Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

iPhone X - Discuții generale

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#1999
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Este clar,sunteti fanboy si vedeti precum calul.

#2000
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
ai vreun argument? mai exista o platforma asa stabila ca ios?! sau vreun alt dispozitiv lafel de bun la multi-tasking si lafel de rapid?!  atunci vei putea spune ca este un telefon scump si ca nu-si merita pretul, pt mine (si pt multi altii avand in vedere vanzarile) face ce trebuie : merge lafel la orice ora, nu se lagueieste ca un Android cand iti e lumea mai draga, l-am pierdut intr-o ora imi iau altul dau restore si o iau de unde am ramas, etc, avantajele ios sunt multiple, mie nu imi trebuie un telefon care face 700 de chestii si pe toate prost, ci unul stabil. Bugurile pe ios sunt minore si le pot accepta.

#2001
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
La rapiditatea multi taskingului este în urma cu mult. La rapiditate in general îl bate și s9 și op 6.

Asta ți-o spune cel care le are pe toate. (Nu ma înțelege greșit, nu le am personal însă s9 este al nevestei, op 6 al fratelui) și le butonez foarte des și fac fel și fel de comparații, mai ales la cate probleme am avut cu iPhone x tot la el m-am întors.
Nu sunt fan boy, în schimb eu am ales iphone x pentru dimensiunea pe care nu o găsesc la niciun alt telefon cu aceeași mărime de display. Este compact și cam atât, în rest nu excelează la nimic. Nici la ecran, nici la ram management, nici la multi tasking.
L.E
La Samsung nu mai exista lag de la s6 încoace, de când au schimbat versiunea de Touchwizz. De op 6 nu mai vorbesc cu android pur dar cu tweak-uri foarte mișto. Ăsta din urmă zboară pe lângă iphone x-ul meu.

Edited by boggy20, 12 July 2018 - 23:04.


#2002
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
La multi-tasking garantat sunt cel putin doua androide mai bune.
In fine,nu se poate discuta despre probleme pe acest topic,credeam ca detinatorii de iphone sunt mai deschisi,dar se pare ca nu toti.
Nu ma intereseaza ce iti trebuie tie,vorbesc de o problena comuna,,ca tu esti fanboy si accepti orice este problema ta,chiar nu mi pasa.

Edited by silviu03, 12 July 2018 - 23:06.


#2003
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
nu ne intelegem, am testat si note8 care are multi gb de ram, e slab pe langa ce poate face ios-ul cu doar cativa GB, si iar lagul caracteristic samsung dupa ce il incarci cu multe aplicatii care nefiind sandboxate ca la ios pot rula cand doresc cum doresc, astfel baterie descarcata rapid si ram manangement prost. doar unele android stock se apropie, dar cand punem in balanta icloud si alte avantaje gen integrare cu os x etc...

sa mai zic de cum functioneaza notificarile din aplicatii? pe Android odata trimitsa notificarea din aplicatie catre sistem acolo ramane pana o citesti etc, la os x aplicatia o poate controla si sterge in cazul in care ai citit de pe alt device (de exemplu OLX). Si acum mai intervine si meniul, dar aici tine de developer, de exemplu olx pt ios are meniu constant afisat jos si poti naviga rapid pe cand pe Android te duce back back si iese din aplicatie pana sa ajungi la meniu.

Edited by dj_cristi, 12 July 2018 - 23:51.


#2004
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Nu ne intelegem deloc,adevarul este ca ios are niste probleme pe care in trecut nu le avea.
La multitasking op6,s9+,p20 pro,pixel 2 xl dau de pamant cu iphone x ,de viteza nu mai vorbesc,fie ca iti convine tie sau nu.
Am iphone pentru ca imi place,nu ma obliga nimeni,dar nici nu sunt orb,vad problemele mari de soft pe care nu este normal sa le aiba.
La fel ca si boggy20 apreciez ca este mic,este principalul motiv pentru care inca il pastrez.


#2005
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postdj_cristi, on 12 iulie 2018 - 21:56, said:

ai vreun argument? mai exista o platforma asa stabila ca ios?! sau vreun alt dispozitiv lafel de bun la multi-tasking si lafel de rapid?!  atunci vei putea spune ca este un telefon scump si ca nu-si merita pretul, pt mine (si pt multi altii avand in vedere vanzarile) face ce trebuie : merge lafel la orice ora, nu se lagueieste ca un Android cand iti e lumea mai draga, l-am pierdut intr-o ora imi iau altul dau restore si o iau de unde am ramas, etc, avantajele ios sunt multiple, mie nu imi trebuie un telefon care face 700 de chestii si pe toate prost, ci unul stabil. Bugurile pe ios sunt minore si le pot accepta.
1. Daca l-ai pierdut cum o iei tu de unde ai ramas? Am fost recent prin Europa si am cam fost terminat, ca pe date mobile nu vrea nici mort sa uploadeze ceva in iCloud. Daca il pierdeam om ma faceam! Iar daca esti la Wi-Fi, cum sa iti pierzi telefonul in casa sau in birou?
2. Ce multitasking vorbesti tu, mai? Sigur ai iPhone X? Inchide aplicatiile in prostie! De video nici nu mai vorbesc, nu prea stie sa ruleze in fundal si nici nu ramane mereu acolo unde ai pus pauza. Nici online si nici offline. Cand ma uit la fisiere video mai lungi trebuie sa fac screenshot unde am ramas, ca aproape mereu inchide aplicatia! La 1000 de lire de ce nu are si Apple 6 GB de RAM?

#2006
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
@boy, iar trolezi?
1. il conectez zilnic la wifi deci isi face backup in fiecare zi cand e la incarcat.

2. poate are al tau buguri, al meu tine aplicatiile ok. la 1000 lire (este irelevant pretul) nu tb sa aiba 6gb de ram, ca nu e un Samsung prost optimizat, face cu 3GB ce fac altele cu 6, vezi teste pe net o gramada vs note 8 si tine tot atatea aplicatii deschise.

View Postsilviu03, on 13 iulie 2018 - 00:04, said:

Nu ne intelegem deloc,adevarul este ca ios are niste probleme pe care in trecut nu le avea.
La multitasking op6,s9+,p20 pro,pixel 2 xl dau de pamant cu iphone x ,de viteza nu mai vorbesc,fie ca iti convine tie sau nu.
Am iphone pentru ca imi place,nu ma obliga nimeni,dar nici nu sunt orb,vad problemele mari de soft pe care nu este normal sa le aiba.
La fel ca si boggy20 apreciez ca este mic,este principalul motiv pentru care inca il pastrez.

care sunt acele probleme "mari" de soft ?! nu am contestat ca sunt probleme care in trecut nu existau, dar sunt mici / infime / neimportante , pe cand pe alte platforme sunt tone.

referitor la viteza celorlalte telefoane nu stiu ce compari tu, dar e clar ca nu te uiti unde trebuie, vezi single-core score , care este cel mai important pe orice platforma, ca pe multi sunt foarte putine aplicatii care sa fie avantajate, acolo se vede cat de bun este un CPU si Apple e in frunte de cativa ani cu arhitectura lor custom. Vezi pe net teste vs alte androide cu 6gb ram si power-horse cpu cu multe core-uri care sunt mai slabe in practica.
Ai dat exemplu un batran/slab snapdragon 835 (pixel2 xl) contra unui A11 care e mult mai performant.

Edited by dj_cristi, 13 July 2018 - 11:32.


#2007
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
@ dj_cristi am impresia ca traiesti cu vreo 4 ani in urma...pune mana pe un S9, P20 pro sau Pixel XL si o sa vezi ce inseamna viteza/multitasking.
Daca in schimbi compari X-ul cu un S5 atunci da, X-ul e peste clar.

#2008
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Sti care este problema ta?vorbesti din povestile altora de pe net,tu personal nu ai testat alte telefoane,tu vorbesti de teste sintetice pe care le mai vezi pe youtube.
Atunci cand vreau sa scriu iar touch ul nu raspunde,asta e bug foarte mare,nu mare.
Acel batran slab este la nivel cu A11 in realitate.

Edited by silviu03, 13 July 2018 - 11:34.


#2009
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Daca tot s-a iscat o mica discutie pe tema stabilitatii IOS-ului, vin si eu sa bag de vina. De cateva ori in ultimele 2-3 luni, si in special de ieri de cand am trecut pe 11.4.1, telefonul nu mai suna, doar vibreaza. Plus, in dimineata asta, cand intram in meniul de sunet, sa ajustez volumul, cand misc bara aia, tremura vreo 2 secunde. I-am dat un restart si vad ca si-a revenit.
O sa-l urmaresc cu atentie si ingrijorare.Posted Image

#2010
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Eu nu am vrut sa isc vreo discutie,pur si simplu mi am exprimat nemultumirea fata de anumite probleme.
Dar sunt cativa colegi,fanboy,care sunt atat de supusi iphone ului incat ma scot pe mine vinovat de problemele software.
Nu dau cu pietre in apple,daca eram super nemultumit il vindeam,dar nici nu pot spune ca nu are probleme,ca este normal,sau ca pretul telefonului este unul mic,eu nici nu l am luat nou,daca dadeam 5500 de lei pe el innebuneam !

#2011
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postsilviu03, on 13 iulie 2018 - 11:34, said:

Sti care este problema ta?vorbesti din povestile altora de pe net,tu personal nu ai testat alte telefoane,tu vorbesti de teste sintetice pe care le mai vezi pe youtube.
Atunci cand vreau sa scriu iar touch ul nu raspunde,asta e bug foarte mare,nu mare.
Acel batran slab este la nivel cu A11 in realitate.

am avut note8 pt comparatie, ce vrei mai mult de atat?! da, ma uit pe youtube la vs-uri , sunt cele mai bune exemple. sa mai zic ca iphone-urile sunt doar in varianta criptata si alte androiduri (in afara de pixel) nu sunt? deci fa si acolo calculul de viteza/performanta. Am si un s6 cu 6.0 pe care il folosesc zilnic, ca sa-ti faci o idee.

problema cu touch-ul tau e caz izolat, eu nu am problema aceasta de exemplu.

daca nu intelegi partea tehnica cu cpu etc, nu ai decat sa te compari telefoanele din specificatii (marketing), eu compar real-world, si facand aplicatii pe ambele platforme cunosc ca la fluiditate si cpu-power nu exista concurenta momentan la ios.

View Postdanyd83, on 13 iulie 2018 - 11:32, said:

@ dj_cristi am impresia ca traiesti cu vreo 4 ani in urma...pune mana pe un S9, P20 pro sau Pixel XL si o sa vezi ce inseamna viteza/multitasking.
Daca in schimbi compari X-ul cu un S5 atunci da, X-ul e peste clar.

am comparat cu note8 , deci nu-si mai are rost s9, cu pixel 2 xl gasesti o gramada pe youtube, x-ul mereu castiga la multi-tasking (CU DOAR 3GB RAM) , pixel2 castiga la unele aplicatii la viteza de deschidere, ios-ul avand alta metoda de rulare (sandbox) mult mai safe si protejata , gen Virtual-machine de acolo necesitand o putere mai mare la deschidere dar il ajuta cpu.


alte mituri mai aveti? veniti si cu argumente pe viitor precum v-am adus eu.

Edited by dj_cristi, 13 July 2018 - 12:24.


#2012
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Nu sunt deloc bune acele exemple,asta in primul rand.
In al doilea rand degeaba imi spui despre note 8,ti am dat  exemple de telefoane mai rapide si cu multitasking peste iphone x.
Insa ne am dus pe un drum gresit,eu nu l am comparat cu alte telefoane in prima faza,eu am spus ca intampin probleme de soft,care este problema ta mai exact???
Vrei sa inchid ochii?imi pare rau dar n am mentalitatea asta eu,nu ma intereseaza ca este iphone,samsung sau orice altceva,nu sunt fanboy,nu sunt jucaria nimanui,pe banii mei este normal sa ma plang daca lucrurile nu decurg normal.
Esti clientul perfect,platesti si nu scoti o vorba,totul este perfect pentru ca scrie iphone pe el.
N ai nici un argument ,incerci sa ne explici de ce e mai lent,ieri nu era lent,astazi este dar are motive sa fie :)

Edited by silviu03, 13 July 2018 - 12:30.


#2013
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Asa sunt unii pe aici, ce sa le faci? Nu accepta in ruptul capului vreo parere contra. Pentru ei iPhone-ul e propriul dumnezeu se pare.

Iar faza cu sincronizarea doar pe Wi-Fi este de-a dreptul imbecila! Daca traiesc undeva unde nu am asa ceva? Poate tocmai de-aia am abonament cu 30 sau 100 GB de trafic, cu ce deranjeaza asta pe Apple?? Luna trecuta in Finlanda nu am avut Wi-Fi deloc, la un hotel in Riga nu gaseam niciunde in camera parola etc. Ce naiba, am ajuns sclavul Wi-Fi ului? Abonamentul de date il platesc asa, degeaba? Niciodata in viata nu mi-a placut ideea de Wi-Fi, sa caut mereu dupa retele, sa fiu atent ca am semnal bun in locul care stau, sa ma chinui cu parole etc. Am date mobile si cu asta basta. Dar, nu, Apple nu vrea sa ma lase, ca asa au ei chef! Iar daca prezint acest neajuns aici, iar mi se sare in cap, si voi iesi eu vinovat, nu Apple. Scutiti-ma, va rog. Nu sunt sclavut niciunei companii, nu sunt fanboy sau obsedat, accept totul, cu bune si cu rele!

#2014
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Attached File  333B6CA6-CB58-45C3-9843-69514FEAEF1C.MOV   2.41MB   35 downloads
Am înregistrat ecranul cu problema semnalata. Observați ca nici ecranul nu a reacționat din prima când am încercat sa opresc înregistrarea.

#2015
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Ori folia,ori nu sti tu sa apesi,imposibil sa fie softul !!

#2016
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postsilviu03, on 13 iulie 2018 - 12:26, said:

Nu sunt deloc bune acele exemple,asta in primul rand.
In al doilea rand degeaba imi spui despre note 8,ti am dat  exemple de telefoane mai rapide si cu multitasking peste iphone x.
Insa ne am dus pe un drum gresit,eu nu l am comparat cu alte telefoane in prima faza,eu am spus ca intampin probleme de soft,care este problema ta mai exact???
Vrei sa inchid ochii?imi pare rau dar n am mentalitatea asta eu,nu ma intereseaza ca este iphone,samsung sau orice altceva,nu sunt fanboy,nu sunt jucaria nimanui,pe banii mei este normal sa ma plang daca lucrurile nu decurg normal.
Esti clientul perfect,platesti si nu scoti o vorba,totul este perfect pentru ca scrie iphone pe el.
N ai nici un argument ,incerci sa ne explici de ce e mai lent,ieri nu era lent,astazi este dar are motive sa fie Posted Image

chiar tu ai zis , "ti-am dat exemple" . una e sa-ti dai o parere atehnica si alta e sa te uiti la review-uri sau se le fi butonat (cazul meu) sa vezi ca sunt exact ca in review-uri / comparatii (ca parca ai zis mai sus ca sunt fake cele de pe net).

nu sunt clientul perfect, tocmai, platesc pt un telefon ca este singurul de pe piata care imi ofera ce imi doresc, icloud backup/restore / photos , stabilitate, etc. Daca scria Samsung pe el aia era, nu ma intereseaza, am si samsung in paralel datorita necesitatii de root si pt alte aplicatii, Samsung oricum pana nu renunta la tampenia de CSC (e asa prost incat tb sa resetezi telefonul daca iti tb carrier settings de la alt operator + root facut) si la ecranul Edge va pierde multi clienti, bine, poate si cand vor face mai stock soft-ul si cu update-uri la zi (nu la 1 an distanta cum apar acum), singurele Android care se aproipe sunt pixel si altele stock, dar si asa cu multe minusuri pt mediul business / lumea normala. Pt cine sta pe instagram si alte pitiponceli e bun si un samsung, culori boost-uite maxim, face multe pe hartie/specs dar in practica nu prea, "ceva ce place la toata lumea", etc.

Cine stie, maine zici ca toate testele de pe net sunt fake si a ajuns Android-ul sa fie mai fluid ca IOS-ul :))

@tudor: daca e bug hardware se schimba , daca e soft se rezolva cu un reset etc. Caz izolat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate