sper ca tot mai multi sa se adreseze CEDO impotriva Statului Roman!
_______
Revenind la cat de oportun ti se pare tie, da; O persoana cu handicap inapta de munca poate lucra, in masura in care considera.
Sunt domenii in care Gica, sculat din pat de insotitor, spalat la gur si imbracat, hranit cu lingurita, sa fie mai productiv lucrand decat stand, iar cumularea beneficiilor, ar motiva mai multe persoane sa faca asemenea eforturi, pt multi in masura sa le imbunatateasca sanatatea fizica si mai ales mintala.

Ma intreb de ce handicapatii mai au drept la scoala... ca si scoala e o munca, a dracu de grea uneori. Cu ce e mai diferita o scoala normala de o munca office?
Ar trebui sa le fie interzisa scolarizarea, ca oricum n-au voie sa lucreze.

Edited by Monstruozitate, 24 October 2017 - 21:10.


#117
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 Sephh, on 24 octombrie 2017 - 16:02, said:

In Danemarca o persoana cu aceeasi problema primeste vreo 700 de euro pe luna care-i ajunge sa traiasca la limita.


Iar salariu minim cat este? asa, ca_comparatie.

#118
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015
Eu stau și mă întreb Hawkins este handicapat sau nu? Sau participanții la jocurile Paralimpice?

Faptul că unul emite teorii considerate geniale (nu am capacitate intelectuală să-i pot evalua opera) iar alții fac eforturi și obțin performanțe  pe care eu ca om considerat întreg și normal nu le pot face, le reduce handicapul și-i face apți de muncă?
Da, performeaza foarte bine, mai bine ca mulți dar opțiunile și posibilitățile de dezvoltare le sunt limitate.

Referitor la ce spunea tomaso că ar trebui să facă funcționarii, nu sunt de acord. O lege în vigoare, oricât de absurdă, trebuie respectată cât e în vigoare altfel cel ce nu o face suportă sancțiunile. Poți în același timp să semnalezi problemele și să ceri să fie schimbată dar nu poți să o ignori fără consecințe.

#119
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Bai fratilor, eu chiar nu mai pot cu atata ipocrizie.
Pana ieri infierati cu manie capitalista tot ce inseamna protectie sociala, pensii de handicap, si acum plangeti de grija acestei fete ?
Ba chiar unii "da dreapta" vorbeau de selectie naturala, cel mai puternic supravietuieste, cine nu produce bani sa fie lasat sa moara.
Acum brusc v-ati schimbat parerea ?

Edited by Astute, 24 October 2017 - 21:58.


#120
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eu cred ca i-a furat cineva contul lui tomaso. :D

#121
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu inteleg ce-i asa mare rahat cu situatia asta?
Nu toti ne confruntam cu un stat autist?
Fata e frustrata, eu o inteleg, insa tot statul asta autist o va ajuta sa poata trai cat o mai fi. Boala asta e a dracului de nasoala.
Statul alaturi de familia ei, daca e sa o ajute. Unii sunt in stare sa traiasca din pensia de handicap.
Per total opinia mea se inscrie in zona opiniei minoritare. Daca elimini factorul emotional din aceasta speta,
Stiu ca mi-am pus toata poiana in cap, de aia asta va fi prima si ultima postare de aici, n-am chef si nici rabdare sa argumentez nimic.
Care e interesat de ce am opinia asta, poate sa-si foloseasca ratiunea si o sa-si dea seama si singur de ce eu cred asta.
Ma refer la ratiunea de a-mi intelege opinia, nu de a judeca speta.
Si, btw, mama mea are screloza in placi iar fii-mea handicap gradul I, deci stiu cum gandeste statul vizavi de persoanele cu handicap.
Ii ajuta, asta face.
Dar e autist. Nu vede, n-aude, nu gandeste. Tre sa te deplasezi la el chiar daca n-ai picioare, tre sa-l hranesti cu un rucsac de foi A4, dar in final te ajuta.
Daca-l faceti voi sa vada si sa auda.. hmmm hai sa zicem. Daca-l faceti si sa reactioneze emotional am dat de dracu. Ar fi un monstru emergent, ferea ca vine peste noi si ne va judeca pe fiecare dupa calapodul fiecaruia.
Orice cacat de lege ai face, cand e vorba despre beneficii/ajutoare, vor exista intotdeauna erori de tipul I si de tipul II. Intotdeauna, indiferent cum ai formula legea.

#122
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017

 Astute, on 24 octombrie 2017 - 21:58, said:

Bai fratilor, eu chiar nu mai pot cu atata ipocrizie.
Pana ieri infierati cu manie capitalista tot ce inseamna protectie sociala, pensii de handicap, si acum plangeti de grija acestei fete ?
Ba chiar unii "da dreapta" vorbeau de selectie naturala, cel mai puternic supravietuieste, cine nu produce bani sa fie lasat sa moara.
Acum brusc v-ati schimbat parerea ?

Asa se întâmpla cand ai mintea închisă si cand afirmi ca dați o mana lui putin să-i dea peste bot americanului.

De drepta nu inseamna sa ucizi neputincioșii. Aia sunt stângiștii cei Mao oribili botezați si extrema dreapta. Nu au nimic in comun cu dreapta.
Te-am mai întrebat in repetate ocazii, cati oameni ai ajutat din propriul buzunar. Tăcerea ta este un răspuns, pe nimeni adica.

Iti garantez ca ăștia de dreapta am ajutat punctual, oameni in nevoie, nu lepre asistate pe șpaga, mai multi oameni decat neam de  neamul ăstora ca tine nu au ajutat.

Susțin ca statul nu trebuie sa aibă in grija aceste persoane pentru ca, la fel ca orice face, face si protecția socială prost. Adica, unor persoane in reala nevoie (extrem de bolnave, incurabile) le da cat sa moara in chinuri in timp ce altora, buni de munca, le da suficient cat sa strice piata muncii. Mențin părerea ca marea majoritate a asistatilor social sunt niște putori, ținute putori de stat pentru voturi ieftine. Pensii speciale&shit.

Deci, trebuie ca statului să-i luam dreptul de a avea grija de nevoiași, dar o parte din taxele pe care le plătim sa ramana la noi. Iti garantez ca suntem in stare si avem inima sa avem grija mai mare de nevoiași decat statul. Ca putorile vor muri sau vor pune mana pe munca, ok, adevărat. Ghinion sau noroc, depinde de unde privești.




#123
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
De ce a scris poezi ?
Trebuia sa scrie ode PSDului si lui DraCnea pe forumuri si era chiar remunerata in plus.

Legea persoanelor cu handicap e aberanta, cheama la comisii oameni cu membre lipsa de parca le cresc, cum cres plantele in fiecare an, si sunt o gramada de pensionari cu handicat inchipuiti care posteaza pe forumuri ode lui DraCnea, si nu-i mai taie la bani nimeni.

Edited by notrust, 29 October 2017 - 01:22.


#124
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
La ăștia care credeti ca e normal ca intr-un stat UE să primești 500 lei pensie de handicap si care o înfierați pe biata femeie cu mânie proletară va doresc doar un singur lucru: sa ajungeți și voi în locul ei.
Cand am citit povestea ei am donat si eu ceva acolo.
România e un stat criminal!!!

#125
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 AlbastruIndigo, on 24 octombrie 2017 - 16:27, said:



Daca e bolnava nu mai are dreptul de a se manifesta, de a trai asa cum a trait intotdeuna, de a gandi, spera, visa? Ar trebui sa-si puna cenusa in cap, sa se imbrace intr-un sac si sa moara in chinuri?

De unde dreac iesiti, mah?

O fi scris și el ceva cărți pe la mititica și nah! -_-

Pe la noi, prin imensa noastră grădină, dacă o persoană cu dizabilități scrie cărți, pierde drepturi. Un hoț, în pușcărie, câștigă. Morala?

Așa o fi logic. :wacko:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate