Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre cabluri USB pentru telefoane, tablete ...

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
In ziua de azi fara un cablu de incarcare esti mort. La achizitionarea unui telefon primesti si un cablu de date/incarcare. Numai ca in cazul meu acestea ba dispar, ba se strica, ba sunt prea putine, ba nu pot transfera date ... puii mei: unu in masina, unu la lucru, 2-3 p'acasa ...
De dezbatut:
- de unde achizitionati cabluri suplimentare?
- care cabluri sunt mai bune, marca, pret, calitate?
- ce masuri luati sa nu se strice cablul?


Acum am comandat de pe Ebay 2 cabluri cu 5 euro.
http://www.ebay.de/i...872.m2749.l2649

Poate daca comandam din China erau mai ieftin, dar trebuia sa astept 100 de ani. Sa speram ca am facut alegerea corecta.

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Multi ignora aspectul acesta si daca cablul are capetele care trebuie ei considera ca e suficient.
De obicei pentru incarcarea la amperaj mai mare, cumpar cabluri scurte si subtiri de incarcator de telefon. Am pe telefon o aplicatie de afisare in timp real a incarcarii, care afiseaza si curentul la intrare in baterie. Cu aplicatia respectiva verific daca cablul este OK sau nu. Daca nu e OK, retur la magazin. Le iau de la Altex, pentru ca acolo cunosc pe seful de magazin si nu am probleme cu returul, iar cateodata le probam direct in magazin.
Ce-ti recomand sa nu iei, Hama (aprox. 0,7 A max pe cablu).

Edited by StickyFingaz, 31 July 2017 - 12:28.


#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
... cabluri de 5 lei din Pepco, in rastelele de linga casa. Suficient de lungi, destul de tzapene si cu invelis pinzat. Destul de heavy-duty, plozii mei inca nu au reusit sa le "dovedeasca", asa cum au facut cu cele cauciucate, si mai de firma si mai no-name.

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostStickyFingaz, on 31 iulie 2017 - 12:26, said:

Daca nu e OK, retur la magazin. Le iau de la Altex ca acolo cunosc pe seful de magazin si nu am probleme cu returul.
Deci daca nu conosti seful magazinului sa inteleg ca sunt probleme si la returnarea unui cablu de 5 RON.
Ca pe vremea comunistilor ... o cunosti pe tanti de la alimentara, vezi paine. N-o cunosti, faci foame.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
La amperaj mare, nu trebuie scurt si gros? Posted Image

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Eu am luat de la chinezi si am fost multumit pana acum: https://www.aliexpre...2675692480.html
Nu m-am complicat cu cabluri la 1$, am luat mai "de firma" si chiar se simte la incarcare fata de alte cabluri(l-am pus la un incarcator cu Quick Charge 3.0).

View PostBursul, on 31 iulie 2017 - 12:28, said:

La amperaj mare, nu trebuie scurt si gros?
Ar trebui sa fie mai gros, dar nu neaparat scurt, ce am luat eu are 1m lungime si incarca cu 2A+

Edited by tigerheart, 31 July 2017 - 12:33.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBursul, on 31 iulie 2017 - 12:28, said:

La amperaj mare, nu trebuie scurt si gros? Posted Image
Asta am observat eu. Nu ca bagam sute de amperi, dar in conextul amperaj mare, cablul subtire nu-si are locul.
Eu am luat si cabluri scumpe si ieftine. Nu a exista o regula ca unele anume tin mai mult. De cand folosesc asa ceva, am stricat doar unul, deci, mai depinde si de cum le folosim.

#8
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Posthoneymik, on 31 iulie 2017 - 12:28, said:

Deci daca nu conosti seful magazinului sa inteleg ca sunt probleme si la returnarea unui cablu de 5 RON.
Ca pe vremea comunistilor ... o cunosti pe tanti de la alimentara, vezi paine. N-o cunosti, faci foame.

N-am zis ca sunt probleme, am zis ca folosesc Altexul pentru ca acolo asigurat nu am nici o problema. Plus mai e si in drum spre casa.

View PostBursul, on 31 iulie 2017 - 12:28, said:

La amperaj mare, nu trebuie scurt si gros? Posted Image

Cel mai bine-mi merg cele subtiri, gen cele originale. Nu-mi explic nici eu de ce am amperaj mai bun la ele decat la cele mai groase. Problema cu ele e ca unele se duc repede de la indoituri sau se strica mufa.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu reusesc sa stric atit de multe cabluri ca sa "le termin" si sa trebuiasca sa mai cumpar altele, dimpotriva le am pe cele primite gratis de la diferite device-uri si chiar imi permit sa fac mofturi: asta imi place ca-i foarte lung si comod ca sa incarci din pat, asta e scurt pentru pus in geanta de incarcat cu powerbank, asta e subtire si merge cu carcasa cutare, etc. Bine, pe de alta parte probabil ca am cumparat si prea multe junkuri (device-uri in general, mai ales power bank-uri ieftine) si de aia am asa multe. Dar daca vreti cabluri bune, important mai ales la incarcat tablete sau alte chestii mai "grele" trebuie luate unele mai bune, mai "de marca", etc. Alea mai bune si specifica ce grosime de cabluri folosesc (vezi cablurile portapow).

A se nota ca un lucru bun la QC2/QC3 e ca se mareste tensiunea la incarcare, astfel incit caderea de tensiune pe cablu nu mai conteaza asa mult. Alte variante de "incarcare rapida" care nu sint exact QC2/3 (ca la Lenovo G4/5 sau Oneplus-urile moderne daca nu ma insel) folosesc doar un curent mai mare la care cred ca are importanta mare cablu. Bine, cind trecem la USB-C deja sint alte povesti si e chiar si mai important cablul ca la USB "normal".

#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostBursul, on 31 iulie 2017 - 12:28, said:

La amperaj mare, nu trebuie scurt si gros? Posted Image
Mai rau, lung si gros

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Rezista ceva vesnic pe lumea asta? Se strica altul. E valabil si la telefoane si la calbluri.
De unde e mai convenabil, ieftin si aproape.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mi s-a stricat nicidoata un cablu... Si cum sunt deja cam universale...
Momentan folosesc unul de la un Player FiiO X 5 - e tapan.

#13
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Eu mi-am luat de la chineji, de alea cu led in capat, ca sa vad cand e incarcat telefonul/tableta, ca se face verde led-ul. Le am de ceva timp, nu sunt probleme. Erau sub 2$ bucata.
Attached File  1472199822317286.jpg   100.26K   81 downloads

Edited by danyel61, 31 July 2017 - 12:55.


#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
pt usb-c, m-am luat dupa review-urile lui benson leung: https://docs.google....NzbA/edit#gid=0

am luat vreo 2 car chargere si mai multe cabluri, dupa review-urile de acolo, sunt multumit.

Edited by born2lose, 31 July 2017 - 13:06.


#15
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Am vazut clipuri pe YouTube cum folosind niste cabluri scurte cam de 20 cm cu un mini USB tata la capatul dinspre telefon iar la celalalt USB mama, au conectat stick-uri USB sau receptorul de la un mouse wireless.
Voi stiti de asa ceva?

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, se cheama "usb otg" (on-the-go).

#17
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Avand in vedere ca am iphone, mereu mi-am comandat cablurile lor originale ca sa evit mesajele de gen accesoriu incompatibil si sa nu stric nici telefonul.
Pana acum mi le-am luat de la Altex, cu preturi undeva intre 45-60 RON. Din cate stiu au si garantie 6 luni in cazul in care va avea probleme.

#18
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Am inceput sa cumpar si eu incarcatoare apoi cabluri. Primul incarcator cumparat din Cora, no name, i-a explodat sotiei la serviciu in timp ce incarca. Se incinsese tare. Pe vremea aia nu constientizam de loc ca sunt pe calitati. Il luam pe cel mai ieftin!
Apoi am luat un tel impecabil second-hand, foarte incantat de tel dar se incarca in 12h. Incepusem sa caut servisuri autorizate nebanuind ca, cablul de incarcare poate avea ceva.
Am mers de 2 ori in padure fara cablu de rezerva, de fiecare data mi s-a stricat cablul. Legile lui Murphy... Situatie f. periculoasa acum cand suntem obisnuiti sa comunicam si cand GPS-ul iti descarca repede bateria.
Am inceput sa folosesc cablurile de la aparatele foto cumparate dea lungul timpului punandule adaptoare de la miniUSB la microUSB. Foarte bune cablurile Canon. Adaptoare nu am gasit bune, se stricau dupa cateva luni asa ca am renuntat.
Cablurile se mai strica la cei cu animale ca mai sunt roase de o pisica sau un catel.
Am inceput sa cumpar cabluri de firma si am cumparat Belkin si Energeaizer. Am 3 bucati nedesfacute, in tipla, de rezerva.
Partea nasoala este ca au schimbat iar mufa asa ca o sa cumpar maine adaptoare de la microUSB la USB typeC ca s-ar putea ca urmatorul tel sa fie cu typeC.
Si cei cu iPhone isi schimba la cateva luni cablurile. Si nici cele de firma gen Anker nu rezista f. mult. Partea proasta la cele de iPhone este ca sunt scumpe. Nu-mi dau seama de ce sunt asa scumpe...
Bine ca sunt si de-aia care nu au niciodata probleme si folosesc numai cablul cu, care vine tel. Nu stiu cum reusesc!

Edited by alyaly, 31 July 2017 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate