Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Despre cabluri USB pentru telefoane, tablete ...

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Amperaj mare nu înseamnă neapărat cablu gros per ansamblu. Aici profită chinezul şi fraiereşte clienţii cu plastic la greu, iar în mijloc ai 3-4 firişoare de cupru dubios cu rezistenţă mare. La 5V nu e nevoie de izolaţie groasă, ci rezistentă. Un 0,2mm de cauciuc siliconic e suficient, să lase loc la cupru, asfel la 0,5mm² secţiunea conductorului şi 0,3mm izolaţie ai maximum 3-4mm lăţime sau diametru total, Dar cum cuprul e mai scump decât PVC-ul ponderea lor e clară la produsele ieftine.

#20
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 06.08.2015
ce parere aveti de cablurile magnetice pentru telefoane?vreau sa cumpar unul din china(2m cred)
intrebarea 2-am cumparat o pereche de casti albe de la xiaomi ,dar se ingalbenesc ca cele originale(tot albe ) de la samsung.ce pot face ?
ca sa fiu on topic-am cumpart de pe dx.com cu 2.5$ un cablu de 2 m old shark
pentru ca il folosesc in pat,pe burta s-a decojit putin de la micro usb la cablu,dar am rezolvat cu o camasa termoizolatoare ,acum e teapan si merge ca in prima zi

Edited by gogosaru100, 31 July 2017 - 15:03.


#21
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Ideea e bună în principiu că nu mai tot freci mufa USB cu băgatul şi scosul cablului, însă trebuie să ai grijă la telefoanele cu USB OTG care scot 5V la mufă în funcţionare, dacă priza magnetică rămâne băgată şi contactele la vedere să nu se atingă de alte obiecte metalice prin buzunar.

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Bursul, on 31 iulie 2017 - 12:28, said:

La amperaj mare, nu trebuie scurt si gros? Posted Image

    Nu neaparat. Depinde de cablu.
     La Iphone mai nou exista un regulator de tensiune in mufa. Asta inseamna ca poti sa ai un cablu mai subtire si mai lung.

#23
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Ce am luat eu si ma multumeste(cablurile duc 2A) este setul de la Tronsmart cu 5 cabluri: 3 de 100cm, unul de 30cm si unul de 180cm. Undeva la 8-9 dolari.

#24
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 12.09.2015

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 12:26, said:

Multi ignora aspectul acesta si daca cablul are capetele care trebuie ei considera ca e suficient.
De obicei pentru incarcarea la amperaj mai mare, cumpar cabluri scurte si subtiri de incarcator de telefon. Am pe telefon o aplicatie de afisare in timp real a incarcarii, care afiseaza si curentul la intrare in baterie. Cu aplicatia respectiva verific daca cablul este OK sau nu. Daca nu e OK, retur la magazin. Le iau de la Altex, pentru ca acolo cunosc pe seful de magazin si nu am probleme cu returul, iar cateodata le probam direct in magazin.
Ce-ti recomand sa nu iei, Hama (aprox. 0,7 A max pe cablu).
cum se numeste aplicatia?

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ampere probabil.

#26
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Ampere. Gasesti pe google play.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,544
  • Înscris: 02.09.2006
http://www.ebay.com/...esAAOSw5dNWpxp2

cu o chestie din asta puteti vedea cit se poate de exact curentul de incarcare, deci selecta cablurile, terminarea incarcarii (prin scaderea la zero a curentului) si cit curent a absorbit bateria!

Cu acesta ocazie, vezi observa ca multe telefoane semnalizeaza incarcarea completa bateriei cind de fapt ea mai absoarbe curent 10-30 minute!!!

Si iniferent de folclorul care circula, o baterie incarcata pe o perioada mai indelungata la un curent mai mic, va avea viata mai lunga!

#28
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005

 tytysor, on 01 august 2017 - 15:45, said:

http://www.ebay.com/...esAAOSw5dNWpxp2

cu o chestie din asta puteti vedea cit se poate de exact curentul de incarcare, deci selecta cablurile, terminarea incarcarii (prin scaderea la zero a curentului) si cit curent a absorbit bateria!

Cu acesta ocazie, vezi observa ca multe telefoane semnalizeaza incarcarea completa bateriei cind de fapt ea mai absoarbe curent 10-30 minute!!!

Si iniferent de folclorul care circula, o baterie incarcata pe o perioada mai indelungata la un curent mai mic, va avea viata mai lunga!

Daca pot sa-mi dau seama care cabluri sunt pe duca si care sunt ok, cred ca dau si eu banii pe o jucarie de-asta! Mereu am probleme cu cei din familie, ca lor li se pare ca incarcat. nu mai incarca, mie mi se pare ca, cablul este inca ok si tot apar discutii de-astea. enervante!
Poti sa-mi recomanzi ceva ca sunt 1000 de modele si de unde pot sa-l iau?

#29
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 10.04.2009
https://www.emag.ro/...0/pd/DS8ZM4BBM/

ce parere aveti de cablul acesta ? rezista ?

imi place ca este la 90 grade mufa type-c (pt telefon)

#30
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 10.04.2009
nu are nimeni cablu de la firma asta ? Posted Image

sau recomandari de ceva bun ?

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,580
  • Înscris: 30.10.2003
Am luat cabluri Anker de pe Amazon. Bune si durabile. Sunt groase si rezistente. Mai bine dati un ban (nu-s chiar scumpe) dar aveti un lucru de calitate.

#32
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 StickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 12:26, said:

Multi ignora aspectul acesta si daca cablul are capetele care trebuie ei considera ca e suficient.
De obicei pentru incarcarea la amperaj mai mare, cumpar cabluri scurte si subtiri de incarcator de telefon. Am pe telefon o aplicatie de afisare in timp real a incarcarii, care afiseaza si curentul la intrare in baterie. Cu aplicatia respectiva verific daca cablul este OK sau nu. Daca nu e OK, retur la magazin. Le iau de la Altex, pentru ca acolo cunosc pe seful de magazin si nu am probleme cu returul, iar cateodata le probam direct in magazin.

Asa am facut si eu, am luat un cablu de la Auchan pe care scria 2A si l-am testat cu aplicatia. Inca face treaba buna dupa 2 ani de folosire zilnica :)
Pretul nu il mai tin minte exact, vreo 10-12 lei.

#33
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,421
  • Înscris: 16.03.2011
vedeti ca unele dintre ele nu suporta transfer de date,eu l-am luat doar pt alimentare dar nu scria nicaieri ca nu accepta

#34
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut. Se poate încarcă telefonul cu încărcătorul type C de la laptop (Chromebook Lenovo)?

#35
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014
Da, dacă telefonul știe standardul PD (Quick Charge 4.0) iar, încărcătorul poate furniza măcar o tensiune suportată de telefon. Îl poți testa liniștit. Protocolul PD (power delivery) are grijă de incompatibilitățile dintre dispozitive. Dacă nu se pun de acord atunci, nu are loc încărcarea. Atașează o poza cu specificațiile imprimate pe încărcător și menționează ce telefon ai.

#36
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Am atașat o poza, iar telefonul este mi9 se.
Mulțumesc pentru răspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate