Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cat consumati lunar pe mancare?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 poseidon07, on 24 septembrie 2017 - 14:45, said:

Corect este 2000 ron cel putin...dar daca vrei pot sa-ti trimit in PM pe ce se duc banii.

Ii trimiti pe privat unui strain pe ce cheltui banii ca sa nu afle ceilalti straini?

On topic:

Familie de doua persoane, femela si mascul adulti, cheltuim cam 500 de euro pe luna pe mancare + bautura. Bautura insemand 3-4 pahare de vin rosu pe zi, ceva bere belgiana. Sa zicem un 40-60 de euro pe luna.

De fapt banii de mancare includ si mici nimicuri gen hartie igienica, servetele, pasta de dinti, saci de gunoi.

Deci daca e sa trag linie undeva la 350-400 de euro doar mancarea.

Halim si la restaurant de 4-5 ori pe luna.

Edited by izometric, 24 September 2017 - 15:21.


#20
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 buyonevideo, on 24 septembrie 2017 - 15:09, said:

Trend... sa ai bani sau nu,... ce trend ?!
El este omul care intreaba - MateiEvi ....
Si noi te intrebam de ce nu poti sa spui aici pe ce se duc banii ?!?!?!
Daca tu vrei un clasament al celor mai ieftine produse atunci nu cred ca este cazul sa-ti rapund. Eu mananc de toate si poate tu esti dispus sa mananci spinari de pui...

#21
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Poate o avea notat o lista de cumparaturi cu tot ce cumpara si este privata, naiba stie, sigur este ca nu i-am trimis mesaj privat ca nu vreau sa intru in viata nimanui.
Asa cum sumele or sa difere ca depinde mult de familie, sa zicem ca in tinerete cred ca lista mea de cumparaturi probabil era de voie mai mare cu o suta si ceva de lei doar din cauza la bautura si suc natural, asa am eliminat bautura si sucurile naturale, am introdus mere, necatrine, ceva fructe care la pret sunt mult mai ieftine ca un suc natural.

Si obisnuiesc sa imi cumpar fructe pentru toata saptamana, tot asa ma duc si cumpar peste, ficat de pui, ficat de porc, inima de porc, carnati afumati etc... mancare diversa cumparata din supermarket care se imparte in plase si ajunge in congelator si in felul asta evit magazinele de cartier care au un pret mult mai mare, gen sticla de ulei care in supermarket costa 3.5 lei... la magazinul de la colt costa vreo 5.5 lei sau mult mai scump.

Edited by MateiEvi, 24 September 2017 - 15:19.


#22
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
3 persoane 1500-2000RON cu iesiri la restaurant cu tot.

#23
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 MateiEvi, on 24 septembrie 2017 - 15:18, said:

Poate o avea notat o lista de cumparaturi cu tot ce cumpara si este privata, naiba stie, sigur este ca nu i-am trimis mesaj privat ca nu vreau sa intru in viata nimanui.
Asa cum sumele or sa difere ca depinde mult de familie, sa zicem ca in tinerete cred ca lista mea de cumparaturi probabil era de voie mai mare cu o suta si ceva de lei doar din cauza la bautura si suc natural, asa am eliminat bautura si sucurile naturale, am introdus mere, necatrine, ceva fructe care la pret sunt mult mai ieftine ca un suc natural.

Si obisnuiesc sa imi cumpar fructe pentru toata saptamana, tot asa ma duc si cumpar peste, ficat de pui, ficat de porc, inima de porc, carnati afumati etc... mancare diversa cumparata din supermarket care se imparte in plase si ajunge in congelator si in felul asta evit magazinele de cartier care au un pret mult mai mare, gen sticla de ulei care in supermarket costa 3.5 lei... la magazinul de la colt costa vreo 5.5 lei sau mult mai scump.
Si ce vrei sa spui ?

 ZIGZAG20, on 24 septembrie 2017 - 15:19, said:

3 persoane 1500-2000RON cu iesiri la restaurant cu tot.
cate iesiri ? si cat este o masa ?

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 izometric, on 24 septembrie 2017 - 15:13, said:

Familie de doua persoane, femela si mascul adulti, cheltuim cam 500 de euro pe luna pe mancare + bautura. Bautura insemand 3-4 pahare de vin rosu pe zi, ceva bere belgiana. Sa zicem un 40-60 de euro pe luna.

Nu e mult.. Cam atat costa o masa decenta pentru 2 persoane pe luna... Fiecare familie ar trebui sa-si poata permite acest lucru. De aceea salariile minime in RO ar trebui sa fie minim 500 de euro. Altfel nu avem ce cauta in Europa, fara suparare.

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 rosix, on 24 septembrie 2017 - 15:12, said:

Romanii nu au bani de mancare pentru ca platesc chirie sau rate... Daca nu le-ar plati.. orice roman s-ar descurca cu 2000 lei/luna, cu toate.  Ar ajunge si de mancare.
Si ar locui prin padure? Pe sub poduri? Sau unde? Mananci bine, mai nasol e ca esti boschetar Posted Image
Deci o familie cu 2 salarii minime are de ales, ori mananca ori are un acoperis deasupra capului. Sa le ai pe amandoua deja e huzur :D

Edited by PoeOvidiu, 24 September 2017 - 15:28.


#26
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
poseidon07 - Nimic, pur si simplu cheltuiala asta difera de la o familie la alta, difera daca faci cumparaturile din supermarket sau de la magazinul de cartier, depinde daca esti genul care mananca mai mult "mancarica rece" sau mancare gatita, asa ca este normal ca sumele sa difere.
Nu mai zic ca suntem din zone diferite de prin tara, preturile difera, nevoile difera.

Am intrebat la mine maximul la 3 persoane si mi-a fost spus 500-600 de lei, dar obisnuiesc sa imi fac cumparaturile din supermarket, deci nu prea sunt genul care sa cumpar pulpele cu 12 lei kg de la magazinul de la colt cand in supermarket sunt vreo 6/7 lei kg si lista continua.
Am miere pe masa, iara branza cumpar numai branza naturala si de la 2-3 kg in sus, o tin in pungute in frigider sau cand am mutla o tin intr-un butoi mic de plastic.

Edited by MateiEvi, 24 September 2017 - 15:28.


#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nvm

Edited by gumball3000, 24 September 2017 - 15:55.


#28
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 MateiEvi, on 24 septembrie 2017 - 15:28, said:

poseidon07 - Nimic, pur si simplu cheltuiala asta difera de la o familie la alta, difera daca faci cumparaturile din supermarket sau de la magazinul de cartier, depinde daca esti genul care mananca mai mult "mancarica rece" sau mancare gatita, asa ca este normal ca sumele sa difere.
Nu mai zic ca suntem din zone diferite de prin tara, preturile difera, nevoile difera.

Am intrebat la mine maximul la 3 persoane si mi-a fost spus 500-600 de lei, dar obisnuiesc sa imi fac cumparaturile din supermarket, deci nu prea sunt genul care sa cumpar pulpele cu 12 lei kg de la magazinul de la colt cand in supermarket sunt vreo 6/7 lei kg si lista continua.
Am miere pe masa, iara branza cumpar numai branza naturala si de la 2-3 kg in sus, o tin in pungute in frigider sau cand am mutla o tin intr-un butoi mic de plastic.
Eu nu mai spun decat atat...cu 500 de ron nu te poti alimenta decat la nivel de ...caruta...scuze. Pulpe cu 6 ron si parizer cu 5 ron exista, dar initiatorul cred ca intreba cat ne costa alimentatia normala si nu ...subzistenta.
Daca am gresit cu ceva va rog sa ma iertati.

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 MateiEvi, on 24 septembrie 2017 - 15:28, said:

Am intrebat la mine maximul la 3 persoane si mi-a fost spus 500-600 de lei, dar obisnuiesc sa imi fac cumparaturile din supermarket, deci nu prea sunt genul care sa cumpar pulpele cu 12 lei kg de la magazinul de la colt cand in supermarket sunt vreo 6/7 lei kg si lista continua.
Mezeluri tot de la supermarket? Nu de alta dar in 90% din cazuri sunt mai ieftine si mai proaspete la coltul strazii, la fel si alte produse. Daca studiezi bine o sa vezi ca iesi mai scump sa iei de la supermarket. De obicei au cateva produse mai ieftine cu care isi atrag clientela si restul sunt mai scumpe. Per total aceleasi cumparaturi e posibil sa fie mai scumpe la supermarket decat la coltul blocului. :)

#30
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 MateiEvi, on 24 septembrie 2017 - 14:40, said:

Cat consumati lunar pe mancare?
Eu pe mâncare consum cam cât cumpăr.
Niodată mai mult.

#31
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
PoeOvidiu - Inima de porc, ficatul de porc, ficatul de pui, am vreo 2 macelari de la care cumpar si sunt proaspete, pretul identic sau mai mic ca la supermarket, dar de dragul la generalizare am folosit preturile din supermarket.
Dar este de precizat ce ai scris tu, la macelarie este chiar mai ieftin ca la supermarket, dar la magazinul de cartier este mai scump ca si ei trebuie sa bage un adaos comercial.
Cum ziceam... la magazinele de cartier gasesc pasta de tomate de prin auchan, ulei vitae(intelegi voi, ulei facut pentru kauflnad), produse aro de la metro, produse care au un adaos comercial.
Sa zicem ca prefer sa ma duc la supermarket sa imi cumpar un sapun protex, fa, sa il cumpar la pretul la care de la magazinul de cartier cumpar sapunul care este 50 de bani in Auchan.
Asta nu inseamna ca nu maii cumpar si vreo 4-5 sapunuri cu 50 de bani cand ajung prin auchan, lasa sa fie ca este economie.

Iara la piata legumele noastre sunt mai ieftine ca la supermarket si fructele gen necatrine sunt mai scumpe la piata ca la supermarket, idem kiwi etc...
In timp ce scriam mesajul verificam mercurial de la pietele din orasul meu, gen cartofi 1.2 lei etc...

Edited by MateiEvi, 24 September 2017 - 15:45.


#32
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 poseidon07, on 24 septembrie 2017 - 15:33, said:

Eu nu mai spun decat atat...cu 500 de ron nu te poti alimenta decat la nivel de ...caruta...scuze. Pulpe cu 6 ron si parizer cu 5 ron exista, dar initiatorul cred ca intreba cat ne costa alimentatia normala si nu ...subzistenta.
Daca am gresit cu ceva va rog sa ma iertati.

4,6 lei/kg Pulpe superioare. Pulpe intregi 5,6 lei/kg.
Locatia Adjud, jud. Vrancea
Si totusi daca esti consumator de carne de pui, nu e chiar de subzistenta. Nu vad cu ce ar fi de subzistenta ca bagi 15 kg de carne de pui in tine pe luna. Asta pe langa ce mai mananci.
Cand vine vorba de carne, cele mai bune sunt carmangeriile, nu supermarketul.

Am stat un an in Bucuresti si sincer sa fie nu am gasit pulpe la preturile din orasul de bastina. O fi si din cauza ca nou fiind in oras nici nu prea am stiut unde sa caut.

Edited by Serafim606, 24 September 2017 - 15:42.


#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Cand cumperi tot, nu ai cum sa cheltui doar 500lei/2 persoane/luna.
Poate daca locuiesti la tara si mananci si ce ai prin curte, dar si alea inseamna munca si bani, chiar mai mult decat cele cumparate.
Vine cam 8lei/zi/persoana, cam cu atat iti cumperi un sandvis de la megaimaj.

#34
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Si pulpe poti cumpara de la bax de 5 kg pana la bax de 10/15 kg, eu am cumparat de 5 si 10 kg si este ok, doar ca dupa 5kg de pulpe se cam duce diversitatea si nu prea mai ai loc in congelator.

Edited by MateiEvi, 24 September 2017 - 15:44.


#35
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 maccip, on 24 septembrie 2017 - 15:43, said:

Vine cam 8lei/zi/persoana, cam cu atat iti cumperi un sandvis de la megaimaj.

Ia incearca sa faci sandvisul ala sa vezi la ce cost iti iese Posted Image.

PS: De preferat sa cumperi carnea din alta parte. Mega are preturi astronomice comparativ cu auchanul.

Edited by Serafim606, 24 September 2017 - 15:45.


#36
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
4 persoane (din care una e mai mult plecata si deci mananca in deplasare) cam 70 - 80 lei pe zi (alimente, detergent etc.)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate