Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi
 Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#433
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 19 decembrie 2017 - 16:52, said:

te anunt ca nici un document nu afirma minciunile tale.
Nici un document pomeneste vreun român.
Toate documentele insa vorbesc de vlahi.


ba chiar vorbeste prostii.
cu carul.
Uita-te la ce spune gophren.
Plus am facut si eu un comentariu, pe care mai demult
l-am exemplificat cu imagini, texte samd.


exact.
mai inainte au fost cresteni, adica nestorieni, sau iacobini.


novac inseamna urias.
toponomia asta o gasesti din plin in Balcani.
Textele  maghiare  sunt  povesti ? Toate poapoarele  balcanice  au origine cumana  incepamd de la  urosii  serbi  la toate  dinastiile  bulgare ,   voi  chiar nu cunoasteti  absolut  nimic  despre  evul  mediu  european  cum sa stiti  ca  voivodatele rusesti  dupa incercare lor de a jefuii cumanii au  fost  platitori de biruri  si toate  capeteniile inlocuite  cu  cumani sau  mariaje  mixte ! Nu  mai vorbesc de domnul maistru   mi-e   jena de parul lui  alb , e ca si  cum locuieste pe  alta planeta  unde  vlahii  au  favut istoria  medievala  a balcanilor ! Ma repet habar nu are pe ce planeta traieste  ! Si acum va prezint  scrierea  mongola nu ruseasca ! Am o rugaminte  , credeti-ma  va aflati intr-un  balon de cristal cu povesti , realitatea dincolo de  sticla plina cu basme este alta .Evolutia este in tot  ce ne inconjoara .

Attached Files



#434
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postexxes1971, on 19 decembrie 2017 - 23:36, said:

Textele  maghiare  sunt  povesti ?
arata-mi te rog, un singur text maghiar medieval in care vorbeste despre români.

#435
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postexxes1971, on 19 decembrie 2017 - 23:36, said:

Toate poapoarele  balcanice  au origine cumana
daca ne-am lua dupa capul tau,
inseamna ca 20 000 de oameni stau la baza tuturor neamurilor din Balcani.
Dupa ce stim precis, ca bizantinii au adus neamuri de peste tot,
si nu 20 000 cat au fost cumanii ci sute de mii, ba chiar milioane.
Astia, in creierul tau nu conteaza.
Conteaza cei cativa rabejiti, cumani colonizati pe valea Moravei,
in sec XII de catre bizantini.
Nu conteaza nici faptul ca ulterior bizantinilor, sarbii aveau sa creeze acelasi amestec
de populatii, cu mutari de populatii dintr-o parte in alta.
Iar ulterior, otomanii, vor amesteca si mai rau populatiile Balcanilor,
aducand numeroase populatii din Anatolia, printre care pe turcii Yuruk,
cei mai asemanatori ca stil de viata cu vlahii balcanici.

Ce sa mai vorbesc de rolul pecenegilor, de care tu nici nu ai habar.
Sau al uzilor, care printre altele mai existau in zona Bistritei (mai sus de Piatra Neamt)
in perioada interbelica.

Am uitat sa vorbesc de rolul normanzilor si al aragonezilor in formarea
de populatii pestrite in Balcani. Ca sa nu mai vorbim de rolul venetienilor
samd.

#436
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 20 decembrie 2017 - 00:16, said:

daca ne-am lua dupa capul tau,
inseamna ca 20 000 de oameni stau la baza tuturor neamurilor din Balcani.
Dupa ce stim precis, ca bizantinii au adus neamuri de peste tot,
si nu 20 000 cat au fost cumanii ci sute de mii, ba chiar milioane.
Astia, in creierul tau nu conteaza.
Conteaza cei cativa rabejiti, cumani colonizati pe valea Moravei,
in sec XII de catre bizantini.
Nu conteaza nici faptul ca ulterior bizantinilor, sarbii aveau sa creeze acelasi amestec
de populatii, cu mutari de populatii dintr-o parte in alta.
Iar ulterior, otomanii, vor amesteca si mai rau populatiile Balcanilor,
aducand numeroase populatii din Anatolia, printre care pe turcii Yuruk,
cei mai asemanatori ca stil de viata cu vlahii balcanici.

Ce sa mai vorbesc de rolul pecenegilor, de care tu nici nu ai habar.
Sau al uzilor, care printre altele mai existau in zona Bistritei (mai sus de Piatra Neamt)
in perioada interbelica.

Am uitat sa vorbesc de rolul normanzilor si al aragonezilor in formarea
de populatii pestrite in Balcani. Ca sa nu mai vorbim de rolul venetienilor
samd.
40.000 corturi recenzate doar la curtea regelui Bela al LV-lea ! wi sunt doar cumanii  albi sau civilizati  originari din taklamakan scuze daca am scris 20.000 ! Acestia  avand  istorie comuna cu  voivodatul kievean si tratate au luptat impotriva mongolilor si a  cumnilor  negrii si au fost infranti .S-au refugiat la curtea regelui ungar care le-a oferit azil politic dar in urma neintelegerilor si a banuielilor maghiarilor de intelegere  a cumanilor albi  cu mongolii  liderul lor, Khoten Khan sau Kotan Khan a fost ucis  . cumanii s-au revoltat si s-au imprastiat parte in balcani parte la fratii lor din  Ugro Wlahia si moldova!cumanii  migrau in aceste  zone cu  sute de ani inainte  fiind consemnata prezenta lor  ,  inca din anul  900 si mai inainte o data cu migratia  bulgara ! aceste 20.000 corturi reprezenta o populatie mult mai mare , acele corturi fiind de fapt iurte  , corturi familiale  sau de  clan  trase de boi sau үй !Vezi tu , acestea sunt si simboluri cumane sau tatare nu doar litere slavone....Eu ma referam doar  la cele 40.000 corturi cumane refugiate si recenzate la curtea regelui  Bela nu la milioanele de cumani   care erau asezate si unele triburi chiar descalecate cu  voivodate si puteri  gata formate care deja erau opozante  curtii maghiare ! Sa nu uitam ca ungurii  , odata ajunsi in campia  panonica au inceput raidurile de supunere nu doar in directia  noastra dar si in europa si  balcani  pana au fost crestinati supunand popoarele gasite  in transilvania banat Moldova si o  parte mica din tara Romaneasca ! In istoria  medievala  bulgara  si maghiara  gasim  clanurile  regelui cuman Ion la locul numit mai tarziu  Craiova in lupte teritoriale cu  voivozi  sarbi ! Avem o istorie frumoasa  dar plina de sange rasturnari de puteri intre rude si acte de nesupunere fata de toate puterile din jur , legaturi incestuoase sau  acte asa zis  imorale crestine incestuoase sau abuzuri ca sclavia rommilor , acesta cred ca este motivul pentru care istoria  medievala romanesca nu este prezentata publicului .Rolul venetienilor a fost unul strict invaziv economic  legat de peninsula  crimeei si ruta economica cunoscuta ca drumul matasii......Tatarii si Hoarda de Aur nu a facut decat sa aplice  tehnici moderne din economie  cu venetienii adica taxarea comertului iar ei , specific  imperiului roman  ,au crezut ca sunt stapani !  Venetienii sunt gasiti  luptand in banat impotriva   oamenilor din Valea almasului  astazi Almaj  Bozovici Moceris , luptand impotriva romanilor(curutilor asa ne spuneau habsburgicii si insemna la acea vreme , nelegiuit haiduc )

View Postenough1453, on 20 decembrie 2017 - 00:05, said:

arata-mi te rog, un singur text maghiar medieval in care vorbeste despre români.
imi pare rau ca nu am pus ghilimelele de rigoare , am scris romani sa nu  jignesc spiritul national , bineinteles nu erau  romani  nici nu auzisera de acest  termen la acea data , incerc sa evit  a spune ca populatia era  cumana  din bun simt ! Misionarii maghiari   sau  de la roma care au reusit sa scape  din cumania  au scris  destule , exista si  epopei din cultura vikinga  despre jafurile facute de varegi alaturi de cumanii negrii  Posted Image Texte scrise  din acea vreme  cu date exacte Posted Image  Ceva ce merita constatat este ca populatia europei   depasea cu putin  600 de milioane  la inceputul evului mediu cand  de odata  populatia a ajuns la  un miliard 300  dupa anul 1300  in pofida mortalitatii  extraordinare .Se numeste  boom prin expansiune ! a popoarelor  nomade! Arheologia ne arata ca  am practicat religii tengriiste si zoroastrism  istoria  europeana ca suntem populatie   cu radacini bine infipte in  est , genetica la  fel !  De obiceiuri , nu mai  vorbesc Posted Image

Attached Files


Edited by exxes1971, 20 December 2017 - 08:53.


#437
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017
Regele Bela al IV lea  si  Khoten Khan inainte de a fi ucisi aceeasi  imbracaminte ca  cei de la posada sa nu mai vorbim de armament.Acesti cumani erau cunoscuti ca polovtsi  in limbile slave ca poloneza si voivodatele ruse , in limbile tucice qu, qun, qūn, quman sau qoman inseamna blond sau in  cumana cuvant pentru putere , forta .Aveau o vesela de lut specifica cu modele traditionale si forme geometrice care le  gasim si la turci oghuz si  bashkir , carpete cu trandafiri  si covoare   tesute cu modele traditionale , cel putin in banat  si oltenia severinului casele tradtionale sunt pline de asa ceva

Attached Files


Edited by exxes1971, 20 December 2017 - 09:37.


#438
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Si limba românã de unde ne parvine atunci?

#439
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Exxes1979, de unde ne parvine fondul latin neoromanic in limba română? Inteleg ideea amestecului si rolul turcilor vechi, dar trebuie sa clarifici si originea fondului lingvistic neoromanic românesc cat o fi el 10-20% deoarece este o parte fundamentala a limbii românești.

Eu cred ca turanicii au asimilat proaspetele state cruciate balcanice cu limba si populatie cu tot, asimilat dar nu exclus.

#440
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postexxes1971, on 19 decembrie 2017 - 23:36, said:

Textele  maghiare  sunt  povesti ? Toate poapoarele  balcanice  au origine cumana  incepamd de la  urosii  serbi  la toate  dinastiile  bulgare ,   voi  chiar nu cunoasteti  absolut  nimic  despre  evul  mediu  european  cum sa stiti  ca  voivodatele rusesti  dupa incercare lor de a jefuii cumanii au  fost  platitori de biruri  si toate  capeteniile inlocuite  cu  cumani sau  mariaje  mixte ! Nu  mai vorbesc de domnul maistru   mi-e   jena de parul lui  alb , e ca si  cum locuieste pe  alta planeta  unde  vlahii  au  favut istoria  medievala  a balcanilor ! Ma repet habar nu are pe ce planeta traieste  ! Si acum va prezint  scrierea  mongola nu ruseasca ! Am o rugaminte  , credeti-ma  va aflati intr-un  balon de cristal cu povesti , realitatea dincolo de  sticla plina cu basme este alta .Evolutia este in tot  ce ne inconjoara .
Du-te, bă, de aici şi învaţă mai întîi să scrii bine. Ce jenă îţi e ţie de mine?
Ştii tu că eu am fost maistru? Dacă ştii asta precis, scrie asta, dar dacă nu ştii nu mai scrie năluci din capul tău. Tu ce ai fost? Poate ai fost inginer electrotehnic, din acela care nu ştie să monteze o sonerie şi cheamă un electrician. Am zis poate, dar nu scriu asta, că nu ştiu ce ai fost. Ce a fost cineva în trecut sau ce este nu contează aici. Aici contează ce scrie şi cum scrie.
Pe subiect: Acela este alfabetul rusesc. Este făcut după alfabetul slavon chirilic. Nu e alfabet mongol! Afiermaţia asta e o prostie de a ta pt că tu nu ştii pe ce planetă trăieşti!
Vii continuu cu ghioambe din astea şi jigneşti userii care pe bună dreptate te contrazic. Cum să spui, bă, că ăla e alfabet mongol? E ALFABETUL RUSESC.

#441
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostInfinitty, on 20 decembrie 2017 - 14:42, said:

Si limba română de unde ne parvine atunci?
Ce să facă? Să clarifice el? Tu nu vezi că el dacă ar trebui să scrie după dictare ar lua nota 4? Poftim hal de exprimare din postarea lui #437 : "Regele Bela al IV lea  si  Khoten Khan inainte de a fi ucisi aceeasi  imbracaminte ca  cei de la posada sa nu mai vorbim de armament."
Ţi-ai găsit şi tu unul care scrie trăsnăi mai mari ca tine, este mai agramat, scrie cu greşeli mai mari  şi ăla tot de la voi din Maramureş este.
Văd că te cobori cu plăcere la nivelul lui şi îl stîrneşti să scrie mult. Nu scrii tu cu Cirus destule trăznăi. V-au venit întăriri.

#442
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

View Postionelmironescu, on 20 decembrie 2017 - 17:50, said:

Du-te, bă, de aici şi învaţă mai întîi să scrii bine. Ce jenă îţi e ţie de mine?
Ştii tu că eu am fost maistru? Dacă ştii asta precis, scrie asta, dar dacă nu ştii nu mai scrie năluci din capul tău. Tu ce ai fost? Poate ai fost inginer electrotehnic, din acela care nu ştie să monteze o sonerie şi cheamă un electrician. Am zis poate, dar nu scriu asta, că nu ştiu ce ai fost. Ce a fost cineva în trecut sau ce este nu contează aici. Aici contează ce scrie şi cum scrie.
Pe subiect: Acela este alfabetul rusesc. Este făcut după alfabetul slavon chirilic. Nu e alfabet mongol! Afiermaţia asta e o prostie de a ta pt că tu nu ştii pe ce planetă trăieşti!
Vii continuu cu ghioambe din astea şi jigneşti userii care pe bună dreptate te contrazic. Cum să spui, bă, că ăla e alfabet mongol? E ALFABETUL RUSESC.

View Postionelmironescu, on 20 decembrie 2017 - 18:06, said:

Ce să facă? Să clarifice el? Tu nu vezi că el dacă ar trebui să scrie după dictare ar lua nota 4? Poftim hal de exprimare din postarea lui #437 : "Regele Bela al IV lea  si  Khoten Khan inainte de a fi ucisi aceeasi  imbracaminte ca  cei de la posada sa nu mai vorbim de armament."
Ţi-ai găsit şi tu unul care scrie trăsnăi mai mari ca tine, este mai agramat, scrie cu greşeli mai mari  şi ăla tot de la voi din Maramureş este.
Văd că te cobori cu plăcere la nivelul lui şi îl stîrneşti să scrie mult. Nu scrii tu cu Cirus destule trăznăi. V-au venit întăriri.
Baaaa.....? ce este asta ? O expresie latina sau   vlaha ?r  asta e  maximul  de punctaj Iq  la care o persoana de genul   este asezat in societate , nationalistul care   habar nu are de istoria  tarii lui poate  conduce un colectiv de lacatusi mai mult  nu Posted Image

View PostInfinitty, on 20 decembrie 2017 - 16:12, said:

Exxes1979, de unde ne parvine fondul latin neoromanic in limba română? Inteleg ideea amestecului si rolul turcilor vechi, dar trebuie sa clarifici si originea fondului lingvistic neoromanic românesc cat o fi el 10-20% deoarece este o parte fundamentala a limbii românești.

Eu cred ca turanicii au asimilat proaspetele state cruciate balcanice cu limba si populatie cu tot, asimilat dar nu exclus.
Hai sa vedem ce cuvinte latine sunt in primele  scrieri  romanesti  si stabilim  si cand  au fost  imprumutate

Edited by exxes1971, 20 December 2017 - 19:04.


#443
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postexxes1971, on 20 decembrie 2017 - 19:02, said:

Baaaa.....? ce este asta ? O expresie latina sau   vlaha ?
nu.
nicidecum.
e cumana
sau tatara.

#444
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

View PostInfinitty, on 20 decembrie 2017 - 16:12, said:

Exxes1979, de unde ne parvine fondul latin neoromanic in limba română? Inteleg ideea amestecului si rolul turcilor vechi, dar trebuie sa clarifici si originea fondului lingvistic neoromanic românesc cat o fi el 10-20% deoarece este o parte fundamentala a limbii românești.

Eu cred ca turanicii au asimilat proaspetele state cruciate balcanice cu limba si populatie cu tot, asimilat dar nu exclus.
Si  ai  dreptate  privitor la asimilare . Intrebarea se pune   proaspetele  voivodate  si organizari statale  medievale  din balcani  , din ce fel de populatii erau  compuse  , daca nu  s-au format tot din populatii  turanice ....nu uita ca toate  populatiile europene  moderne sunt   migratori asiatici ! si triburile  germanice   au  venit in europa  din stepa   , francii facand si el parte din categorie .Europa  vine  dupa  o lunga   era  glaciara  , putinele populatii europene  sunt in  nordul  sudul  frantei si  nordul spaniei si   sudul italiei  .Stepa .Daca studiezi  migratia  popoarelor  incepand cu 7000 ien ai sa te lamuresti ce s-a intamplat  cu primele civilizatii  europene . Nu vreau sa ma  repet dar si romanii sunt un trib turcic  migrat in europa  cam in aceeasi perioada cu  dacii lui  Burebista   care i-au ocupat pe  geti .Uita-te  la  sfarsitul civilizatiei etrusce  sa vezi  cum un trib de  tapinari  venit in nordul italie   sta in umbra   bogatiilor si civilizatiei etrusce pe care o  lichideaza  in modul cel mai  barbar ! Romanii sunt cel mai  barbar si  lacom imperiu rasarit triburile npmade nu au  invadat imperiul si ramasitele din el ! Imperiul  roman  a invadat  teritoriul   popoarelor  nomade  pe care ca orice putere a vrut sa le asimileze . Istoria lu" nea caisa  nu o stiu decat   dacopatii ,  istoria  moderna acum se scrie , cu ajutorul  stintelor nu cu  teorii  nationaliste   caraghioase !

#445
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postexxes1971, on 20 decembrie 2017 - 19:02, said:

Hai sa vedem ce cuvinte latine sunt in primele  scrieri  romanesti  si stabilim  si cand  au fost  imprumutate
ghiseu
taman
buzdugan
halal
mahala
maidan
ghiozdan
samd.

View Postexxes1971, on 20 decembrie 2017 - 19:19, said:

Nu vreau sa ma  repet dar si romanii sunt un trib turcic  migrat in europa
ca si semitii, tot turcici.
Asta e teorie ungureasca.

Ne-ai facut unguri.
Sa nu spui ca avem capitala la Budapesta :lol:

#446
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 20 decembrie 2017 - 19:19, said:

nu.
nicidecum.
e cumana
sau tatara.

baaah  da!  la oi  se striga asa  ! tatarii sunt oieri asa ca , e tatara

#447
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postexxes1971, on 20 decembrie 2017 - 19:19, said:

nu uita ca toate  populatiile europene  moderne sunt   migratori asiatici ! si triburile  germanice   au  venit in europa  din stepa   , francii facand si el parte din categorie

Romanii sunt cel mai  barbar si  lacom imperiu rasarit
iar cum romanii fac parte din aceleasi neamuri precum germanii, francii samd
inseamna ca romanii erau turci. Posted Image

#448
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.09.2017
ce au semitii aici ? esti antisemit? nu-i de mirare ! Rumanii sunt educati sa urasca  unguru" , turcu" si  jidanu".Antonescu a spus-o  ....e roman "get beget "   De dolan ai auzit ? De la care  vine  dolanescu  sau  pintea cu pinteala ?

Edited by exxes1971, 20 December 2017 - 19:27.


#449
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postexxes1971, on 20 decembrie 2017 - 08:39, said:

Avem o istorie frumoasa  dar plina de sange rasturnari de puteri intre rude si acte de nesupunere fata de toate puterile din jur , legaturi incestuoase sau  acte asa zis  imorale crestine incestuoase sau abuzuri ca sclavia rommilor , acesta cred ca este motivul pentru care istoria  medievala romanesca nu este prezentata publicului .
de fapt e vorba de robia (nu sclavia) ti.ganilor si a tatarilor.

Ca sa nu mai vorbim de robia ti.ganilor gabori, la origine cumani,
caci cumanii erau blonzi precum gaborii.

Care gabori sunt ti.gani unguri, caci vorbesc ungureste acasa.
Si se mai numesc ienisi, si-si zic ca la origine erau evrei.

Posted Image Posted Image

View Postexxes1971, on 20 decembrie 2017 - 19:26, said:

ce au semitii aici ?
pai n-ai spus tu ca romanii sunt turci?
iar ungurii spun ca turcii sunt semiti, adica adevaratul popor evreu,
poporul Bibliei.
Adica romanii sunt evrei.

Ce te supara?
Esti antisemit?

#450
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postenough1453, on 20 decembrie 2017 - 19:32, said:

Care gabori sunt ti.gani unguri, caci vorbesc ungureste acasa.
Si se mai numesc ienisi, si-si zic ca la origine erau evrei.
gaborii vorbesc tsiganeste sau romani. si da, ai dreptate, sustin ca se trag din persi( iranieni) si evrei.

mi se pare mie sau colegul exxes e un adept al panturcismului?
sa spui ca romanii sunt de origine turcica parca e putin cam mult.

Edited by cirus6, 20 December 2017 - 19:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate