Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Degeaba respecți poruncile, dacă nu mergi la biserică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Maaare-i grãdina ta....
Și majoritatea specialiștilor au sãrit gardul....

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 09 octombrie 2017 - 08:20, said:



era vorba de porunca, lasa gradina in pace.
ai si uitat, Tu-Dorele? Posted Image

Era vorba de înțelegerea cuvântului ”a păzi”. Deschide, deci, fereastra minții tale, să intre acest cuvânt și să nu rămână întuneric în ea.
Ți-a fost dor de mine?

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 08:24, said:

Era vorba de înțelegerea cuvântului ”a păzi”. Deschide, deci, fereastra minții tale, să intre acest cuvânt și să nu rămână întuneric în ea.
Ți-a fost dor de mine?
daca-ti mai raspund si la asta sigur o sa fi dezamagit...Posted Image

#22
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Postrosix, on 09 octombrie 2017 - 08:14, said:

Auzeam zilele trecute ca, la biserica, tariful pentru o cununie civila si un botez, facute la un loc e in jur de 4000 lei.  Nu-s cam multi bani totusi ???

Cum ramane cu porunca Domnului ?  Nu-i cam scump harul lui Dumnezeu incredintat la intermediari ?

Cred ca sunt 400 lei, 4000 nu am auzit pana acum.

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 09 octombrie 2017 - 08:26, said:

daca-ti mai raspund si la asta sigur o sa fi dezamagit...Posted Image

Doar pentru tine...

#24
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Dar cine eşti tu să-mi spui mie să merg la biserică? Icoana de pe perete ce are? Nu a sfințit-o prea-şmecheritul Dani, sau care-i faza?
Sunt mai mulți dobitoci care "se cred" credincioşi pentru ca merg la biserică decât oameni care chiar sunt credincioşi dar nu merg la biserică.


"Deci, că vă place sau nu de moaca preoților și a credincioșilor din biserica de care aparțineți, mergeți în ea, faceți ce vi se spune și vă va fi bine. Dacă nu, oricât ați fi voi de ”celule stem”, va veni ziua când nefrecventarea bisericii nu vi se va mai ierta, ci vi se va imputa și va începe procesul să fiți distruși. Și atunci veți plânge și vă veți văita, dar... să nu fie prea târziu!"

Dacă ție îți place să fii sluga altor oameni egali sau inferiori ție, treaba ta! Dar nu mai recomanda şi altora!
De unde naiba ştii tu că "va începe procesul să fiți distruşi". Ce argumente ai tu? Ce dovezi ai tu? De ce te-ar crede cineva pe tine?



#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFlorin_Alex, on 09 octombrie 2017 - 08:29, said:


Cred ca sunt 400 lei, 4000 nu am auzit pana acum.

Ba da, ai auzit bine... 4000 lei pentru o cununie civila si un botez de copil, facute in aceeasi zi.

#26
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
A, stai, te numeşti "Dorel666". Atunci e de înțeles.

#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
dorele ce vrei sa ne spui ca nimic nu am inteles

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrosix, on 09 octombrie 2017 - 08:14, said:

Auzeam zilele trecute ca, la biserica, tariful pentru o cununie civila si un botez, facute la un loc e in jur de 4000 lei.  Nu-s cam multi bani totusi ???

Cum ramane cu porunca Domnului ?  Nu-i cam scump harul lui Dumnezeu incredintat la intermediari ?

Cei care nu frecventează biserica, dar se laudă că respectă poruncile, să nu uite că una dintre acestea este ”zeciuiala”, adică să dea la biserică a zecea parte din venitul lor. De aceea, dacă vor porunci, Dumnezeu le dă porunci! Ca atare, sunt convins că aceste tarife sunt doar pentru cei care nu vin zilnic sau măcar săptămânal la biserică. Dacă nu crezi, hai să verificăm!

View Postred46, on 09 octombrie 2017 - 08:31, said:


Dar cine eşti tu să-mi spui mie să merg la biserică?


Duhul Sfânt sunt eu! Și adevărul celor spuse de mine se verifică, pe viu, cu observația și logica. Dacă le ai pe amândouă, intacte.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Exista o biserica in Bucuresti, pe Calea Victoriei unde se tin slujbe de iertare a pacatelor, eliberare de demoni, de blesteme, de facaturi si de toate cele....  Problema e ca pacatosii care intra in ea, dupa ce ies din biserica se apuca si fac din nou, in viata de zi cu zi, pacatele pe care le fac dintotdeauna.  Atunci care mai e scopul motivului.. ca nu inteleg?

Daca pacatele ne-ar fi iertate dintr-un simplu dat din mana si gangurit din voce, ar fi plina lumea de fecioare neprihanite.

Edited by rosix, 09 October 2017 - 08:39.


#30
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 08:36, said:



Cei care nu frecventează biserica, dar se laudă că respectă poruncile, să nu uite că una dintre acestea este ”zeciuiala”, adică să dea la biserică a zecea parte din venitul lor. De aceea, dacă vor porunci, Dumnezeu le dă porunci! Ca atare, sunt convins că aceste tarife sunt doar pentru cei care nu vin zilnic sau măcar săptămânal la biserică. Dacă nu crezi, hai să verificăm!



Duhul Sfânt sunt eu! Și adevărul celor spuse de mine se verifică, pe viu, cu observația și logica. Dacă le ai pe amândouă, intacte.
Eu nu observ toate aberațiile spuse de tine acolo.
Cred că mai degrabă eşti un preot care vrea să îndobitocească oamenii. Trebuie să mănânce şi gurile voastre ceva până la urmă...nunți, botezuri, bani de limuzine la greu.

#31
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
dai 10% la adunare?
daca nu dai, vei ajunge in iad.

#32
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 08:36, said:

Duhul Sfânt sunt eu! Și adevărul celor spuse de mine se verifică, pe viu, cu observația și logica. Dacă le ai pe amândouă, intacte.

Mno, daca iti spun ca iau biblia si ma sterg la cur cu ea, te superi ? De asemenea nu dau doi bani pe biserica voastra, pe dumnezeul vostru, sau pe religia voastra in general. Si nici nu ma tem de voi sau de ce ati reprezenta voi, fiindca sunteti lipsiti de orice putere.

Edited by Real_NEO, 09 October 2017 - 09:11.


#33
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
dorele ai citit macar o data biblia?

#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrosix, on 09 octombrie 2017 - 08:37, said:

Exista o biserica in Bucuresti, pe Calea Victoriei unde se tin slujbe de iertare a pacatelor, eliberare de demoni, de blesteme, de facaturi si de toate cele....  Problema e ca pacatosii care intra in ea, dupa ce ies din biserica se apuca si fac din nou, in viata de zi cu zi, pacatele pe care le fac dintotdeauna.  Atunci care mai e scopul motivului.. ca nu inteleg?

Daca pacatele ne-ar fi iertate dintr-un simplu dat din mana si gangurit din voce, ar fi plina lumea de fecioare neprihanite.

Din punctul tău de vedere, săpunul, apa, hârtia igienică și ștersul la fund nu sunt de folos?

Edited by Dorel666, 09 October 2017 - 09:09.


#35
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostDorel666, on 09 octombrie 2017 - 07:42, said:

Dorel666
Degeaba respecți poruncile, dacă nu mergi la biserică
Degeaba mergi la biserică dacă nick-u' e diavolesc... măi dorele măi...

Edited by Peter Blood, 09 October 2017 - 09:10.


#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttrabaho, on 09 octombrie 2017 - 08:44, said:

dai 10% la adunare?
daca nu dai, vei ajunge in iad.

Cu câteva mici excepții, toți oamenii sunt în iad. Sau cunoști tu vreunul 100% fericit și fără nici un necaz?

View PostPeter Blood, on 09 octombrie 2017 - 09:09, said:

Degeaba mergi la biserică dacă nick-u' e diavolesc... măi dorele măi...

Toți suntem draci. Crezi că tu nu ești?

View Postceanu1980, on 09 octombrie 2017 - 09:04, said:

dorele ai citit macar o data biblia?

De câteva ori, patru sau cinci. Și continui să o citesc zilnic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate