Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

R.I.P. Denisa Raducu :(

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#55
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 zzhunt, on 23 iulie 2017 - 14:44, said:



Parerea mea o repet, 100% in acest moment exista tratament pt cancer dar nu este scos pe piata de miliarde de dolari si euro.

Din ce stiu toata lumea are celula care poate declansa cancerul. La unii aceasta celula "invie"

Adica cum vine asta, nasa are planuri pt colonizare lui marte, se trimit roboti in spatiu, se fac tot soiul de navete,experimente si altele din ce in ce mai sofisitcate.

Iar astia nu sunt in stare sa scoata un vaccin care sa omoare celula responsabila cu cancerul, hai mai ce dreacu.

Daca ar aparea un tratament in 5 ani se pierd toate miliardele care se castiga acum.

Dau un exemplu mai mult sau mai putin ok

tratamet cancer = tv plasma/led

Cand au aparut televizorele lcd aveau niste preturi astronomice acum gasesti cu 1500 lei televizor cu led de firma.

Asa ar fi si cu vaccinul ani cancer, iese pe piata la pret de 5000E  si dupa 5 ani ajunge la 50E

Pai accepta marile firme sau astia de cerceteaza si primesc tiruri pline full de dolarei sa renunte la miliarde?

Mai vedem cate o stire pe la tv cum niste cercetatori de prin nu stiu ce tari au reusit sa vindece de cancer un soarece sau mai multi.

Si ca in x ani o sa se descopere tratamentul.

Hai sa fim seriosi, au vaccinul ascuns bine.
Si eu sunt de parere ca exista de ceva ani,dar nu-l pot scoate deoarece sunt in joc sume foarte mari de bani...miliarde de euro,dolari.
Doi la mana,suntem prea multi pe planeta,trebuie sa ne curatam intr-un fel...aceasta boala necruțătoare poate lovi in sefi de stat,persoane sus puse..

#56
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Wait a minute .Pai or murit de cancer si oameni bogati,  garla . La banii lor nu si-ar fi cumparat leacul ala daca era ?  Greu de crezut .

Edited by GingisHan2015, 23 July 2017 - 15:47.


#57
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
in Romania mor zilnic n copii de diferite chestii. de ce facem un caz deosebit pentru denisa? cat despre manele Posted Image

#58
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 high_energy, on 23 iulie 2017 - 16:19, said:

in Romania mor zilnic n copii de diferite chestii. de ce facem un caz deosebit pentru denisa? cat despre manele Posted Image

Cea mai mare pierdere, lumea a mai pierdut o pasarica buna si ingrijita cu creme ;(.

#59
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nici nu am auzit de ea, e prima data când ii vad numele. Oricum, prea tanara pentru a parasi aceasta viata. Dumnezeu sa o odihneasca in pace !

#60
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013

 high_energy, on 23 iulie 2017 - 16:19, said:

in Romania mor zilnic n copii de diferite chestii. de ce facem un caz deosebit pentru denisa? cat despre manele Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uMJxeOxooNI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Denisa a parasit aceasta lume la doar 27 ani....
Apropo, de ce trebuie sa plateasca cu viata tineretul planetei, pentru ca unii potenti financiar tin prin sertare leacul contra cancerului si al SIDA?Posted Image


*Rog stergerea tuturor mesajelor care sunt off topic!
Inclusiv ale mele.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 July 2017 - 17:11.


#61
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 18.06.2012
dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace

#62
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 alexandrualexww2, on 23 iulie 2017 - 16:25, said:


Cea mai mare pierdere, lumea a mai pierdut o pasarica buna si ingrijita cu creme ;(.

Lumea a mai pierdut si un politist, insurat si cu copii aflat la datorie...dar pe asta o prezinta televiziunile in 30 de secunde.

#63
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013

 Claudiu998, on 23 iulie 2017 - 17:25, said:

Lumea a mai pierdut si un politist, insurat si cu copii aflat la datorie...dar pe asta o prezinta televiziunile in 30 de secunde.
Fiecare decedat este iubit de cineva....
Denisa Raducu nu va fi uitata niciodata.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 July 2017 - 17:55.


#64
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
RIP Denisa.

Era un fel de Eminem Slim Shady .
Un fel de Chester Bennington a manelelor .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kXYiU_JCYtU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 23 July 2017 - 18:18.


#65
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-trJg6fPZyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dumnezeu s-o ierte!

#67
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Neaceasca85, on 23 iulie 2017 - 12:48, said:


De cancer nu te salveaza nimeni si nimic, doar o minune Dumnezeiasca, dar de obicei cancerul apare pentru ca iti este scris sa mori atunci si sa-ti speli pacatele prin acele chinuri teribile.
Cancerul apare din cauza stilului de viata "modern", cu multa poluare, alimentatie daunatoare, stres, etc.

 GingisHan2015, on 23 iulie 2017 - 13:03, said:

Cancerul nu se vindeca . Nu  ai nici o sansa . El se manifesta doar dupa ce s-a metastaziat si e  descoperit cand e deja prea tarziu .

Sanse ar fi sa se previna, in primul rand printr-o dieta echilibrata, deoarece o gramada de studii au legat diverse alimente de cresterea riscului de cancer.

#68
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ea l-a capatat dupa infectia  cu Hepatita Virala C .  Se putea cred trata asta cu Interferon , Ribavirina sau noile terapii non-inteferonice . Nu stiu insa daca a fost diagnosticata la timp sau aflam si noi acum asta .

#69
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 zzhunt, on 23 iulie 2017 - 13:19, said:

Opinia mea cancerul este vindecabil 100%  dar nu se vrea sa se scoata pe piata tratamentul.
Una e cand dai 500-1000 euro pe tratament si te vindeci si alta e cand dai lunar sute de euro, mii, sau cand da statul banii milioane si miliarde de dolari si euro pe niste presupuse tratamente care nu vindeca deloc.

Cam ai dreptate...tratamentele actuale ptr cancer cu chimioterapie si radioterapie nu doar ca nu vindeca nimic, dar fac mai mult rau decat bine...Chiar si la cei aparent vindecati in prima faza, in maxim 5-6 ani de la chimioterapie reapare cancerul. Chimioterapia produce ea insasi cancer.
Dar industria farmaceutica si cea medicala scot foarte multi bani din ele, asa ca se continua cu ele. Insa nu cred ca ei au o varianta mai buna si o ascund, pur si simplu nu au gasit inca mai nimic, pai ce se intampla in corpul uman, 99% e inca un secret pana si pentru cei mai inteligenti oameni de stiinta si medici, nu e ceva asa simplu.
Singura varianta in cancer este de a il preveni. Ori daca se stie de vreo 40 de ani ca fumatul e cancerigen Grupa 1, si multi inca fumeaza...si dupa aia se vaita de "boala nenorocita", pai ce vreti? Sau spre exemplu din 2015 carnea procesata (salamurile, preparatele din carne, etc) a fost incadrata tot la Grupa 1 de cancerigeni, si lumea inca cumpara in prostie... Si dupa aia cand se imbolnavesc, se intreaba de ce...sau cred ca e ghinion, sau asa le-a fost "scris"...Numai daca ne uitam la populatiile asiatice, desi sunt mai saraci ca cei din vest, si cu problemele lor, au rate de cancer de 10-20 de ori mai mici fata de europa de vest sau America...de ce oare? Pai oare nu din cauza ca mananca mai putin , mai putine carnuri, grasimi animale, etc?

 Neaceasca85, on 23 iulie 2017 - 14:12, said:

Am auzit aberatii cum ca fara sa vrei iei asupra ta pacatele neamurilor de dinainte. Ori la tatal meu a murit si taica-so de cancer la 52 de ani(tumora stomac), dupa 1 an de chinuri, a murit si tatal meu la 59 de ani in 2014 dupa 6 luni de chin(tumora colon sigmoid sau direct la maduva coloanei vertebrale, a avut un cancer medular extrem de dureros), ma intreb de unde atat de multe pacate de era nevoie sa se chinuie amandoi? Ori pur si simplu Dumnezeu are alte treburi si lasa viata asta idioata de pe pamant la voia intamplarii.

Oamenii rai traiesc mult, oamenii buni mor repede de cancer, asta nu inteleg, mai ales ca tatal meu nu a fumat si nu a baut. Doar a avut parte de mult stress.


Pai fumatul produce cancer de plamani iar bautul ...de stomac sau ficat parca.
Cancerul de colon este produs in principal de alimentatia bogata in produse animale-in special carnea procesata si carnea rosie.
Eu nu stiu cati dintre voi cunosc un lucru: destul de recent- in noiembrie 2015, OMS(Organizatia Mondiala a Sanatatii) a incadrat carnea procesata (salamuri, carnati, sunca, parizer, etc) la Grupa 1 de Cancerigeni-atentie, Grupa 1, ca si fumatul! IAr carnea rosie (porc, vita, etc) e incadrata imediat dupa, la Grupa 2A.
Deci nu trebuie neaparat doar sa fumezi sau bei ca sa faci cancer...
Mai precis, dupa cercetarile si constatarile lor, doar 50 de grame salam/sunca, etc pe zi!!! creste riscul de cancer cu 18%! Doar 50 grame...cat e 50 de grame? O felie... Dar cine mananca 500 de grame? Daca riscul creste proportional, cat fac 18% inmultit cu 10? Te ia durerea de cap...
Link oficial aici, ca sa nu ziceti ca bat campii:
https://www.iarc.fr/...dfs/pr240_E.pdf

Deci hai sa incercam sa fim mai atenti la ce "bagam in noi", ca noi romanii avem o alimentatie departe de cea optima...Sunt studii peste studii care au aratat ca toate produsele animale-carne, lapte, etc cresc enorm de mult riscul de cancer, de aia ar trebui sa consumam cat mai putina carne, cat mai putine lactate, si mai multe salate/legume/etc...astfel scadem foarte mult riscul de cancer... Plus bineinteles multa miscare, sport, etc.
Dar daca preferam sa mancam doar ce ii place gurii, ca asa ne-am invatat...
Eu nu neg nici consideratiile tale cu pedepsele lui dumnezeu pentru pacate... Poate ca asa este, ar trebui sa avem si un stil de viata mai echilibrat, sa ne enervam mai putin pentru toate nimicurile, sa nu facem rau la altii, etc...si asta este important, dar vedeti ca pana la urma s-ar putea ca dieta sa conteze intr-o masura foarte mare.

Cat despre oamenii "rai" care traiesc mult si oamenii "buni" care mor repede de cancer, da si eu m-am intrebat asta, dar am ajuns la alte concluzii, anume:oamenii "rai" sunt mai nepasatori, nu se consuma in interior, sufleteste, din toate nimicurile, lasa sa treaca, chiar daca fac rau altora, nu se simt rau si nu au procese de constiinta.
Pe de alta parte la multi oameni "buni" care au murit de cancer am observat aproape o "constanta": majoritatea erau foarte sensibili, foarte usor de tulburat, ii afecta tot ce vedeau rau in jur, unii din ei erau foarte panicosi ca si fire, parca mereu setati pe o gandire negativa "daca se intampla ceva rau", etc...si vedeti voi, sensibiliattea asta exagerata si gandirea negativa nu duce la nimic bun...intra in subconstient si acolo poate sa se manifeste chiar in corp, prin boli, exista teorii...pana si medicina oficiala incepe sa recunoasca ca psihicul influenteaza fizicul... Daca esti constant trist, deprimat, fara chef de viata, sau speriat ca se va intampla ceva, etc asta se va repercuta chiar la nivel fizic. Multi din cei care au facut cancer , dintre cunoscutii mei directi, exact asa erau...Pe cand altii, mai nepasatori si netulburati prea usor din orice, chiar daca erau persoane egoiste, cu gandul doar la binele propriu, gata sa calce pe cadavre pentru a obtine ce vor, sunt bine mersi la varste inaintate...

Insa eu zic asa: pana la treaba cu pacatele si dumnezeu care are grija de noi sau lasa totul la voia intamplarii, hai sa lucram la factorii care pot fi controlati. Si cel mai usor de controlat este ceea ce mancam, sau bem! e cel mai simplu sa facem alegeri alimentare sanatoase...adica sa  limitam produsele dovedite nocive. E mai greu sa ne schimbam "firea", daca asa ne-am, nascut sau "educat", cu tendinte spre negativism sau anxietate, desi si asta se poate rezolva. Hai sa lucram la astea  intai.
Dar stiu ca e foarte greu ptr cei mai multi-nu pot renunta la ce "place gurii",prefera sa manance ce le place, desi e demonstrat ca le creste mult riscul de diverse cancere, si prefera sa creada ca boala e daca de la dumnezeu ptr pacate... Acum ca fapt divers, animalele alea care mor in chinuri ca sa le mancam noi, cand taiem porcul in post, si nu ne produce nicio tresarire agonia lui, credeti ca e ceva dorit de Dumnezeu?? Noi le omoram pe ele, dar oare ele nu "Se razbuna" dupa aia pe noi, dandu-ne boli de inima, cancere, etc?? Cred ca e de luat in seama...

Edited by epetroiu, 23 July 2017 - 19:13.


#70
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 pacopaco1967, on 23 iulie 2017 - 12:51, said:

Cum sa dea roade daca era tot timpul in stres intre cocalari ? Mie mi-e scarba de astia cand ii vad, da pai sa mai fiu si cu ei in preajma.
Da' de aia care cred in tratamente naturiste nu ti-e scarba? :naughty: Mai periculosi decat toti cocalarii la un loc! :rolleyes:

#71
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 bogdan181180, on 23 iulie 2017 - 15:03, said:

Adevarul il stiu DOAR aia care s-au imbogatit de pe urma ei de au adus-o in stadiu de ultimul om.... La banii ei...s-a descoperit leac impotriva hepatiteti C... costa 8000 de euro ... doar nu crezi ca la valoarea ei... fetisoara aia nu avea bani sa se trateze. Altele au fost interesele si pe la emisiunile de can-can de pe la TV se zvonea de mult ca impresarii i-au pus gand rau

Nope...au murit de cancer si altii ca Steve Jobs de exemplu...si ala nu avea bani sa se trateze?
Nu fiti naivi, medicina nu e capabila sa trateze cancerul si nu cred ca va fi prea curand... Stiu ca ne place sa zicem ca ce domne, am ajuns pe Luna si nu putem trata cancerul...ei uite ca nu putem, e diferenta mare, ca sa ajungem pe luna am folosit doar niste aparate si niste legi ale fizicii, insa vedeti voi, orice organsim VIU, cum e fiinta umana e de o complexitate infinit mai mare decat un aparat sau legile materiei...stiinta si medicina nu stiu nici 1% din ce se intampla cu adevarat in corpul uman, si chiar daca ar sti, de acolo pana la a interveni asupra complexitatii din interior e cale lunga... pana si intr-o planta se intampla in fiecare secunda zeci de mii de procese, de reactii, etc... daramite in corpul uman.

 IllusiveMan, on 23 iulie 2017 - 19:23, said:

Da' de aia care cred in tratamente naturiste nu ti-e scarba? Posted Image Mai periculosi decat toti cocalarii la un loc! Posted Image

Lasa ca nici tratamentele oficiale ale medicinei cu chimoterapie si radioterapie nu sunt mai bune...sunt varza si alea, mai rau fac!
Dar daca voi credeti ca omul, o fiinta produsa "de natura" se trateaza eficient cu medicamente chimice de sinteza, care acopera niste simptome pe o perioada si provoaca alte boli...nu aveti decat. Nu zic ca toate medixamentele sunt proaste, nu, sunt unele care au salvat vieti. Dar din pacate pentru cancer nu exista medicament eficient! Aproape toti care sunt initial tratati(un procent insignifiant, chimioterapie spre exemplu are o rata de succes de sub 5%), peste 5-6-10 ani fac din nou cancer.
Si care e chestia aiurea la cancer-in toate statisticile oficiale este luat in considerare doar un interval de 5 ani de la diagnosticare. Deci daca astazi ai fost diagnosticat, si in 5 ani mai respiri, ei te considera tratat cu succes...chiar daca dupa 5 ani jumate tu esti la cimitir...cinic dar adevarat! Altfel, numeri pe degete cei care au trait mai mult de 10 ani...
Radeti voi si aveti incredere in tratamentele abominabile de cancer, eu va doresc din tot sufletul sa nu aveti nevoie de ele!

 alx42, on 23 iulie 2017 - 15:29, said:

pt ca tot la stadiul de teorie a ramas.
Inca n-a inventat nimeni nanoparticulele alea miraculoase care pot rezolva orice problema la nivel celular

Pot rezolva ORICE problema...basme...organismul uman e infinit de complex, mintea nu poate patrunde ce se intampla acolo...nu stim inca nici 1% din ce se intampla cu adevarat in corpul uman. Ce corp uman, nu stim complet nici ce se intampla intr-un fir de iarba, de fapt...
Astea sunt pur si simplu orgoliile oamenilor de stiinta, le place sa se bata cu pumnul in piept...voi chiar nu vedeti ca avem aceleasi tratamente ptr cancer ca acum 50 de ani? Nu avem nimic in plus, notabil...chimio si radio de fapt cred ca sunt vechi de 70-100 de ani.
Asa ca singura optiune pe care o avem este PREVENTIA...ca daca ai ajuns la cancer, dumnezeu cu mila...
Asta e bine sa intelegem cat mai devreme in viata:preventia. Oameni buni, sunt studii, cu sutele, miile, care arata ca anumite categorii de alimente sau alte substante cresc riscul de cancer de zeci de ori, ca starea psihica poate agrava toate bolile, sedentarismul, lipsa de miscare, poluarea, etc... sunt o groaza de factori, aici trebuie lucrat.

 GingisHan2015, on 23 iulie 2017 - 15:41, said:

Ceva adevar  trebuie ca exista . Auzisem ca supararile fac omul sa se imbolnaveasca de diabet .Poate ca si cancerul .

Sa fii sigur de asta! Pana si medicina incepe sa recunoasca oficial!

Edited by epetroiu, 23 July 2017 - 19:34.


#72
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 epetroiu, on 23 iulie 2017 - 19:31, said:

Nope...au murit de cancer si altii ca Steve Jobs de exemplu...si ala nu avea bani sa se trateze?
Jobs a refuzat tratamentul clasic pentru a se trata cu metode naturiste, dieta, acupunctura, etc. Cand nu a functionat a apelat la metodele clasice, dar deja era prea tarziu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate