Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Degeaba respecți poruncile, dacă nu mergi la biserică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#55
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Degeaba mergi la biserica daca nu cotizezi Posted Image Posted Image Posted Image

#56
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Degeaba mergeti la biserica, degeaba cotizati, degeaba credeti, degeaba respectati porunci, nu ajuta la nimic, in final tot in pamant veti ajunge si tot viermii va vor manca. Si nici inapoi nu va veti intoarce vreodata. Religia crestina este un negustor ce va vinde iluzii si amagiri, atat, adica, o mare teapa.

Edited by Real_NEO, 09 October 2017 - 10:47.


#57
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007

 Real_NEO, on 09 octombrie 2017 - 10:38, said:

Simplul act de a studia ce este adevarul pentru o minte automat de indeparteaza de crestinism.

Ambele sunt fantezii si poarta aceasta amprenta.

Serios ? Defineste crestinismul.
Deci tu nu poti discerne intre scrierile NT si o carte de povesti. Asta spune multe despre tine.
Diversi arheologi dorm cu biblia sub perna.

 Real_NEO, on 09 octombrie 2017 - 10:47, said:

Degeaba mergeti la biserica, degeaba cotizati, degeaba credeti, degeaba respectati porunci, nu ajuta la nimic, in final tot in pamant veti ajunge si tot viermii va vor manca. Si nici inapoi nu va veti intoarce vreodata. Religia crestina este un negustor ce va vinde iluzii si amagiri, atat, adica, o mare teapa.

Aham. Tu fiind binefacatorul nostru care ne smulgi din Matrixul obscurantismului religios. Comunist mic ce esti.

#58
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 overseas, on 09 octombrie 2017 - 10:50, said:

Serios ? Defineste crestinismul.
Deci tu nu poti discerne intre scrierile NT si o carte de povesti. Asta spune multe despre tine.
Da ? Ce spune despre mine ?

 overseas, on 09 octombrie 2017 - 10:50, said:

Diversi arheologi dorm cu biblia sub perna.
Si asta ce ar trebui sa insemne ? Multi sunt pacaliti si amagiti sa creada, ori asta nu schimba cu nimic lucrurile.

 overseas, on 09 octombrie 2017 - 10:50, said:

Aham. Tu fiind binefacatorul nostru care ne smulgi din Matrixul obscurantismului religios. Comunist mic ce esti.
Da ! Desigur, eternul argument teist, oricine va ataca lumea povestilor in care ati ajuns sa traiti trebuie automat sa fie un comunist. Pe semne ca realitatea si fortele ce o alcatuiesc sunt comuniste din moment ce au natura de a va ataca. Insa poti sa latri cat doresti, nu ai puterea de a schimba cu nimic lucrurile, religia tot falsa ramane iar asta nu pentru ca doar asa afirm eu. Orice om in spatele cuvintelor sale trebuie sa aiba si dreapte, nu este suficient doar sa emita afirmatii. Asta conteaza in final, cine are dreptate si cine nu. Restul, sunt doar vorbe goale.

Si apoi, eu nu doresc sa va smulg din nimic, caci imi este scarba de voi si de mintile voastre bolnave si infecte.

Edited by Real_NEO, 09 October 2017 - 11:24.


#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004
Biserica (ekklesia) este comunitatea de credincioși și nu o instituție ori o clădire.

#60
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 08:14, said:

Auzeam zilele trecute ca, la biserica, tariful pentru o cununie civila si un botez, facute la un loc e in jur de 4000 lei.  Nu-s cam multi bani totusi ???

Cum ramane cu porunca Domnului ?  Nu-i cam scump harul lui Dumnezeu incredintat la intermediari ?
Daca are balta peste , ei sta la pescuit si profita din plin de gloata de fraieri.

Aia au har de la Satan , asta e stapanul lor.

 caiuscorneliu, on 09 octombrie 2017 - 08:16, said:

Că tot zici de politică, uite, nu înțeleg o treabă. Toți jegoșii, corupții, devalizatorii de țară intră prin biserici și ling icoanele pe-acolo. Și apoi ies și mai dau un tun sau mai distrug niște destine. Și bărbosul nu zice nimic că-i trec pragul toate jigodiile. Eu, ateu de meserie, nu primesc porunci. Nu calc pragul bisericilor. Bă, da sunt la ani lumină din punct de vedere moral față de ăia. Na, asta-i cu bisericile.
Afla prietene ca cel ce pazeste poruncile lui Dumnezeu e biserica adevarata. Chiara asa, biserica sunt cei ce pazesc poruncile si nu cladirile semete cu multe turnulete si cruci. Aia de slujesc in acele cladiri cu turnulete si cruci sunt dracii , sunt lacomi de bani si putere inseland gloata de naivi care cred ca slujbele lor sunt importante.

#61
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
Ma doare la basca de scarba ta, ce nu suport e ignoranta.

https://en.wikipedia..._the_Evangelist
Based on his accurate description of towns, cities and islands, as well as correctly naming various official titles, archaeologist Sir William Ramsay wrote that "Luke is a historian of the first rank; not merely are his statements of fact trustworthy... [he] should be placed along with the very greatest of historians."[31] Professor of Classics at Auckland University, E.M. Blaiklock, wrote: "For accuracy of detail, and for evocation of atmosphere, Luke stands, in fact, with Thucydides. The Acts of the Apostles is not shoddy product of pious imagining, but a trustworthy record... it was the spadework of archaeology which first revealed the truth."[32] New Testament scholar Colin Hemer has made a number of advancements in understanding the historical nature and accuracy of Luke's writings.[33]
On the purpose of Acts, New Testament Scholar Luke Timothy Johnson has noted that "Luke's account is selected and shaped to suit his apologetic interests, not in defiance of but in conformity to ancient standards of historiography."[34] Such a position is shared by most commentators such as Richard Heard who sees historical deficiencies as arising from "special objects in writing and to the limitations of his sources of information."[35]
During modern times, Luke's competence as a historian is questioned, depending upon one's a priori view of the supernatural.[36] Since post-Enlightenment historians work with methodological naturalism,[37][38] such historians would see a narrative that relates supernatural, fantastic things like angels, demons etc., as problematic as a historical source. Mark Powell claims that "it is doubtful whether the writing of history was ever Luke's intent. Luke wrote to proclaim, to persuade, and to interpret; he did not write to preserve records for posterity. An awareness of this, has been, for many, the final nail in Luke the historian’s coffin."[36]
Robert M. Grant has noted that although Luke saw himself within the historical tradition, his work contains a number of statistical improbabilities such as the sizable crowd addressed by Peter in Acts 4:4. He has also noted chronological difficulties whereby Luke "has Gamaliel refer to Theudas and Judas in the wrong order, and Theudas actually rebelled about a decade after Gamaliel spoke (5:36–7)"[28]

 Real_NEO, on 09 octombrie 2017 - 10:56, said:


religia tot falsa ramane

Nu vorbeam de religie, ci de Biblie.
Agresivitatea tine loc de legitimitate, asta e stilul comunist.

#62
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 overseas, on 09 octombrie 2017 - 11:53, said:

Nu vorbeam de religie, ci de Biblie.
Agresivitatea tine loc de legitimitate, asta e stilul comunist.
Dar si sa dai tot timpul cu parul asta nu inseamna dragoste crestina. Mai da omul cate o palma, o mustrare, insa la un moment il lasa in pace daca nu pricepe.

Comunistii vroiau si ei binele, insa  . . . . cu forta. Se pare ca nu merge astfel.

#63
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
Care par ? Trebuia sa-l raportez de mult pentru limbaj. Il tratez cu manusi sa nu fuga, Ca ramanem fara material didactic.

#64
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Real_NEO, on 09 octombrie 2017 - 10:47, said:

Degeaba mergeti la biserica, degeaba cotizati, degeaba credeti, degeaba respectati porunci, nu ajuta la nimic, in final tot in pamant veti ajunge si tot viermii va vor manca. Si nici inapoi nu va veti intoarce vreodata. Religia crestina este un negustor ce va vinde iluzii si amagiri, atat, adica, o mare teapa.

Mai Matrix, treaba e in felul urmator. Omul, ca fiinta limitata, muritoare, e plina de pacate inca din primele secunde ale existentei sale, ca urmare a unei chestii numita "karma"....  Pacatele astea se sterg cu timpul, daca faci ceea ce trebuie, dar nu se sterg peste noapte... Foarte multa lume nu are rabdare si se duce la biserica asa cum se duce sa-si ia o shaorma de la Dristor, crezand ca trei matanii ajung.  Nu numai ca nu ajung dar bisericile imping omul in iluzia ca se poate mantui prin rugaciuni si nu prin fapte, ceea ce este o prostie.

#65
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
De aia sunt eu crestin neoprotestant. Ma mantuiesc prin faptele lui Cristos.

#66
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Dorel666, on 09 octombrie 2017 - 10:04, said:

Dacă tac, voi închide gura omului, din lipsă de interlocutor. Dacă vorbesc, trebuie să-i accept și furia, cel puțin o perioadă de timp. Ce mă sfătuiești să fac?


...sa taifasuiesti agreabil ? Posted Image

#67
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 12:57, said:

Mai Matrix, treaba e in felul urmator. Omul, ca fiinta limitata, muritoare, e plina de pacate inca din primele secunde ale existentei sale, ca urmare a unei chestii numita "karma"....  Pacatele astea se sterg cu timpul, daca faci ceea ce trebuie, dar nu se sterg peste noapte... Foarte multa lume nu are rabdare si se duce la biserica asa cum se duce sa-si ia o shaorma de la Dristor, crezand ca trei matanii ajung.  Nu numai ca nu ajung dar bisericile imping omul in iluzia ca se poate mantui prin rugaciuni si nu prin fapte, ceea ce este o prostie.
Nu, de fapt treaba sta in felul urmator: religia il indoctrineaza pe om si-l face sa creada ca este pacatos. Religia inventeaza o boala si tot ea inventeaza si antidotul astfel incat sa para ca este utila omului. De fapt nu omul este pacatos din nastere ci religia este pacatoasa din nastere deoarece a fost inaltata pe o temelie putreda. Si apoi, ce mama naibii rahat pe bat mai este si mantuirea ? Ce este mantuirea, dar concret ? Nimic, nici macar voi nu stiti ce inseamna. Este doar un termen lipsit de insemnatate, doar o vorba goala.

#68
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 trabaho, on 09 octombrie 2017 - 08:44, said:

dai 10% la adunare?
daca nu dai, vei ajunge in iad.
Ei,da...Unde scrie chestia asta?

#69
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 08:31, said:

Ba da, ai auzit bine... 4000 lei pentru o cununie civila si un botez de copil, facute in aceeasi zi.
În alt univers, probabil... Posted Image

 Dorel666, on 09 octombrie 2017 - 08:36, said:

Cei care nu frecventează biserica, dar se laudă că respectă poruncile, să nu uite că una dintre acestea este ”zeciuiala”, adică să dea la biserică a zecea parte din venitul lor. De aceea, dacă vor porunci, Dumnezeu le dă porunci! Ca atare, sunt convins că aceste tarife sunt doar pentru cei care nu vin zilnic sau măcar săptămânal la biserică. Dacă nu crezi, hai să verificăm!
Nu mai există zeciuiala, în Biserica creștină. Ea era valabilă la iudei, nu la creștini.

 Dorel666, on 09 octombrie 2017 - 08:36, said:

Duhul Sfânt sunt eu!

keep going.jpg

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 08:37, said:

Exista o biserica in Bucuresti, pe Calea Victoriei unde se tin slujbe de iertare a pacatelor, eliberare de demoni, de blesteme, de facaturi si de toate cele....  Problema e ca pacatosii care intra in ea, dupa ce ies din biserica se apuca si fac din nou, in viata de zi cu zi, pacatele pe care le fac dintotdeauna.  Atunci care mai e scopul motivului.. ca nu inteleg?
Ah, e vorba de biserica Zlătari, unde sunt moaștele Sf. Ciprian, nu?
Ei bine, iertarea păcatelor se face numai dacă păcătosul se căiește sincer și este hotărât să nu mai facă alte păcate, altfel nu.

 Dorel666, on 09 octombrie 2017 - 09:14, said:

Toți suntem draci.
Ba ești Sfântul Duh, ba diavol. Hotărăște-te, totuși.

Edited by mario_bril, 09 October 2017 - 19:59.


#70
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 09 octombrie 2017 - 11:26, said:


Afla prietene ca cel ce pazeste poruncile lui Dumnezeu e biserica adevarata. Chiara asa, biserica sunt cei ce pazesc poruncile si nu cladirile semete cu multe turnulete si cruci. Aia de slujesc in acele cladiri cu turnulete si cruci sunt dracii , sunt lacomi de bani si putere inseland gloata de naivi care cred ca slujbele lor sunt importante.

Dar una din poruncile lui Dumnezeu spune să-i construiești Templu și să cotizezi la construirea și întreținerea lui, precum și a slujitorilor săi.

#71
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007

 Real_NEO, on 09 octombrie 2017 - 18:06, said:

Si apoi, ce mama naibii rahat pe bat mai este si mantuirea ? Ce este mantuirea, dar concret ?

Intr-o zi mergeam la metrou, la Grigorescu. Pe marginea trotuarului, sprijinita de gard, spre blocuri, era o homeless-a in stare de mizerie, cu mintea pe campii. Cred ca sugea dintr-o bere jegoasa sau poate avea apa intr-o sticla veche de bere. Fiind eu mai fraier si impresionabil, m-am oprit o secunda, imi framantam mintea sa-i fac un bine, cat de mic. Mi-am dat seama ca orice i-as da, nu conta in starea ei, fiindca era genul care nu lua bani, arunca mancarea, era dusa femeia... Orice ii spuneai si o sfatuiai nu ajungea la mintea ei. Pur si simplu trebuia sa o iei in raspunderea ta daca voiai sa o ajuti permanent, altfel nu putea sa-si poarte de grija. Am plecat fara sa o pot ajuta, dar mi-am dat seama ca asta era starea mea cand Dumnezeu m-a mantuit.

E foarte corect daca ai sesizat nasoleala cu pacatul. Macar respingi crestinismul pentru ce este, nu pentru alte abureli.

#72
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 overseas, on 10 octombrie 2017 - 08:40, said:

Am plecat fara sa o pot ajuta, dar mi-am dat seama ca asta era starea mea cand Dumnezeu m-a mantuit.
Tot nu ai explicat concret ce inseamna termenul de mantuire. Ce e aia mantuire ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate