Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Impozit auto 2018

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
141 replies to this topic

#109
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Site-uri care dezinformeaza.
Acele tarife sunt intr-un proiect de lege initiat de opotizie.
Eu as vrea sa vad acel proiect de lege sa ajunga lege pentru ca ma avantajeaza insa sansele sunt minime pentru ca nu au blagoslovirea conducatorului suprem Dragnea.

Edited by Kroghy, 07 December 2017 - 22:27.


#110
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Mai multe informatii privind starea proiectului aici
https://senat.ro/leg...609&an_cls=2017

Textul proiectului de modificare aici

Attached File  17b609FG.pdf   42.98K   23 downloads

Sper sa treaca cat mai repede Posted Image

De mentinonat faptul ca autovehiculele electrice vor avea un impozit intre 50 si 150 de Lei daca proiectul de modificare va trece in aceasta forma.

Edited by -koss-, 08 December 2017 - 14:45.


#111
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

 -koss-, on 08 decembrie 2017 - 14:42, said:

De mentinonat faptul ca autovehiculele electrice vor avea un impozit intre 50 si 150 de Lei daca proiectul de modificare va trece in aceasta forma.
Cum? Dupa ce formula? Vad ca totul e pt. masini cu motor care are capacitate cilindrica.

#112
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
del

Edited by -koss-, 08 December 2017 - 16:15.


#113
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 -koss-, on 08 decembrie 2017 - 14:42, said:

Daca e numa atata imi iau iarasi 4x4 cu motor de 2500 cc

#114
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Cam mic 2500 cc pentru un 4x4 mai ales daca faci offroad cu el. Sincer s-ar putea chiar si dubla impozitele din lista de mai sus. N-as avea vreo problema. Totusi o sa sara posesorii de 900 cc ca li se vor scumpi impozitele cu 30 de lei.. si ca de ce scad impoztele peste 2000 cc..

Eu daca as putea as aduce impozitele la un nivel mai jos ca la Bulgari sa vina Bulgarii sa-si inmatriculeze automobilele in Romania.. si cu banii aia sa facem infrastructura.

#115
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Deja apar semne ca se supara lumea. Vezi si pe celalalt topic.

De asemenea, la propunerea de la Senat, vezi si la puncte de vedere :) Mai am si 2 prieteni care au inceput cu faze de genul ca sunt avantajati oamenii cu motoare mari doar pentru ca la astia cu motoare >2000 cc scade impozitul in timp ce lor le creste cu 20-30 de lei.

Nu conteaza ca tot pentru astia cu perfuzii e mai ieftin... Eterna problema cu capra vecinului - ca el de ce are motor mare?!

#116
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Mentalitatea asta tine Romania cu 50 de ani in trecut. Daca vecinu-mio are x5 cu motor de 4000 eu sa ma frec pe maini cand aud ca plateste 6000 lei pe an impozit la stat.. si daca cumva ii scade sa ma supar de parca m-ar afecta in vreun fel. Impozitele auto in Romania clar sunt nesimtite peste 2000 cc

#117
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Mai degrabă m-aș supăra că vecinul și-a luat X5, a uitat să mai treacă pe la revizii și acum scoate fum mai ceva ca un tractor pe cîmp. Acolo aș vedea niște impozite crunte, la ce iese pe eșapament... plus niște anulări de autorizare pentru stațiile ITP care închid ochii.

#118
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Ce fum sa scoata un +4000 cc benzina maestre? Mie mi-ar fi rusine cu 1.9 si 2.0 tdiuri catranite prin traficul urban... Alea sunt adevarata problema majora cu poluarea.. S-a imputit lumea de 1.9 tdiuri..
Asta e, te-au manipulat ecologistii cu manipularea. Ai iesit in strada cand s-au taiat ilegal padurile? cand voiau sa faca poluare masiva la Pungesti ori la Rosia Montana?? Daca nu.. imi pare rau pt tine. Impozitul auto nu are legatura cu poluarea. Asta este un subterfugiu ca sa ia mai multi bani de la fraierii contribuabili.
De depozitele de gunoi din orase sau de la marginea oraselor care polueaza masiv ce zici? De termocentralele pe carbune din orase?

Edited by -koss-, 09 December 2017 - 12:35.


#119
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007

 radunic, on 09 decembrie 2017 - 09:54, said:

Mai degrabă m-aș supăra că vecinul și-a luat X5, a uitat să mai treacă pe la revizii și acum scoate fum mai ceva ca un tractor pe cĂ®mp. Acolo aș vedea niște impozite crunte, la ce iese pe eșapament... plus niște anulări de autorizare pentru stațiile ITP care Ă®nchid ochii.
Stai relax, ca pune dragnea alta taxa de poluare.

#120
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 -koss-, on 08 decembrie 2017 - 16:46, said:

Cam mic 2500 cc pentru un 4x4 mai ales daca faci offroad cu el. ..
Mic pe dracu , am avut LandRover Discovery 2,5 TDI si am facut off road cu el in draci , fara probleme .

#121
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Lada niva are 1.3 si da clasa la multe offroadere. Dupa logica colegului cel mai bun offroader o fi tirul.

#122
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am logica nu gluma. Normal ca tirul este cel mai bun offroader ever ;)

#123
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 slai, on 09 decembrie 2017 - 20:43, said:

Lada niva are 1.3 si da clasa la multe offroadere. Dupa logica colegului cel mai bun offroader o fi tirul.
Probabil ca nu a auzit de reductor . Cu Aro 10-4 de 1, 4 benzina 4x4 am mers pe unde una cu motor de 4000 patina ca o ....

#124
Marius_Adrian

Marius_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.04.2017
impozitul auto nu are legatura cu poluarea deci nu vad de ce se aduce in discutie asta. Chiar si daca ar fi despre poluare romanii sunt deranjati de noxe (vine de la NOx) dar taxeaza CO2-ul deci nici nu are rost sa discutam despre poluare in Romania pentru ca romanii sunt paraleli cu chimia si viata in general.

#125
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
@koss
Zici ca n-ai vazut benzinare care sa scoata fum? Eu am vazut. Nu e la fel de spectaculos de negru ca la diesel dar e la fel de nociv.

@Marius Adrian
Noxe vine de la latinescul noxa (vatamare).

Iar taxele astora au drept scop adunarea banilor, nu ecologia sau sanatatea noastra...

#126
Marius_Adrian

Marius_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.04.2017

 radunic, on 10 decembrie 2017 - 13:27, said:

@koss
Zici ca n-ai vazut benzinare care sa scoata fum? Eu am vazut. Nu e la fel de spectaculos de negru ca la diesel dar e la fel de nociv.

@Marius Adrian
Noxe vine de la latinescul noxa (vatamare).

Iar taxele astora au drept scop adunarea banilor, nu ecologia sau sanatatea noastra...


Tu esti exemplu de care vorbeam. Paralel cu chimia si viata in general.
Noxe vine de la NOx.Stiu ca pare socant dar in nu erau masini acum 2000 de ani. Stai calm nu te speria ,stiu ca vestea o sa te socheze.

Taxarea CO2 (invizibil ,inodor si incolor produs de corpul uman si folosit de plante) nu poate fi eliminat prin taxare. Stiu ca o sa te socheze iar dar taxele nu scot atomii de carbon din atmosfera.

Benzina nu scoate NOx cat motorina.Daca nu te opreai la clasa 4-a ajungeai si tu in a 5-a si aveai privilegiul de a participa la o ora de chimie.

Nu vrei CO2 in aer? Iti sugerez sa iti cumperi un rezervor de oxigen. Pe Terra atmosfera contine CO2 ,chiar tu produci CO2. Nu iti place CO2 atunci iti sugerez sa te opresti din a il produce.Cand o sa te opresti din a produce CO2 noi restul o sa fim in sfarsit mai liberi de a asculta ineptii cu dacii si romanii.

Daca platesti taxe am auzit ca si iarba creste mai repede. Unii spun ca taxele sunt ca Jezas ...miracol.

Edited by Marius_Adrian, 10 December 2017 - 14:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate