Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Circuit cu bebe zona Bari

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
In septembrie am vrea sa mergem o saptamana in zona Bari cu un bebe de 6 luni. Am mers anii trecuti pe cont propriu(fara bebe desigur) in alte 2 circuite Amalfi-Napoli-Capri si Roma-Florenta-Cinque Terre, ne-au placut si am vrea sa revedem Italia.  Avionul va fi din Timisoara, plecare 15 sept. cu wizz.
Deoarece vom avea un bebe mic cu noi va fi mai complicat (sincer nu stiu nici acum daca ar trebui sa mergem, nu am plecat nicaieri cu el intr-un sejur pana acum) Ma gandesc sa vizitam Bari-Alberobello-Poligano al Mare in special..si cred ca ar trebui sa avem in cele 3 localitati cate 2-3 nopti de cazare si apoi deplasarea cu trenul intre ele. Eu una prefer cazari in cat mai multe localitati ca sa nu ma tot intorc seara la cazare(timp pierdut cu deplasarile)
Aveti ceva sfaturi, ce s-ar potrivi si pt un bebe de 6 luni? E mult mai dificil acum sa mergi in circuite pe cont propriu dar vad ca ii place sa se plimbe in SSC si carucior daca ii respectam necesitatile de papa/somnic

Asadar in 15 ajungem la ora 11 in Bari..cazare 3 nopti
18-19 la Poligano al mare de unde am putea vizita Ostuni sau Monopoli
20-21 Albellobelo
in 22 intoarcerea in Tm la 11:25 din Bari

Va rog daca ati vizitat zona sa imi spuneti daca credeti ca e ok programul meu si ar fi pretabila cu un bebe .

Edited by luciana5, 22 August 2017 - 17:16.


#2
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Cu un bebe de 6 luni ... eu nu as risca.

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Sau ati putea sa nu mergeti. Nu reusesc sa inteleg moda aceasta de a lua un bebelus intr-un sejur care evident nu i se adreseaza.

#4
maria14

maria14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 03.01.2013
Luciana, felicitari pt bebe :) imi amintesc de cand iti planificai vacantele/luna de miere in Italia, ma bucur sa aud ca a venit si bebele :)

Eu zic sa nu-ti faci probleme, zona e extrem de frumoasa si child friendly. Chiar si din Bari s-ar putea face excursii zilnice in orasele amintite de tine, caci distantele nu sunt mari iar garile aproape de centru/principalele atractii. Dar intr-adevar cu un bebe mic ar fi o idee mai buna sa aveti cazari separate - eu as cauta cazare pe Airbnb, banuiesc ca pt un bebe mic e important sa ai si o mini bucatarie la dispozitie :)

3 nopti in Bari mi se par multe, 2 as spune ca sunt mai mult decat suficiente. Mai ales ca zborul de la Timisoara ajunge devreme si aveti timp suficient pt plimbari/vizitare si in ziua respectiva. As adauga deci o noapte de cazare la Polignano a Mare si as explora mai mult zona respectiva. E foarte posibil sa prindeti vreme frumoasa atunci si poate bagati si o zi de plaja undeva in imprejurimi :) 1 noapte de cazare la Alberobello e suficient.

Daca ati fi inchiriat masina as fi sugerat  si Matera, e putin mai departe de Bari dar merita cu prisosinta. Insa voua s-ar putea sa va fie peste mana, deci poate la o vizita viitoare cand e si bebe mai mare :)

Spor la planificat si mergeti cu incredere, experientele astea sunt unice si pt voi si pt bebe, care la 6 luni percepe deja mult mai multe decat isi pot inchipui unii dintre noi ;)

#5
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

 maria14, on 22 august 2017 - 21:21, said:

...
experientele astea sunt unice si pt voi si pt bebe, care la 6 luni percepe deja mult mai multe decat isi pot inchipui unii dintre noi Posted Image

Sunt convins ca bebe se va bucura cel mai mult de excursie (calatoria cu avionul, cazare la hoteluri, meniuri la restaurante, peisaje etc)

#6
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,111
  • Înscris: 04.03.2014

 luciana5, on 22 august 2017 - 17:11, said:

In septembrie am vrea sa mergem o saptamana in zona Bari cu un bebe de 6 luni. Am mers anii trecuti pe cont propriu(fara bebe desigur) in alte 2 circuite Amalfi-Napoli-Capri si Roma-Florenta-Cinque Terre, ne-au placut si am vrea sa revedem Italia.  Avionul va fi din Timisoara, plecare 15 sept. cu wizz.
Deoarece vom avea un bebe mic cu noi va fi mai complicat (sincer nu stiu nici acum daca ar trebui sa mergem, nu am plecat nicaieri cu el intr-un sejur pana acum) Ma gandesc sa vizitam Bari-Alberobello-Poligano al Mare in special..si cred ca ar trebui sa avem in cele 3 localitati cate 2-3 nopti de cazare si apoi deplasarea cu trenul intre ele. Eu una prefer cazari in cat mai multe localitati ca sa nu ma tot intorc seara la cazare(timp pierdut cu deplasarile)
Aveti ceva sfaturi, ce s-ar potrivi si pt un bebe de 6 luni? E mult mai dificil acum sa mergi in circuite pe cont propriu dar vad ca ii place sa se plimbe in SSC si carucior daca ii respectam necesitatile de papa/somnic

Asadar in 15 ajungem la ora 11 in Bari..cazare 3 nopti
18-19 la Poligano al mare de unde am putea vizita Ostuni sau Monopoli
20-21 Albellobelo
in 22 intoarcerea in Tm la 11:25 din Bari

Va rog daca ati vizitat zona sa imi spuneti daca credeti ca e ok programul meu si ar fi pretabila cu un bebe .

De ok e ok, in schimb nu stiu ce sa zic cu bebe, voi decideti..

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,064
  • Înscris: 07.11.2006

 bladhaund, on 22 august 2017 - 18:31, said:

Sau ati putea sa nu mergeti. Nu reusesc sa inteleg moda aceasta de a lua un bebelus intr-un sejur care evident nu i se adreseaza.

Ce te miri?Din bebe astia globetrotteri se alimenteaza generatia tanara de intelectuali,aia care va duce Romania pe culmile....

#8
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Ok, hai sa lasam deoparte  ironiile referitoare la cat de rau ar fi pt bebe ptc adevarul e ca pana nu am merge nu am sti cum s-ar comporta.
Duminica vom pleca pt 3 zile la Valiug si vom vedea cum  ii va fi. Puiutul nostru e genul de bebe pe care daca il ti in brate si ii dai papa nu ai probleme. E asa  de ok cu el incat la anul ne gandim la urmatorul.

Insa imi dau si eu seama ca l-am rupe de tot ce e familiar si i-am schimba rutina..

Cine a fost in zona, se poate folosi caruciorul(strazile sunt pavate cu dale/pietre din ce am vazut in Alberobello de ex) sau doar in SSC trebuie sa il purtam?

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Bebelusii pot fi luati in vacante fara probleme. Evident ca el nu se va bucura de peisaje dar parintii da. Poate nu ai cu cine sa il lasi, poate il alaptezi exista n motive. Doar nu o sa stai pe bara pana cand face copilul 15 ani ca sa inteleaga...

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
singura chestiune problematica ar fi daca la data calatoriei bebe va avea vaccinurile "la zi" pentru varsta lui si in mod special cel impotriva rujeolei - din pacate nu mai sunt la curent cu schema nationala de vaccinare actuala, copila mea este mare (10 ani).
sunt destule sanse ca, in orice moment al calatoriei, in multimea din aeroport sau avion/autocar sau mijloace de transport in comun, sa existe cineva purtator de vreo boala de-a copilariei, pe care s-o ia si bebe, daca nu este protejat prin vaccinare (si nici nu are cum, pana la 6 luni abia se fac o parte dintre vaccinuri, nu toate din schema nationala de vaccinare).
una este sa iesi cu bebe la plimbare cand esti acasa, alta este sa-l expui la o "baie de multime" cand inca nu are un sistem imunitar bine pus la punct.

in plus, pe la 5-6 luni este varsta la care incepe eruptia dentara si este posibil ca bebe sa fie marait / plangacios, sa nu pape bine, sa faca febra sau sa aiba scaune moi - toate aceste manifestari pot sa apara cand are loc eruptia dentara.
este posibil, iarasi, ca in timpul calatoriei cu avionul bebe sa aiba dureri in urechi, si din acest motiv sa planga si sa fie de neconsolat pe durata zborului (eventual in combinatie si cu oboseala/schimbare rutinei).

personal, daca as fi in locul vostru, as lasa bebelusul acasa pe maini grijulii si de incredere - bunici sau bona, dupa caz - si as calatori fara copil. bebe este alaptat sau hranit cu lapte-formula ?
decizia va apartine in totalitate, desigur, dar este bine sa fie o decizie informata.
este timp suficient sa-l luati cu voi in calatorii peste mari si tari, atunci cand va mai creste (de la 1-2 ani incolo), va avea o imunitate mai buna, va tolera mai bine toate schimbarile de rutina si program care au loc inevitabil atunci cand calatoresti cu avionul (trezire devreme, sarit peste orele de somn/masa, galagie, lumini, agitatie, fetze noi in jurul lui).

#11
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
corinadaniela..ai dreptate in legatura cu vaccinurile, asta e principala noastra grija si de asta si ezitam. Are 5 luni acum, cel antirujeola se face la 9 luni asa ca sigur nu il va avea. Nu l-am expus aglomeratiei din malluri , mijloace de transport in comun  tocmai din aceasta cauza si ne gandim si noi ca am putea avea probleme..
Cu dintii nu e cazul, i-au iesit 2 deja jos, ne descurcam.
Cu durerile de urechiute in avion, ii voi da sa suga la atrizare/decolare pt scaderea presiunii din timpane
Nu concep sa il las la bunici, nu ne vom face vacantele  fara el niciodata, suntem o familie, mergem impreuna sau deloc. Bunicii nu pot substitui parintii niciodata..nici macar pt 7 zile, una e sa il lasi cateva ore pt socializare si altceva zile intregi...mai ales ca nu stiu daca s-ar descurca, ce mi se pare mie usor, altuia ii pare greu.

Edited by luciana5, 23 August 2017 - 11:14.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
ia si o suzeta (sau chiar doua, una se poate pierde sau o scapa pe jos si nu ai cum s-o cureti/dezinfectezi pe loc), sa-i dai sa traga din ea in timpul zborului, are cam acelasi efect cu suptul (sau mestecatul de guma in cazul adultilor).
eu mi-am lasat copila pe mana bunicilor (parintii mei) cand avea 1 an si am plecat in vacanta in turcia, cu masina, impreuna cu o alta familie. pentru ca am nascut in iunie, in anul respectiv nu am avut deloc vacanta, nu am plecat nicaieri nici inainte, nici dupa ce am nascut-o.

doamne, ce bine a fost, am avut timp doar pentru noi - eu si sotul, am dormit si eu primele nopti cap-coada dupa ce am nascut-o.
da, ne-a fost un dor nebun de ea, dar am si savurat primele zile si nopti de odihna si relaxare dupa ce am devenit parinti.
nu m-am simtit vinovata sau ingrijorata, stiam ca este pe maini bune, perfect capabile s-o ingrijeasca, insa la acea vreme nu o mai alaptam.
ce sa zic, sa faceti cea mai buna alegere pentru voi si bebe si sa aveti o vacanta placuta. in 2 sau in 3 :-).

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 bladhaund, on 22 august 2017 - 18:31, said:

Sau ati putea sa nu mergeti. Nu reusesc sa inteleg moda aceasta de a lua un bebelus intr-un sejur care evident nu i se adreseaza.

Pai si ce sa faca, sa il lase acasa? Am un coleg de munca (german) care a mers cu sotia si bebele de 2 luni intr-un concediu cu masina de vreo 7-10 zile in Normandia.
Majoritatea germanilor isi fac concediu la fel ca si inainte atunci cand au bebe mic, nu sunt multi care sa mearga la all inclusive prin turcia sau stiu eu pe unde si sa piarda ideea de concediu. Evident, gasesti cazare care sa se adapteze nevoilor copilului, nu umbli cate 15h pe zi si totul e ok.

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Bine nemtii si alte popoare cu tiglele pe casa au alte principii. Noi suntem cu sa nu-l traga curentul, mia pune-i o caciula sau aoleu lasa-l acasa ca e frumos si-l deoache lumea.



Quote

Nu concep sa il las la bunici, nu ne vom face vacantele  fara el niciodata, suntem o familie, mergem impreuna sau deloc.
Din cand in cand si daca se poate e bine sa ai timp si doar pentru voi doi. Nu inseamna ca nu mai sunteti o familie si nici ca esti egoist. Este adevarat ca este foarte mic si atunci intervine dorul de copil etc. In timp veti trece peste si veti alerga dupa un city brake in doi. Acum nu iti condamn gandirea :D

#15
maria14

maria14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 03.01.2013

 luciana5, on 23 august 2017 - 09:42, said:

Cine a fost in zona, se poate folosi caruciorul(strazile sunt pavate cu dale/pietre din ce am vazut in Alberobello de ex) sau doar in SSC trebuie sa il purtam?

In Bari, Polignano si Monopoli (Ostuni nu am vizitat) cred ca e in regula si caruciorul, in Alberobello ar fi mai indicat sa il purtati in SSC. Nu sunt foarte multe pavaje, doar strazile putin in panta Posted Image

Edited by maria14, 23 August 2017 - 13:54.


#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,632
  • Înscris: 12.12.2006
Luciana, ti-am spus in privat cat de mult am umblat noi cu bebelusul nr 3 pana la 1 an, de la 4 saptamani am inceput iesirile afara din oras, de la 3 luni si jumatate din tara. Era vara, aveam 2 copii mai mari care trebuiau plimbati in vacanta :), taticul venea dupa o perioada foarte aglomerata la servici iar eu muncisem pana aproape de nastere.

In Romania exista conceptia asta: ai copil, stai acasa. Daca esti atenta la aspectul asta ai sa vezi occidentali cu copiii peste tot. Placerea calatoriei e pentru parinti, au si ei nevoie sa-si clateasca ochii si mintea, lui bebe ii e indiferent unde e atata timp cat ii respecti programul de mancat si dormit si ii iei cateva jucarii preferate cu tine.

Ti-as recomanda sa ai un carucior tip umbrela usor < 7 kg, pe care sa il poti ridica cu tot cu pasager cand dai de niste trepte si care sa se lase pe spate aproape total ca sa poata dormi in el comod.

In zona Bari am fost cand cea mica avea 11 luni, am avut caruciorul inclusiv in Alberobello, doar in Matera a purtat-o sotul meu pt ca nu se preta caruciorul.

Cu rujeola, din pacate, cele mai multe cazuri sunt in Timis, deci daca pleci de acolo iti scazi probabilitatea sa intri in contact cu ea.

Sora-mea a nascut anul trecut in iunie iar de Revelion a fost cu cea mica in Gran Canaria, s-au simtit extraordinar de bine, au folosit caruciorul in oras si Manduca pe unde au fost off-road :), zborul a fost cam lung in rest totul foarte bine.

#17
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Multumesc mult pt sfaturi. Parca acum sunt tot mai decisa sa mergem.
La Poligano al Mare e ok plaja pt o zi de balaceala? Din ce am vazut in poze e fff mic golfuletul si ff aglomerat, mai ales ca nu stiu cum va fi apa/vremea dupa 15 sept.  Am vazut ca si Bari are o plaja publica dar pare cam anosta...exista in zona o plaja mai linistita?

#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,632
  • Înscris: 12.12.2006
Nu stiu, noi am fost in aprilie, nu am cautat plaja. Uita-te pe google maps -- satellite view si vezi pe unde ar fi. Italienii merg la mare (si) in Puglia, deci trebuie sa ai unde.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate