Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 

Calorifer care produce aer?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Am primit de la cineva un calorifer de aluminiu,  acum vreo trei ani și l-am montat în baie.  Se pare ca nu a fost un "cadou" bun pentru ca de atunci,  în fiecare iarna îl tot aerisesc  la doua,  trei zile. Și se aude mereu zgomot în el.  Celălalt calorifer nu făcea asa, deci nu as da vina pe instalație. Prietenul ce mi l-a dăruit mi-a zis ca din aceasta cauza a renunțat și el.  Ce ma sfătuiți? M-ar ajuta un aerisita automat? Unde sa îl montez?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,217
  • Înscris: 27.06.2007
daca vrei sa fi ajutat, da si tu mai multe detali sau lasa un link cu "vinovatu"

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt zgomote de dilatatie comune la astfel de calorifere. Incearca sa le ignori. Centrala are sistemul ei de aerisire deci, caloriferul odata aerisit nu ar trebui sa se umfle din nou cu aer...

#4
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

 STARTREK1, on 06 octombrie 2017 - 22:12, said:

daca vrei sa fi ajutat, da si tu mai multe detali sau lasa un link cu "vinovatu"
Nu am ce link sa dau,  e din elemenți de aluminiu,  10 la număr,  600 mm lungime,  cred.  Zgomotul nu e cel de dilatare - contracție ci acel zgomot de apa picurand. Centrala nu scoate aerul,  trebuie să-l scot eu din calorifer,  se încălzește doar pe jumătate dacă nu îl aerisesc.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Caloferele din Al produc gaze. Nu sunt ele de vina ci apa care circula prin ele. Ai rabdare si se va rezolva problema.

#6
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

 pasilla, on 06 octombrie 2017 - 22:22, said:

Da. Caloferele din Al produc gaze. Nu sunt ele de vina ci apa care circula prin ele. Ai rabdare si se va rezolva problema.
Aștept de 3 ani. Gata,  trebuie sa iau masuri. De aia întreb,  se rezolva cu un aerisita automat? Unde îl montez?

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,598
  • Înscris: 01.12.2001
In partea cea mai de sus.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Postasul666, on 06 octombrie 2017 - 22:25, said:

Aștept de 3 ani. Gata,  trebuie sa iau masuri. De aia întreb,  se rezolva cu un aerisita automat? Unde îl montez?
Se rezolva. Montat in partea de sus la capatul opus alimentarii.

Dupa 3 ani ar fi trebuit sa se pasivizeze, daca nu ai inlocuit apa ..
Cum ai pozitionate intarea si iesirea din calorifer ?

Edited by pasilla, 06 October 2017 - 22:31.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,620
  • Înscris: 05.12.2005
O bucată de ţeavă de la racord la aerisitor, în aşa fel încât să fie cu vreo 10cm mai sus decât caloriferul.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,103
  • Înscris: 03.12.2005
Coroziune galvanica. Daca mai ai si ceva teava de cupru in instalatie, aia e. Incearca sa intercalezi o bucata de teava de plastic sau racorduri dielectrice.

#11
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Uite aici un exemplu.
Il montezi in partea de sus, opusa robinetului de tur.

LE:
Sebulbus are dreptate, daca ai tevi de Cu trebuie sa-l separi galvanic de instalatie.

Edited by Serpent, 06 October 2017 - 22:38.


#12
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Tur~retur sunt in diagonala.  Nu am cupru,  iese din centrala in teava galvanizata apoi ppr si henco. Din henco e veche instalatia si am mai inlocuit sau prelungit cu ppr.

#13
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Atunci pune ce ti-am aratat. Nu te complica cu aerisitoare de coloana montate pe calorifer...

De curiozitate, nu-ti variaza si presiunea din instalatie?

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004

 Postasul666, on 06 octombrie 2017 - 22:18, said:

...  e din elemenți de aluminiu,  10 la număr,  600 mm lungime...
Fara legatura cu intrebarea initiala - 10 elementi de calorifer intr-o baie??? De curiozitate, ce suprafata/volum are incaperea?
A patit-o soacra cu un instalator care i-a pus in baia de vreo 4-5 mp 2 calorifere, unul de tabla, de vreo 60 cm lungime, altul port-prosop, de vreo 50x120 cm. Are o caldura inabusitoare in baie, dar nu ma lasa sa-i anulez sau macar inchid unul dintre ele, ca asa i-a zis instalatorul, unul este pentru caldura, altul pentru uscat prosoapele.

#15
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Centrala e una batrana,  nu indica presiunea.  Si nici ceas de presiune nu am montat,  folosesc vas deschis,  centrala pe lemne.  Baia e mica,  vreo 3mp, dar tin usa deschisa.

#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011
Si eu am un calorifer din otel de 90 cm lungime care tot imi prinde aer,trebuie sa il aerisesc la 2-3 zile,este situat la etajul superior al.casei,centrala termica este jos,el este penultimul in instalatie.
Acum un an am zis ca este de la centrală,ca e veche si prinde aer pe undeva.
Dar de 2 luni am pus centrala noua(Ariston Clas Evo Premium) si vad ca tot prinde aer acel calorifer,de curs nu curge pe nicaieri,toata instalația este perfect etansa.
Tevile sunt din cupru,au 17 ani,de fapt atat au si caloriferele,probleme nu sunt,încălzește foarte bine,inclusiv caloriferul cu pricina.
Ce e de facut, cauze?Sa inteleg ca se produc gaze in interior?

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"de curs nu curge pe nicaieri,toata instalația este perfect etansa."
O afirmatie cam trasa de par. Daca ai un por, care in conditi normale,nu se vede, nu se-aude, la trecerea apei calde, teava se dilata si pe acolo se poate "evapora" o cantitate de apa, care la racire va fi inlocuita cu aer aspirat din exterior.

#18
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011

 myshyk, on 07 octombrie 2017 - 06:56, said:

"de curs nu curge pe nicaieri,toata instalația este perfect etansa."
O afirmatie cam trasa de par. Daca ai un por, care in conditi normale,nu se vede, nu se-aude, la trecerea apei calde, teava se dilata si pe acolo se poate "evapora" o cantitate de apa, care la racire va fi inlocuita cu aer aspirat din exterior.
Deci de prelins nu curge pe nicaieri,au fost refacute (schimbati câlții +pastă) la toate racordurile/robinetii ,inclusiv la alte calorifere din casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate