Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

2 lucrari de istorie, excluse de la BAC

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 shiva, on 13 iulie 2017 - 13:36, said:

Ma rog semne distinctive .... de ce nu pot fi reanalizate lucrarile de alta comisie? Asa se face si la contestatii - lucrarea e reanalizata
Sa reanalizeze ce? Scrisul?

#56
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017

 epetroiu, on 13 iulie 2017 - 13:27, said:

e prostie omule...stii ca lucrarile se trimit la corectat in alt judet, la o comisie obtinuta prin tragere la sorti, DUPA ce se incheie examenul??? Cum naiba sa faci semne, pentru cine sa le faci? Ei sunt din judetul Dambovita si lucrarile s-au corectat in Bucuresti. Cam ce sanse sunt ca in acest caz lucrarea sa pice la un corector cunoscut?? Atentie, la un centru se aduna MII de lucrari...cine sta sa caute semne in 1000 de lucrai, provenite din judete de la sute de kilometri, si sa le dea unui corector anume?? Este fara sens...

Asta e regulamentul, nu eu l-am facut. Si eu am dat bacu acu 2 ani si nu ai idee ce presiune ti se pune pe umeri si cata grija trebuie sa ai. Pe astia 2 i-a durut undeva. Diferenta e extrem de sesizabila.

E fara sens ca acum se trimit in alte judete, dar inainte era cu sens.

Sunt eliminati pe buna dreptate amandoi. Sa dea anu viitor si daca nu le convine sa nu mai dea deloc.

Edited by ronuquet, 13 July 2017 - 13:43.


#57
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cand or sa dea cu capul de bara in viata reala, la teste reale, cand or sa puna bifele cu x si nu cu v, cand o sa fie reject de la orice aplicatie sau test, atunci o sa inteleaga

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 13 iulie 2017 - 13:41, said:

Regulile (bune/rlee) trebuie respectate de toti.
regulile trebuie sa aiba si bun simt nu sa fie duse la extrem ca in cazul de fata...

#59
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 arg, on 13 iulie 2017 - 13:43, said:

regulile trebuie sa aiba si bun simt nu sa fie duse la extrem ca in cazul de fata...
Regulile sunt reguli. Seci. Interpretarea lor e discutabila.
Ar trebui sa se discute ce se înțelege prin " semn ". Nu regula in sine.

Edited by cataspo, 13 July 2017 - 13:47.


#60
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017

 cataspo, on 13 iulie 2017 - 13:45, said:

Regulile sunt reguli. Seci. Interpretarea lor e discutabila.
Ar trebui sa se discute ce se înțelege prin " semn ". Nu regula in sine.

Sa-ti bati p*** de lucrare si sa iesi in evidenta fata de restul intr-un hal ne mai vazut pana acum.

Asa cum au facut astia 2, care acum au pretentii.

Diferenta e uriasa oameni buni, se vede 100% !!! Ei sunt vinovati !!

#61
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Sa spunem ca intr-adevar ar fi fost semne, profesorul care a indrumat spre asa ceva, sau persoanele care s-au inteles cu elevii nu trebuie trasi la raspundere? Ancheta nu se face si pentru a descoperi cine astepta lucrarile?

#62
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017

 Arianna-D, on 13 iulie 2017 - 13:48, said:

Sa spunem ca intr-adevar ar fi fost semne, profesorul care a indrumat spre asa ceva, sau persoanele care s-au inteles cu elevii nu trebuie trasi la raspundere? Ancheta nu se face si pentru a descoperi cine astepta lucrarile?

Au fost semne neintentionate, asta e ideea. Nimeni nu s-a inteles cu nimeni, ei nu au facut intentionat asta.

#63
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ronuquet, on 13 iulie 2017 - 13:48, said:

Sa-ti bati p*** de lucrare si sa iesi in evidenta fata de restul intr-un hal ne mai vazut pana acum.
Da' tu ce ai, măi, de vorbești în halul ăsta?!

#64
carbaSTAN

carbaSTAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.06.2017
tara de ..., legi de 2 bani.

Edited by carbaSTAN, 13 July 2017 - 13:51.


#65
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Vor câștiga în instanță, că deh, la noi e nevoie de judecată pentru orice rahat.

#66
carbaSTAN

carbaSTAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.06.2017

 althea, on 13 iulie 2017 - 13:51, said:

Da' tu ce ai, măi, de vorbești în halul ăsta?!

omul nu a injurat.

#67
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017

 althea, on 13 iulie 2017 - 13:51, said:

Da' tu ce ai, măi, de vorbești în halul ăsta?!

Da in ce hal am vorbit? Tu macar ai vazut ce diferenta de la cer la pamant e la scris? Si asta se intampla in mijlocul paginii, nu la inceputul uneia noi? Tu stii de cate ori sunt atentionati elevii sa nu lase semne????

Si acum tot ei vin cu scandal ca se duc la CEDO.

Acum pana si o frunza are drepturi.... Posted Image

Edited by ronuquet, 13 July 2017 - 13:56.


#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Au avut 5 simulari pana la BAC-ul de acum. 2 in clasa 11 si 3 in clasa 12.
Trebuiau sa cunoasca si sa respecte regulile.
Uite comunicatul men
http://edu.ro/rezult...ii-prevederilor

Quote

În urma analizei documentelor puse la dispoziție, echipa de control apreciază că cele două lucrări au toate aparenţele unor lucrări autentice, redactate de cei doi candidaţi în timpul probei de examen fără alte intervenţii ulterioare, însă prezintă semne distinctive ce constau în scrierile/grafiile total diferite folosite în redactarea lor. Conform art. 56, punctul 5 din Anexa 2 a ordinului de ministru nr. 4799/2010, „înscrierea numelui candidatului pe foile tipizate în afara rubricii care se sigilează,precum şi orice alte semne distinctive, care ar permite identificarea lucrării, atrag după sine anularea lucrării scrise respective. Propunerea de anulare se poate face atât în centrul de examen, cât şi în centrul de evaluare, de către persoanele din comisie care sesizează semnele distinctive, iar decizia se ia de către preşedintele comisiei, după consultare cu comisia judeţeană/a municipiului Bucureşti”.

Cele 2 lucrari se pot identifica foarte usor.
La istorie maxim 2.000 lucrari cred ca au fost (ma uit imediat pe site).
In 15 minute se puteau gasi.

In total 179 elevi au fost eliminati din examen la BAC 2017. (din toata tara).
Ce va spune acest numar?

#69
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Opinie de inspector școlar:

"Din punctul nostru de vedere, al ISJ şi al Comisiei Judeţene Dâmboviţa, copiii sunt nevinovaţi. Mai ales că am vizualizat în întregime înregistrările video din sălile de examen. Au scris trei ore non-stop. Mi se pare total nejustificată părerea evaluatorului care spune că a găsit două scrisuri diferite pe lucrare. Un copil în stare de emoţie poate să scrie şi mai ciudat, poate să intre într-o criză de timp şi să scrie mai dezordonat. Aceşti copii au fost pedepsiţi nevinovaţi. Comisia are acoperire metodologică, dar la fel de bine putea corecta lucrarea, iar ulterior, dacă se constată fraudă, se poate anula diploma de BAC. Era mult mai prudent aşa, iar copiii aveau o şansă. Mi se pare că li s-a aplicat prezumţia de vinovăţie", ne-a spus prof. Sorin Ion (foto), inspectorul general al ISJ Dâmboviţa.
Citeste mai mult: adev.ro/ospe4x

Mi-e tare greu să înțeleg de ce orice regulă, oricât de absurdă sau absurd aplicată ar fi, pare perfect justificată când e aplicată pe pielea altora.

#70
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 dorin_2k, on 13 iulie 2017 - 14:06, said:

Cele 2 lucrari se pot identifica foarte usor.
La istorie maxim 2.000 lucrari cred ca au fost (ma uit imediat pe site).
In 15 minute se puteau gasi.

SI daca se gaseau, ce? Cine trebuia sa le identifice si sa corecteze mai relaxat sau sa dea puncte in plus? Problema nu ar fi doar la cei care fac semnele, nu?
Semne distinctive pot fi o gramada, aranjat in pagina intr-un anume fel, incercuit ceva anume, subliniat aiurea, scris cu 2 culori diferite. Cineva trebuie sa astepte astfel de lucrari, altfel nu prea vad sensul unei mentiuni de genul....

#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001

 Arianna-D, on 13 iulie 2017 - 14:11, said:

Cineva trebuie sa astepte astfel de lucrari, altfel nu prea vad sensul unei mentiuni de genul....
Exact. Cineva!
Stiu ca nu in acest caz, dar e posibil.

#72
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
mie mi se pare cam mare coincidenta...ambii elevi silitori cu note bune, ambii din targoviste (sunt oare la acelasi liceu ? sau au acelasi profesor de istorie - stie cineva ?), ambii cu aceeasi problema si stil foarte asemanator de a scrie amestecat....de ce nu a scris unul o pagina intreaga cu scrisul schimbat, iar celalalt paragrafe intercalate ? ambii au avut acelasi stil/pattern de amestecare pe foaie a stilului de scris.

singuri, de capul lor, elevii n-ar fi facut asa ceva.
parerea mea - si pot sa gresesc, desigur - este ca cineva i-a invatat, i-a indrumat, le-a pus o vorba buna sau le-a promis ca intervine sa obtina nota cat mai mare la istorie. ca de scris au scris cei doi, nu s-au dus bata la examen.
poate ancheta va face lumina si in privinta acestor aspecte. traim in romania si e posibil orice...

n-au fost singurii doi elevi din miile care au dat bacul, care au avut emotii, au fost stresati, obositi, cu banca zgariata sau mai stiu eu ce alte motive au invocat ca sa justifice schimbarea stilului de a scrie.
daca astea au fost motivele reale, atunci logic ar fi sa existe inca cel putin 1-2 lucrari cu aceeasi problema, caz in care se pune intrebarea de ce alte comisii de corectare nu au semnalat acest lucru, de ce nu se aplica acelasi standard la toate comisiile de corectare/evaluare ? de ce s-a intamplat asta doar la istorie si nu la limba romana, unde e mult mai mult de scris ? stie cineva daca cei doi elevi au dat bac-ul si la romana ? cum or fi aratat lucrarile lor, la fel ca cele de la istorie sau or fi avut scrisul constant in toata lucrarea ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate