Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Libertatea de exprimare si legislatia care o interzice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
123 replies to this topic

#19
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostFane, on 25 iulie 2017 - 22:36, said:

mi se pare mie sau topicul asta incearca sa acrediteze ideia ca libertatea de exprimare = libertatea de a ameninta cu moartea pe cineva fie el si politist(a).

Tu ai dracuit pe cineva pana acum? Se considera amentintare cu moartea?

Sunt atat de multe nuante la chestia asta incat e mai bine sa ne bazam pe bunul simt si sa nu incercam sa legiferam unde nu-i practic.
In cazul de mai sus e clar o prostie + niste idioti.

Vorbe la nervi de la un agent de vanzari sau ceva pe acolo nu's egale cu, nu stiu, un interlop  periculos care amentinta constant pe cineva. Common sense.

Edited by vlad1102, 25 July 2017 - 22:39.


#20
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ba ma absolvă pentru ca procurorul trebuie sa aibă dovada ca eu am fost cel care a scris și nu alta persoana.

@Fane poate pentru ca nu ma ascund, spun ipotetic ca dacă as vrea sa fiu anonim pe net sa proliferez amenințări, se poate

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 22:33, said:

Legiuitorul presupune deci ca orice om trece de la vorbe la fapte? Care e procentul amenințărilor puse în practică? Sub 2%? Sub 0,2%?

E excesiv arestul. As fi de acord cel mult cu o notificare scrisa prin care cel care face amenințări este amenințat la rândul sau de către politie ca este în vizor și sa nu le pună în aplicare. Atât și nimic mai mult.
Si ai tu disponibil cate un agent pentru fiecare plangere depusa?

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 22:33, said:

Legiuitorul presupune deci ca orice om trece de la vorbe la fapte? Care e procentul amenințărilor puse în practică? Sub 2%? Sub 0,2%?

E excesiv arestul. As fi de acord cel mult cu o notificare scrisa prin care cel care face amenințări este amenințat la rândul sau de către politie ca este în vizor și sa nu le pună în aplicare. Atât și nimic mai mult.
amenintarea cu moartea e fapta penala in tara asta si mai peste tot in lume. o notificare pt asta? ne jucam cu cuvintele? cum sa sune notificarea asta? "politia a luat cunstinta de amenintare si va roaga sa nu mai continuati ca politista e oameni si ea si o doare cuvintele"? si daca acel tampit ajunge sa treaca la fapte chiar daca probabilitatea e mica, ii dai tu politistei viata inapoi?

#23
DrManhattQ

DrManhattQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.02.2017
sa clarifiam ce insemna amenintarea.
AMENINȚÁ, -ameninț, vb. I. Tranz. 1. A arăta intenția de a face rău cuiva (pentru a-l intimida sau pentru a obține ceva de la el). 2. A face un gest de amenințare. 3. A constitui o primejdie pentru cineva sau ceva. 4. A fi gata să..., a fi pe punctul de a... 5. (Rar) A anunța, a vesti, a prevesti ceva rău, primejdios. – Lat. *amminaciare (< minaciae „amenințări”).
sursa: DEX '09 adăugată de LauraGellner acțiuni
AMENINȚÁRE,- amenințări, s. f. Acțiunea de a amenința și rezultatul ei. ♦ Primejdie, pericol. ◊ (Jur.) Infracțiune care constă în alarmarea unei persoane, prin manifestarea intenției de a săvârși, față de ea sau față de o rudă apropiată, o infracțiune sau o faptă păgubitoare. – V. amenința.
https://dexonline.ro...itie/amenintare
.

Edited by DrManhattQ, 25 July 2017 - 22:46.


#24
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMarianG, on 25 iulie 2017 - 22:39, said:

Si ai tu disponibil cate un agent pentru fiecare plangere depusa?
Nu înțeleg argumentul.
Disponibil pentru filaj?

Nu, o notificare ar avea rolul de a speria suspectul astfel încât sa știe ca politia știe și automat sa renunțe la posibila fapta din viitor

Asa ce rezolva cu arestul? Ok sa zicem ca ii da maxim 3 luni cu suspendare, pai atunci ce-l oprește ulterior sa pună în aplicare amenințările? Acum are chiar și o motivație suplimentară.

Același argument și pt Fane. Politista poate fi omorâtă și după aia. Este riscul meseriei, dacă e asa sensibila și nu poate gestiona stresul unor vorbe, sa demisioneze.

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 22:39, said:

Ba ma absolvă pentru ca procurorul trebuie sa aibă dovada ca eu am fost cel care a scris și nu alta persoana.
Da, trebuie sa dovedeasca. Cine a zis ca nu trebuie? Tu ai venit cu afirmatii de genul "da' daca mint, poate/ar trebui sa scap"...
Dar daca dovedeste (si exista N+P moduri de a o dovedi), esti responsabil. +Mai iei un bonus si pentru marturie mincinoasa. +Probabil altele.

Si tot nu inteleg ce problema ai cu legislatia in vigoare si libertatea de exprimare. Legislatia nu e de ieri, de azi - la fel cum nici libertatea nu e de ieri, de azi.

Edited by dexterash, 25 July 2017 - 22:51.


#26
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Vi se pare normal de ex sa fiČ›i amendaČ›i dacă spuneČ›i "ma duc pe autostrada cu maČ™ina sa vad cat baga"? Sau chiar pentru povesti de la grătar "am băgat 210 pe autostrada Č™i eram Č™i baut"? Vorbe. Prinde-ma cu radarul, cu fiola, nu ma amenda pentru ca vorbesc liber.

Edited by Flat, 25 July 2017 - 22:50.


#27
DrManhattQ

DrManhattQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.02.2017
din cate se pare colegul considera amenintarea (un lucru negativ) ceva normal si uzual. conform lui ar fi ok ca sa te salutam pe strada: -ba spargeta`s fatza si tu sa raspunzi -cand te prind iti rup gatul.
el considera aceste formulari ceva banal si acceptabil de folosit oricand.

Edited by DrManhattQ, 25 July 2017 - 22:52.


#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 22:46, said:

Nu înțeleg argumentul.
Disponibil pentru filaj?

Nu, o notificare ar avea rolul de a speria suspectul astfel încât sa știe ca politia știe și automat sa renunțe la posibila fapta din viitor
disponibil pentru protectie,
tu ai citit amenintarea?

Quote

Dacă nu o mută (conducerea Poliţiei Argeş, n.r.), o mut eu la cimitir. Să îmi dea şi închisoare pe viaţă, că nu am ce pierde
Care spui ca este masura corecta?
Moare un om si altu intra la puscarie, sau il trimitem pe individ la puscarie inainte sa omoare pe cineva?

Edited by MarianG, 25 July 2017 - 22:52.


#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 22:49, said:

Vorbe.
Dar daca sunt in scris si autentificate / semnate de tine sub semnatura privata, cum e? Sau nici declaratiile nu mai au sau nu ar trebui sa aiba valoare?

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 22:49, said:

Vi se pare normal de ex sa fiČ›i amendaČ›i dacă spuneČ›i "ma duc pe autostrada cu maČ™ina sa vad cat baga"? Sau chiar pentru povesti de la grătar "am băgat 210 pe autostrada Č™i eram Č™i baut"? Vorbe. Prinde-ma cu radarul, cu fiola, nu ma amenda pentru ca vorbesc liber.
Asta nu este o amenintare, este o incriminare,

vorba americanului
orice spui poate si va fi folosit impotriva ta

Edited by MarianG, 25 July 2017 - 22:55.


#31
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Exact
Ar trebui sa fim liberi sa ne salutam în ce fel dorim, iar raporturile dintre noi sa fie reglementate numai de legea civila. Astfel, cei ultra sensibili sa aibă dreptul să-Č™i apere demnitatea.



View Postdexterash, on 25 iulie 2017 - 22:49, said:

Si tot nu inteleg ce problema ai cu legislatia in vigoare si libertatea de exprimare. Legislatia nu e de ieri, de azi - la fel cum nici libertatea nu e de ieri, de azi.

Am o problema de principiu.
USA au 1st Amendment, sigur partea cu ultraj e excepție

Edited by Flat, 25 July 2017 - 22:55.


#32
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postdexterash, on 25 iulie 2017 - 22:49, said:

Si tot nu inteleg ce problema ai cu legislatia in vigoare si libertatea de exprimare. Legislatia nu e de ieri, de azi - la fel cum nici libertatea nu e de ieri, de azi.

Depinde cum interpretezi....daca vin unu si-ti spune ca ar vrea sa te vada pe nasalie e o chestie naspa dar la care un judecator normal la cap te trimite la plimbare.
Daca-ti zice unu acelasi lucru de zeci e ori si nu stiu, te urmareste sau e cine stie ce interlop sau nebun, faci ceva.

Ambele sunt acoperite de lege, dar se judeca in spiritul si nu in litera legii. Sau ar trebui.

Edited by vlad1102, 25 July 2017 - 22:57.


#33
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006


View PostMarianG, on 25 iulie 2017 - 22:52, said:


Care spui ca este masura corecta?
Moare un om si altu intra la puscarie, sau il trimitem pe individ la puscarie inainte sa omoare pe cineva?

Saaau 99% nu va face nimic și toată lumea e fericita.



#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
pana la litera legii, spiritul limbii romane dicteaza ca 'vreau sa te vad mort' si 'te omor cu mana mea' sunt doua lucruri complet diferite

#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 22:54, said:

Am o problema de principiu.
USA au 1st Amendment, sigur partea cu ultraj e excepție
1st Amendment nu se aplica in Romania, asa ca discutia e sterila in directia asta.

Vrei ca in SUA? Petitii, scris legiuitorilor, mitinguri, bannere alea alea (ai destule moduri libere de exprimare). Dar astea nu te absolva de cunoasterea sau respectarea legii actuale. Sau de raspundere. E o chestiune cat se poate de simpla.

View Postvlad1102, on 25 iulie 2017 - 22:55, said:

Depinde cum interpretezi....daca vin unu si-ti spune ca ar vrea sa te vada pe nasalie e o chestie naspa dar la care un judecator normal la cap te trimite la plimbare.
Daca-ti zice unu acelasi lucru de zeci e ori si nu stiu, te urmareste sau e cine stie ce interlop sau nebun, faci ceva.
Pai vezi ca depinde de circumstante? Dar tot nu inteleg cum amenintarea = libertate de exprimare. Chestia asta imi da cu virgula.

Edited by dexterash, 25 July 2017 - 23:02.


#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 22:59, said:

Saaau 99% nu va face nimic și toată lumea e fericita.
de unde scoti cifrele astea ?
in judetul Suceava a fost injunghiat alt politist ...., nu spun sub nici o forma ca soferul este vinovat de omorul respectiv, doar ca frica este reala, lucru de care intrebai in primul post, (pct 4).

Edited by MarianG, 25 July 2017 - 23:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate