Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#2305
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 19 iunie 2018 - 14:02, said:

Am spus că nomadismul e una,
iar păstoritul transhumant e alta!
Indiferent cîți cretini vor spune că e același lucru, nu au dreptate.
corect nea  florica.

View Postionelmironescu, on 19 iunie 2018 - 11:06, said:

Păstorismul transhumant și păstorismul nomad sînt două lucruri distincte.
În nomadism merge toată familia cu cortul sau cu iurta.
În transhumanță pleacă doar păstorii, iar familiile rămîn acasă.
corect.
asa-i.

View PostKhanum, on 19 iunie 2018 - 12:41, said:

In toata aceasta perioda  Vlakhia era un teritoriu in Bulgaria d
iar  la  Nordul  Dunarii  era Cumania sau tara scitilor  atestate de surse diferite atestate istoric
corect.

#2306
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Era postarea lui kHan-Selim, iar despre el numai de bine, practic este varful de lance al istoriei noastre.

Stefanmm-Sucre-Khan, eu asa vad istoria noastra!

#2307
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu am înțeles nimic. Cine e kHan-Selim? Nu știu să fi auzit vreodată de vreun „vîrf de lance al istoriei”. Ce e aia?
Din postarea ta exprimată  stîngaci nu prea se înțelege ceva.

#2308
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postenough1453, on 19 iunie 2018 - 18:10, said:

corect.
asa-i.

Tu traiesti in motorhome? Vrei sa-ti arat poze cu vlahi cu toata familia pe magarusi , in transhumanta?

Nomadism = propaganda nationalista
Transhumanta = propaganda nationalista.

Vlahii de la mama dracu din Cehia, si Vlahii de la mama dracu din Grecia, sunt ajunsi acolo, cu catel cu purcel, calare pe magarusi, dusi cu oile.
La 1800 s-a dezvoltat doctrina nationalista - Ein volk, ein fuhrer, ein faterland. Tot ce se afla in tzarcul X, va fi de aceeasi culoare, cu aceleasi tricouri, de sus pana jos. Tot ce nu se afla in tzarcul X, va fi scarna pamantului, dujman, inamic, sub-uman, barbar venit in expeditie de jaf si prada, atentator la valorile ancestrale ale poporului sedentar, adica bun, pozitiv, valoare!


Pastoralismul e conceptul ca un cioban cu oile, merge peste tot, cat tine iarba. Tot teritoriul ala e considerat ca apartinand lui Dumnezeu. EL.
Ciobanii astiea cu oile, cand a venit Nationalismul, au fost prinsi ca tzintzarul in rasina bradului. Propaganda nationalista i-a spurcat ca "nomazi", pt ca nu se conformau.
In Imperiul Austriac, au fost impuscati cu mitraliera, ca se opuneau Noii Ordini Europene.
In Balcani au fost iar starpiti, si azi ai Sarbi si Bulgari inalti ca bradu, cu nume ca Ivica Dačić si Ivailo Dacev.

Edited by criztu, 20 June 2018 - 18:10.


#2309
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 05.08.2015
Si, stupoare, niciun Ion Dacu in patria lor ciobaneasca din Carpati

#2310
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postcriztu, on 20 iunie 2018 - 18:01, said:

Vlahii de la mama dracu din Cehia, si Vlahii de la mama dracu din Grecia, sunt ajunsi acolo, cu catel cu purcel, calare pe magarusi, dusi cu oile.
paibreneacriztule,
matale le pui toate in aceiasi oala: bejenia, nomadismul, transhumanta.

apropo,
ai auitat ca pe langa purcel, magarusi etc mai duceau cu ei si clopotul bisericii.

Edited by enough1453, 20 June 2018 - 23:37.


#2311
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostMount_Yerrmom, on 20 iunie 2018 - 23:22, said:

Si, stupoare, niciun Ion Dacu in patria lor ciobaneasca din Carpati

Dacian Ciolos ce o fi?

#2312
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postenough1453, on 20 iunie 2018 - 23:36, said:

paibreneacriztule,
matale le pui toate in aceiasi oala: bejenia, nomadismul, transhumanta.

Ai citit despre migratiile Indo-Europene, da? Toharii din China, Sanskritii din India, Latinii din Italia, sunt migrati acolo.
E, aici incepe propaganda:
Cand latinii fac imperiu in Italia, dom'le, popor civilizat, supermeni, sedentari, baieti buni, valoare!
Cand hunii fac imperiu in Carpati, dom'le, popor necivilizat, subumani, migratori, baieti rai, scarnavie!

Latinii dom'le, au rasarit spontan in Italia, cu catel cu purcel, cu clopotu in spinare, cu coloseumu in chiloti.
Hunii dom'le, nijte nomazi migratori, veniti in expeditie de jaf si prada, ca o molima, sa strice si sa spurce.

si acuma vlahii:
Daca te duci in Grecia, Bulgaria, Serbia, vlahii sunt fix ca hunii: - nijte nomazi migratori subumani alogeni veniti in expeditie de jaf si prada
Daca te duci in Romania, vlahii sunt fix ca latinii: - dom'le, nijte transhumanti, nijte bajeniti, dar ei sunt nobili, sedentari autohtoni. Ciobani sedentari!


Asta e doctrina nationalista, in care Ciobanii sunt facuti sedentari, transhumanizati, bejeniti, pecenegiti, numa si numa pt ca ii revendici ca stramosi.
Pai daca Ciobanii sunt sedentari si in Grecia, si in Bulgaria, si in Romania, si in Serbia, si in Polonia, Slovacia, Cehia, Ucraina, si in acelasi timp bejeniti, ce fel de bejenire e aia, in care acesti ciobani fug dintr-un loc, sa zicem se bejenesc din Romania in Bulgaria, dar ii gasesti binemerci si in Romania si in Bulgaria.

Tu, incercand sa ramai in ideologia nationalista, ii faci pe Ciobanii astiea, clonati, nu transhumati, nu bejeniti.



Fii barbat: Pastoralismul = familia se muta cu catel cu purcel, dupa cum gasesc iarba.
Ceea ce numim "poporul roman", este o contopire de Pastoralisti, Agricultori, Fierari, Pietrari, Lemnari, Pescari, Carturari, Camatari, etc. etc.

Da-i cauta pe google sa vezi cum in Iliada, bravii eroi danai, nu mananca peste, nu pun gura pe asa ceva, fiind o spurcaciune pt ei.
Gandeste-te la concept: Argonautii nu au conceptul de peste prajit. Ei sunt cu lana unui miel de aur, n-au ei treaba cu pestii, cu fructele de mare.


ciobanii astiea de-au ajuns din Spania si Anglia pana in India si China, sunt roiti, prin procedeul pe care ti l-am detaliat la discutia despre normanzii lui Dudo (voloshii lui Nestor). https://forum.softpe...6#entry22629446

Edited by criztu, 21 June 2018 - 09:37.


#2313
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 05.08.2015

View Postomuspan, on 21 iunie 2018 - 05:03, said:

Dacian Ciolos ce o fi?

Da, ai si tu dreptate, Dacian e un nume stramosesc

#2314
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Dagian= muntean, iar Decius= al zecelea, nume latin.

In contrast cu Get/scit =de langa riu.

#2315
Khanum

Khanum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2018
http://www.bulgari-i...Oriental_Mi.pdf

#2316
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostMount_Yerrmom, on 20 iunie 2018 - 23:22, said:

Si, stupoare, niciun Ion Dacu in patria lor ciobaneasca din Carpati

Daea, Doina, Daianu, Deciu, Daicu etc

Te rog.

#2317
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostKhanum, on 21 iunie 2018 - 16:11, said:


". It is almost certain that vigorous waves of Vlakh
immigration to the north of the Danube began only after the formation of
the Second Bulgarian Empire, when the coalition of the Cumans, Vlakhs
and Bulgars made possible an easy connection between the two banks
of the Danube."

It is almost certain, dar nici cea mai mica bucatica de dovada arheologica, de inregistrare documentara, nimic. Doar ca "it is almost certain". Tot hotarul de sud al Transilvaniei era plin de prosti si chiori, care nu au sesizat valurile de romani venind. Super, tu.

#2318
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postcriztu, on 20 iunie 2018 - 18:01, said:

Vlahii de la mama dracu din Cehia, si Vlahii de la mama dracu din Grecia, sunt ajunsi acolo, cu catel cu purcel, calare pe magarusi, dusi cu oile.
In Balcani au fost iar starpiti, si azi ai Sarbi si Bulgari inalti ca bradu, cu nume ca Ivica Dačić si Ivailo Dacev.
Ai tu dovada că vlahii din Cehia sint  veniți din Romania? Vezi că pe acolo sint niște grasiuri vlahe care nu există in Romania.
E metoda genetrală a oamenilor să îți inchipuie ceva logic și apoi să creadă cu tărie că aia a fost realitatea. E o metodă proastă.
Valahi sint semnalați acolo și in evul mediu, iar numărul lor a scăzut continuu pt că acești valahi in parte au fost slavizați.  Dacă ar fi venit continuu valahi din țările romane numărul valahilor din Cehia ar fi fost mult mai mare, iar populația acestei țări mai densă.
Crezi că numele de familie Dacic și Dacev au legătură cu dacii? Eu cred că nu. Unde ai găsit că Dacev are legătură cu dacii?

View PostMount_Yerrmom, on 20 iunie 2018 - 23:22, said:

Si, stupoare, niciun Ion Dacu in patria lor ciobaneasca din Carpati
Afară de glume proaste nu prea scrii tu ceva pe aici.
De ce stupoare? Pt cine? Pt proștii care nu au aflat că DACVI era nume de popor numai pt romani! Istoricii nu știu nici măxcar acum acest lucru și evident toți hăhăiții care sint pe aici numai ca să supere  userii și să behăie garagața lor obișnuită.

View Postskandal, on 21 iulie 2018 - 01:21, said:

Daea, Doina, Daianu, Deciu, Daicu etc

Te rog.
Care e legătura dintre aceste nume și daci?  Mi se pare a fi numai  in rădăcina cuvintului, adică doina, Daiea...au la bază veerbul a da, din care  vine a dăinui și mai apoi a doini, adică a cinta un soi de melodie cu tonuri foarte lungi.
Ai scris postarea in glumă sau vrei să spui ceva serios.
Glumețul de serviciu (glume proaste, dar sint gratis) e Mont_Yerrmom.

View PostInfinitty, on 21 iunie 2018 - 12:37, said:

Dagian= muntean, iar Decius= al zecelea, nume latin.

In contrast cu Get/scit =de langa riu.
Cum ai ajuns la etimologia asta?

#2319
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Nea Florica, atata vreme cat nu avem un lexic consistent al dacilor, ne putem da doar cu parerea. Te rog nu ma lua cu ce ai descifrat matale, multam.

#2320
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postskandal, on 21 iulie 2018 - 18:19, said:

Nea Florica, atata vreme cat nu avem un lexic consistent al dacilor, ne putem da doar cu parerea. Te rog nu ma lua cu ce ai descifrat matale, multam.
Păi, să nu te iau eu cu ce am descifrat io, că nu am cu cine, tu fiind perfect opac și obtuz, deși lucrările mele sint absolut clare pt orice om inteligent indiferent de pregătirea lui.
Bine că îți dai seama că...îți dai cu părerea. Eu nu imi dau cu părerea. Eu știu ce spun și de ce spun aceste lucruri!
Tu ai mai văzut vreolucrare la texte dacice care să se apropie măcar de calitatea lucrărilor mele? NU a mai avut nici unul curaj să își citeascpă cu glas tare textele pt că se vede imediat că sint stupide.
Nu ești bun de nimic!Posted Image

#2321
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postskandal, on 21 iulie 2018 - 18:19, said:

Nea Florica, atata vreme cat nu avem un lexic consistent al dacilor, ne putem da doar cu parerea. Te rog nu ma lua cu ce ai descifrat matale, multam.

Din moment ce fondul dacic este considerat romanic, nu ai cum sa-l gasesti in alta parte.

Este foarte interesant cum au evoluat limbile turcesti din antichitate si pana astazi, de pilda divergenta acestora s-a ameliorat prin convergenta vremelnica si migratie, astfel s-a intamplat cu limbile slave si chiar cu limba rusa.

View Postionelmironescu, on 21 iulie 2018 - 16:21, said:

Ai tu dovada că vlahii din Cehia sint  veniți din Romania? Vezi că pe acolo sint niște grasiuri vlahe care nu există in Romania.
E metoda genetrală a oamenilor să îți inchipuie ceva logic și apoi să creadă cu tărie că aia a fost realitatea. E o metodă proastă.
Valahi sint semnalați acolo și in evul mediu, iar numărul lor a scăzut continuu pt că acești valahi in parte au fost slavizați.  Dacă ar fi venit continuu valahi din țările romane numărul valahilor din Cehia ar fi fost mult mai mare, iar populația acestei țări mai densă.
Crezi că numele de familie Dacic și Dacev au legătură cu dacii? Eu cred că nu. Unde ai găsit că Dacev are legătură cu dacii?


Afară de glume proaste nu prea scrii tu ceva pe aici.
De ce stupoare? Pt cine? Pt proștii care nu au aflat că DACVI era nume de popor numai pt romani! Istoricii nu știu nici măxcar acum acest lucru și evident toți hăhăiții care sint pe aici numai ca să supere  userii și să behăie garagața lor obișnuită.


Care e legătura dintre aceste nume și daci?  Mi se pare a fi numai  in rădăcina cuvintului, adică doina, Daiea...au la bază veerbul a da, din care  vine a dăinui și mai apoi a doini, adică a cinta un soi de melodie cu tonuri foarte lungi.
Ai scris postarea in glumă sau vrei să spui ceva serios.
Glumețul de serviciu (glume proaste, dar sint gratis) e Mont_Yerrmom.
Cum ai ajuns la etimologia asta?

Probabil ca exista mai multe etimologii, unele venind dinspre autohtonii carpatini, altele dinspre alte populatii.

In armeana GET = apa, râu, vale.
In română GET = poate fi a-Scet, adica pustnic, din pustie, barbarie, salbaticie, fie Săget, săgeată, ori sCEATĂ, adică hoardă, klan nomad in miscare si actiune belicoasa.

DAC = de aici, fie DAG = munte in limbile turcesti, ori Ziua, lumină in germana TAG /DAG, fie TOȚI cu sensul de comunitate si popor.

View PostMount_Yerrmom, on 20 iunie 2018 - 23:22, said:

Si, stupoare, niciun Ion Dacu in patria lor ciobaneasca din Carpati

De obicei te chema Dacu daca erai printre străini, de pildă la români nu prea se gasesc români cu numele ori prenumele Românu.

Numele arhaice probabil sunt camuflate sub forme moderne crestine.

Numele autentice românești /dacice erau nume porecle după onomatopee, plante, animale, indeletniciri, insusiri, ...

#2322
Khanum

Khanum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2018
Balkan = loc munos impadurit sursa  dictionar  Tatar Kirim = roman Posted Image mai vreti ? e balta plina

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate