Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#2287
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMount_Yerrmom, on 31 mai 2018 - 22:44, said:

Ca la radio Erevan
De acolo te informezi? Bine de stiut. Totusi, in acel moment avusese loc o rascoala interna, de care au profitat si roxolanii pentru a intra in provincie dupa jaf. Noteaza undeva asta.

Quote

117: moare Traian si are loc prima rascoala sincronizata cu atacul dacilor liberi aliati cu iazigii si roxolanii, este omorat guvernatorul Bassus.
138,140,143: alte rascoale in timpul imparatului Antoninus Pius (138-161).
156: atacuri ale dacilor liberi ,
157-158 carpii si costobocii sunt infranti iar Antoninus se proclama Dacicus Maximus.
167: carpii si costobocii formeaza” Federatia Barbara in alianta cu quazii, iazigii si roxolanii devastand Tracia,Macedonia, Moesia ajungand pana in Tesalonic si Atena. Marcus Aurelianus stabileste un comandament unic pentru Dacia si Moesia sub conducerea lui Marcus Claudius Franto.
170: Franto moare moare in lupta contra federatilor,
171 o alta lupta soldata cu o victorie neclara a romanilor.
174: Marcus Aurelius participa personal la lupta in fruntea legiunilor a V-a Macedonica si a XII-a Macedonica in care este luata prizoniera familia regelui costoboc Piereporus.
180-184: dacii liberi ataca Dacia deoarece imparatul Comodus Antoninus nu a respectat angajamentele financiare.
213-214 costobocii, carpii in alianta cu bastarnii,vandalii si roxolanii ataca provinciile romane, razboiul prelungindu-se pana la asasinarea lui Caracalla in 217.
in 218 dacii liberi parasesc Dacia romanii platind tribute si eliberand ostaticii luati de Caracalla.
237: Maximin Tracul devine si el Dacicus Maximus In urmavictoriei asupra dacilor liberi aliati cu iazigii sarmati.
240:carpii ataca Transilvania venind dinspre Campia Romana. 242:carpii aliati cu gotii intra in Moesia si Tracia.
246-247:Filip Arabul se retrage la sud de Dunare in urma luptelor cu cu carpii aliati cu gotii.
248: Gotii aliati cu carpii patrund in Dobrogea, sunt invinsi de viitorul imparat Caius Decius Dar cetatea Histria a fost distrusa.
249:Carpii si gotii in alianta cu vandalii si bastarnii ataca simultan Dacia si Moesia. O parte din armata cucereste Sarmisegetuza dupa care ataca Pannonia, alta parte invadeaza Moesia Superior si Macedonia, este ucis imparatul Decius in 251.
253:Carpii si gotii ataca Moesia din cauza opririi subventiilor de catre imparatul Trebonianus Gallus.
257: Gotii si carpii ataca sudul Dunarii ajungand pana la Bosfor si pe coastele Asiei Mici.
236-267: Alianta carpo-gota ataca pe mare si uscat invadand Moesiile.
271: Retragerea aureliana la fel ca retragerea armatei xiv-a neciomagita de urmasii carpilor si iazigilor era sa zic iesenilor

Edited by lucifer76, 01 June 2018 - 04:52.


#2288
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMount_Yerrmom, on 31 mai 2018 - 22:44, said:

Stii cum sunt arfeologii, puturosi!
n-am zis asa ceva niciodata, din contra, is harnici, da' par ghinionisti.

#2289
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,307
  • Înscris: 05.08.2015

View Postlucifer76, on 01 iunie 2018 - 04:46, said:

De acolo te informezi?

Decat din calindare...

#2290
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMount_Yerrmom, on 31 mai 2018 - 22:44, said:

Cate le-or descoperit arfeologii. Vreo doo. Stii cum sunt arfeologii, puturosi!
Păi, atunci pe ce vorbeşti?Posted Image

#2291
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMount_Yerrmom, on 31 mai 2018 - 22:44, said:

Dada, sigur. Ca la radio Erevan, nu erau daci ci roxolani si iazygi si nu erau indigeni ci din afara provinciei.



Sa nu-ti tii respiratia pana cand ti-oi pune io aicea dovezi de care tu nu stii, din nestiinta de carte

Ar fi mare pacat ca dacismul sa piarda un exemplar ca matale.



Cate le-or descoperit arfeologii. Vreo doo. Stii cum sunt arfeologii, puturosi!
E lista mare, vad ca-ti trebuie mult timp ca sa o expui ...

Edited by cristiany, 04 June 2018 - 08:35.


#2292
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In alta ordine de idei, am observat ca popoarele mari nu au disparut complet si subit, ci au rezistat multa vreme intr-un arela periferic intr-o margine a vetrei lor initiale.

Iberii vechi au supravietuit sub forma bascilor intre Pirinei si Cantabrici, iar ibericii romanici in Cantabrici si in muntii ce dau dinspre sud spre cei dintai, apoi prin Reconquista au revenit pana la Gibraltar.

In mod analog zona balcanica aflata la sud de Dunare dar si in zona carpatica, este echivalentul Iberiei, Galiei ori Germaniei, atat ca suprafata cat si ca evolutie istorica.

Vlahii vor supravietui intre Tesalia, Epir si Bosnia, de unde vor lansa o reconquista in spatiul nord-dunarean unde in Carpati inca mai existau vlahi de pe vremea lui Traian, o minoritate in propria tara.

#2293
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Hopa!... Infinitty a schimbat calimera. Nu mai vin vlahii din sud acum ci vin niște vlahi din sudul dunării în nordul dunării, unde deja mai erau vlahi dar numai în Carpați „de pe vremea lui Traian, o minoritate în propria țară”.
Ia, uite, drăcie; Infinitty zice ceea ce eu zic, dar e o mare ediferență, că el cunoaște o majoritate formată nu din vlahi. Eu am zis că erau și pe atunci vlahi peste tot , nunumai în Carpați.
Deci, d-le Infinitty, dacă zici că erau vlahi și pe vremea lui Traian, vorbeau vlăhește, adică ziceau pe acolo pe la voi „hai, să mînci măli cu brî”?
Cît de minoră a fost minoritatea aia vlahă?
majoritatea din cine era formată?
Unde și cum a dispărut majoritatea?

#2294
Khanum

Khanum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2018
Vlahii  vin din  arealul slav ,  cu nume  slave  , cuvinte slave si  turcice  imbogatite cu cuvinte latine datorita pastoralismului nomad  practicat in interiorul  balcanilor , au  practicat revolte in mod constant in interiorul  imperiului  bizantin , au fost iscoadele cumanilor in  invazia  din 1199 iar  din 1201  impreuna cu vecinii de la  nord de dunare , cumanii , invadeaza  in mod constant  imperiul  Bizantin .Niketas Choniates ii si descrie ca fiind un popor nomad  in  timpul  revoltelor bulgaro  vlahe. primul  nume de  vlah consemnat  Berivoi

Edited by Khanum, 19 June 2018 - 10:00.


#2295
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostKhanum, on 19 iunie 2018 - 09:59, said:

Vlahii  vin din  arealul slav ,  cu nume  slave  , cuvinte slave si  turcice  imbogatite cu cuvinte latine datorita pastoralismului nomad  practicat in interiorul  balcanilor , au  practicat revolte in mod constant in interiorul  imperiului  bizantin , au fost iscoadele cumanilor in  invazia  din 1199 iar  din 1201  impreuna cu vecinii de la  nord de dunare , cumanii , invadeaza  in mod constant  imperiul  Bizantin .Niketas Choniates ii si descrie ca fiind un popor nomad  in  timpul  revoltelor bulgaro  vlahe. primul  nume de  vlah consemnat  Berivoi
Ai început prost!
Textul tău e scris execrabil. Ai greșeli grave de exprimare: „pastoralism nomad”. „Păstorism nomad” se spune corect, dar pt valahi oricum e greșit pt că vlahii nu au fost vreodată nomazi. Păstorismul transhumant și păstorismul nomad sînt două lucruri distincte. În nomadism merge toată familia cu cortul sau cu iurta. În transhumanță pleacă doar păstorii, iar familiile rămîn acasă.
Mi se pare că ai mai fost pe aici. Ai revenit cu nume nou.

#2296
Khanum

Khanum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2018
In acest moment  noua alianta  formata  formata din cumani bulgari si  vlahi se numeste a doua Bulgarie preponderenta  fiind cumana intelege  ca noua amenintre nu este  Bizantul  ci  Imperiul latin cu care are   confruntari .Liderul este  Kaloyan si dispune de 14000 luptatori  bulgari si vlahi si o cavalerie auxiliara cumana  nenumarata. Au  loc lupte numeroase iar cea decisiva are loc la Adrianople in 14 Aprilie 1205 unde Kaloyan isi trimite  razboinicii cumani sub congucerea unui cuman Koja care urmeaza aceeasi tactica nomada de a fugii  atragand dusmanii sub ploi de sageti  , tactica  folosita si la Posada de cumani si  tatarii Nogai . Latinii au  murit sub ploi de sageti injunghiati  si  spanzurati  dupa  cai    cu  lasouri .Chiar  Louis,Earl of Blois, si-a dat intalnire cu  moartea   nomada iar Bladuin 1  fost capturat. Ca multumire   Kaloyan  ofera cadou  cumaniloe de la  nord de dunare un teritoriu .Choniates  mentioneaza ca  urmeaza doua luni de dezastru pentru  Bizantini  Cumanii  jefuind  imperiul   pana  in apropierea  verii  dar  Kaloyan nu i-a  putut oprii pe acestia   la intoarcerea  pentru  pastoralismul de vara  la nord de dunare .
In 1206 Kaloyan a trimis trupe mari de războinici Vlahi și Cuman pentru a ajuta apărătorii Adrianopolului și Didymotoichon. evenimente au fostdate  în detaliu de Villehardouin.Cu patru zile înainte de Candlemas  Sfanta  Marie Chandelor), Thierry de Dendermonde (Tierris Tendremonde) a stabilit  o incursiune nocturnă, impotriva cumanilor însoțită de 120 de cavaleri, plecând dintr-o  mică garnizoană din Rousion (Rousse). La izbucnire, Tinta a fost o  localitate ocupata de  cumani si  vlahi . Cavalerii au făcutun atac surpriză asupra lor și a făcut o  captura de patruzeci de cai. La intoarcere  s-au intalnit cu o  armata de  7000 de  auxiliari  Cumani si  vlahi  1 Februarie 1206 si  doar 10 au  reusit sa scape  ascunsi  prin mlastini .Ca razbunare cumanii si  vlahi au distrus  estul  traciei   la malul  marii  negre luptatorii  constand in cumani  vlahi  bulgari si  greci .Au ajuns sa captureze Athyras, la 12 mile de Constantinopole.Kaloyan trimite  o cavalerie cumana si vlaha  la Didymotoichon si  il rade  la pamant  la intoarcere jefuie  tot ce ii sta in cale.in 1207 Kaloyan formeaza o  armata uriasa  Cumana Vlaho bulgara si jefuie  toata Rhomania  ambitia si tinta sa fiind  Adrianopole dar  imperiul bizantin a fost din nou salvat de  nevoile oilor de la  nord de dunare  In tot timpul acesta  la  Nord de Dunare  era Cumania !

#2297
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Ăsta e ăla de suferă de turcaleți pe creier.

#2298
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postionelmironescu, on 19 iunie 2018 - 11:06, said:

Ai început prost!
Textul tău e scris execrabil. Ai greșeli grave de exprimare: „pastoralism nomad”. „Păstorism nomad” se spune corect, dar pt valahi oricum e greșit pt că vlahii nu au fost vreodată nomazi. Păstorismul transhumant și păstorismul nomad sînt două lucruri distincte. În nomadism merge toată familia cu cortul sau cu iurta. În transhumanță pleacă doar păstorii, iar familiile rămîn acasă.
Mi se pare că ai mai fost pe aici.
Ai revenit cu nume nou.
Poftim ?

Attached Files



#2299
Khanum

Khanum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2018

View PostSucre-Bolivar, on 19 iunie 2018 - 12:04, said:

Poftim ?
Cine-i   acel individ care  contesta  adevarul si  care este  scopul lui  ca nu  inteleg ? Aceasta  pagina e cumva  vreun cuib  comunistoid ? In toata aceasta perioda  Vlakhia era un teritoriu in Bulgaria d iar  la  Nordul  Dunarii  era Cumania sau tara scitilor  atestate de surse diferite atestate istoric

Edited by Khanum, 19 June 2018 - 13:09.


#2300
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Presimt ca cineva nu o sa faca prea multi purici pe aici Posted Image

#2301
Khanum

Khanum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2018
Nikephoros Gregoras spune in mod expres că Batatzes Familie nobila Bizantin cu origini grecesti ) nu dorea ca Asen să fie  adversarul său, deoarece  are liante cu  "vecinii Transdanubiani
Sciții [Cumani]

#2302
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostKhanum, on 19 iunie 2018 - 11:43, said:

Mai  ciobane  vezi de treaba  ta  ! Pastoresc oi in capul tau .Sunt  date  verificabile  vlahii sunt  catalogati ca un popor  nomad  nu  unul  care  merge acasa sa-ti  pastoreasca  tie   fluturii din cap .  Esti  vreun politist ?Detectiva  particular ?  Eu scriu ceva   real si  tu ma iei  cu  umblatul pe aici  !  Cine te  crezi  mai  nesimtule sa  faci catalogari la adresa mea?
Lui Infinitty ii place pstarea asta sulfuroasă. E la nivelul lui. E agramată și sulfuroasă.Posted Image

View PostSucre-Bolivar, on 19 iunie 2018 - 12:04, said:

Poftim ?
E așa cum am spus indiferent cîți cretini m-au contrazis în trecut, mă contrazic sau mă vor contrazice.  Am spus că nomadismul e una, iar păstoritul transhumant e alta! Indiferent cîți cretini vor spune că e același lucru, nu au dreptate.

#2303
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Ionele!, ai dat cu mucioila-n fasole!

Pai asa se face, postezi doar prima jumatate ca sa-ti inchipui matale te miri ce malitiozitate din partea mea?! Daca te-as face paranoic iar te-ai supara, asa ca iti dau pace.

#2304
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Băi, moroșene, expresia a da cu mucii în fasole se folosește pt cineva care face ceva  ce nu prevede eticheta.Eu nu am făcut nimic de acest fel. Tu mai învață expresiile romînești, că le greșești cam des, ca și Fane sau Mount Yerrmom. Eu am răspuns doar la ce am copiat! NU AM RĂSPUNS LA TOATE CÎTE AI SCRIS TU IN POSTARE, deci nu e nici un dat cu mucii în fasole.Posted Image

Ți-au venit întăriri la scris aberații: Khanum, care a fost banat pt dat cu mucii-n fasole.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate