Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Mașină de cusut pentru denim/stofă pentru tapițerie.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postscaiba, on 27 august 2017 - 17:52, said:

Cam scumpă pentru un moft, domnule "la mulți ani" Posted Image
Ştiu că piaţa-i plină de așa ceva, cugetasem că poate o iau chiar mai ieftin.

Link

Însă, cum spuneam, nu știu să aleg.
Singer-ul din stanga sus,electric il am eu si se simte bine la grosime.Am avut ceva probleme la cusatura zig/zag,pt ca insira ata la subsol,insa i-am dat de cap.Din pacate are si pinioane din plastic in angrenaj...

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Și mecanismele de acționare ale ferestrelor la Mercedes, sunt tot din plastic.
Dacă merge la probă, lucrurile-s clare, îmi potrivește.
Sunt ușor de aflat ace pentru ea și ce i-o mai trebui?

Întreb fiindcă am pus un ochi mai atent și la asta, văd că are și ceva accesorii și ace.
Înseamnă mult acele accesorii și ace?

Cel din link-ul cu șapte bucăți pare a aduna gunoaie de pe marginea drumului, pe când cel de aici, îmi pare că își vinde mașina de acasă.
Parcă-i și mai curățel oleacă...

#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Acelasi singer il am si eu, merge sigur la blugi si huse din material similar, cocoana a cusut multe dracii pe ea, merita incercata daca iti e aproape


#22
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Măi, voi mă trimiteți taman la cel care nu-mi place...
Da' cu voi doi nu mă pun, în cel mai rău caz cumpăr și Privilegu'.
Măcar de făcea o fotografie mai clară, să-i văd și prenumele...

Mulțumesc domnilor, mulțumesc!

#23
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
La Singer am cusut si eu diferite materiale, este excelenta pentru ceea  ce vrei sa faci!.
Prin targul local, duminica, mai vad cate una la vanzare...
Prin Timisoara nu sunt asemenea targuri?

#24
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Las ca ați dau eu un nr de telefon de la un neamt si te lămurește el ce si cum sta treaba cu mașinile de cusut.

#25
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@spik1:
Nu știu dacă mai sunt, cel mai probabil da.
Singer nu înseamnă nimic, dacă nu spui și prenumele.
Probabil fabrică sub același nume, pentru diferite aplicații, nu?

View Postirimiaciprian1, on 27 august 2017 - 20:01, said:

Las ca îți dau eu un nr de telefon de la un neamt si te lămurește el ce si cum sta treaba cu mașinile de cusut.
Mulţumesc, însă este chiar prea mult.
Nu-i în intenţia mea să aflu lucruri care-mi depășesc interesul, ce-mi zice gcom61 și popa, este chiar ce voiam.
Nici mai mult, nici mai puțin.

Edited by scaiba, 27 August 2017 - 20:03.


#26
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 15.06.2009
Pleaca urechea la unul care a stat in masina de cusut toata studentia anilor "80 si inca 5 ani dupa. Am avut (si am) o masina ruseasca, cu masa. Design cam Singer insa cu suveica normala nu baioneta. Trage orice inclusiv panza de cort. Cu ata potrivita si tensiunile bine reglate in ata ce vine din greifer si din mosor razbeste prin orice, chiar si piele (ac triunghiular in sectiune). Un pic pretentioasa la lungimea acului. Nu ma intreba cum se cheama, da o cautare dupa masina ruseasca cu masa

#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkesarion111, on 27 august 2017 - 20:08, said:

...suveica normala nu baioneta...
English please...
Ziceam că n-am habar de nimic din astea, iar matale mă înjuri, cred...

Am văzut multe, Țaica3, are un preț chiar de râs, da' am zis să nu merg prea tare în paleolitic, poate îmi mai trebuie vreun reper la ea.

#28
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Bre e baiet fain si asta face , nu strica un sfat de la unu care toată ziua asta face .

#29
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postirimiaciprian1, on 27 august 2017 - 20:28, said:

... unu care toată ziua asta face .
Adică dă sfaturi gratuite la telefon? Posted Image
Mno, zi-i din partea scaibei că nu-i bine ce face, tre' să schimbe ceva, și asta urgent Posted Image

Serios amu', apreciez faptul că ești un coleg super fain și că te dai peste cap în a-mi fi de ajutor, însă ce-i prea mult, îi prea mult.
Nu mai insista, mulțumesc, nu.

#30
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Bre mașinile astea nu merg toate la toate materialele ..e mai complicat bre , înțelegi mata ....
Asta repara mașini de cusut de 40 de ani..

#31
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Singer de care aveau tata lumea...cea cu suveica cartus e numa buna la materiale groase...
Ti-as trimite-o pe a lu' soacra-mea, da' nu vrea neam sa renunte la ea, deh mostenire de la bunica!

Eu am cusut haturi si capestre de cai...chinga de 2-3 mm grosime...

#32
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Maica-mea foloseste o masina de cusut Monica e portabila electrica si cu pedala.
Mai demult o cunostinta croitoreasa era foarte incantata ca si-a gasit o masina Singer la pret bun vreo 100 de euro parca zicea ca astea sunt mai usor de folosit

#33
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 15.06.2009
https://www.olx.ro/o...html#be3e6d798d
asta este, a mea era varianta cu masa

#34
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postkesarion111, on 28 august 2017 - 02:05, said:


Coane...,una din asta am primit-o si eu,alaturi de acel Singer de care pomeneam...Si pt ca ai mei au avut si inca o mai am (un Singer original),am scos ceva capace si am facut comparatie din aproape,iar parerea mea este ca este o copie fidela.Nu stiu ca si otel ce si cum,insa la interior (si nu numai) arata identic.
Din pacate,nu poate face cusaturi zig/zag...si sa te apuci sa faci masa&altele...parca nu merita.La Singerul meu vechi,i-am adaptat un motor electric si pedala,insa cum aminteam,nefacand zig/zag,mai mult sta decand o am pe cea electrica(de fabrica) si mai tanara cu vreo...100+ ani...
Ca si un sfat (daca accepti)atunci cand cumperi masina,il pui pe respectivul sa faca o proba pe un material care iti convine,atat cusatura normala cat si zigzag si asta la toate regimurile de turatie(preferabil la turatie maxima).
Singerul cel ''nou '' nu are suveica obisnuita ci un mecanism mai ciudat in care se pune orice fel de mosoras (pe verticala)ce are o dimensiune adecuata...

Si... orice ai alege,numa' sa faca cusatura zig/zag...este f utila

Edited by gcom61, 28 August 2017 - 06:19.


#35
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Treaba cu masinile nemtesti in general e asa:

Dupa capitularea Germaniei in 45, rusii au luat cu totul atat jtilaje/linii de producitie cat si planuri la absolut tot ce au gasit pe la nemti.
Asa se face ca o perioada rusii au facut scule bune sau foarte bune ca si concept cel putin, cu executia au mai dat rateuri ca deh..

Treaba asta se poate constata si la alte scule  din diverse domenii....eu fii d pasionat de foto stiu de foto, im timp am mai aflat de tot felul de mecanisme identice la cota sau cu mici modificari, de la ceasuri la utilaje de lacatuserie , aparate de masura, citeam si despre niste dracii legate de trenuri samd.

Este deci foarte plauzibil ca unele masini de cusut mecanice facute de rusi in acea perioada sa fie identice si deci aproape comparabile...cu erorile generate de calitatea factorului uman, insa in prima faza s-a intamplat ca precizia sa fie suficiemt de apropiata, fiind lucrate pe aceleasi masini.




#36
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 15.03.2009

View Postkesarion111, on 28 august 2017 - 02:05, said:

https://www.olx.ro/o...html#be3e6d798d
asta este, a mea era varianta cu masa
La fel si a mea - si poate coase denim impaturit in trei , cu ac de 110 ,pilit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate