Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cat consumati lunar pe mancare?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#55
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

View PostSerafim606, on 24 septembrie 2017 - 15:55, said:

Subiectul se leaga putin. Unii o rup pe mofturi, iar asta le incarca bugetul cu nimic palpabil. De aici au unii sume mai umflate, iar altii mai realiste.
Este ca la supermarket, depinde mult ce fel de om esti, eu ma duc si ma uit ca majoritatea cumparaturilor sa fie legate de mancare, orez, lapte, carne, fidea, deci ceva util.
In timp ce pun produsele pe banda de la casierie sau stau la coada observ si eu cam ce mai cumpara alte persoane, fara sa dau exemple sa zicem ca prioritatea in cazul multora nu este partea de mancare, prioritatea este sa cumpere o paine, sa cumpere un parizer de 1kg cu 6 lei si apoi sa puna ceva bere pet si au rezolvat problema.
Sau in cazul femeilor dragute, tinerele, ma uit tot felul de produse fitnes, batoane etc... iaurturi asa de scumpe ca nici nu stiam ca exista.

Problema este ca supermarketul la noi este asociat cu un mall mai mic, pe langa mancare cumperi haine, dero etc... si cand vine partea de economie te uiti la bucata aia mica de carne de porc care este mica cat o sticla de 0.33ml de apa si costa vreo 12-15 lei... asa ca te gandesti la ce sa faci economie?

Edited by MateiEvi, 24 September 2017 - 16:32.


#56
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postmihaicozac, on 24 septembrie 2017 - 16:08, said:

Problema ar trebui pusă cumva diferit: cam ce procent din venituri se alocă pt. cumpărarea de mâncare, că altfel se ajunge la concluzii eronate. Citeam pe undeva că în România aproape 50% din bugetul unei familii se duce pe mâncare, în timp ce în Occident procentul nu trece de 12%.
Adevar graiesti.

Asta cu cat la suta din salar ar trebui batuta in frunte cu un mare cui de 22. Ghici cui? Guvernantilor. Poate asa ar intelege ca taxele, impozitele si accizele trebuiesc raportate la salarul minim nu la cat sunt in Germania, Franta, Italia.

#57
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Noi suntem 4 persoane.
Si avem cam asa.
Nevasta-mea mananca zilnic la ea la serviciu de 10-15 lei, cam 300 lei/luna.
Copiii mananca la afterschool/gradinita, nustiu cat vine in cost, dar cred ca e cam 7-8 lei/zi, deci sa zicem 200lei/luna fiecare.
Eu, din cauza ca nu am variante sa mananc decat sendvis, cheltui mai putin,hai sa pun 100lei, dar recuperez cand vin acasa :D
Deci pana acum ar fi 800lei, dar asta inseamna pana la ora 16, fara weekenduri.
Mai punem ceva dimineata, cereale cu lapte, cremvusti, astia ai mei mai mananca cateodata, nu intotdeauna.

Minim 6 restaurante/luna (majoritatea in weekenduri) inseamna inca ..hmm 800 lei minim, dar mai degraba spre 1000lei.
Sucurile, punem 1l/zi Santal de la megaimaj sau din ala de la Lidl, + apa plata cred ca inca 200 lei.
O sticla de vin, cateva beri / luna + o jumade sticla de vodka/coniac(sa zicem)-> 100 lei
Cafea o punga 500lei.
Deci se duc spre 2000lei/luna si nici nu am pus mancarea de baza pe care o face acasa.
Carnea de o cumparam: Carne oaie(eu +nevasta), Peste(toti), Fructe de mare(nevasta+fiica), Carne vita (toti), Pui(copiii mai mult, noi mai spre deloc), Porc(nu prea servim)
+Legume, +Fructe, dar nu pot estima cat costa pe luna
+Conserve peste, borcane cu rosii, bulioane, ulei, un gem, castraveti, mazare, gogosari, etc..
+1-2 comenzi la pizza/luna minim
+ dulciuri(inghetata, biscuiti, alune, fistic, confiate, ciocolata)
+ paine, chifle, covrigi, malai, orez+ alte produse din astea de baza
Deci estimez minim 3500-4000/luna la 4 persoane, n-am facut un calcul, dar nu m-as mira sa se duca si la mai mult, in realitate manacam mai des pe la restaurante.
Nu cred ca exista o zi fara sa cumparam ceva de la Megaimaj.

Si eu cred ca mancam putin, nu suntem din aia de mananca mult.

#58
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Esti burghez, fratele meu :D

#59
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 16.08.2010

View Post_Dadi_, on 24 septembrie 2017 - 16:13, said:

Da va mincati din cur tare de tot, eu nu ma uit cit costa mincarea....si nu stau la tara....

Am dat la Kitzbuhel 24 euro pe 2 pahare de vin....ce sa ne mai facem noi acum?....

Asa puteam sa ma kak si eu pe mine ca am dat 20 de euro pe 60 ml de votca (si nu din cea mai scumpa) la un bar in Husavik (de mai multe ori s-a intamplat asta)..
Da' aici e vorba de Romania si de mancare...

#60
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

View PostAlecsandru010, on 24 septembrie 2017 - 16:35, said:

Esti burghez, fratele meu Posted Image
Burghezu' o bagat multe acolo...si vin si alte alea, dar una peste alta eu am spus jumate din suma lui.


nevasta spuse mai devreme ca numa laptele ne coste 150 de ron...e drept ca se numeste juju dar nu cred ca mai conteaza.

Edited by poseidon07, 24 September 2017 - 16:45.


#61
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Bine ca am zis ca nu judecam pe nimenea, ca nu mananca prea sanatos.
Sa speram ca nu traieste de la salariu la salariu si merem inainte.

Am avut si eu o perioada de beam numai suc natural si se cunostea la buzunar ca sucul asta natural si daca nu il consumi dupa vreo 2 zile trebuie sa il arunci.

#62
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
300 ron/luna (o persoana) -> regim vegan

#63
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postposeidon07, on 24 septembrie 2017 - 15:22, said:

Si ce vrei sa spui ?


cate iesiri ? si cat este o masa ?
2-3 iesiri ~150

#64
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Cafea 50 lei, nu 500 lol.

#65
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMateiEvi, on 24 septembrie 2017 - 14:40, said:

Ma intereseaza ceva gen 4 persoane lunar cheltuim 500 de lei pe mancare.
Da ce dracu, mancati numa cartofi?

#66
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Concluzia noastra (doar 2) e ca mancarea in Romania e foarte scumpa! Am locuit prin diverse locuri in ultimii 12-13 ani, inclusiv SUA, Danemarca, Cipru, UK, Grecia si mai de curand Cehia, mutari frecvente datorita jobului sotului. Inainte sa ne mutam aici, am mai stat si in Bucuresti cateva luni de zile. Raportat la nivelurile castigurilor, si nu ma refer aici la salarii spre minim, tot respectul meu pentru cei care trebuie sa se descurce cu asemenea venituri, dar chiar si cei cu venituri peste medie, e foarte greu in Romania.

Altfel, daca e sa ne uitam doar la valori nominale, Copenhaga bate la fund aproape orice oras de pe batranul continent, inclusiv cele de prin Elvetia cand vine vorba de mancaruri, fie la supermarket sau restaurant, iar in SUA, poti gasi mancare extrem de ieftina, insa bineinteles ar trebui sa aiba o eticheta mare de "warning" in multe cazuri pentru ca nu e cu siguranta printre cea mai sanatoasa - daca vrei mancare sanatoasa, e mult mai mult decat in Europa. UK, similar are preturi foarte ieftine in general la mancare, dar si foarte mult junk-food.
Grecia si Cipru ni s-au parut printre cele mai bune - preturi similare cu cele din Bucuresti, mai ales la ingrediente, nu comparam restaurante de fite, desi Bucurestiul nostru nu se lasa deloc mai prejos nici la acest capitol, si in general gasesti permanent legume, fructe de calitate la preturi rezonabile, year-round - nu acelasi lucru poate fi spus si despre Bucuresti sau Romania in general.

Din pacate adevarul este ca in Romania, cu exceptia celor care au venituri mult peste medie sau au fermele lor proprii cu de toate, e greu, spre imposibil sa mananci sanatos, cu ingrediente de calitate, pentru ca nu ai cum sa te imparti astfel cu banii Posted Image  O situatie similara e si aici in Cehia - desi venitul lor mediu e mult mai mare fata de Romania, lucrurile, mancarea in special e ceva mai scumpa, iar de chirii nici nu mai vorbesc, asa ca vad deseori oameni in varsta sau mai sarmani cu cosuri la casa cu lucruri de baza, ieftine, ca probabil nu-si permit mai mult. Nu stiu cat mai e cifra la noi, % cat cheltuie in medie o familie din veniturile nete pe mancare, dar e clar ca e mult prea mult.
Cred ca Germania, citisem pe undeva, sta cel mai bine la capitolul asta - mergand in vizita prin cateva orase in ultimele luni, constat ca preturile in supermarket sunt similare cu cele de aici ba chiar mult mai ieftine la unele lucruri (multi cehi care stau aproape de granita prefera sa-si faca dincolo cumparaturile).

Si ca sa raspund si strict la intrebare, cat am stat in Romania anul trecut cateva luni, probabil 1400-1500 lei pe luna/persoana daca includ si mancatul in oras seara de 1-2 ori pe saptamana + pranzul in oras luni-vineri, deci destul de mult.

Edited by corina_geo, 24 September 2017 - 17:20.


#67
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Doar pe mine cred ca ma costa lunar mancarea ~1000 de lei(4-500 de lei ii dau pe mancarea la serviciu). Nu pot sa cred ca 4 persoane traiesc cu 500 de lei,pare inuman.

Edited by daybreak246, 24 September 2017 - 17:09.


#68
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAlecsandru010, on 24 septembrie 2017 - 16:35, said:

Esti burghez, fratele meu Posted Image
Pai n-am masina, n-am smartfon, leptop totul de pe OLX, nu am niciun electronic nou. In afara de un SSD si niste boxe HiFi, restul totul e luat de pe OLX la preturi de nimic.
Leptopul de pe care scriu a costat 700 lei si-l am de pete 2 ani.
Haine strictul necesar, nu cumpar ca-mi plac ci ca-mi trebuie, la fel si nevasta-mea, desi are ceva mai mult, nu e ca alte femei sa umble cu 20 perechi de incaltaminte.
Optam calitatea in raport cu designul, de aia rezista mai mult(poate, sau imi place sa cred).
Cumparam toamna haine de vara, primavara haine de iarna la reducere, deci si la juma de pret. Pe mine am un tricou pe care am dat 10lei si o sa-l port pana se duce dracului.

Plm.. macar sa mananc. :D

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdaybreak246, on 24 septembrie 2017 - 17:08, said:

Nu pot sa cred ca 4 persoane traiesc cu 500 de lei,pare inuman.
Cand ai atunci iti permiti, cand nu iti reduci si aceste cheltuieli.

Edited by neagu_laurentiu, 24 September 2017 - 17:12.


#70
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Ah, si tot ce cumpar(in afara de mancare, si consumabile), cumpar dupa ce ma informez pe forumuri sa nu iau teapa, sa reziste cat mai mult.
Deci nu cumpar mai nimic la plesneala. Chiar si jucariile le cumpar dupa reviewuri. hahaha
Eu cred ca fac economii la astea, sau asa imi place sa cred.

#71
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 24 septembrie 2017 - 17:11, said:

Cand ai atunci iti permiti, cand nu iti reduci si aceste cheltuieli.
De acord,dar nu vad ce ai putea sa mananci de doar 1.38 lei la o masa.
500 / 4 persoane / 30 zile / 3 mese = ~1,38 lei...WTF!

#72
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt oameni la tara care cheltuie putin pentru ca au totul, pun conserve de tot felul, cresc animale, pasari si mananca cam totul din camari si din curte, lapte, branzeturi, iaurturi..
Insa nu e corect sa zici ca mananca de 500 lei. Munca aia costa si ea bani, nimeni nu o pune la socoteala.
Deci sincer eu nu cred ca la oras se poate trai cu 500 lei, poate decat 2-3 luni, ca o exceptie, sa cauti oase de peste si  oase de tot felul sa-ti faci ciorbe pe care sa le mananci toata saptamana.
Mai o fasole, un cartof, cam la limita dar se poate.
Teoretic.
Insa nu e indicat. Posted Image
Un om activ nu are cum sa traiasca cu asemenea sume. O pereche de mosi sedentari poate ca pot, astia fac mancare pe mai multe zile cu 20 lei, dracu stie cum, dar unii o fac.
Din pacate am vazut oameni care cumpara din Obor oase de peste cu 1leu/kg sa faca ciorbe. Nustiu cum ies alea, cred ca bunicele, dar totusi mi-e mila de ei.

Edited by maccip, 24 September 2017 - 17:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate