Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Libertatea de exprimare si legislatia care o interzice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
123 replies to this topic

#1
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Avem un caz hilar, as spune:
http://www.observato...sta-pe-facebook

imi sar in ochi chestiunile evidente:
1. de ce este considerat facebook spatiu public?
2. cum se poate determina cu exactitate cine posteaza in numele unui cont?
3. politista a trebuit sa caute ea pe facebook pe gagiu sa vada ce a scris, este asta in indatoririle de serviciu ?
4. cum se poate dovedi "starea de temere"?

e clar ca omul si-a varsat naduful la manie, de ce este asta o infractiune, mai ales in spatiul virtual? e mai grav decat daca tinea in el si ii crapa capul politistei neanuntat?

putem dezvolta pe mai multe legi, sa facem o lista; consider ca intr-o democratie sanatoasa, libertatea de exprimare este mai presus de orice si nu inteleg de ce exista legi care o suprima sau interzic. exemple:

- O.G. nr.137/2000 privind prevenirea și sancționarea tuturor formelor de discriminare
- Legea nr. 217/2015 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 31/2002 privind interzicerea organizațiilor și simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob și a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni contra păcii și omenirii
- Codul Penal Art. 369. INCITAREA LA URĂ SAU DISCRIMINARE
Incitarea publicului, prin orice mijloace, la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
- Legea nr. 504 din 11 iulie 2002 - Legea audiovizualului


#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Comuna Cocu fata-n fata cu lupta impotriva internet hate speech.

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 21:13, said:

Avem un caz hilar, as spune:
http://www.observato...sta-pe-facebook

imi sar in ochi chestiunile evidente:
1. de ce este considerat facebook spatiu public?
Tot ce bagi la butoane, spre a fi văzut de alţii e spaţiu' public.
Că-i fb, că-i sp, e tot aia.
Nu postezi doar pentru tine pe net, nu?

Edited by Peter Blood, 25 July 2017 - 21:19.


#4
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Orice amenintari cu moartea , mai ales la adesa organului, fie el si feminin , cred ca trebuie pedepsite cata vreme se pot proba . Nu intereseaza ca amenintarile sunt facute in saptiul public sau la o bauta cu baietii in beciul casei ; daca se poate proba trebuie sa se poata pedepsi .

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Interesant de aflat de ce i-a fost suspendat permisul, plus amenda, pentru nenea ala.

#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostPeter Blood, on 25 iulie 2017 - 21:18, said:

Tot ce bagi la butoane, spre a fi văzut de alţii e spaţiu' public.
Că-i fb, că-i sp, e tot aia.

responsabilitatea individuala e mai redusa in spatiul virtual, pot oricand sa spun ca mi-a furat cineva contul si a postat in numele meu
in plus, daca postezi de pe cartela mobila prin proxy-uri si d-astea nu te poate identifica nici mama SRI-ului

View PostNiuu, on 25 iulie 2017 - 21:23, said:

Orice amenintari cu moartea , mai ales la adesa organului, fie el si feminin , cred ca trebuie pedepsite cata vreme se pot proba . Nu intereseaza ca amenintarile sunt facute in saptiul public sau la o bauta cu baietii in beciul casei ; daca se poate proba trebuie sa se poata pedepsi .

de ce?
de ce sunt amenintarile infractiune? sunt doar vorbe.
de ce sa bagi oamenii la inchisoare pentru niste vorbe?
in cazul asta particular, omul era sofer de meserie, politista i-a luat carnetul deci i-a luat painea de la gura, nu stim exact din ce motiv
e clar ca la o asemenea lovitura arunci macar niste injuraturi sa te racoresti
asta nu inseamna ca pui in aplicare vreo amenintare, aresteaza-l cand actioneaza, nu cand se lauda ca face si drege

#7
DrManhattQ

DrManhattQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.02.2017
explicatia asta nu ajunge?
Ameninţarea reprezintă fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere. Aceasta se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării. Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
de ce? pt ca sa e legea Posted Image
daca nu iti convine poti organiza un referendum sa schimbam legea.
http://www.politisti...-de-amenintari/
uite o explicatie in link.

Edited by DrManhattQ, 25 July 2017 - 21:53.


#8
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Glumesti ?


Amenintarea este infractiune chiar daca nu este urmata de fapte concrete de punere in practica .


Du-te si cauta-ti parlamentarul care te reprezinta , pune-l sa ceara abrogarea articolului din codul penal care incrimineaza infractiunea despre care vorbim si de-abia dupa aia ai dreptul sa faci scandal ca ti se incalca libertatea de exprimare . Pana una-alta legea e clara .

#9
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Naspa cu "libertatea de exprimare" , pe viitor sa-si aleaga cuvintele !

P.S. - eu am avut cu fosta soacra , dar am folosit "inflexiuni" ale limbi Romane , ex : "Pune mana pe pix si semneaza , nu-l confunda cu "pixul" cu pasta alba ...care e obisnuinta ta ...!!

Aveam deschise de ea 4 dosare (politie , diicot , dgipi , etc ) , pe aceeasi tema , pana a fost un politist mai "destupat" si nu puteam fi incadrat in lege , a intrebat daca beau , eu : "unde ai vazut mec auto ca sa nu bea ? , daca era cum scrie soacra , eram plin de amenzi !" ....din pacate , nu aveam nici macar de traversat strada aiurea !

P.S.S.- nu am cont pe "aspiratoarele  de date" gen face .. doar normale ...care sunt la o limita de ce expun !

Edited by tidicristi, 25 July 2017 - 22:04.


#10
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 21:13, said:

Avem un caz hilar, as spune:
http://www.observato...sta-pe-facebook

imi sar in ochi chestiunile evidente:
1. de ce este considerat facebook spatiu public?
2. cum se poate determina cu exactitate cine posteaza in numele unui cont?
3. politista a trebuit sa caute ea pe facebook pe gagiu sa vada ce a scris, este asta in indatoririle de serviciu ?
4. cum se poate dovedi "starea de temere"?

e clar ca omul si-a varsat naduful la manie, de ce este asta o infractiune, mai ales in spatiul virtual? e mai grav decat daca tinea in el si ii crapa capul politistei neanuntat?

putem dezvolta pe mai multe legi, sa facem o lista; consider ca intr-o democratie sanatoasa, libertatea de exprimare este mai presus de orice si nu inteleg de ce exista legi care o suprima sau interzic. exemple:

- O.G. nr.137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare
- Legea nr. 217/2015 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 31/2002 privind interzicerea organizațiilor și simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob și a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni contra păcii și omenirii
- Codul Penal Art. 369. INCITAREA LA URĂ SAU DISCRIMINARE
Incitarea publicului, prin orice mijloace, la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
- Legea nr. 504 din 11 iulie 2002 - Legea audiovizualului


Vrajeala cu spatiul public....Facebook.com e gazduit in USA...pana se gaseste un avocat destept sa-i futa un pic pe cretinii astia ce confunda retelele sociale cu strada unde pot scoate pulanul... Asa ca ala daca are minte poate spune ca amenintarea a fost facuta pe domeniul facebook.com dintr-o tara unde garcea nu are ce sa-i faca.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 21:13, said:

Avem un caz hilar, as spune:
http://www.observato...sta-pe-facebook

imi sar in ochi chestiunile evidente:
1. de ce este considerat facebook spatiu public?
2. cum se poate determina cu exactitate cine posteaza in numele unui cont?
3. politista a trebuit sa caute ea pe facebook pe gagiu sa vada ce a scris, este asta in indatoririle de serviciu ?
4. cum se poate dovedi "starea de temere"?

e clar ca omul si-a varsat naduful la manie, de ce este asta o infractiune, mai ales in spatiul virtual? e mai grav decat daca tinea in el si ii crapa capul politistei neanuntat?
1. n-are importanta
2. mai dificil, de aia prima data spune ca "este suspectat"
3. gagiul a folosit poza ei, daca a facut-o in timpul serviciului sau nu (presupun ca) poate fi atacat
4. evaluare psihologica

de unde pana unde este clar?

Quote

Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

Detalii: http://legeaz.net/no...d-penal/art-206
La fel de bine poti primi amenintarile si in cutia postala, care nu este spatiu public.

L.E - pentru punctul 1. --
https://www.youtube.com/watch?v=FmZbdaqGqlc

Edited by MarianG, 25 July 2017 - 22:20.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posteireman, on 25 iulie 2017 - 22:10, said:

Vrajeala cu spatiul public....Facebook.com e gazduit in USA...pana se gaseste un avocat destept sa-i futa un pic pe cretinii astia ce confunda retelele sociale cu strada unde pot scoate pulanul... Asa ca ala daca are minte poate spune ca amenintarea a fost facuta pe domeniul facebook.com dintr-o tara unde garcea nu are ce sa-i faca.

Te inseli.  Exista cel putin o instanta din Romania care a hotarat ca Facebook e "spatiu public". Prin jurisprudenta, celelalte instante se raporteaza la acest precedent si actioneaza in consecinta. E si o directiva europeana, daca nu ma insel care stipuleaza acelasi lucru - ca Facebook e spatiu public.

http://www.hotnews.r...tie-casatie.htm
http://adevarul.ro/n...3d7c/index.html
https://www.juridice...e-facebook.html

Edited by rosix, 25 July 2017 - 22:23.


#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostDrManhattQ, on 25 iulie 2017 - 21:46, said:

explicatia asta nu ajunge?
Amenințarea reprezintă fapta de a amenința o persoană cu săvârșirea unei infracțiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere. Aceasta se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăși sancțiunea prevăzută de lege pentru infracțiunea care a format obiectul amenințării. Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
de ce? pt ca sa e legea Posted Image
daca nu iti convine poti organiza un referendum sa schimbam legea.
http://www.politisti...-de-amenintari/
uite o explicatie in link.
Legea e proasta, exact despre asta vb.

În primul rand, cum se poate determina "starea de temere"? Avem vreun aparat omologat prin care putem masura obiectiv starea de temere a unui organism viu?

Amenințarea poate avea acest rezultat în cazul unei băbuțe care vinde pătrunjel, dar absolut nici un efect în cazul unui malau tatuat obișnuit cu bătăile. În plus, cum spunea cineva, pot sa folosesc metafore și jocuri de cuvinte astfel încât pe hârtie nu apare ca o jignire.

Din link:

Quote

Legea asigură persoanei, alături de celelalte atribute fundamentale și pe cel al demnității sub aspectul stimei, considerației și respectului de care trebuie să se bucure persoana în societate.

Nu sunt de acord.
Demnitatea, stima, considerația și respectul se câștiga, nu e ceva default pentru orice persoană. Dacă o persoana se simte lezata în demnitate, are la dispozitie justiția, dar nu trebuie implicat penalul aici.

Consider ca legea penala nu ma poate impiedica sa jignesc pe cine doresc, acela ma poate acționa în judecata pe civil. Ca ce chestie se implica poliția în zona cuvintelor?

De ce nu am voie sa înființez o organizație nazistă? Dacă ideologia mea în viata este rasa ariana, de ce nu pot sa o promovez? Când ma apuc sa gazez evrei, ma poate aresta, dar pana atunci lasă-mă doamne sa vorbesc liber!

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Doar ca amenintarile n-au legatura cu privat/public, ci cu pct. 4, starea de temere

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 21:41, said:

de ce sunt amenintarile infractiune? sunt doar vorbe.
de ce sa bagi oamenii la inchisoare pentru niste vorbe?
in cazul asta particular, omul era sofer de meserie, politista i-a luat carnetul deci i-a luat painea de la gura, nu stim exact din ce motiv
e clar ca la o asemenea lovitura arunci macar niste injuraturi sa te racoresti
asta nu inseamna ca pui in aplicare vreo amenintare, aresteaza-l cand actioneaza, nu cand se lauda ca face si drege
eu daca iti spun doua vorbe mai aspre, imi iau suspend imediat ce o putere superiora citeste mesajul
pentru protectia cetatenilor
soferul a gresit, politistul a aplicat sanctiuni
da, verbal, pe moment, nu cum a facut el
pai pentru a preveni punerea in aplicare se ia masura arestului,

#15
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostNiuu, on 25 iulie 2017 - 21:23, said:

Orice amenintari cu moartea , mai ales la adesa organului, fie el si feminin , cred ca trebuie pedepsite cata vreme se pot proba . Nu intereseaza ca amenintarile sunt facute in saptiul public sau la o bauta cu baietii in beciul casei ; daca se poate proba trebuie sa se poata pedepsi .


Firar al dracu Dragnea!!!!

"Aha, vrei sa-l omori pe Dragnea, sa ajunga la dracu" - puscarie!

Hai mai bine nu. Asta-i o chestie pe care ar fi bine, foarte bine, sa n-o importam din Vest

#16
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Legiuitorul presupune deci ca orice om trece de la vorbe la fapte? Care e procentul amenințărilor puse în practică? Sub 2%? Sub 0,2%?

E excesiv arestul. As fi de acord cel mult cu o notificare scrisa prin care cel care face amenințări este amenințat la rândul sau de către politie ca este în vizor și sa nu le pună în aplicare. Atât și nimic mai mult.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
mi se pare mie sau topicul asta incearca sa acrediteze ideia ca libertatea de exprimare = libertatea de a ameninta cu moartea pe cineva fie el si politist(a).

@flat, ia roaga un moderator sa-ti spuna de pe ce ip postezi tu acuma pe forum sa vezi daca poate sa-ti spuna.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFlat, on 25 iulie 2017 - 21:41, said:

responsabilitatea individuala e mai redusa in spatiul virtual, pot oricand sa spun ca mi-a furat cineva contul si a postat in numele meu
in plus, daca postezi de pe cartela mobila prin proxy-uri si d-astea nu te poate identifica nici mama SRI-ului
Baliverne de nestiutori. Responsabilitatea e fix aceeasi, daca nu chiar mai mare (datorita urmelor digitale lasate prin diverse baze de date / loguri / etc - date care se pot corela relativ usor).

Iar daca "insista" careva sa te dibuiasca, te dibuieste. Cat despre ce poti sa spui: poti spune ca ti-a furat contul, ca nu ai fost tu, ca vecinul, ca tu nu le ai cu calculatoarele, ca nu stiai ce faci - orice. Da' asta nu te "absolva" de raspundere.

Edited by dexterash, 25 July 2017 - 22:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate