Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Or sa dispara statiile peco?

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#91
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu stau sa citesc baliverne pe 5 pagini. Cu placere.

#92
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,849
  • Înscris: 15.06.2007

View PostGhita_Bizonu, on 05 august 2017 - 11:02, said:

MA siliti sa repet c am mai scris/zis de multe ori: automobilul electric este o noutate veche!

Daca nu erau bateriile alea grele, scumpe, cu viata cam scurta ... motorul cu explozie nu s impunea ... si poate chiar si aviatia s dzvolta mia greu.
Si prin anii 60 s parea ca viitorul este al motorului elctric - se vorbea de baterii cu sulf lichid ...
Pila de combustibil alta promisiune neinplinita.

Asa ca nu va entuziasmati.
Tesla asta este cva ... cam ... cam prea scumpa destinata unei clientele snoabe cu prea mullti bani. Panja cand om masina el;ctrica n u va costa cat o masina p[opulara normala guvernele s pot da si cu noada de marmura de pe holuri ca nu vor putea face nimic. Sau cel mult v or reusi sa induca o criza extrem de grava ... din care nu s stie cum se va iesi
Te intelegeam cumva daca Tesla era o firma romaneasca si produsele lor inaccesibile romanilor.
Ca e pentru "snobi" etc.
Dar iaca e firma americana si cumparatorii sunt majoritar americani.
Asa ca ideie ai habar cati milionari in dolari sunt in USA?  Au cateva milioane de milionari. Pentru aia e mizilic o tesla.

#93
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Posttfmercedez, on 05 august 2017 - 15:59, said:

Te intelegeam cumva daca Tesla era o firma romaneasca si produsele lor inaccesibile romanilor.
Ca e pentru "snobi" etc.
Dar iaca e firma americana si cumparatorii sunt majoritar americani.
Asa ca ideie ai habar cati milionari in dolari sunt in USA?  Au cateva milioane de milionari. Pentru aia e mizilic o tesla.


Baitas stiu precis ca Tesla este firma americana. Podus american

Ins amia stiu ca americanii sunt aia car se dau in "camio9nete" de pest 400 cp car pot atinge + 200 pe ora, adora Humve, masinile puternic car demareaza scotand fum din roti9, care acum  au7 si un Demon de oeste 800 cp ...
Si mia stiu si productia tsla si de curand Tesla a pierdut niste clienti.

SI cand am chf mja mai8 uit pe asta : nhttp://www.imotors.com/free-price-quotes/?&adid=&make=&model=&HL=&subid=%7bplacement%7d&cid=84043925044489&mkwid=moiTqkrL%7cdc&gclid=CKnqzP-wwNUCFcsJGwodtoAHAw&gclsrc=ds

Mai stium ca in SUA sunt f multe avioane particulare.. incpand de la modeste monomotoare pana la Gulfstamuri care pot zbura de la Dallas la Paris. Si ca astea consuma mai mmuot decat 20 d Honda Accord!

Asa ca nu incerca sa imi tii prelegeri despr ce iti inchipui tu ca ar fi SUA.

#94
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNytro84, on 05 august 2017 - 12:36, said:

Abia cand vom avea camioane electrice vom putea spune ca am devenit cat de cat eco
Deja se lucreaza la asta, camioane-troleibuz cu banda speciala alimentata Posted Image Eu cred ca viitorul va incepe atunci cand grosul marfii nu va mai fi pe sosele.

Edited by andreic, 05 August 2017 - 17:38.


#95
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Automobilele electrice nu se vor putea impune atata timp cat nu e rezolvata problema asigurarii necesarului de energie electrica. Consumul de energie electrica va creste de 5 ori, poate si mai mult. E amuzant ca UE are in plan incurajarea masinii electrice, dar pe de alta parte este impotriva energiei nucleare, ori fara energie nucleara este imposibil sa cresti productia de energie de 5 ori.

#96
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdanzi23, on 05 august 2017 - 09:06, said:

SUA vede acele tari exportatoare de petrol din Orientul Mijlociu ca niste piese importante deoarece, deocamndata, ei depind de petrol, nu pentru ca vor ei sa fie best friends forever cu arabii.

Teorie valabila acum 5 ani. Nu si in prezent. Sua are suficient petrol indigen si de lipseste ceva, canada poate oricand sa exporte. Tehnologiile de extractie au evoluat, se poate extrage petrol considerat canda inaccesibil. Daca petrolul scade la 20 e alta treaba, productia interna devine prea scumpa.

View Postdjl, on 05 august 2017 - 12:44, said:



Serios? Eu zic că vom avea elicoptere pentru aprovizionat magazinele... dacă e vĂąnd și pică peste oameni ce?
Iar panourile solare vor fi extrem de fotosensibile, de se vor alimenta camioanele chiar atunci cĂąnd e iarnă, e noapte, sunt nori și ninge, deci ciuciu lumină.

Nu chiar. Ultimii dinozauri vor fi aparatele aeriene. Nu vor reusi sa produca un aparat electric aerian capabil sa duca cargo semnificativ. Probabil se va ajunge in viitor, desi este posibil la avioane si elicoptere tehnologia sa mearga catre hidrogen sau nuclear (au incercat si au abandonat, probabil vor relua cercetarile)

#97
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008

View PostOctavian_SK, on 04 august 2017 - 23:32, said:

Nu esti singurul, sunt foarte multi care cred orice idiotenie; petrolul este o resursa neregenerabila la scara vietii unui om; trebuia sa stii daca treceai pe la scoala la cursurile potrivite; da cum oamenii inca cred strigoi, in viata de apoi si partide politice, nu-i chiar asa de grava aia cu petrolul produs de azi pe maine Posted Image
Eu zic sa mai citesti si sa nu te bazezi pe ce ai invatat in scoala acum 30 de ani, cu bibliografie de 50 ani. S-ar putea sa ai surprize.

#98
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017

View Posttfmercedez, on 05 august 2017 - 15:41, said:

Da pe gratis nu vrei?

De ce nu? Atata timp cat am intentii bune de a da o rabla pentru o masina ce avantajeaza mediul inconjurator nu vad care ar fi problema.

#99
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postandreic, on 05 august 2017 - 17:37, said:


Deja se lucreaza la asta, camioane-troleibuz cu banda speciala alimentata Posted Image Eu cred ca viitorul va incepe atunci cand grosul marfii nu va mai fi pe sosele.

Asta e ca si cand am reinventa trenul. Cu ce difera camioanele troleibuz de un tren.. camioaneele au avantaj fata de tren faptul ca pot transporta marfa pana "la locul faptei" santier, supermarket, etc. dar alea tip troleibuz cu banda lor cu tot, ce rost ar putea face din ceea ce nu face trenul?

#100
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostDeCeCe, on 04 august 2017 - 20:53, said:

Doar daca ma obliga cineva renunt la motorul termic.
Da, te vor obliga. De ex nu vei mai putea cumpara masini cu motor termic, asa cum au facut Germania, Franta si Marea Britanie. In cele 3 incepand cu 2040 (pt Germania 2030) nu se mai vor putea cumpara masinile cu combustie interna. Va creste pretul petrolului, vor exista taxe, etc.

Edited by LL13G, 05 August 2017 - 19:22.


#101
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
De interzis nu se va interzice, dar te vor convinge prin taxe mari la petroliere si taxe mici la electrice. Si atunci, oricat de prost sau bogat ai fi, vei face alegerea potrivita :D

#102
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Ok, dar cum se va putea evita o criza a energiei electrice ? O sa stai cu masina electrica in curte .

#103
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postjimmyboy9111, on 04 august 2017 - 21:13, said:

sa muti wc-ul din casa?? tu te caci in fundul curtii?? viitorul toaletelor se va baza pe reciclare:)..
eu zic să cobori pe-acilișea... 40% din populația sclavagistă au budele-n fundu curții...
nu că n-ar putea... dar marea majoritate trebuie convinsă!
eu de căcat mă cac inclusiv în capul politicenilor... nu aici e problema...
și tu vrei electrice pe ulițele de lut...

ps
bunicii noștri reciclau excelent budele... la tulpina copacului... dar acum trebuie să plătești... clar împrostirea nației și-a atins scopul!

Edited by sarac.lipit, 05 August 2017 - 19:44.


#104
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMateiEvi, on 04 august 2017 - 19:54, said:

Ma gandeam daca or sa dispara statiile peco dupa ce se face trecerea masinile electrice.
Tehnologie care schimba lumea, masinile or sa fie incarcate acasa si nu o sa mai fie nevoie de statie peco.
In mod sigur or sa dispara ...dar atunci va disperea si omenirea, sau va zbura porcul......

O sa prinda masinile electrice la populatie tot asa cum au prins si plasmele.....in cativa ani se vor fasai si vor deveni istorie...poate cele hybrid sa prinda desi ......

Edited by Clovis, 05 August 2017 - 22:01.


#105
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

View Postspinname, on 05 august 2017 - 18:52, said:

Asta e ca si cand am reinventa trenul. Cu ce difera camioanele troleibuz de un tren.. camioaneele au avantaj fata de tren faptul ca pot transporta marfa pana "la locul faptei" santier, supermarket, etc. dar alea tip troleibuz cu banda lor cu tot, ce rost ar putea face din ceea ce nu face trenul?
Exact asta sugeram ca viitor, cand marfurile vor fi pe tren pe distante mari si camioanele vor merge distante mici doar pana la end user ori localitati mai apropiate Posted Image

By Scania:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mBwvQwzBxjk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vor avea si propria autonomie pentru cand ies de pe autostrada dar atunci cand merg mai departe sau in loculatitatea urmatoare si iau autostrada se pot propulsa si incarca in acelasi timp si isi refac autonomia pana pes de pe autostrada. Camioanele vechi pot fi convertite la electric:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UK6buJluJ5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostClovis, on 05 august 2017 - 21:57, said:

O sa prinda masinile electrice la populatie tot asa cum au prins si plasmele.....in cativa ani se vor fasai si vor deveni istorie...poate cele hybrid sa prinda desi ......
Cand luxul se transforma in necesitate, nu se mai pune problema cum zici tu.

Edited by andreic, 05 August 2017 - 22:30.


#106
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Unii nu pot gandi la nivel macro...

#107
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postandreic, on 05 august 2017 - 22:23, said:

Exact asta sugeram ca viitor, cand marfurile vor fi pe tren pe distante mari si camioanele vor merge distante mici doar pana la end user ori localitati mai apropiate Posted Image

By Scania:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mBwvQwzBxjk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vor avea si propria autonomie pentru cand ies de pe autostrada dar atunci cand merg mai departe sau in loculatitatea urmatoare si iau autostrada se pot propulsa si incarca in acelasi timp si isi refac autonomia pana pes de pe autostrada. Camioanele vechi pot fi convertite la electric:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UK6buJluJ5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cand luxul se transforma in necesitate, nu se mai pune problema cum zici tu.
Apropo cand miliardele de masini actuale vor fi electrice cum vor fi ele alimentate?

#108
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,849
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttiti_greucean, on 05 august 2017 - 17:43, said:

Automobilele electrice nu se vor putea impune atata timp cat nu e rezolvata problema asigurarii necesarului de energie electrica. Consumul de energie electrica va creste de 5 ori, poate si mai mult. E amuzant ca UE are in plan incurajarea masinii electrice, dar pe de alta parte este impotriva energiei nucleare, ori fara energie nucleara este imposibil sa cresti productia de energie de 5 ori.
Intre timp poate ca se va rezolva problema energiei electrice cu acele reactoare  experimentale cu fuziune , alea de se chinuiesc de 30 de ani cu ele .

Edited by tfmercedez, 05 August 2017 - 23:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate