Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Degeaba respecți poruncile, dacă nu mergi la biserică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#37
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 09:08, said:

...ștersul la fund nu sunt de folos?
Pentru asta s-a inventat biblia, e singurul lucru la care este buna.

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 09:03, said:

Mno, daca iti spun ca iau biblia si ma sterg la cur cu ea, te superi ? De asemenea nu dau doi bani pe biserica voastra, pe dumnezeul vostru, sau pe religia voastra in general. Si nici nu ma tem de voi sau de ce ati reprezenta voi, fiindca sunteti lipsiti de orice putere.

Câtă vreme este cumpărată din banii tăi, nu mă supăr. Dar chiar și dacă te ștergi cu adevărul la fund, nu mă supăr, dar îmi va părea rău pentru tine, că bine nu îți va fi și nici nu îți este...

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 09:14, said:

Pentru asta s-a inventat biblia, e singurul lucru la care este buna.

Adevărat, dacă nu mă ștergea Biblia la fund și azi eram plin de rahat!

#39
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 09:16, said:

Dar chiar și dacă te ștergi cu adevărul la fund, nu mă supăr, dar îmi va părea rău pentru tine, că bine nu îți va fi și nici nu îți este...
Nu am spus ca ma sterg cu adevarul la fund, am spus ca ma sterg cu biblia ta la fund. Si nu exista absolut nicio paralela intre adevar si biblia ta draga. Biblia nu este compatibila cu adevarul, nu contine adevar si nu are nimic in comun cu acesta. Ba chiar as merge pana acolo incat sa afirm ca biblia este chiar o crima la adresa adevarului. Minciuna este "adevarul" pe care biblia il promoveaza. Si cu totii sunteti niste slujitori ai firii mincinoase, ai ignorantei si ai prostiei omenesti, transformate in sistem de valori si in virtuti.

Ati merita sa venim cu buldozerele in cacaturile voastre de lacasuri sfinte in care prostia, minciuna si ignoranta sunt ridicate la rang de sfintenie. Tot ce stiti sa faceti este numai sa behaiti prostie si sa indobitociti oamenii.

Edited by Real_NEO, 09 October 2017 - 09:26.


#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 09:19, said:

Nu am spus ca ma sterg cu adevarul la fund, am spus ca ma sterg cu biblia ta la fund. Si nu exista absolut nicio paralela intre adevar si biblia ta draga. Biblia nu este compatibila cu adevarul, nu contine adevar si nu are nimic in comun cu acesta. Ba chiar as merge pana acolo incat sa afirm ca biblia este chiar o crima la adresa adevarului. Minciuna este "adevarul" pe care biblia il promoveaza.

Așa am zis și eu, până am început să o studiez și să verific dacă ceea ce scrie acolo este adevărat sau nu. Dar știi care este adevărata problemă cu voi, ateii? Că sunteți foarte agresivi și credeți că nu există alt Dumnezeu afară de voi. De aceea, vă autoexcludeți din orice biserică (adunare) și vă sortiți singuri pieirii. Că orice câine turbat nu mai poate fi vindecat, ci trebuie omorât. Și dacă nu este omorât să-i fie luată suferința, moare în chinuri, ucis de propria turbare...

Edited by Dorel666, 09 October 2017 - 09:27.


#41
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 09:26, said:

Așa am zis și eu, până am început să o studiez și să verific dacă ceea ce scrie acolo este adevărat sau nu.
Ai verificat tu adevarul ? Ma faci sa rad. Bai baiatule, du-te si spune minciunile astea turmei tale de prosti ce iti vine la biserica, nu mie. Nici macar nu ai habar ce este adevarul, nu ai nici cea mai vaga pricepere asupra adevarului. Iar asta ti-o spune unul ce chiar a studiat ce este adevarul pentru o minte, si ce sa vezi, nu e compatibil cu religia crestina de nicio culoare.

Nu mai vorbi tu despre adevar in numele religiei crestine si a bibliei, pentru ca sunteti lucrurile cele mai pacatoase impotriva adevarului si cele mai indepartate de acesta. Ce treaba ai tu bai baiatule cu adevarul ? In afara de a-l calca in picioare in sinea ta, ce alta treaba mai ai cu el ? Niciuna.

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 09:26, said:

Că orice câine turbat nu mai poate fi vindecat, ci trebuie omorât. Și dacă nu este omorât să-i fie luată suferința, moare în chinuri, ucis de propria turbare...
Caini turbati ? Pai voi sunteti aceaia, si sunteti turbati de prostie si nebunie. Caci asta va e religia, o forma de nebunie si de boala psihica.

Edited by Real_NEO, 09 October 2017 - 09:36.


#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 09:31, said:

Ai verificat tu adevarul ? Ma faci sa rad. Bai baiatule, du-te si spune minciunile astea turmei tale de prosti ce iti vine la biserica, nu mie. Nici macar nu ai habar ce este adevarul, nu ai nici cea mai vaga pricepere asupra adevarului. Iar asta ti-o spune unul ce chiar a studiat ce este adevarul pentru o minte, si ce sa vezi, nu e compatibil cu religia crestina de nicio culoare.

Nu mai vorbi tu despre adevar in numele religiei crestine si a bibliei, pentru ca sunteti lucrurile cele mai pacatoase impotriva adevarului si cele mai indepartate de acesta. Ce treaba ai tu bai baiatule cu adevarul ? In afara de a-l calca in picioare in sinea ta, ce alta treaba mai ai cu el ? Niciuna.


Adevărul este ”hristosul”. Ce înseamnă ”hristosul”? Înseamnă ”mântuitorul”. Deci, Adevărul este ceea ce mântuiește oamenii de dureri și suferință. De aceea, unul care împarte ură și injurii nu poate fi în adevăr, cum nici tu nu ești.

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 09:31, said:



Caini turbati ? Pai voi sunteti aceaia, si sunteti turbati de prostie si nebunie. Caci asta va e religia, o forma de nebunie si de boala psihica.

Ba câinele turbat este acela care mușcă, plin de bale, pe toți cei care îi ies în cale.

#43
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 09:48, said:

Adevărul este ”hristosul”. Ce înseamnă ”hristosul”? Înseamnă ”mântuitorul”. Deci, Adevărul este ceea ce mântuiește oamenii de dureri și suferință. De aceea, unul care împarte ură și injurii nu poate fi în adevăr, cum nici tu nu ești.
Indoctrinare si spalarea creierului, asta este ceea ce tu numesti "adevar". Hristos al tau este de fapt doar o amagire si o inchipuire, un personaj imaginar pus in slujba prostiei omenesti si a firii mincinoase. Este un idol odios ce are natura de a transforma omul intr-o fiinta desarta prin invatatura putreda pe care i-o transmite.

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 09:48, said:

Ba câinele turbat este acela care mușcă, plin de bale, pe toți cei care îi ies în cale.
Cam la fel procedeaza si adevarul atunci cand ii ies in cale minciunile. Ciudat, nu ?

Edited by Real_NEO, 09 October 2017 - 09:59.


#44
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre Dorele, ...asta se vrea a fi un "taifas agreabil" ?

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostJurasikMan, on 09 octombrie 2017 - 09:58, said:

Bre Dorele, ...asta se vrea a fi un "taifas agreabil" ?

Dacă tac, voi închide gura omului, din lipsă de interlocutor. Dacă vorbesc, trebuie să-i accept și furia, cel puțin o perioadă de timp. Ce mă sfătuiești să fac?

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 09:58, said:

Indoctrinare si spalarea creierului, asta este ceea ce tu numesti "adevar". Hristos al tau este de fapt doar o amagire si o inchipuire, un personaj imaginar pus in slujba prostiei omenesti si a firii mincinoase. Este un idol odios ce are natura de a transforma omul intr-o fiinta desarta prin invatatura putreda pe care i-o transmite.


Cine nu este în adevăr, nu este în Hristos. Practic, tu mă acuzi că nu sunt în Hristos. Și nu mă supăr că mă acuzi, dar ar trebui să aduci și argumente. Dar numai dacă dorești să argumentezi!

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 09:58, said:

Cam la fel procedeaza si adevarul atunci cand ii ies in cale minciunile. Ciudat, nu ?

Când un câine turbat întâlnește un om sau alt câine, balele câinelui turbat se amestecă cu tot ceea ce atinge și rămân împreună. Dar când Adevărul întâlnește minciuna, minciuna dispare definitiv și nu mai rămâne nimic din ea, nici amintirea ei măcar, iar adevărul strălucește  mai tare și rămâne el și numai el.

Apropo, tu respecți poruncile, sau faci parte dintre cei care nici măcar cu poruncile nu sunt de acord?

Edited by Dorel666, 09 October 2017 - 10:06.


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcaiuscorneliu, on 09 octombrie 2017 - 08:16, said:

Este o diferenta intre ``biserica`` si Biserica. Daca niste oameni au ridicat o cladire si ei spun si cred ca au dedicat-o lui Dumnezeu, nu inseamna ca ``biserica`` respectiva ar avea ceva de-a face cu cele Sfinte.

#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 09:58, said:

Indoctrinare si spalarea creierului, asta este ceea ce tu numesti "adevar". Hristos al tau este de fapt doar o amagire si o inchipuire, un personaj imaginar pus in slujba prostiei omenesti si a firii mincinoase. Este un idol odios ce are natura de a transforma omul intr-o fiinta desarta prin invatatura putreda pe care i-o transmite.


Sa ne clarificam. Tu sustii 1) ca nu a existat personajul istoric Isus din Nazaret cel descris in Evanghelii SAU 2) - faza cea mai des intalnita - nu ai argumente solide contra existentei istorice a lui Isus dar esti extrem de deranjat de doctrina acestuia ?

#48
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 10:02, said:

Cine nu este în adevăr, nu este în Hristos. Practic, tu mă acuzi că nu sunt în Hristos. Și nu mă supăr că mă acuzi, dar ar trebui să aduci și argumente. Dar numai dacă dorești să argumentezi!
Baiete, asta cu Hristos si cu adevarul este doar o indoctrinare religioasa, nimic mai mult. Hristos de fapt nu are nicio tangenta cu adevarul, si nici intreaga religie crestina nu are. Cata vreme nu ai studiat cu adevart ce este adevarul pentru o minte ca fenomen, nu ai ce vorbi. Crezi ca daca scoti din burta definitii din astea ca cine nu e cu Hristos nu e cu adevarul, realitatea te baga in seama ? Nici vorba. Astea sunt definitii pe care tu le inventezi de la firea ta mincinoasa. Iar realitatea nu te baga in seama. E ca si cum eu as spune "cine nu-i cu Praslea Cel Voinic nu-i cu adevarul". Adica, o prostie, o incercare de a defini eu intr-un mod arbitrar legile firii, de parca as avea vreun acces asupra lor.

Deci retine, Hristos nu are nimic in comun cu adevarul. Iar ca dovada sta faptul ca tu, cel ce ai primit invatatura lui Hristos, esti complet strain de ce este adevarul. Ori daca maretul tau idol ar fi avut vreo tangenta reala cu adevarul, tu azi ai fi stiut ce este adevarul. Ori tu nu stii nimic decat doar sa te minti pe tine insuti. Iar eu asta fac, privesc in voi, la ce se petrece in inimile voastre, si observ acolo cum va indeletniciti cu minciuna fata de sine si cum luati apoi si-i ziceti acestui lucru adevar. Si astfel automat stiu cine va este "invatatorul". Un invatator se judeca dupa invatatura pe care o are de transmis, asa stiu eu cine a fost Hristos, privindu-va pe voi.

View Postoverseas, on 09 octombrie 2017 - 10:08, said:

Sa ne clarificam. Tu sustii 1) ca nu a existat personajul istoric Isus din Nazaret cel descris in Evanghelii SAU 2) - faza cea mai des intalnita - nu ai argumente solide contra existentei istorice a lui Isus dar esti extrem de deranjat de doctrina acestuia ?
1. Nu a existat niciodata un personaj real in carne si oase numit Iisus Hristos, ce sa fi facut vreuna dintre faptele prezentate in biblie.
2. Am dovezi deosebit de solide si de clare ale faptului ca intreaga religie crestina este falsa si profund eronata.

Edited by Real_NEO, 09 October 2017 - 10:16.


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sau 3) te deranjeaza ca unii se folosesc de imaginea lui Isus cel istoric pentru a-si promova propria doctrina sau propriile interese ?

#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMembruAnonim, on 09 octombrie 2017 - 10:06, said:

Este o diferenta intre ``biserica`` si Biserica. Daca niste oameni au ridicat o cladire si ei spun si cred ca au dedicat-o lui Dumnezeu, nu inseamna ca ``biserica`` respectiva ar avea ceva de-a face cu cele Sfinte.

Biserică = Adunarea Poporului. Iar Adunarea Poporului are totdeauna de a face cu Dumnezeu...

#51
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postoverseas, on 09 octombrie 2017 - 10:19, said:

Sau 3) te deranjeaza ca unii se folosesc de imaginea lui Isus cel istoric pentru a-si promova propria doctrina sau propriile interese ?
Nu exista niciun Hristos istoric. E ca si cum ai pretinde ca exista un Praslea Cel Voinic istoric. Hristos asemenea lui Praslea, este doar un personaj imaginar, nascocit in fantezia unor oameni, nimic mai mult.

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 10:16, said:

Baiete, asta cu Hristos si cu adevarul este doar o indoctrinare religioasa, nimic mai mult. Hristos de fapt nu are nicio tangenta cu adevarul, si nici intreaga religie crestina nu are. Cata vreme nu ai studiat cu adevart ce este adevarul pentru o minte ca fenomen, nu ai ce vorbi. Crezi ca daca scoti din burta definitii din astea ca cine nu e cu Hristos nu e cu adevarul, realitatea te baga in seama ? Nici vorba. Astea sunt definitii pe care tu le inventezi de la firea ta mincinoasa. Iar realitatea nu te baga in seama. E ca si cum eu as spune "cine nu-i cu Praslea Cel Voinic nu-i cu adevarul". Adica, o prostie, o incercare de a defini eu intr-un mod arbitrar legile firii, de parca as avea vreun acces asupra lor.

Deci retine, Hristos nu are nimic in comun cu adevarul. Iar ca dovada sta faptul ca tu, cel ce ai primit invatatura lui Hristos, esti complet strain de ce este adevarul. Ori daca maretul tau idol ar fi avut vreo tangenta reala cu adevarul, tu azi ai fi stiut ce este adevarul. Ori tu nu stii nimic decat doar sa te minti pe tine insuti. Iar eu asta fac, privesc in voi, la ce se petrece in inimile voastre, si observ acolo cum va indeletniciti cu minciuna fata de sine si cum luati apoi si-i ziceti acestui lucru adevar. Si astfel automat stiu cine va este "invatatorul". Un invatator se judeca dupa invatatura pe care o are de transmis, asa stiu eu cine a fost Hristos, privindu-va pe voi.


1. Nu a existat niciodata un personaj real in carne si oase numit Iisus Hristos, ce sa fi facut vreuna dintre faptele prezentate in biblie.
2. Am dovezi deosebit de solide si de clare ale faptului ca intreaga religie crestina este falsa si profund eronata.

N-ai înțeles: pentru mine Adevărul este Mesia. Faptul că acest Mesia este Iisus Hristos din Nazaret, aceasta-i altă mâncare de pește. Dar nu mi-ai răspuns dacă ești printre cei care consideră că respectă poruncile lui Dumnezeu sau nu faci parte dintre aceștia.

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 10:16, said:


1. Nu a existat niciodata un personaj real in carne si oase numit Iisus Hristos, ce sa fi facut vreuna dintre faptele prezentate in biblie.
2. Am dovezi deosebit de solide si de clare ale faptului ca intreaga religie crestina este falsa si profund eronata.

In primul rand numele nu este "Isus Hristos", Hristos e un titlu evreiesc. In al doilea rand din abordarea ta rezulta ca esti ignorant in materie de Biblie.
Acuma, nu ma astept sa intelegi distinctia dintre Biblie ca document istoric si crestinismul in diverse variante ca sistem religios, social.
Inca un megaloman care are dovezi incontestabile. Saptamanal apar articole de senzatie in presa gen "Sfarsitul crestinismului. Dovada tinuta ascunsa..."
Mda, distractia continua.

View PostReal_NEO, on 09 octombrie 2017 - 10:21, said:

Nu exista niciun Hristos istoric. E ca si cum ai pretinde ca exista un Praslea Cel Voinic istoric. Hristos asemenea lui Praslea, este doar un personaj imaginar, nascocit in fantezia unor oameni, nimic mai mult.

OK, prezinta-ne o paralela intre Evanghelii si povestea lui Praslea. Astept.

#54
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 10:25, said:

N-ai înțeles: pentru mine Adevărul este Mesia. Faptul că acest Mesia este Iisus Hristos din Nazaret, aceasta-i altă mâncare de pește. Dar nu mi-ai răspuns dacă ești printre cei care consideră că respectă poruncile lui Dumnezeu sau nu faci parte dintre aceștia.
Ba am inteles foarte bine. Acest pentru tine, denota ca iti rezervi dreptul de a fi pe lumea ta si de a defini tu de la tine putere legile firii. Ori realitatea nu-ti ofera acest drept si nu ai nicio putere. Puiule, adevarul este adevarul, nu-l definesti tu si nu-l definesc eu. Adevarul este o chestie ce nu tine de noi, ci noi avem doar sarcina de a-l descoperi si de a-l intelege, caci atat ne este permis de legile firii. Deci in esenta, tu nu esti interesat de adevarul cel real ci de ceva ce sa-ti apartina tie, peste care sa fii tu stapan. Ori acela cu parere de rau, nu este adevarul, ci o cioara vopsita in culorile adevarului. Este firea ta mincinoasa ce doresti sa fie adevarul. Ori lucrurile nu merg asa.

View Postoverseas, on 09 octombrie 2017 - 10:26, said:

In primul rand numele nu este "Isus Hristos", Hristos e un titlu evreiesc. In al doilea rand din abordarea ta rezulta ca esti ignorant in materie de Biblie.
Nu inteleg de ce mi-as dedica intreaga energie mentala studierii unor prostii si a unei carti de povesti, cand imi pot cheltui resursele facand lucruri mult mai constructive. Principalul este sa nu fii ignorant fata de realitate si fata de legile ce o alcactuiesc si o definesc. A fi ignorant fata de biblie nu este nimic grav comparativ cu ce inseamna a fi ignorant fata de adevar.

View Postoverseas, on 09 octombrie 2017 - 10:26, said:

Inca un megaloman care are dovezi incontestabile. Saptamanal apar articole de senzatie in presa gen "Sfarsitul crestinismului. Dovada tinuta ascunsa..."
Eu nu sunt megaloman, iar dovezile au fost mereu aici, la vedere, insa din pacate nu au existat oameni dornici de a le vedea. Priceperea a ce este adevarul este una dintre dovezile impotriva crestinismului. Simplul act de a studia ce este adevarul pentru o minte automat de indeparteaza de crestinism.

View Postoverseas, on 09 octombrie 2017 - 10:26, said:

OK, prezinta-ne o paralela intre Evanghelii si povestea lui Praslea. Astept.
Ambele sunt fantezii si poarta aceasta amprenta.

Edited by Real_NEO, 09 October 2017 - 10:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate