Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Windows 10 Redstone 4 (April Update) - RTM

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
864 replies to this topic

#217
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
bye bye version 1803,cred ca va fi version 1804,daca nu 1805.

#218
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
:) Astia de la Microsoft dovedesc faptul ca au scos un O.S. BETA din 2015 pana in prezent.
Ma bucur ca nu am un hardware care sa ma tina captiv in Windows 10.

#219
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Nu dovedesc nimic, nu vad ce-i cu hatereala asta ,pana acum w10 a avut de departe cea mai lina lansare si sistem de actualizare din toate sistemele Microsoft.

#220
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View PostPetran_Marius, on 30 martie 2018 - 21:29, said:

Saptamana viitoare e aprilie,tu chiar crezi ca mai vin build-uri noi pentru Redstone 4 ? 17133 e versiunea finala,apare si pe Release Preview de Marti daca nu ma insel,lansarea oficiala ar fi pe 10 Aprilie.

View PostPetrecristi, on 30 martie 2018 - 21:36, said:

Pana nu e declarat de MS ca fiind RTM nu e RTM! C-o fi..., c-om pati, c-om vedea, ca ar trebui, ca... , toate acestea nu-l fac RTM.

View PostPetran_Marius, on 13 aprilie 2018 - 21:14, said:

bye bye version 1803,cred ca va fi version 1804,daca nu 1805.

Cum e, versiunea 17133 este sau nu RTM?

#221
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004
Este RTM. Dar in momentul lansari vor fi disponibile si niste patch-uri suplimentare - ca si pana acum.
Momentan se lucreaza la ele. Un prim cumulativ a fost deja oferit la insideri.

Daca nu ma insel a mai fost cel putin o versiune care a fost lansata cin ultima saptamanau a lunii in care trebuia lansata.

#222
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View PostPetran_Marius, on 13 aprilie 2018 - 21:14, said:

bye bye version 1803,cred ca va fi version 1804,daca nu 1805.
Va fi 1803 evident; nu inteleg de ce ar trebui ca lumea sa respecte ce spui tu! Build-ul e clar, e lansat in cercuri restranse, se fac inca optimizari; eu am instalat cu incredere pe 2 laptopuri personale; cei care vor coronita in varf de lansare sa mai astepte nitel; buildul e absolut ok, nespectaculos dar stabil.

#223
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postxeleron, on 14 aprilie 2018 - 03:43, said:

Nu dovedesc nimic, nu vad ce-i cu hatereala asta ,pana acum w10 a avut de departe cea mai lina lansare si sistem de actualizare din toate sistemele Microsoft.

Ieri la serviciu Windows 10-le meu (1709) a hotarat ca procesorul nu mai are voie sa opereze la viteze mai mari de 800Mhz. Nu intelegeam de ce naiba sistemul merge asa de incet. Cand am vazut problema am zis ca e de la Power Management dar era setat corect astfel incat sa mearga la performanta maxima. Nu am modificat nicio setare i-am dat doar un restart si apoi a revenit la normal viteza saraind de 800Mhz.

Ce vreau sa spun cu asta? Pai ideea e ca Microsoft face prea multe modificari in timp foarte scurt astfel incat sistemul nu ajunge sa devina niciodata prea stabil. Pana apuca ei sa rezolve bugurile, hop vine o noua versiune care introduce alte buguri. Dovada si problema cu lansarea asta care a fost amanata. Eu nu sunt neaparat hater de Windows 10 ci hater al noii politici de dezvolatare a Microsoft.

Edited by e2k, 14 April 2018 - 22:39.


#224
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Are probleme si cu jocurile, doar ca daca ai o GTX 1070 nu le observi.
Are probleme cu sincronizarea FPSurilor cu HZ monitorului, daca ai de la GTX 1060 in sus...
Viteza de internet este mai mica, desi nu pot sa-mi explic de ce ?

#225
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004

View Poste2k, on 14 aprilie 2018 - 22:38, said:

Ce vreau sa spun cu asta? Pai ideea e ca Microsoft face prea multe modificari in timp foarte scurt astfel incat sistemul nu ajunge sa devina niciodata prea stabil. Pana apuca ei sa rezolve bugurile, hop vine o noua versiune care introduce alte buguri. Dovada si problema cu lansarea asta care a fost amanata. Eu nu sunt neaparat hater de Windows 10 ci hater al noii politici de dezvolatare a Microsoft.


Schimba ramura de upgrade daca ai 10 Pro. Treci pe cea ptr firme. Upgrade-ul va intarzia cu 2-4 luni dar va fi stabil

Nu poti avea si ultimul build si stabilitatea 100%

Problema e ca Microsoft nu poate testa toate configuratiile posibile existente in lume ( aici  Apple are un avantaj major - ei fac si softul si hardware-ul  - sunt doar cateva configuratii posibile, fata de o infinitate ) De-asta Microsoft foloseste programul Insider - are acces la mai multe configuratii posibile - dar nici astea nu acopera tot. In plus numai analiza datelor stranse dureaza enorm.

#226
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008

View Poste2k, on 14 aprilie 2018 - 22:38, said:

Ieri la serviciu Windows 10-le meu (1709) a hotarat ca procesorul nu mai are voie sa opereze la viteze mai mari de 800Mhz. Nu intelegeam de ce naiba sistemul merge asa de incet. Cand am vazut problema am zis ca e de la Power Management dar era setat corect astfel incat sa mearga la performanta maxima. Nu am modificat nicio setare i-am dat doar un restart si apoi a revenit la normal viteza saraind de 800Mhz.

Ce vreau sa spun cu asta? Pai ideea e ca Microsoft face prea multe modificari in timp foarte scurt astfel incat sistemul nu ajunge sa devina niciodata prea stabil. Pana apuca ei sa rezolve bugurile, hop vine o noua versiune care introduce alte buguri. Dovada si problema cu lansarea asta care a fost amanata. Eu nu sunt neaparat hater de Windows 10 ci hater al noii politici de dezvolatare a Microsoft.
Schimba Sysadminul sau trage-l putin de urechi.Spune-i ca exista o chestie in windows ii zice ADK (WPT e mai degraba sub componenta) cu care poate monitoriza comportamentul statiei de lucru fara sa te afecteze.

#227
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004
Sau sa-l mai curete de praf... O fi fost rea incins procesorul...

#228
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posteiffel, on 15 aprilie 2018 - 06:52, said:

Problema e ca Microsoft nu poate testa toate configuratiile posibile existente in lume ( aici  Apple are un avantaj major - ei fac si softul si hardware-ul  - sunt doar cateva configuratii posibile, fata de o infinitate ) De-asta Microsoft foloseste programul Insider - are acces la mai multe configuratii posibile - dar nici astea nu acopera tot. In plus numai analiza datelor stranse dureaza enorm.

Pai da, aici e marea problema. Din cate am inteles Apple a trecut la update-uri frecvente ale sistemului de operare iar Microsoft a copiat si el modelul. Doar ca Apple isi permite update-uri frecvente datorita numarului minuscul de configuratii pe care sistemul poate rula in mod oficial. Ma rog ca unii isi pun macOS-ul si pe alte configuratii nu se pune pentru ca Apple nu suporta aceste configuratii neoficiale.

Dupa parerea mea Microsoft ar trebui sa tina cont de acest lucru si sa renunte la acest model. Ma rog eu nu am avut niciodata probleme cu adevarat majore (exceptand alea cu Wifi-ul care vad ca acum s-au rezolvat) insa si problemele astea mici sunt enervante. Am verificat laptopul nu are probleme cu racirea, cred ca a fost doar un simplu bug care insa se manifesta mai rar si care probabil ca va fi rezolvat.

#229
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Poste2k, on 15 aprilie 2018 - 11:14, said:


Pai da, aici e marea problema. Din cate am inteles Apple a trecut la update-uri frecvente ale sistemului de operare iar Microsoft a copiat si el modelul. Doar ca Apple isi permite update-uri frecvente datorita numarului minuscul de configuratii pe care sistemul poate rula in mod oficial. Ma rog ca unii isi pun macOS-ul si pe alte configuratii nu se pune pentru ca Apple nu suporta aceste configuratii neoficiale.

Dupa parerea mea Microsoft ar trebui sa tina cont de acest lucru si sa renunte la acest model. Ma rog eu nu am avut niciodata probleme cu adevarat majore (exceptand alea cu Wifi-ul care vad ca acum s-au rezolvat) insa si problemele astea mici sunt enervante. Am verificat laptopul nu are probleme cu racirea, cred ca a fost doar un simplu bug care insa se manifesta mai rar si care probabil ca va fi rezolvat.

Nu se pune dar Hackintosh pe vechea mea configuratie cu i3 si GTX 750 Ti nu mi-a facut fite deloc in 6 luni cat timp am avut macOS pe el. Si da am dat si updateuri.

#230
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008

View Poste2k, on 15 aprilie 2018 - 11:14, said:


Pai da, aici e marea problema. Din cate am inteles Apple a trecut la update-uri frecvente ale sistemului de operare iar Microsoft a copiat si el modelul. Doar ca Apple isi permite update-uri frecvente datorita numarului minuscul de configuratii pe care sistemul poate rula in mod oficial. Ma rog ca unii isi pun macOS-ul si pe alte configuratii nu se pune pentru ca Apple nu suporta aceste configuratii neoficiale.

Dupa parerea mea Microsoft ar trebui sa tina cont de acest lucru si sa renunte la acest model. Ma rog eu nu am avut niciodata probleme cu adevarat majore (exceptand alea cu Wifi-ul care vad ca acum s-au rezolvat) insa si problemele astea mici sunt enervante. Am verificat laptopul nu are probleme cu racirea, cred ca a fost doar un simplu bug care insa se manifesta mai rar si care probabil ca va fi rezolvat.
Nu sunt de acord.Livrarea update-urilor se poate face cat mai repede posibil si in salve cat mai mici astfel incat sa evitam update-uri care pun probleme nu doar pentru Microsoft si reteaua de distributie, dar si pentru end useri, cine mai tine minte cate ceasuri stateai sa faci update la w7 sp1 in vremea lui stie ce vorbesc,plus ca sistemul era practic inutilizabil,ceea ce nu se poate spune despre sistemul de update de pe windows 10.

#231
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Una e sa livrezi updateuri cu rezolvare de BUGuri alta e sa arunci la 6 luni un alt O.S. plin de BUGuri si abia in 4 luni sa-l faci relativ functional, iar in urmatoarele 2 luni deja sa aduci alt O.S....
Plus ca se pare ca O.S.urile HOME si PRO nu primesc mai mult de 12 / 18 luni updateuri dupaia sunt abandonate.

https://support.micr...ycle-fact-sheet

Attached Files


Edited by notrust, 16 April 2018 - 10:28.


#232
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Nu primesc update-uri doar acele builduri, versiunea 1709 la o adică, dacă ii faci update versiunii primești update în continuare. Ce bug-uri majore ai întâmpinat pana acum și pe ce hardware, am dori și noi sa testăm să vedem dacă e reproductibil.

#233
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am explicat mai sus.
Sunt inca probleme cu directXul, sunt caderi de FPSuri...
Asta se intampla in multe jocuri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lkFuT72ocXs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite aici ce hardware folosesc eu:
https://forum.softpe...i-in-2017-2018/

Edited by notrust, 16 April 2018 - 11:49.


#234
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Poți să-mi rulezi monitorul hwinfo când te joci? Ma refer la acel logging, și apoi sa îl atașezi arhivat aici, sau în pm. Mulțumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate